Ako riešiť zničené kĺby
Máte zničené kĺby? Nič nezvyčajné, priam bežná komplikácia u športovcov, ktorej sa nevyhnú ani bikeri. Problémy s akýmkoľvek kĺbom sú veľmi nepríjemné a často znemožňujú športovanie ako také. Najčastejšou býva bolesť a poškodenie kolenného, bedrového, ramenného a členkového kĺbu.
Ako riešiť zničené kĺby
Štatisticky máva najvyššiu mieru poškodenia kolenný kĺb, ktorý je najkomplikovanejší a môže mať najviac rôznych druhov poškodení (menisky, úpony, väzy). Menisky sa trhajú a odlupujú, šľachy a väzy natŕhajú alebo rovno odtrhnú celé. Tomuto problému sa preto budeme venovať obšírnejšie. Povieme si, ako fungujú kĺby a z čoho sa skladajú, ako treba postupovať pri rôznych problémoch súvisiacich s kolenným kĺbom a aké cvičenia pomáhajú v rozličných problémových obdobiach. Takisto sa dozviete, ako sa treba o svoje koleno starať pred, počas a po jeho operácii (plastika, alebo menisky) a akých 10 pooperačných chýb sa môžete dopustiť. Nezabudneme ani na potrebné TOP 3 priority po operácii.
Z čoho sa skladajú kĺby v našom tele a ako fungujú?
Spojenie kostí dotykom pomocou kĺbových plôch pokrytých chrupavkou sa nazýva kĺb. Z hľadiska anatómie sú dôležité:
- tvar kĺbových plôch,
- kĺbové puzdro,
- kĺbová dutina,
- pomocné zariadenie kĺbu,
- základné a stredné postavenie kĺbu,
- pohyby v kĺbe.
V kĺboch, ktoré sú namáhané najviac, sa nachádza väzivová chrupka odolná voči tlaku. Pri športovcoch sú kĺbové chrupky hrubšie ako pri bežnej populácii. Preto je zrejmé, že športovanie napomáha aj k pevnejšiemu kĺbnemu aparátu tela.
Dôležité je aj kĺbové puzdro, ktoré umožňuje rozsah pohybu. Kĺbové puzdro má niekoľko vrstiev – okrem iného aj mazotvornú blanu, ktorá je bohato krvne a lymfaticky zásobená. Blana produkuje do dutiny kĺbový maz, čiže číru látku bohatú na bielkoviny. Táto tekutina vyživuje chrupky a zvyšuje hladkosť dotykových plôch.
V kĺbovej dutine je štrbinový priestor, ktorý sa môže naplniť a zväčšiť prípadnou zápalovou tekutinou, krvou alebo vzduchom. Medzi pomocné zariadenia kĺbov patria: kĺbové väzy, chrupkové platničky (napríklad menisky), kĺbový lem, mazové vačky a kĺbové svaly upínajúce sa do puzdra.
Ako zistíte, že máte problém s kolenným kĺbom?
Problém s akýmkoľvek kĺbom zistíte veľmi rýchlo, pretože prvým príznakom je bolesť, ktorej predchádza buď dlhodobé opotrebovanie alebo rovno úraz. Špeciálne sa však budeme venovať kolennému kĺbu, pretože je najkomplikovanejší a s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať niekedy v živote problém práve s ním (ak sa tak už nestalo).
Na správnu diagnózu kolenného kĺbu je veľmi užitočné vyhľadať pomoc fyzioterapeuta alebo rovno využiť magnetickú rezonanciu (MR). Fyzioterapeut môže pomocou niektorých ťahových pohybov celkom presne určiť, aký väz máte natiahnutý, natrhnutý alebo rovno odtrhnutý. Diagnózu spresní ortopéd alebo MR, no v mnohých prípadoch sa konkrétna diagnóza určí až na operačnom stole, keď vám koleno otvoria. Dovtedy budete vy aj lekár viac-menej hádať.
