Neraňajkujte vločky ani cereálie
Tento článok sme vám už sľúbili dávnejšie a teraz nastala tá správna chvíľa na jeho zverejnenie. Prečo by ste nemali raňajkovať do neba vychvaľované vločky či cereálie, keď sú vraj také zdravé? Možno že najdôležitejšia otázka znie úplne inak. Sú raňajky naozaj tým najdôležitejším jedlom z dňa?
Raňajkovať či neraňajkovať - to je otázka
Dnes nadväzujeme na veľmi obľúbený článok na našej webovej stránke, ktorý sme venovali raňajkovým vločkám. V ňom sme v poslednej aktualizácii naznačili, že úplne všetko na týchto raňajkách nie je v poriadku a recept si žiada aktualizáciu. Niektoré časti týchto textov sme prevzali z našej poslednej publikácie s názvom ŽIVOTOSPRÁVA, v ktorej sme tému raňajok, či iných denných jedál veľmi dôsledne vysvetlili (publikácia má až 230 strán, A4 formát). Teraz sa však pozrime na evolučný príklad raňajok u mňa osobne, ktoré som si pripravoval každé ráno za posledných 10 až 13 rokov:
- roky 1998 až 2005: raňajky plné ovsených vločiek (aj 200g / porcia) + málo tukov (orechy, semená), veľa sušeného ovocia, banán a iné vysoko glykemické potraviny (celé zle)
- roky 2006 až 2010: postupné vylepšovanie receptu vločiek, pridávanie funkčných ingrediencií podľa receptu z článku (stále dosť zlé)
- roky 2011 až 2012: postupné vytláčanie sacharidových potravín (vločky, sušené ovocie, sušienky) na 20% z porcie (z porcie 250g mali sacharidy už len do 50g a menej)
- prvé 3 mesiace roku 2013: raňajky bez sacharidov (príklad ingrediencií: proteín, cottage, strúhaný kokos, maslo, orechy, semená a ich kombinácie)
- zvyšok roka 2013: žiadne raňajky, prvé jedlo proteín s vodou (najskôr okolo 11:00)
Zarazil vás posledná aktualizácia pre zvyšok roka 2013? Prečo už vôbec neraňajkujem? Veď určite vás napadla veľmi známa "poučka" ktorá tvrdí, že raňajky sú predsa najdôležitejšie jedlo z dňa. Je tomu však skutočne tak? To vám vysvetlíme už o malú chvíľu, pred tým sa pozrime ešte na dôležité súvislosti.
Komu vyhovuje aby ste raňajkovali pohodlné cereálie
Isté skupiny ľudí s vysokým ekonomickým pozadím, investujú ohromné peniaze do získavania potrebných vedeckých informácií, ktoré si žiaľ nechajú len pre seba. Na ich základe sa rozhodujú napríklad o tom, ako vytvoriť nové potraviny, lieky a iné produkty, ktoré budú mať čo najväčšiu finančnú návratnosť. Na ekonomických rovniciach nie je nič zlé iba dovtedy, pokiaľ niekto nezačne obchodovať s našim zdravím. Naše telo = ich biznis? Keď klamstvo vypustíte do sveta, pravda ho dobehne až keď obletí polovicu sveta. Niekedy pravda klamstvo však nedobehne nikdy. Je ľahšie uveriť 1000 krát opakovanému klamstvu ako pravde, ktorú počujeme po prvý krát. To sa žiaľ týka aj raňajok, ktoré sú dnes tak moderne zdravé a vraj dôležité. Pýtajte sa komu to vyhovuje? A opýtajte sa seba čo ako prvé dáte sebe alebo svojim detičkám v tomto hektickom a uponáhľanom svete do taniera alebo misky na raňajky? Vajcia a šunku už len málokto. Ale žeby nejakú formu cereálií, ktoré sa s ľahkosťou sypú do misky a ich príprava je časovo tak veľmi úsporná? Bingo. Aj my sme tomu najprv uverili. Veď vidíte sami evolučný posun v našom raňajkovom procese. Na ceste za pravdou sme si aj my prešli pokusom a omylom. Lenže pod tlakom faktov a osobných skúseností sme dospeli ku konštatovaniu, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, ktoré treba jednoducho preskočiť. Čítajte ďalej prečo.
