Ako budovať komplexnú pohybovú kondíciu po 40-tke?
Prečo je dobré zo zdravotného hľadiska disponovať komplexnou pohybovou kondíciou? Čo všetko “komplexnosť” zahŕňa a prečo v dnešnej usedenej dobe sa treba na ňu aktívne zameriavať? Ako je chudnutie zásob podkožného i viscelárneho tuku naviazané práve na tento druh komplexnej kondície? Prečo na budovanie tejto kondície nepotrebuješ žiadne špeciálne pomôcky (náradia / náčinia) ale naopak veľmi mnoho poznatkov (metodika, dávka, načasovanie)? A prečo si najmä ľudia okolo 40-teho roku života musia túto kondíciu dať do stredobodu svojej pozornosti? Na to si odpovedáme v tomto článku.
Komplexné pohybové zručnosti - prečo na nich záleží?
Žijeme v usedenej dobe a neľútostnom prostredí pre naše zdravie. Pohodlie, pôžitky či strava sú všade na dosah. A tiež žijeme v dobe, kde usedení ľudia to preháňajú s pohybom (víkendoví bojovníci či iní extrémisti), pričom ich telesná schránka na také preťaženie tela nie je pripravená. Prehlasujú: “športom k trvalej invalidite”. Iste. Obzvlášť riziková je skupina, ktorá sa po 40-tke “zobudí”, v zrkadle vidí nadváhu a začne robiť prísne opatrenia (pohyb, strava), pretože už včera bolo neskoro a za mesiac je nutné vidieť výsledky. Nuž. Takto to ale nefunguje v pokročilom veku, možno trochu áno tým, ktorí majú ešte pred tridsiatkou.
Za dlhé roky ničnerobenia (usedené svaly, kosti, kĺby a šľachy) a systematického poškodzovania si metabolizmu konzumáciou nebezpečných (p)otravín, sa nazhromaždia rôzne druhy poškodení (disbalancie, dekondícia, tráviace komplikácie, chronické zápaly, nadváha či obezita). Ak človek 10 rokov sám seba “systematicky” ničil (rozumej kašľal na seba), nie je predsa možné očakávať, že ak sa zobudí a začne veci meniť, výsledky prídu za pár týždňov.
Naakumulované problémy sa budú riešiť dlhé mesiace, ak nie roky. V závislosti od toho, ako dlho ste žili bez základných servisných úkonov svojho tela. Napríklad ak ste 10 rokov nič nerobili, tak musíte rátať že minimálne 1/5 času (napríklad 2 roky) si musíte vyhradiť na opravu svojho tela (podmienka úspechu) a až potom môžete očakávať, že vám systematická snaha prinesie očakávané výsledky (následok). Ak budete mať šťastie (alebo ste mladší ročník), tak sa vám to podarí možno do roka. Ale všetky výsledky, ktoré majú mať dlhodobý efekt a skutočne na nich záleží, sa dostavujú v dlhodobých horizontoch, ako vedľajší efekt sebapoznania (nie len spoznať telo, ale aj myseľ a vlastnú psychológiu správania sa).
Základné servisné úkony ľudského tela sa teda viažu na:
- základné zvyky (od čiastočného hladovania až po otužovanie) = čítaj viac tento blog
- vedomé stravovanie (funkčné potraviny s cieleným metabolickým efektom) = absolvuj tento online program
- budovanie komplexnej kondície cez funkčné tréningy (základné štandardy sily, rýchlosti, mobility i vytrvalosti) = navštív tieto tréningy
- pohyb za no-extra-time (rôzne polohy sedenia, visenie, čupenie, rýchla chôdza a rôzne ďalšie pohybové aktivity) = začni uvažovať nad jednoduchými zmenami prostredia kde pracuješ a žiješ
Priority v akčnom pohybovom pláne (nielen) 40-tnika
Najľahšie je vyriešiť jedlo. Ak si neviete dať rady ani len s jedlom, nemáte šancu na úspech. Fixnúť jedlo, uvedomiť si čo je dôležité, spoznať čo mi vyhovuje, to je práca maximálne na prvé týždne až mesiace. Potom treba vyhovujúci protokol stravovania už chronicky dodržiavať po celý zvyšok života s malými obmenami. Vôbec to nie je také ťažké. To len psychológia vnútorných rozporov, nedostatku vedomostí a občas aj disciplíny to celé komplikujú. Hlavne keď si človek myslí že by mal chudnúť rýchlejšie a dáva to za vinu strave a stratégiu zbytočne mení každú chvíľu (diéty). Celé zle. Základné princípy, na ktorých má účinná strava fungovať, sú popísane v desiatkach článkoch na tomto bezplatnom blogu. Komu sa to čítať nechce a potrebuje ucelenú stratégiu, kde sa v kocke dozvie všetko od A po Z, tak ten absolvuje tento môj online kurz. Tam je všetko podstatné a hlavne praktické. No najpodstatnejšie nie sú vedomosti, ale ich aplikácia do reality. A to je už ťažké.