Pri degeneratívnych ochoreniach treba začať cvičiť
Cvičenie je pre takto boľavé kolená rovnako efektívne ako operácia. Túto úvahu podporujú aj štúdie realizované na pacientoch, ktorí trpeli bolesťami a stuhnutosťou v prednej časti kolena okolo jabĺčka a stehennej kosti (spôsobenými zvyčajne degeneratívnymi ochoreniami ako artritída a podobne). Jedna skupina pacientov bola operovaná artroskopicky a následne mala predpísané 8-týždňové domáce cvičenie, zatiaľ čo druhá skupina pacientov dostala iba domáci cvičebný program. Po 8 týždňoch vykazovali obe skupiny pacientov podobné pocity v redukcii bolesti a v zlepšení pohyblivosti kolenného kĺbu. Tí istí pacienti po dvoch rokoch pozorovania od začatia štúdie nevykazovali žiadne rozdielnosti v pocitoch alebo funkčnosti kolenného kĺbu. Výsledok? Operácia nie je efektívna na vyriešenie bolesti pri degeneratívnych ochoreniach.
Problémy s meniskami pomôže odstrániť operácia
V tomto prípade je opäť vhodné rehabilitovať pohybom, ale prirodzene, riaďte sa svojim pocitom bolesti. Ak nohu boľavého kolena šetríte, ochabuje na svalovej hmote – a to je veľký problém. Kĺby nezaťažovanej nohy sú menej vyživované, zhoršuje sa ich pevnosť a súčasne sa zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia kĺbu, pretože svalová hmota nemá dostatočnú silu zvrátiť nežiaduce pohyby v kĺbe pri športovom zaťažení.
Pri bolestiach meniskov však nerobte pohyby, ktoré vás bolia, pretože stav len zhoršíte. To platí aj na prípravu pred operáciou. Tu sa neopláca ísť cez bolesť. Skoky, drepy a rôzne dynamické pohyby môžu spôsobovať ďalšie poškodenia až odlúpenie meniskov. Bolesť v kolene spôsobuje zavadzajúci meniskus, ktorý je natrhnutý, mechanicky zavadzia a dokonca môže drať chrupavky kostí. Operatívnym zákrokom sa narušené menisky osekajú a bolesti ustúpia.
Môže sa vám ešte stať aj to, že odlúpený meniskus, ktorý putuje po kolene (blúdivá "myšička"), zablokuje celé koleno. Ak je toto váš problém a niekedy ste si aj nahmatali malú vec v okolí kolena, zvýšte svoju pozornosť. Ani operačný zákrok vám nezaručuje, že "myšička" sa nájde a vyberie. Nebojte sa preto použiť ihlu, objekt cez kožu ihlou upevniť a zavolať svojho ortopéda s výkrikom "hurá mám ju!" On už bude vedieť o čo ide.
Ak máte odtrhnutý krížový väz, operácia je takmer nevyhnutná. V tomto prípade riskujete, že ak už odtrhnutý krížový väz máte, v náročných pohybových situáciách pri chvíľke nepozornosti môžete prísť aj o ďalšie väzy. To pre športovca znamená pravdepodobne ukončenie športovej kariéry. To platí aj pre natrhnuté a najmä pre úplne odtrhnuté krížové väzy. Tým, čo nešportujú, takáto operácia kolena možno nikdy v živote nebude chýbať. Faktom však je, že koleno bez krížneho väzu sa skôr opotrebuje, a to je problém. Dôvodom je nefyziologický pohyb, ktorý vzniká v uvoľnenom kolennom kĺbe a spôsobuje skoršie opotrebovanie meniskov aj chrupaviek. Operácia je tak pre 90 % ľudí nevyhnutná.
Odporúčané predoperačné kroky (krížny väz)
Máte dve východiskové pozície: A) Úraz sa vám stal len nedávno a koleno máte silno zapuchnuté, B) úraz sa vám stal už dávnejšie, bolesti ste prekonali a koleno máte bez opuchov. Nasledovné predoperačné prípravy sú vhodné len pre tých, čo nemajú koleno opuchnuté a úraz sa im stal dávnejšie. Koleno s čerstvým úrazom patrí IHNEĎ pod ruky operujúceho lekára.
Predoperačné prípravy:
- začnite silovým spôsobom posilňovať obe nohy rovnako (platí aj pre menisky)
- ak je poranená noha slabšia, dajte jej viac zabrať v pomere 2:1 (platí aj pre menisky)
- využívajte drepy so záťažou, mierne výskoky, švihadlo (nevhodné pre menisky)
- kúpte si doplnok výživy, ktorý obsahuje chondroitín a glukosamín, vhodné aj pre menisky
- tento doplnok výživy používajte nasledujúcich 3-6 mesiacov pred aj po operácii kolena,
- denne aspoň 15 minút venujte posilňovaniu svalov nôh a ďalších 15 minút posilňovaniu celého tela (platí aj pre menisky).