Raňajky ako klamstvo z minulého storočia
Bolo ťažké priznať si to, ale vždy treba dať príležitosť aj ideám, ktoré sa na prvý pohľad javia ako absurdné, ale majú racionálny podklad. Osobne po vyše jednej dekáde raňajkovania cereálnych raňajok (vločky) som si musel úprimne priznať, že táto cesta nebola úplne tá správna. Naši rodičia nám nevedomky klamú a preceňujú význam raňajok. Ani oni sami nevedeli mnohé skutočnosti a vôbec mnohí rodičia výžive nerozumejú a nemajú ani snahu pochopiť základné princípy. Aká škoda pre ich deti.
V prvom rade je to práve rodičovská drezúra, ktorá pod vplyvom mediálne "zdravej" výživy tlačí na svoje deti hneď z rána aj v prípade, že nie sú hladné. A tak deti každé ráno "bojujú" so svojimi rodičmi a trucujú za stolom. Keď tie zdravé raňajky sú pre ich zdravie tak veľmi dôležité. Až potom, ako sa z maslového chleba, šunky či vajíčka prešlo na sladké raňajkové cereálie plné "vitamínov", tak rázovo poskočilo množstvo detí, ktoré sladké raňajky si obľúbili. Sladké potraviny predsa viac chutia ako vajcia či šunka. Mimochodom viete o tom, že mnohé cereálne potraviny už dokážu časti mozgu (receptory) stimulovať rovnako silno ako kokaín? To nie je žiadna (laboratórna) náhoda.
A tak spokojné mamičky vystroja každé ráno svoje ratolesti do školy s pocitom šťastia. Ich deti majú to najdôležitejšie jedlo dňa za sebou. Deti tak pekne napapané inú do školy s metabolickou "otravou", ktorú im spôsobili "zdravé" raňajkové cereálie plné cukru, nezdravého tuku a sacharidov. Aká náhoda, že tu máme obezitu, chorľavosť, oslabenú imunitu a ďalšie problémy detí či dospelých. O "náhodnej" závislosti na týchto fakt "zdravých" potravinách ani radšej nehovoríme.
Pamätajte si, že hlad je silný biologický faktor. Ak deti nie sú hladné, nie je to náhoda. Príroda nám nemá ako inak povedať, že práve teraz nie je správna chvíľa na konzumáciu jedla. Deti sú v tomto ďaleko inteligentnejšie ako dospelí. Počúvajte svoje deti! Kto nerešpektuje zákony prírody, ten sa nemôže čudovať že má problémy (od estetiky až po zdravie). Pravidlo hladu však neplatí len na raňajky ale všeobecne. Nikdy nesmiete konzumovať jedlo skôr, ako budete skutočne hladný. Ak ráno hladný predsa ste, urobte si také raňajky, ktoré vás metabolicky neotrávia a zaručia vám skutočne pomalý zdroj dlhotrvajúcej energie. Tým nemáme na mysli známe raňajkové sušienky, ktoré patria opäť do skupiny metabolických strašiakov (otrava + závislosť v jednom).
Ak chcem predsa niečo raňajkovať, čo mám teda jesť
Jedzte tradičné poctivé potraviny, ako sú vajcia, kvalitné šunky, kvalitné syry (cottage, ricotta, veľmi tvrdé syry), mliečne plnotučné (ideálne zakysané) výrobky, zeleninu, bobuľovité ovocie a iné potraviny, ktoré zásadne neovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Extrémisti si môžu dať lososa, mäso, vývarové polievky a nadšenci športu môžu siahnuť aj po praktických práškových proteínoch, ktoré zamiešate s vodou, jogurtom, alebo zakysaným mliekom (všetko plnotučné). V začiatkoch svojho metabolického tréningu (odvykacia kúra od závislosti na sacharidoch), môžete zvoliť postup, kedy celý obsah sacharidov začnete postupne zamieňať za iné bielkovinové a tukové potraviny. Tak napríklad ak vaša pôvodná porcia raňajkových vločiek mala 250g a vločky tvorili 80-90% z objemu, tak začnite tento objem skresávať na 50, 40, 30, 20 alebo 10% z celkového objemu. Zvyšok nahradíte zdravými tukmi a bielkovinami. Ak by sme mali aktualizovať spomínaný článok s receptom na vločky, tak by receptúra mohla vyzerať nasledovne:
- strúhaný kokos (namiesto vločiek) + maslo + kokosový olej + jablčná vláknina,
- zaliať vriacou vodou, pomiešať a nechať odstáť 5 minút,
- pridať proteín, syr ricotta (alebo cottage, tvaroh či kyslú smotanu),
- pridať hrsť orechov (takých, ktoré nie sú pokazené, ideálne makadamové)
- a raňajkovať iba v prípade, že ste skutočne hladný.
