Ako gravitácia zlepšuje zdravie?
Gravitácia je kľúčový element ak ide o ľudské zdravie. Vieme prečo je to tak? A máme tie správne poznatky ako s gravitáciou “komunikovať”? Mnohé zdravotné problémy začínajúce nadváhou, pokračujúce obezitou, srdcovo cievnymi či metabolickými ochoreniami, toto všetko je z nejakého dôvodu spojené s gravitáciou. Ako sa naučiť s gravitáciou efektívne komunikovať a ako ju zapojiť do svojho životného štýlu, to všetko sa dozviete z nasledovného článku.
Gravitácia a jej vplyv na naše zdravie
Deprivácia gravitáciou je fenomén, ktorý zažívajú astronauti vo vesmíre. Bez nej extrémne rýchlo strácajú zdravie a príznaky ktorými trpia sa nápadito podobajú na tie, ktorými trpia ľudia so sedavým spôsobom života, len sa dejú asi tak 20x rýchlejšie (namiesto rokov, týždne). Nejde len o zdravotné problémy ale aj tie, spojené s pohybovým ústrojenstvom, ktoré vznikajú priamo úmerne s tým, ako sa človek stáva neschopný čeliť gravitácii. V preklade nastáva urýchlená fyzická degenerácia. Rozdiel je iba v tom, že zatiaľ čo u astronautov sú tieto zmeny vratné (rýchlo nastali, po návrate sa dajú rýchlo napraviť adekvátnym objemom pohybu), tak u ľudí, ktorí si tieto degeneratívne zmeny zbierali roky, to už také ľahké nie je.
Jednoducho povedané, bez gravitácie starneme rýchlejšie a spôsob jej používania ovplyvňuje architektúru nášho tela, naše zdravie a neposledne aj estetiku.
Silu gravitácie si dokážeme vysvetliť aj na javoch, ktoré dokážeme odmerať. Ak stojíme na úrovni mora, ZEM nás ťahá SILOU gravitácie 1G. Keby sme stáli na MESIACI na úrovni mora, bolo by to iba 0,16G. Ak sedíme v AUTE ktoré zrýchli z 0 na 100 za 2,5s, tak zažívame preťaženie 1,55G. Na dobrej trampolíne sa dá zažiť preťaženie až do 4G. Na krutom KOLOTOČI to môže byť až do 5-6G. To je už naozaj veľa. Akrobatické závodné LIETADLÁ (lietajúce medzi kužeľmi) na telo pri manévroch dokážu miestami generovať až do 10G (masaker).
Deprivácia gravitáciou (gravipauza), fyzická degenerácia a fenomén NEAT
Naučiť sa vidieť svet cez účinok gravitácie na naše zdravie je dobrým predpokladom na pochopenie širších súvislosti. Veľmi pekne to popisuje vedkyňa Joan Vernikos v knihe “Sitting Kills, Moving Heals: How Everyday Movement Will Prevent Pain, Illness, and Early Death -- and Exercise Alone Won’t”. Veľmi jasne a na vedeckej úrovni vysvetľuje všetky dôležité súvislosti. Napríklad to, prečo celodenné sedenie (8+ hodín) sa nedá “odčiniť” ani 1-2 hodinovým tréningom. Na tom sa zhodujú aj svetoví odborníci na pohyb ako napríklad Kelly Starrett v knihe Deskbound a dávno je jasné, že sedenie je celosvetový zdravotný aj ekonomický problém. Joan v knihe popisuje skúsenosti z astronautmi pretože pracuje v NASA a vie, akým výzvam musia čeliť nie len vo vesmíre ale hlavne po návrate späť. Okrem príznakov, ktoré majú astronauti podobné s usedenými ľuďmi, popisuje aj jeden zaujímavý fenomén = NEAT.