Špecializovaný video online program ZDRAVÉ KOLENO pre domácu rehabilitáciu zraneného alebo operovaného kolena
Od roku 2011, kedy sme spracovali prvé návody ako úspešne rehabilitovať operované alebo zranené koleno ubehlo mnoho času. Za to obdobie sme zbierali skúsenosti ale aj nové poznatky, ako úspešne zrehabilitovať koleno tak, aby bolo v 110% stave. V nasledovnom online kurze nájdete sumár všetkých dôležitých poznatkov, ktoré potrebujete vedieť pred tým, ako sa do svojej úspešnej rehabilitácie pustíte sami. V tomto video online programe sa dozviete:
- úvod do problematiky (základné poznatky)
- otázky a odpovede (rozhovor s lekárom)
- databáza testovacích cvikov
- ukážkové tréningy s ľuďmi ako ste vy (6 ľudí)
- databáza cvikov rozdelených podľa obdobia po operácii
- databáza workoutov (celých tréningov) rozdelených podľa obdobia po operácii
- databáza cieľových cvikov a pohybov, ku ktorým sa vás chceme inšpirovať (pohybové ciele)
Inšpirovať sa môžete aj video cvikmi z tohto videa:
Plastická operácia a jej následky
Pochopte princíp, ktorý sa volá adaptácia na zaťaženie. Čím viac budete svoje koleno zaťažovať, tým skôr si "vypijete kalich" vašej bolesti a o to skôr sa vaše koleno úplne uzdraví. Vaše koleno bude po správnom tréningu do 12 mesiacov od operácie úplne v poriadku a schopné plného zaťaženia (najmä u športovcov). Platí tu pravidlo, že ak si predstavíte 100-percentnú bolesť (pri ktorej už odpadávate), vaše koleno musíte každý deň aspoň 30 minút systematicky zaťažovať až na 80 % z tejto maximálnej bolesti. A to je naozaj dosť bolestivé. Samozrejme, robte to bezpečným, silovým spôsobom a bez rýchlych pohybov. Počas najbližších 6 mesiacov nesmiete spadnúť ani šmyknúť sa, aby ste si nenatrhli alebo úplne neodtrhli nový väz, ktorý sa zrastá, resp. vyrastá nanovo.
10 pooperačných chýb po operácii krížneho väzu (platí aj pre menisky)
Určite nesmiete:
- šetriť svoje koleno a nezaťažovať ho, pretože vás bolí,
- kráčať opatrne pri chôdzi (krívať) a do schodov vyšľapávať iba zdravou nohou,
- zdvíhať sa zo stoličky, auta, postele i zo záchoda len na zdravej nohe,
- myslieť si, že keď raz pominie bolesť, až potom budete môcť koleno zaťažovať a rehabilitovať,
- nosiť ortézy na koleno pre pocit bezpečia,
- myslieť si, že koleno už nikdy nebude také ako pred tým,
- báť sa, že ak budete koleno príliš zaťažovať, pokazíte ho,
- myslieť si, že zlepšovanie stavu kolena môže byť len pomalé a otravné,
- domnievať sa, že vám pomôžu drahé farmaceutické prostriedky,
- myslieť si, že najdôležitejšie je, aby vás koleno prestalo bolieť.
Žiadnu z uvedených chýb nikdy nerobte!!!
S čím sa treba zmieriť?
Zmieriť sa musíte s tým, že vaše koleno bude najbližších 6 mesiacov zapúchať, bolieť, pukať, podlamovať sa a stále bude stuhnuté. Výnimkou bude čas krátko po cvičení, pretože počas neho sa koleno dôkladne prekrvuje a to zlepšuje jeho ohybnosť. Približne 2 hodiny po cvičení (alebo aj skôr) bude koleno opäť stuhnuté. Okrem toho sa vás vaše koleno bude snažiť "oklamať" – a to tak, že vo vašej mysli vytvorí "šetrný" režim nezaťažovania. Spôsobuje to prirodzená ľudská vlastnosť minimalizovať akúkoľvek bolesť. Tento stav nemôžete dopustiť ani v náznakoch. Inak budete úplné uzdravenie neustále odďaľovať, čo si určite neželáte. Bolesť je indikátorom že niečo nie je v poriadku, na druhej strane zvádza k nečinnosti až k šetrnosti. To veľmi odďaľuje proces uzdravenia.