Ako ste si mohli všimnúť, v týchto raňajkách už vločky nefigurujú a nahradil ich strúhaný kokos. Ak by ste predsa neodolali, tak nech obsah vločiek je symbolický (10-20% z celkového objemu). Lepšie by však bolo, ak by ste si namiesto vločiek pridali radšej bobuľovité ovocie (napríklad čučoriedky), ktoré v lete budú čerstvé, v zime mrazené. Teraz si poďme povedať, prečo raňajky nie sú najdôležitejšie jedlo z dňa. Ktoré jedlo to potom je?
Najdôležitejšie jedlo dňa nie sú raňajky
Nie raňajky, ale večera je to najdôležitejšie jedlo z dňa. Ak už chcete raňajkovať, zvoľte kvalitné bielkoviny, inteligentné tuky (maslo, kokosový olej, avokádo, umiernene orechy a semená), prípadne zeleninu alebo bobuľovité ovocie. Najlepší variant je však neraňajkovať vôbec. Dokonca ak ste náboženského vyznania a máte prehľad o Biblii, tak v nej sa nič nepíše o posledných raňajkách, ale iba o poslednej večeri. Ani tento silný náboženský argument by ste nemali prehliadať, ak sa s touto ideou neviete stále stotožniť. Stotožníte sa však hneď potom, ako si to vyskúšate a pocítite rozdiel.
Metabolický tréning (prechod z cukrového na tukový metabolizmus) vlastne nie je voľba ale povinnosť, ak chcete mať svoju estetiku a zdravie pod kontrolou. Dokonca vás môže zaraziť fakt, že jedine keď ste hladný a nič nekonzumujete, len vtedy dovolíte svojmu telu, aby spaľovať ako zdroj energie tuk. Ak sa naraňajkujete cereálie, vločky alebo iné koncentrované sacharidy vo vysokom množstve, proces spaľovania tukov sa okamžite ukončí. Preto zabudnite na to, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a nerešpektujte ani pravidlo ktoré hovorí, že po 18:00 sa nemá nič jesť. Svoju večeru nedávajte nepriateľovi, ale o tom ako sa kvalitne navečerať, si povieme až nabudúce. Pred tým ako skončíme, si ešte neodpustíme nasledovné dôležité informácie, ktoré s témou priamo súvisia. Tento článok si vyžaduje ďalšie pokračovania, aby ste získali ucelenejší pohľad na problémové oblasti. Ak sa vám nechce čakať na ďalšie články, komplexne spracované informácie nájdete aj v našej poslednej publikácii ŽIVOTOSPRÁVA.
Cereálie ako biologický i politický problém
Keďže uvádzané informácie sú v obrovskom rozpore s dnešnou propagandou o zdravej výžive, je dôležité, aby ste mali k dispozícii aspoň základné fakty, ktorými odôvodňujeme tento článok a postoje. Uvedené informácie rešpektujú najnovšie vedecké poznatky o prirodzených biologických mechanizmoch ľudského tela, ktoré sa evolučne formovali asi posledných 200.000 rokov u Homo Sapiens [1]. Odôvodnenia rozdeľujeme do troch nasledovných bodov:
1. Jedzte jedno hlavné jedlo večer.
- Ľudia sú noční konzumenti potravy, prirodzene naprogramovaní na čiastočné hladovanie alebo absolútne minimum jedla cez deň [2] a vysoký fyzický stres počas dňa. Táto denná fáza bez jedla sa musí vždy striedať s večerným prejedaním, oddychom a spánkom v noci, na čo je naprogramovaná aj naša nervová sústava [8]. Ako na to, si povieme v ďalších článkoch, pretože dôležité je správne doplniť chýbajúce kalórie.
- Tento denný režim môže predlžovať život človeka [3], výrazne zlepšovať jeho kardiovaskulárne zdravie [4] a môže byť prevenciou pred diabetom [5] i nadváhou [7]. Pomocou tohto režimu je možné prirodzene zvyšovať fyzickú zdatnosť jednotlivca [8], zlepšovať jeho celkovú schopnosť prežiť fyzický, nutričný a iný stres [6], čo ponúka ďalšie sociálne, pracovné i ekonomické výhody. Áno, budeme o nich písať v ďalších článkoch.