NEAT = Non-exercise Activity Thermogenesis má bohaté zastúpenie v odbornej literatúre a jedná sa o všetky aktivity mimo spánku, jedenie alebo dokonca cvičenia. My to nazývame ako “pohyb za no-extra-time” kedy nedochádza k rozcvičovaniu, ako napríklad práca v záhrade, upratovanie, visenie, zohýbanie sa, lezenie, dlhotrvajúci sex, tanec, prenášanie bremien alebo striedanie nezvyčajných polôh na sedenie, pričom najdôležitejšia je variozita gravitačného preťaženia. To znamená že NEAT je veľmi efektívny nástroj na “komunikáciu” s gravitáciou. Nie je náhoda, že aj preto sme vytvorili náš projekt neposednej stoličky NESEDA (neseda.com), okolo ktorej sa točí celá podobná filozofia. Tieto malé “bezvýznamné” pohybové činnosti navyšujú veľmi významným spôsobom spaľovanie energie počas dňa a preto sa často používajú aj pri manažmente nadváhy či obezity. Niet sa čomu čudovať, veď o čo tu ide? O činnosti zvyšujúcu počet interakcií s gravitáciou (komunikácia). Ako náhle objem pohybu klesne vo vašom živote pod kritickú úroveň, dostávate sa do zóny risku. Názorne vám to vysvetlí tento graf:
Skóre zdravého domáceho a pracovného prostredia (bodový test)
Hneď teraz odložte čítanie tohto článku a uprednostnite vyplnenie nasledovného dotazníka aby ste získali spätnú väzbu a dozvedeli sa, akú mieru rizika znášate práve teraz vo vašom domácom či pracovnom prostredí. Zatiaľ si len málokto uvedomuje, akú dôležitú úlohu zohráva “komunikácia” s gravitáciou v každodennom živote. Zato mnoho ľudí naopak skúša všemožné diéty, plány, suplementy a tréningové protokoly na odstránenie svojich problémov (nadváha, obezita, málo energie, rôzne formy bolesti pohybového aparátu či zdravotné komplikácie) s malým alebo minimálnym výsledkom. Po vyplnení dotazníka sa dozviete akú mieru rizika znášate:
- 5. ZÓNA ŽIADNEHO RISKU
- 4. ZÓNA MINIMÁLNEHO RISKU
- 3. ZÓNA MIERNEHO RISKU
- 2. ZÓNA STREDNÉHO RISKU
- 1. ZÓNA NAJVYŠŠIEHO RISKU
Dotazník preverí nie len to, ako je vaše prostredie pripravené na NEAT (no-extra-time pohyb) ale aj vaše postoje či celkové chápanie tejto problematiky. Vyplnením dotazníka získate vizuálny prehľad o oblastiach, nad ktorými je potrebné prevziať viac osobnej zodpovednosti (proaktivita).
Či už pracujete doma alebo v kancelárií, ste to vy kto tvorí okolo seba kultúru pracovného prostredia. Tým pádom prostredie spätne ovplyvňuje a formuje vás, čiže ste jeho “produktom”.
Zóna risku (najmä zóna 1 až 3), s ktorou prichádzajú drobné ale aj závažné zdravotné komplikácie (nadváha, metabolický syndróm, rôzne bolesti a ďalšie), sa k vám približuje každý jeden deň, v ktorom absentuje hoci aj minimálna dávka pohybu.
“Gravipauza” je slovo ktoré definuje sedavý a pasívny spôsob života a je to hlavná príčina vzniku fyzickej degenerácie, ktorá sa nám nepáči ani v zrkadle, či zdravotnej karte.