TOP priority po operácii
- získať čo najskôr plnú ohybnosť kolena, aby ste stratili čo najmenej svalovej hmoty zo stehenného svalu,
- nabrať dostatok svalovej hmoty, aby sa rozdiel medzi zdravou a operovanou nohou vyrovnal (silovými cvičeniami, ktoré sa ale bez dostatočnej ohybnosti nedajú vykonávať),
- spevniť všetky šľachové úpony a väzy (všetko vás všetko bolí a čím menej sa budete hýbať, tým horšie pre vás).
Ako predchádzať problémom s kĺbmi
- vykonávať pravidelné posilňovacie cvičenia s vlastnou hmotnosťou, ktoré spevňujú svalstvo okolo kĺbov, a tak ich chránia pred neželaným poškodením,
- extrémne pohyby vykonávať len po dôkladnom rozcvičení tela,
- preferovať športový pohyb radšej na mäkších plochách (tráva, žinenka a podobne) než na tvrdých (betón a podobne),
- vo vyššom veku alebo pri náznakoch bolestí užívať prípravok na výživu kĺbov s obsahom chondroitínu, glukosamínu a MSM
- ak sa problémy dostavia, treba sa dôkladne informovať a problematiku naštudovať tak, aby vaša rehabilitácia bola čo najúspešnejšia a čo najkratšia
Veľa zdaru, nech vás vaše kĺby a najmä kolená poslúchajú. Preto nezabúdajte na dôkladnú prevenciu.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
mám problém s preskakovaním v pravom kolene pri určitých pohyboch. Pohybu sa venujem už cca 7 rokov, začínal som ako tanečník teraz robím aj kopec iných vecí v dosť veľkom rozsahu. Ide o to že som sa nikdy necítil moc "pevný" v nohách a mal som problém s mobilitou. Nevedel som dať napr. hlboký drep pričom vždy ako som zišiel pod 90 stupňový uhol, začalo mi dvíhať päty. Dlho som to ignoroval nakoľko pri tanci som túto polohu nijako extra nepotreboval. Po pár rokoch som sa však začal zaujímať o koncept všeobecného pohybu a v prvom rade som teda začal odstraňovať disbalancie a problémy so základnými pohobmi ako tento. Postupne som to opravil a momentálne hlboký drep nie je pre mňa ešte úplne oddychová poloha ale už v ňom 1-2 minútky vydržím. Do tréningu nôh zapájam kopec vecí ako rôzne skákačky, locomotions, lungees, split squat, heavy squat, wall sit, veľa vecí takisto na mobilitu kolien a bedrových kĺbov a nejaké základy akrobatiky. Pri ničom nemám problém, len keď idem do a z hlbokého drepu cítim mierny preskok na vnútornej strane pravého kolena, pričom nie je sprevádzaný bolesťou. Toto sa takisto deje keď robím drep na jednej nohe pričom nemám problém ho na tom kolene spraviť no opäť je tam ten jemný preskok. Keď robím drepy so záťažou, nejdem zadkom až úplne dole k podlahe a vtedy sa mi to nestáva. Zaujímavosťou takisto je že po čisto silovom tréningu (tažké drepy) mi pripadá ten preskok miernejší keď sa dám následne do hlbokého drepu. Takisto mi príde pravá noha o niečo slabšia a menej mobilnejšia (vnímam to najmä pri drepe na jendej nohe). Chcem sa teda spýtať čo si o tom myslíš, prípadne či si sa už s niečím takým stretol ? Nemôže to byť spôsobené mierným vybočením kĺbu zo zlých pohybových návykov z minulosti ? Pprípadne nejakým ochabnutým tkanivom v oblasti pravého kolena ? Ešte by som podotkol že som na kolene nikdy nemal úraz okrem pár krát natiahnutej šľachy ale to už je dávna minulosť :-) Ďakujem za odpoveď