2. Vyberajte si jedlo zo základného potravinového reťazca.
- Ľudské gény sú naprogramované na neskorý Paleolitický svet [10]. Ako lovci a zberači sme lepšie adaptovaní na potravinové zdroje, ktoré boli k dispozícii pred tým, ako začal nástup poľnohospodárstva (asi 10.000 rokov p.n.l.). To znamená, že veľmi dobre znášame chemicky neupravené ovocie, listovú a koreňovú zeleninu, naklíčené strukoviny, orechy, semená, vajcia, morské plody (najmä divo žijúce ryby) a mliečne výrobky z voľne sa pasúcich zvierat. [1], [6], [11]. Saturované tuky (SAFA) a mono-nenasýtené tuky (MUFA) ako maslo, masť, slanina, kyslá smotana, bryndza, iné a sú pre zdravie človeka veľmi užitočné. Naopak dnešná propagácia rastlinných tukov (PUFA), vedie k zbytočným metabolickým komplikáciám, ohrozuje zdravie pečene, zvyšuje množstvo nebezpečných zápalov v tele a ďalších zdravotných problémov [12], [13], [14].
- Nevhodná je taktiež zvýšená konzumácia (nad 100g / deň) sacharidov, cereálií a technologických poľnohospodárskych výrobkov zo zŕn. Ide o dnešné dogmatické odporúčania WHO o pyramíde potravín, ktoré okrem metabolických problémov (nadváha, hormonálne problémy, metabolické ochorenia) v konečnom dôsledku vedú aj ku kolapsu prírody i ekonomiky a k deformácii prírodných i potravinových zdrojov (vyčerpané polia a mono-kultúra rastlín ničiaca planétu, produkcia prázdnych kalórií ktoré tvoria podmienky pre zdravotné komplikácie u zväčšujúcej sa skupiny obyvateľov zeme) [15], [16], [17].
- Jedinec, ktorý nekonzumuje nadmerné množstvo sacharidových kalórií (pod 100g / deň) a realizuje prvý inštruktážny bod (hladovanie doobeda a prejedanie večer), má vyššie šance efektívne sa uplatňovať v pracovno-sociálnom priestore, pretože vďaka tukovému (ketónovému) metabolizmu buniek sa zlepšujú aj jeho kognitívne schopnosti, mentálna bdelosť, fyzické i kondičné dispozície, energetický level a celkový zdravotný profil [6], [7], [8], [9], [11].
3. Buďte veľmi fyzicky aktívny počas čiastočného hladovania.
- V našich génoch sú zakotvené kompenzačné mechanizmy, ktoré nás zoceľujú počas fyzického a výživového stresu (napríklad počas hladovania) [2], [6], [8], [9], [11].
- Kombinácia ťažkého fyzického zaťaženia a hladovania, zosilňuje naše vnútorné biologické mechanizmy, čo zlepšuje našu schopnosť prežiť, rýchlejšie opravovať poškodené tkanivá, využívať efektívnejšie zdroje energie (z podkožných zásob tuku), zvyšuje výkonnosť i funkčnosť hormonálnej sústavy, čo v konečnom dôsledku spomaľuje aj samotné starnutie [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [11].
Citácii by sa dalo vytvoriť aj viac, ale na začiatok vášho štúdia by to stačilo. Ak by ste sa chceli zapájať do diskusie, radi vám po preštudovaní týchto odkazov odpovieme na otázky. Ďalšie detaily budeme samozrejme zverejňovať v nasledovných článkoch.
Viac vyčerpávajúcich a hlavne praktických informácií, sme zapracovali do našej poslednej publikácie s názvom ŽIVOTOSPRÁVA. V nej sme sa pokúsili maximálnym spôsobom na 230 stranách vysvetliť, ako si vytvoriť systém v optimálnej životospráve a dosahovať svoje stanovené ciele. Veríme, že informácie z tohto článku vám na začiatok pomohli si urobiť lepšiu predstavu o tom, ako zlepšiť zajtrajší raňajkový ceremoniál a preto vám držíme palce. Staňte sa lepšou verziou samého seba.
Súvisiace odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Viac než päťdesiať rokov výskumu a tisíce štúdií prevádzaných na rôznych univerzitách preukázali, že denná konzumácia beta glukanu optimálne stimuluje makrofágy ( biele krvinky) a výsledkom je obranný systém vyladený na najvyšší výkon.