Nasledovný graf vám pomôže pochopiť význam NEAT pohybových činností v každodennom živote a hlavne to, akú majú prioritu. Tým že tvoria základ pyramídy vášho životného štýlu, tak uvažujte o tom, ako by ste svoje prostredie okolo seba mohli vylepšiť:
Ako sa spriateliť s gravitáciou aj v telocvični
Jedna stránka problému je zvyk a to, čo robíte práve tých 8+ hodín počas dňa, kedy pracujete. Potrebujete okolo seba vytvoriť prostredie, ktoré vám pohyb za no-extra-time (NEAT) umožní. Veľmi jednoduché riešenie je zabezpečiť si aj jednu z našich stoličiek NESEDA, ktorá tento problém primárne rieši. Aktuálne máte na výber už z dvoch modelov:
Druhá výzva spočíva v tom, ako aplikovať zmysluplné pohybové princípy aj do svojho tréningového protokolu v telocvični či v domácom cvičení. Prečo sa tým zaoberať? Už len preto, že ako “homo sapiens” by mal mať základný stupeň kondície, sily, koordinácie či kontroly svojho tela, pretože inak by sme sa museli nazývať “krémeš”. Ľudské telo potrebuje disponovať určitým stupňom pohybovej komplexnosti, bez ktorej nemôže byť zdravé či funkčné a opäť aj tu gravitácia zohráva dôležitú úlohu. Všimnite si preto z nasledovného obrázku, ako pôsobenie gravitácie využívame v tréningovom programe s názvom Protokol Gravitácia:
V protokole využívame minimalistické pomôcky ako hrazda, kruhy a stena. Prechádzame od visu k stojke (cez ďalších 15 pohybov) a pre každý pohyb máme 4 LEVELY výkonnosti:
- 0 STAGE viaceré pohyby = HOMO KRÉMEŠ :-/
- 1 STAGE všetky pohyby = NORMÁLNA úroveň Homo Sapiens (sem sa musí prepracovať každý)
- 2 STAGE všetky pohyby = SLUŠNÁ úroveň fyzickej zdatnosti (ideálny stav)
- 3 STAGE všetky pohyby = EXCELENTNÝ stupeň silovej pohybovej komplexnosti
Na širšie pochopenie súvislosti o gravitácii v tréningu som pripravil krátku video prednášku v ktorej sa dozviete:
- čo sa stane ak prestaneš vo svojom živote používať gravitáciu? (gravipauza)
- prečo naše zdravie je naviazané na našu schopnosti “komunikovať” s gravitáciou?
- ako gravitácia prispieva k pohybovej komplexnosti? (G-force)
- ako si vyberať cvičenia aby sme zlepšili schopnosť “komunikovať” s gravitáciou?
Dôležité je pochopiť, že tento protokol je vhodný pre úplne každého. Obzvlášť pre tých celodenne usedených, ktorí si presedeli už roky života a chcú začať niečo so sebou robiť, najmä zo svojho domova.
Čím ĽAHŠIE sa tvoje telo dokáže vysporiadať s gravitačným PREŤAŽENÍM, tým si v lepšej KONDÍCII, pomalšie STARNEŠ, rôzne systémy tvojho tela sú v lepšom ZDRAVÍ. Naopak čím ŤAŽŠIE a ťažkopádne sa cítiš a aj obyčajné vstávanie z postele či denné činnosti sa ti javia ako náročné, máš PROBLÉM. Dovolil si svojmu telu fyzicky zdegenerovať a môže za to veľká GRAVIPAUZA. Pohodlný život, zlá strava, klesajúca kondícia, toto všetko zhoršuje nie len KVALITU života, ale aj zdravia. To je trochu iná PANDÉMIA s názvom nadváha či obezita. Riešenie je len v podobe zlepšovania ODPOVEDE svojho tela na gravitáciu. Zvýšte svoju funkčnú SILU, koordináciu, MOBILITU, KONTROLU nad svojim telom a dosiahnite vyšší stupeň pohybovej KOMPLEXNOSTI.
Užitočné linky produktov a služieb:
- Stolička NESEDA a tvorenie prostredia bohatého na pohyb
- Online protokol Gravitácia
- Online protokol Ovládni Kruhy
- Online protokol Databáza Výživného Pohybu
- Komplexný online program Lowcarb & Movement Lifestyle
- VIP tréningový program pod mojim osobným vedením v Bratislave
- Víkendové školenia výživného pohybu v SR/CZ
Vybrané edukačné články:
- SEDENIE, GRAVIPAUZA A FYZICKÁ DEGENERÁCIA?
- PREČO SA HÝBAŤ V PRÁCI ZA NO-EXTRA-TIME?
- AKO ZOSTAŤ ZDRAVÝ V SEDAVOM ZAMESTNANÍ?
- NOVÁ KULTÚRA POHYBU? FYZICKÁ ZDATNOSŤ NIE JE VOĽBA!
- AKO CVIČIŤ NA GYMNASTICKÝCH KRUHOCH
- AKO CHÔDZA NA BOSO (BAREFOOT) OVPLYVŇUJE CELÉ TELO?
- KEDY SA KONČÍ OPTIMALIZÁCIA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.