10 krokový PLÁN obnovy KULTÚRY pohybu v SR
Naše deti potrebujú našu pomoc. Už pred 10-timi rokmi bolo neskoro. Tejto realite sa potrebujeme naučiť čeliť a konať už dnes. Začnime deti a mládež vychovávať v takom školskom prostredí, ktoré je bohaté na pohybové príležitosti, ktoré môžu využívať kedykoľvek bez obmedzenia. Deti milujú pohyb, ak im my dospelí na to vytvoríme podmienky. My dospelí si ich aj pre seba potrebujeme vytvoriť tiež. Školské prostredie, kam každý deň zatvárame naše deti na množstvo hodín, je pre ich zdravie nebezpečné a spôsobuje viditeľnú fyzickú degeneráciu. Možno aj psychickú. Kto z kompetentných túto realitu prizná? A nejde tu ani zďaleka o celodenné sedenie na zadku, nedostatok pohybu, neadekvátnu stravu a povinnosť nosiť zvlhnuté plienky na ústach.
Pohyb pre deti úplne všade: počas vyučovania, po vyučovaní, mimo školy aj doma
Tento problém sa nevyrieši zavedením častejšej telesnej výchovy, či budovaním vonkajšej infraštruktúry (viac športovísk). Ide tu aj o komplexnú zmenu vnímania problematiky pohybu a cvičenia ako pridanej hodnoty ktorá buduje a uchováva zdravie. Táto staronová hodnota sa musí stať celospoločenskou prioritou a súčasťou dnešnej kultúry. A tomu je potrebné aby sa prispôsobili celé školy zvonka i zvnútra (triedy, chodby, areál). Naše deti potrebujú možnosť pohybovej sebarealizácie, ktorej výsledným efektom je zdravý vývoj ich tela i mysle. V dnešnej usedenej dobe, kde zdravotný stav a fyzická zdatnosť našich detí padla na úplne dno, je potrebné tento pohľad opäť oprášiť. Doterajšia ľahostajnosť k téme pohybu si vyžiadala najvyššie dane a to sa musí skončiť. Ihneď.
Zaviesť kultúru pohybu znamená zaviesť do celej spoločnosti hodnotu, cez ktorú pohyb slúži ako hlavný výchovný nástroj na budovanie pevného zdravia, vitality a životaschopnosti všetkých obyvateľov bez rozdielu veku či pohlavia. Prečo by malo byť ľahšie posielať ľudí raketami na Mars ako opraviť naše školstvo, ktoré sa za 100 rokov zmenilo len minimálne? Ak veľké veci dokážu diať v Azerbajdžane, prečo by sa to u nás nedalo?
Nevytváranie kultúry pohybu v našej krajine má za následok fakt, že každá ďalšia generácia detí je nie len tučnejšia, menej zdravá či viac digitálne dementnejšia. Zároveň je omnoho viac lenivá, hedonistická, ufňukaná, strácajúca základné charakteristiky zdravého ľudského tela. Dnešné deti majú viac depresií, sebevražedných sklonov a ich schopnosť koncentrovať sa neustále klesá. Ich mozog sa naučil čerpať potešenie najmä z fiktívneho digitálneho prostredia a za tento trend platia tú najvyššiu daň. Deti sú však produktom najmä rodičov i školy. Tento "produkt" môžeme spoločne zmeniť k lepšiemu.
Naše deti nepotrebujú len vzdelávanie. V prvom rade potrebujú kvalitnú výchovu k pohyb, pretože ten patrí k najsilnejším modalitám, ktoré zlepšujú ich život cez budovanie návykov a cenných zručností. Dostatočný objem pohybu neposilňuje len telo našich detí, ale predovšetkým ich ducha, na ktorého sú naviazané psychické i nervové pochody, životné hodnoty, postoje a celkový charakter osobnosti. Riešením tejto výzvy vyriešime nepriamo desiatky iných problémov, ktorým čelí naša moderná doba. Stav, v akom sa naše deti nachádzajú dnes, je naša vizitka - naša kolektívna zodpovednosť. A to je jedna veľká katastrofa! Štát nám v tomto nepomáha, musíme to riešiť my - rodičia tak ako vieme. Vieme ako?