Výživa je fixnutá, už ju netreba ďalej riešiť. K výsledkom a motivácii napomáha len v úvode (viď obrázok nižšie). Potom jej vplyv napríklad na chudnutie ďalších zásob podkožného tuku je len minimálny. Preto si zapamätajte, že len výživou nikdy nič nevyriešite. Je dôležitá, to bez debaty, ale ak budete používať môj odporúčaný protokol stravovania, máte všetko čo potrebujete mať. Teraz je čas na ďalší posun a opravu svojho tela (systému) ako celku. Preto je dôležité zamerať sa na budovanie nových zvykov, ale to sa nestane len tak ľahko. Ak nezmeníte prvky v prostredí v ktorom trávite väčšinu času, môže sa stať že skĺznete do pôvodných stereotypov správania sa, ktoré vás dovedú tam, kde ste boli keď ste so zmenou začínali. Dôležité je vytvoriť okolo seba prostredie bohaté na pohyb a v tomto článku si preštudujte dôvody prečo a ako na to.
Hýbať sa počas dňa za no-extra-time je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete vo svojom životnom a pracovnom štýle zmeniť. Ak z toho urobíte seriózny zvyk a budete sa netréningovo hýbať veľmi často (no-extra-time), táto činnosť bude mať na vaše zdravie i progres väčší účinok ako strava aj tréning dokopy. Je to základná vec ktorú keď zmeníte, vaše šance na úspech sú vysoké. Skratky v tomto neexistujú. Len systematické a dlhodobé riešenia fungujú. Musíte rozmer času prestať vnímať ako niečo urgentné (nemám výsledky = panikárim = mením ihneď stratégie = zlý postup). Všetko chce svoj čas, lebo ani silný strom s pevnými koreňmi (zdravie) nenarástol za mesiace, ale roky.
A potom je tu tréning a budovanie kondície. Existujú desiatky prístupov a ciest, ako sa dopracovať ku kondícii. Je dôležité ale hneď na úvod povedať, že nie je kondícia ako kondícia. Základným kameňom vašej kondície by mala byť funkčná SILA. Od nej sa odvíja spôsob, akým si môžete dovoliť používať svoju kostru i kĺby (bezpečnosť). Čím menej síl, ktorá zabezpečuje zdravé biomechanické používanie celého tela, tým menší pohybový potenciál. O to viac času treba venovať budovaniu funkčnej sily, ktorá dovolí rozvoj ďalších poschodí pohybovej zručnosti.
Aj taká banálna vec ako je schopnosť bežať, je komplexný pohybový vzor, na ktorý musí byť telo silovo pripravené. Inak si budete spôsobovať zbytočné problémy. Ak nemáte funkčné sedacie svaly (presedeli ste si ich v posledných X rokoch), tak vám nefunguje správne chodidlo, ani koleno a to sa odrazí na biomechanike behu. Každým jedným krokom ako keby ste klopkali s kladivom po skle až jedného dňa sklo praskne, alebo rovno sa celé rozbije (bolesti, operácie). Ak máte fixnuté telo cez základnú silu, môžete začať robiť náročnejšie pohybové vzory a začať bezpečne rozvíjať rýchlosť i vytrvalosť.
