Ako má vyzerať aktívna školská chodba?
Škola je miesto, kde pohyb zohráva kľúčovú psychohygienickú i zdravotnú úlohu. Ak sa deti lepšie vyhrajú pohybom počas prestávok či po vyučovaní, môžu sa ľahšie a disciplinovanejšie sústrediť na vyučovanie či domáce úlohy. Ak sa školské chodby premenia na malé telocvične, tak to našim deťom pomôže aj zdravotne v dnešnej dobe nadváhy, celodenného sedenia a sledovania obrazoviek. A zranenia? Tie sa vyskytnú, ale lepšie bude, aby naše deti mali občas zlomenú ruku, ako celoživotne zlomeného ducha. Čo vy na to vážení riaditelia, učitelia, rodičia či zriaďovatelia škôl?
Školská chodba ako nová telocvičňa pre deti a mládež
Nie všetky školy majú telocvičňu alebo vonkajšie cvičebné plochy, ktorými som sa zaoberal v predchádzajúcom článku. Naopak je niekoľko stovák škôl v našej krajine, ktoré telocvičňu nemajú a kvôli ich veľkosti pravdepodobne ani nikdy mať nebudú. Školskú chodbu majú všetky školy a to hneď v rôznych veľkostiach. Predstavte si školu, kde na vybranej chodbe (alebo hneď viacerých naraz) by bola takáto výbava pre pohybovú sebarealizáciu našich detí.
Najlepšie na tom je to, že to stojí len zopár tisíc eur. Za málo peňazí môže škola plnohodnotne s deťmi pracovať či už na telesnej výchove alebo v voľnočasových pohybových krúžkoch. Deti si však prestávky samé vyplnia zmysluplnými pohybovými výzvami. Stačí na to trpezlivých pedagógov, ktorí naučia deti správať sa tak, aby si neublížili. Môžete si byť istý, že deti majú vysoký zmysel pre manažment strachu a riskovania obzvlášť tie, ktoré sú v pohybe na pokročilej úrovni. Hýbať sa však potrebujeme a je jedno či sme deti alebo dospelý, začiatočníci či pokročilí. Na pohyb má právo každý z nás a problém dnešnej doby spočíva v tom, že žijeme, učíme sa a pracujeme v prostredí, ktoré je chudobné na pohybovú sebarealizáciu. A to sa musí zmeniť a toto je rýchle a efektívne riešenie.
Takáto školská chodba je riešenie pre všetky školy bez rozdielu a v blízkej budúcnosti vznikne nový druh povolania priamo na školách. Pôjde o "Koordinátora školského pohybu" ako akreditovanú profesiu. Takýto školený odborník bude vedieť ako na škole:
- vybudovať chýbajúce vysokokapacitné vonkajšie i vnútorné cvičebné plochy
- vytvárať pohybové voľnočasové programy a zabezpečovať ich personálne obsadenie
- organizovať školské súťaže, podujatia, aktivity pre deti i rodičov
- zbierať dáta o fyzickej zdatností detí a porovnávať ich s inými školami (veda, výskum)
- tvoriť zo školy prostredie bohaté na pohyb a šíriť tak kultúru pohybu v našej krajine
Ekonomická náročnosť aktívnej školskej chodby
Aktívna školská chodba musí mať základné kritérium a tým je > vysoká kapacita. To v preklade znamená, že na každý cvičebný prvok (náradie, náčinie) je možné umiestniť hneď niekoľko detí naraz (5 až 30). Opakom vysokej kapacity je nízka kapacita, čiže prvok (náradie, náčinie) ktoré je pre jedno dieťa. To z pedagogického hľadiska je veľmi neefektívne plytvanie času, priestoru ale aj finančných prostriedkov. Typickým príkladom je katalógové workoutové ihrisko. Na voľný čas a neformálne hranie sa detí vonku je to OK. OK je to aj pre individuálnych rekreačných cvičencov ale nie pre školu.
V prípade, že potrebujete s deťmi vykonať riadený pohybový proces (telesná výchova alebo voľnočasový krúžok), v tom momente narazíte na pedagogické, metodické a časové prekážky. Deti nemáte kam dať, hromadia sa v radoch (úzke hrdlo), málo "výživného" pohybu stihnú, bude ich to nudiť a do toho celého budú aj nedisciplinované, pretože budú mať dosť času na hlúposti. Viac prezrádzam vo videu nižšie. Tu je zoznam základných prvkov, ktoré by aktívna chodba mala vždy obsahovať (ceny sú orientačné):
- horolezecká stena (úchyty do výšky maximálne 2,5m od zeme) = 2000 - 5000 EUR
- šplhacie laná (ideálne ukotvené nie len v strope ale aj do zeme) = 500 - 1000 EUR
- rebriny aspoň 10 ks (ideálna výška až po strop) = 3000 - 5000 EUR
- tatami, najvhodnejšie sú 4cm hrubé (ideálne prekrývajúce 1/2 školskej chodby) = 2000 - 4000 EUR
- hrazdy na rúčkovanie a umiestnené kruhy (ideálne ukotvené do stropu) = 3000 - 5000 EUR
Aké výhoda má aktívna školská chodba:
- zmysel pre nevyužitý priestoru
- investícia 10-20.000 EUR
- nové tréningové zóny
- vysoká kapacita cvičencov
- pedagogické pomôcky pre voľnočasové aktivity
- priestor bohatý na pohyb aj počas prestávok a vyučovania
- plnohodnotná náhrada za telocvičňu ak ju škola nemá
Aké ďalšie informácie potrebujete, aby na vašej škole vznikla aktívna chodba pre naše deti?
- PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
- +421 904 140 305
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.