Plán budovania kultúry pohybu v našej krajine navrhujem postaviť na týchto hlavných 10-tich pilieroch (vízia aj misia):
- budovať infraštruktúru funkčných vonkajších ihrísk pre realizáciu "výživnej" telesnej výchovy ale aj voľnočasových krúžkov priamo v areály každej základnej i strednej školy v SR
- zaviesť 30 minút aktívneho pohybu vonku pred vyučovaním a ďalších 30 minút v strede vyučovania (príklady: rýchla chôdza na vzduchu okolo školy; využitie funkčných externých ihrísk na vešanie sa a rúčkovanie; kolektívne vyučovanie tanca a učenie sa celoškolskej choreografie; iné)
- príklad tanečnej choreografie akú proaktívny riaditeľ naučil celú školu TU
- príklad nácviku zručností s loptou celej triedy TU
- vytvoriť aktívne prostredie v školských triedach a chodbách tak, aby umožňovali pohyb za no-extra-time (napríklad vešanie sa, rúčkovanie, kľačanie, šplhanie, lezenie, stojkovanie, ľahké zápasenie a iné jednoduché ale prirodzené pohybové vzory s minimálnym rizikom zranenia sa)
- príklady niektorých zábavných prvkov pre školské chodby TU: [4], [5], [6], [7]
- príklad kreatívnej a zdravej triedy vo Fínsku
- otvoriť trh s voľnočasovými krúžkami (pre rodičov) a umožniť tak tretím stranám aby začali využívať existujúcu infraštruktúru školy, ktorá sa buduje za štátne peniaze a peniaze rodičov (ZRPŠ)
- pohybové nesúťažné krúžky by mali byť zamerané na všestranný rozvoj fyzickej zdatnosti detí, nácvik silových, koordinačných, alebo rýchlostných zručností podľa veku a fyzickej pripravenosti
- inovovať osnovy telesnej výchovy so zameraním na pohybový zážitok, kde hlavným dôraz sa bude klásť na budovanie pohybových zručností (napríklad: stojka, drepy, zhyby, šprinty, rúčkovanie, iné), vďaka ktorým deti a mládež nadobudnú lepšiu fyzickú pripravenosť a vyšší stupeň všestrannej pohybovej komplexnosti a pripravenosti
- vytvoriť nové a digitálne pohybové osnovy (databáza logicky usporiadaných pohybových vzorov, cieľov a míľnikov), kde cez gamifikačné mechanizmy si deti budú môcť "zbierať" nadobudnuté pohybové zručnosti ako v hre pri dosahovaní malých aj veľkých cieľov (vonkajšia i vnútorná motivácia, štatistiky, zber dát)
- centralizovať proces telesnej výchovy, aby jednotné osnovy podľa veku nasledovali všetci žiaci a študenti v celej SR; autorizované osoby budú zapisovať do systému čo sa deti naučili, aké pohybové vzory zvládli a kedy (systém im bude automatizovane priraďovať body a tvoriť digitálne "vysvedčenie" všetkých pohybových zručností)
- pravidelné organizovať a medializovať medziškolské, školské online aj offline stretnutia (a súťaže), ktoré sa bude diať na základe centrálneho zberu dát o fyzickej pripravenosti detí a mládeže, ktoré systematicky budujú svoju kondíciu na hodinách TV alebo voľnočasových krúžkoch (rebríčky škôl, teamov i jednotlivcov)
- poskytovať štátne peniaze na šport pre deti priamo rodičom (nie školám, klubom, zväzom, iným inštitúciám) v podobe viacerých vzdelávacích poukazov, aby rodičia sami rozhodli, aké pohybové aktivity budú podporovať a ich deti navštevovať priamo na škole alebo mimo školy
- pravidelne medializovať každoročný tok peňazí zo štátu venovaný pre účely budovania kultúry zdravia a pohybu pre rôzne cieľové skupiny (deti, mládež, dospelý)
Zaviesť kultúru pohybu znamená zaviesť do celej spoločnosti hodnotu, cez ktorú pohyb slúži ako hlavný výchovný nástroj na budovanie pevného zdravia, vitality a životaschopnosti všetkých obyvateľov bez rozdielu veku či pohlavia. Prečo by malo byť ľahšie posielať ľudí raketami na Mars ako opraviť naše školstvo, ktoré sa za 100 rokov zmenilo len minimálne?
Problémové otázky ktoré si musíme klásť:
- aká vízia našej krajiny dáva zmysel?
- tvoríme skutočne pridanú hodnotu pre naše deti?
- meníme správanie a prinášame pozitívnu zmenu?
- má to pozitívny vplyv na kultúru v našej krajine?
- tvoríme reguláciu, ktorá sa nedá ignorovať?
- ako znie definícia dôležitých pojmov?
- vkladáme dobro a lásku do týchto projektov?
Video inšpirácia k tvoreniu kultúry pohybu a zdravia v našej krajine:
Ako budujeme komunitné cvičiská s kapacitou pre pohyb veľkého množstva detí:
Ako budujeme kultúru pohybu v Skill LAB projekte:
Dokumentárny film pre mládež o pohybe a sebapoznaní:
Príklad Fínskej triedy:
Pohybové programy na strednej škole LaSierra v USA z roku 1960:
Národný školský program v Azerbajdžane: Zdravé vzdelávanie = zdravý národ:
Photo by Robert Collins on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.