Ako mobilné ramená a bedrá zvýšia tvoj pohybový potenciál
Ak nie je sila, mobilita sa ľahko buduje. Ak už sila je a mobilita chýba, sú to nepríjemné domáce úlohy, ktoré treba jednoducho pretrpieť. Dôvod je jednoduchý. Bez mobility (najmä ramien či bedier) je sila nebezpečná a môže v dlhodobom horizonte pôsobiť nesprávnym smerom (zranenie). Mobilita ramena podmieňuje funkčný silový výkon s bremenami nad hlavou a umožňuje zlepšiť techniku pohybu (čiže aj ekonomiku pohybu). Naopak nedostatočná mobilita ramena zvyšuje riziko zranenia a znižuje efektivitu pohybu. Mobilita bedier predlžuje životnosť, vďaka čomu sa človek môže hýbať bezpečne aj v neskorom veku bez obmedzení. Naopak pri usedenom životnom štýle sa ich funkčnosť stráca a pohybový potenciál znižuje.
MOBILNÉ RAMENÁ A BEDRÁ A POHYBOVÝ POTENCIÁL
Kľúčové poznatky z videa:
- mobilné ramená a bedrové kĺby vytvárajú dobrý základ pre rýchlejšie pohybové napredovanie
- mobilné kĺby nebránia pohybom a neobmedzujú tvoj silový výkon
- mobilné ramená a bedrá znižujú riziko zranenia v krajných polohách týchto kĺbov
- pozor treba dávať na rozvoj mobility ramien, aby to nešlo na úkor krížovej oblasti chrbta, ktorá nie je “nadizajnovaná” na prílišné ohýbanie sa (skôr slúži ako stabilizujúci segment tela, ohybnejšia má byť hrudníková časť chrbtice)
- existujú desiatky veľmi výživných pohybov a pohybových cieľov, cez ktoré svoju mobilitu dokážeš krásne rozvíjať a paradoxne súbežne zvýšiť aj svoju silu
- ak potrebuješ viac inšpirácie, vyhľadaj kvalitných trénerov alebo príď na tréningy do Skill LABu Nitra / Bratislava (www.skills.sk)
Prečo na pohybe záleží a čo si potrebujeme uvedomiť
Sme pohybovo veľmi komplexné bytosti a tieto zručnosti nás postavili na vrchol potravinového reťazca. Od všetkých špecializovaných živočíchov sme rozdielny v tom, že ovládame široké spektrum pohybov od jemnej motoriky až po veľmi komplexné pohybové vzory. V žiadnych pohyboch však nevynikáme na rovnakej výkonnostnej úrovni ako napríklad delfín, opica či gepard. A naopak žiaden živočích na planéte neovláda také široké spektrum pohybov, ako človek. Z tejto pohybovej komplexnosti čerpá najmä náš výkonný mozog a preto platí, že čím viac pohybov ovládame, tým viac sme človekom. Cez nasledovné pohybové princípy ti pomôžeme zvýšiť aj tvoj stupeň pohybovej komplexnosti (výkon mozgu i tela) a zlepšiť kvalitu či silu všetkých oporných bodoch tvojho tela, na ktorých sa dá postaviť funkčný a komplexný výkon (viď obrázok):
Presvedčenia o pohybe ktorým už vypršala doba platnosti a je vhodné ich prehodnotiť:
- mobilita je pre deti, načo s ňou strácať čas…
- byť mobilný automaticky znamená byť slabí…
- mne postačí aj minimálna mobilita, plný rozsah som nikdy nepotreboval…
- do krajných polôh som sa nikdy nedostal, čiže silu v týchto polohách nepotrebujem…
- doplň sám čo ťa ešte napadne, alebo nám pošli ešte trefnejšie obmedzujúce presvedčenia…
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.