Ako analýza tvojej postavy ti prispeje k sebapoznaniu
Posledné dve dekády trénerskej praxe (od roku 2004) sa zaoberám základnou trénerskou otázkou: “ako ľudskej bytosti pomáhať nadobudnúť vysoký stupeň všestrannej fyzickej zdatnosti alebo maximalizovať výkon pre či vrcholový šport?” K tejto otázke smerujem zámerne, pretože sa domnievam, že vo svete výkonnostného a obzvlášť vrcholového športu platí hypotéza, že nie my si dobrovoľne vyberáme šport, ale šport si vyberá nás. Prečo? Pretože biomechanické predispozície, aké máme dané genetikou, nás predurčujú k určitým biomechanickým výhodám. Tie sa v jednej športovej disciplíne dajú uplatniť naplno a zabezpečujú pohybovú dominanciu (tzv. talent), zatiaľ čo v inej disciplíne je daná biomechanická predispozícia nevýhodou, či priam diskrimináciou. Ako to budem merať?
Nová inovatívna typológia postáv od Vlada Zlatoša
V praxi som vypozoroval tento fenomén už dávno a preto dve dekády púta moju pozornosť a fascinuje ma. Pozorujem obrovskú diverzitu typológie ľudskej postavy. Máme tu ženy vyzerajúce ako muži (mužské ramená a malá panva), podávajúce silové výkony na vyššej priemernej úrovni ako iné ženy. Máme tu ženy s veľmi širokou panvou ktoré sú v behu doslova biomechanicky diskriminované (veľká neekonomika behu). A potom tu máme nekonečnú variozitu dĺžky končatín či trupov tela, ich pomerov, obvodov, či kubického objemu, ktorý daný typ postavy vo vybranej pohybovej disciplíne uprednostňuje (rýchle zlepšenie) alebo naopak diskriminuje (minimálny progres a stagnácia). Preto som už v roku 2020 položil prvé základy pre novú výskumnú metodológiu analýzy 5-tich typov postáv, ktorým by som chcel venovať vedecké skúmanie počas najbližších rokov. Z nasledovných článkov si môžete pozrieť pôvodné myšlienky, ktoré som na blogu v roku 2020 publikova:
Kvôli tejto fascinácii som sa prihlásil aj na druhé štúdium PhD. (jedno už mám z výživy), nakoľko sa domnievam, že v spolupráci s univerzitou budeme schopní efektívne zbierať nielen dáta zo strategicky dôležitých skupín populácie (najmä vrcholovo športujúcej) ale aj publikovať dôležité znalosti, ktoré nazbierame v rokoch prebiehajúceho výskumu. Spolupracujeme s Katedrou telesnej výchovy a športu PF UKF Nitra a mojiom školitelom je profesor Jaromír Šimonek. Ide o veľmi zaujímavé dobrodružstvo.
Z obrázku nižšie prikladám vizuálny návrh na novú typológiu postáv, ktorú by som chcel dátovo skúmať, validovať a v prípade úspechu priniesť ako inováciu v tomto vedeckom smere. Na obrázku vidíte skutočné 3D bytosti, ktoré sme tvorili dlhé mesiace na základe mojich pôvodných kresieb (viď články vyššie). V tomto kontexte je dôležité uviesť že:
- všetky ženy sú 170 cm vysoké a majú 25% podkožného tuku (70% prirodzeného anabolického potenciálu)
- všetci muži sú 180 cm vysokí a majú 10% podkožného tuku (70% prirodzeného anabolického potenciálu)
Z obrázku je vám jasné, že nie len do športovej praxe, ale aj estetiky tela vstupuje genetický faktor, predovšetkým rastu a usporiadania kostí, ktorý rozhoduje prakticky o všetkom. Napríklad či budeme mať určitú špeciálnu biomechanickú páku, ktorá je v určitej športovej disciplíne extrémna výhoda, alebo či sa sami sebe (ne)budeme páčiť v zrkadle aj pri tej najlepšej možnej verzii samého seba. V oboch prípadoch toto poznanie vlastnej typológie postáv je kľúčová vedomosť, aby sme netrpeli celoživotnou depresiou a hľadali svoje vlastné optimum v rámci toho, čím nás príroda obdarila. A na všetko ostatné mohli v pokoji navždy zabudnúť (psychohygiena).
Ako sa na určovanie typov postáva pozerá dnešná veda a čo prinášam ja
Vo vedeckej literatúre tu máme po dekády známe rôzne antrometrické metodológie, ktoré nám pomáhajú určovať typológiu postavy bežných ľudí alebo športovcov. Každý pozná prácu Sheldona a jeho typológiu (Endomor - Mezomorf - Ektomorf), ktorá je známa od 40. rokov minulého storočia [2], [7] alebo prepracovanejšiu verziu určovania typológií postáv od Heath-Carter. Tá je v praxi od 60. rokov minulého storočia a je to najpoužívanejšia metóda na určovanie somatotypu. Jej využitie sa rozšírilo v oblasti športu, antropológie a ďalších disciplín, kde je štúdium a klasifikácia postáv dôležitá [4], [9]. Určovanie typológie postáv nám dáva nástroje, pomocou ktorých sa odborníci na celom svete pokúšajú určovať vzťahy medzi výkonnosťou a biomechanikou určitých typológií postáv [1], [3], [5], [10]. Práve tu sa domnievam, že nová typológia postáv, by mohla priniesť nové svetlo do potvrdenia alebo vyvrátenia hypotézy či my si vyberáme šport, alebo on nás.