Preto komplexná pohybová kondícia začína silou, ktorá zabezpečí správne nastavenie kostry (aj cez silovo nápravne cviky zlepšujúce mobilitu) a potom vďaka tomu si môžete dovoliť rozvíjať veľmi dôležitú rýchlosť (najmä pre efektívnejšie chudnutie), prípadne vytrvalosť (aeróbne zdravie, regeneračné tréningy). Žiadna z kondícii nie je sama o sebe dôležitá. Je dôležité disponovať komplexnou pohybovou kondíciou, aby naše zdravie, vitalita i estetika mali zabezpečené všetky základné kamene (hormonálna citlivosť, mitochondriálne zdravie a pod.). Z obrázku pochopíte, ako funguje ľudské telo v otázkach chudnutia v nadväznosti na budovanie komplexnej kondície. Takže najmä milé dámy (a zrejme aj páni), nie sú podstatné vaše diéty ale to, o koľko sa zlepšila vaša kondícia, napríklad o koľko je lepší čas v behu na 400 metrov alebo o koľko viac síl máte pri cvičeniach s vlastnou hmotnosťou.
Tréning na budovanie komplexnej kondície
Na jednej strane tvrdím, že cvičenie je menej dôležité ako kondičný tréning, no musím dodať aj B a to že na tréningu sa pod vedením autorizovanej osoby naučíte, ako svoje telo bezpečne používať. Tieto metodické postupy následne viete uplatniť aj počas hýbania sa za no-extra-time (doma, v práci). Naučiť sa používať svoje telo nie je také náročné na vybavenie. Zem, stena, hrazda, kruhy sú jednoduché pomôcky, ktoré vám zabezpečia všetku pohybovú výživu, akú vaše telo potrebuje. Problém je len v poznatkoch, metodických postupoch a technických detailoch vykonávania týchto pohybov. Žiada si to pozorné oko niekoho, kto vám dá už počas pohybu spätnú väzbu na korekciu, aby ste si zbytočne neubližovali. Z nasledujúceho videa vám ukážem, ako pod mojim vedením rozvíjam komplexnú pohybovú kondíciu u zverencov, ktorých priemerný vek je okolo 40 rokov.
Moje VIP tréningy stoja na rôznych metodických princípoch, ktoré som zbieral, zlepšoval a aplikoval na sebe či zverencoch asi od roku 2000. Kde sa ja nachádzam s mojimi pohybovými zručnosťami, si môžete naštudovať na mojom Instagramovom účte alebo YouTube. Je však úplne bežné, že ak sa pod mojim vedením zdrží niekto aspoň jeden rok, výsledky spoločnej práce sú masívne, viditeľné a prekvapivé (viď video). Viac o mojich prístupoch k pohybu pojednávam nie len na tomto blogu, ale vyučujeme ich aj v našich pohybových akadémiách Skill LAB, víkendových pohybových školeniach alebo online-ových pohybových programoch.
VIP tréningy v Bratislave pod mojim osobným vedením
Ak žijete v Bratislave, 3x do roka máte šancu zaradiť sa do mojich tréningových skupín a bližšie informácie si môžete naštudovať TU. Dôležité je dodať, že iba cez masívny osobný záväzok a zodpovedný prístup je možné dosahovať takéto výsledky, ako vidíte na videu. Tomu je prispôsobená nie len cena ale aj vzájomná forma dlhodobej spolupráce. Všetci máme na seba vysoké očakávania a cez excelentný ZÁŽITOK (emócie), doručujem excelentnú METODIKU (moje know-how), ktoré spoločne vždy vedú k excelentným VÝSLEDKOM. Nie je podstatný vek, stupeň kondície, ani pohlavie. Rozhodujú iba postoje a proaktívny prístup. Stačí urobiť zásadné rozhodnutie a ja sa postarám o zvyšok. Vidíme sa?
Súvisiace články:
-
AKO GRAVITÁCIA ZLEPŠUJE ZDRAVIE?
-
SEDENIE, GRAVIPAUZA A FYZICKÁ DEGENERÁCIA?
-
KAM NÁS VEDIE FIREMNÁ KULTÚRA?
-
AKO ZOSTAŤ ZDRAVÝ V SEDAVOM ZAMESTNANÍ?
-
AKO CHÔDZA NA BOSO (BAREFOOT) OVPLYVŇUJE CELÉ TELO?
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.