Pre tento účel som zostavil nie len digitálne modely novej typológie postáv (Obrázok 1 a 2) ale aj skenovaciu bránu a špeciálny software, ktoré nám pomôžu vytvárať presné digitálne skeny ľudskej postavy (Obrázok 3). Následne náš vlastný software vyhodnocuje tento sken a vytvára podrobnú technickú dokumentáciu ľudského tela, ktorá je robustnejšia, ako doteraz známe typológie, no vďaka 3D technológiám aj precíznejšia.
Nové 3D technológie v klinickej praxi
Aj vo svetovej literatúre sa kritickému skúmaniu podrobujú rôzne digitálne antropometrické nástroje [6], [8]. Skúma sa, ako 3D kamery či iné smart zariadenia, sú schopné poskytnúť nové efektívne metódy, ako analyzovať typológiu postavy, merať rôzne telesné predispozície a využiť tieto poznatky v klinickej praxi. Tieto štúdie sa zhodujú na tom, že nové 3D skenovacie technológie sú relatívne presné a majú vysoký potenciál. Sú však nové, majú svoje nedostatky a tu vidíme priestor pre inováciu.
Rozhodli sme sa skombinovať nové technológie a odvážne sme sa pustili do vývoja vlastného systému, spolu s kolegami (V. Zlatoš, J. Vaďura, A. Riečický, J. Alaksa). Už len dokončenie skenovacej brány s ôsmymi 3D kamerami, nám zabralo 1,5 roka vývoja a výskumu. To ale nieje celý príbeh. Touto skenovacou bránou sa to len začína. Vyvíjame vlastný software, ktorý keď jedného dňa bude mať databázu plnú státisícov skenov ľudských tiel a obsahovať aj ich špecifickú kateogorizáciu, vtedy sa začnú diať veľké veci.
Srdcom projektu je náš software, ktorý obsahuje špeciálny metodologický protokol na vyhodnocovanie novej typológie postáv, ktorá slúži ako základ identifikovania unikátnych telesných paternov. V nasledovných obrázkoch v skratke prezradíme, ako software analyzuje zhotovený sken ľudskej postavy a akým parametrom venujeme zvýšenú pozornosť, aby sme človeka zaradili medzi nových päť typov postáv, ktoré skúmame.
V našom software skúmame spolu cez 40 antropometrických parametrov, no už teraz sme sa s vami chceli podeliť o niektoré zaujímavosti, ako postupujeme a čo môžete očakávať. V prípade záujmu o skenovanie svojho tela, nám napíšte email. Pošleme vám inštrukcie ako postupovať. Skenovanie v rámci výskumu bude bezplatné a prosíme vás, aby ste so sebou zobrali plné auto priateľov a známych, ktorých by táto problematika sebapoznania mohla rovnako zaujímať. Pre bližšie informácie píšte / volajte:
- Vlado Zlatoš
- vlado @ vladozlatos.com
- 0904 140 305
Photo by Sven Mieke on Unsplash
Literatúra
- Ackland, T.R., Ong, K.B., & Kerr, D.A. (2003). Morphological characteristics of Olympic sprint canoe and kayak paddlers. Journal of Science and Medicine in Sport, 6(3), 285-294.
- Bernard, T. J. (2023, November 15). William Sheldon. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/biography/William-Sheldon
- Boccia, G., Dardanello, D., & Coratella, G. (2016). Morphological and performance characteristics of American collegiate football players: a systematic review. Sports Medicine-Open, 2(1), 1-10.
- Carter, J. E. L. (1970). The Somatotypes od Athletes - A Review. Human Biology, 42(4), 535–569. http://www.jstor.org/stable/41462249
- Marcel, S., Nixon, M.S., & Fierrez, J. (2018). Biometric Authentication: A Machine Learning Approach.
- Mocini E, Cammarota C, Frigerio F, Muzzioli L, Piciocchi C, Lacalaprice D, Buccolini F, Donini LM, Pinto A. (2023). Digital Anthropometry: A Systematic Review on Precision, Reliability and Accuracy of Most Popular Existing Technologies. Nutrients. 2023 Jan 7;15(2):302. doi: 10.3390/nu15020302. PMID: 36678173; PMCID: PMC9864001.
- Sheldon, W. H., Dupertuis, C. D., McDermott, E. (1954). Atlas of Men a Guide for Somatotyping the Adult Male at All Ages. New-York: Harper.
- Sobhiyeh S, Kennedy S, Dunkel A, Dechenaud ME, Weston JA, Shepherd J, Wolenski P, Heymsfield SB. Digital anthropometry for body circumference measurements: Toward the development of universal three-dimensional optical system analysis software. Obes Sci Pract. 2020 Nov 6;7(1):35-44. doi: 10.1002/osp4.467. PMID: 33680490; PMCID: PMC7909596.
- Viktorovna, Anisimova & Godina, Elena & Nikolaev, Dmitry & Rudnev, Sergey. (2015). Evaluation of the Heath-Carter Somatotype Revisited: New Bioimpedance Equations for Children and Adolescents. 10.1007/978-981-287-928-8_21.
- Zemkova, E., Hamar, D., & Kováčiková, Z. (2004). Anthropometric and strength variables in relation to jumping performance of high-level volleyball players. Journal of Human Movement Studies, 46(6), 457-468.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.