Ako rozlišovať rôzne druhy mužskej a ženskej postavy?
Naučiť sa rozlišovať rôzne typy ženských či mužských postáv je veľmi dôležitá zručnosť. Najmä pre tých z nás, ktorí s ľuďmi denno denne pracujeme. Tréneri, fyzioterapeuti, maséri, ľudia z módneho priemyslu ale aj mnohí ďalší, ktorí do veľkej miery určujú čo je ideál krásy, čo je pekné, zdravé, funkčné, čo je žiadané. Práve vy máte nesmierny vplyv na psychický život svojich klientov a tento článok má pomôcť všetkým zúčastneným stranám. To, aké ciele sú pre vybranú osobu reálne dosiahnuteľné ale aj to, aké už nebude možné nikdy dosiahnuť, rozhoduje práve typ postavy, ktorý daná osoba geneticky zdedila. Dokážete vy ako profesionál rozoznať týchto 5 typov mužských i ženských postáv a pomôcť svojim klientom kvalifikovanejšie?
Päť rôznych typov mužskej a ženskej postavy, ktorý si ty?
Tento článok je voľným pokračovaním článku o ideáloch ženskej telesnej krásy. V ňom som venoval pozornosť najmä dámam a typológii ženských tiel, pričom najdôležitejší je poznatok, ktorý hovorí o tom, že neexistuje iba jeden ideál ženskej telesnej krásy, ale hneď viacero. Odporúčam naštudovať. V tomto článku sa zameriavam na 5 typov postáv a ich špeciálne znaky, ktorými disponujú nie len ženy ale aj muži. Dôležité je na úvod podotknúť nasledovné:
- každý človek (muž či žena) je kombináciou 2 a niekedy až 3 typov postáv (A až E)
- len malá časť populácie má takýto presný (hraničný) typ postavy (ako vidieť na obrázkoch A až E)
- typ postavy ktorým daná osoba disponuje, sa nemení po celý zvyšok života (zdedená telesná genetika sa po 21 roku života už nemení)
- čo sa ale zmeniť môže je “len” objem svalovej hmoty alebo % podkožného tuku (+ level viscelárneho / vnútrobrušného tuku)
- dôležité je vedieť rozoznať črty analyzovanej postavy a spojiť si ich do širších súvislostí
- táto veľmi dôležitá zručnosť je kľúčová pre odborníkov (nie len trénerov), ktorí priamo s ľuďmi pracujú a vyberajú im rôzne estetické, kondičné či iné zdravotné ciele.
Pre rýchle zorientovanie sa v typológii ľudských postáv som vytvoril týchto päť základných kategórií:
- A. Atletický / Súmerný TYP, ktorý je charakteristický u mužov aj žien veľmi súmernou postavou (rovnomerné proporcie tela, širšie ramená, úzke boky, menšia panva), tuk sa rozprestiera po celom tele rovnomerne a aj keď daná osoba výraznejšie priberie, stále vyzerá relatívne štíhlo
- B. ŽENY: Hruškovitý TYP, ktorý je charakteristický veľmi malou bradou (menšia a špicatá sánka), úzkymi ramenami, väčšou a širšou panvou (najmä šírka bedrových kostí), častokrát s relatívne krátkymi končatinami (najmä paže), tuk sa koncentruje najmä v oblasti panvy, zadku a stehien, naopak relatívne minimum tuku je od pása hore
- B. MUŽI Trapézový TYP, ktorý je charakteristický špicatou bradou, výrazne dlhými trapézmi (svalmi), častým rysom sú aj kratšie horné končatiny, tuk sa ukladá rovnomerne a najmä v oblasti brucha
- C. Silový / Ramenatý TYP, ktorý je u mužov aj u žien charakteristický krátkym krkom a ramenami pripomínajúcimi vešiak, objemnejším hrudným košom a relatívne druhým trupom, častým znakom sú aj robustnejšie kosti a väčšie kĺby (kolená / lakte)
- obe pohlavia majú prekvapivo malé množstvo tuku od pása dole (aj ženy na zadku len minimum), naopak od pása hore sa tuk pri slabej životospráve výrazne koncentruje najmä v okolí brucha, rebier, pŕs a tricepsov
- D. Južný / Krátkotrupý TYP, ktorý je u oboch pohlaviach charakteristický veľmi dlhými končatinami, veľmi krátkym trupom, relatívne tenkými kosťami a menšími kĺbmi, tuk sa koncentruje v oblasti brucha a bokov, na ostatných častiach tela len minimálne u mužov, u žien primerane v oblasti zadku a stehien
- E. Severný / Guľatý TYP, ktorý je u oboch pohlaviach charakteristický relatívne mohutným trupom, krátkymi končatinami, veľmi robustnou kostrou a hrubými kĺbmi, priberá zásoby podkožného tuku najľahšie spomedzi všetkých typov a najviac sa tuk koncentruje v oblasti trupu (málo na dolných končatinách), priberanie je veľmi podobné ako u typu C
- aj v prípade, že má primerané % zásob podkožného tuku, tak kvôli robustnosti sú ľudia tohto typu mylne považovaní za ľudí s nadváhou či obezitou (vizuálna robustnosť / pevnosť)
- ak však nekontrolovane priberú, tak ich obezita je často až morbídna (extrémna)
Každý muž či žena je zvyčajne kombináciou 2 a niekedy až 3 typov postáv. Napríklad A (na 70%) a B (na 30%), či ľubovoľná iná kombinácia. Existujú aj ďalšie nemenné telesné črty, ktoré prezentujem bližšie vo video prezentácii nižšie. Z pozorovania odhadujem, že napríklad A typ postavy ma zastúpenie maximálne u 5% populácie, rovnako ako aj ďalšie hraničné typy postáv (z každého po 5%). Čiže odhadujem že nie viac ako 25% populácie má takýto hraničný typ postavy, zvyšok populácie (65%) má zmiešaný typ postavy (podľa genetického pôvodu predkov).
Niekoľko všeobecných poznatkov z môjho pozorovania a zbierania dát:
- typy postáv A a D vyzerajú vždy prirodzene štíhlejšie, aj napriek väčšiemu objemu telesného tuku (muži nad 15%, ženy nad 25% je už nadváha)
- typy postáv B u žien majú najväčšiu estetickú výzva, pretože na už aj tak veľkej a širokej panve sa koncentruje najviac zásob podkožného tuku, ktorý odchádza ako “posledný” (pričom od pása hore majú minimum tuku a zvyčajne hneď strácajú pri chudnutí prsia), čiže cesta je iba cez nabratie väčšieho objemu svalov v oblasti ramien a širokých chrbtových svalov (cieľ súmernosť) a často krát je oprávnená aj estetická chirurgia (prsia)
- typy postáv C a E majú väčšiu / robustnejšiu kostru i kĺby, zvyčajne silnejší anabolický potenciál (naberanie svalov) ale aj najťažší manažment (ne)priberania na zásobách podkožného tuku (obzvlášť E rýchlo priberá pri nevhodnej životospráve)
- typ postavy A má najvýhodnejšiu pozíciu z pohľadu klasických atletických disciplín alebo disciplín spojených s estetikou (súmernosť) a tiež výrazný anabolický potenciál (rýchle naberanie svalov)
- typ postavy B, C a E s kratšími končatinami majú výhodu v silových disciplínach (krátke silné páky) no zvyčajne menej výhod v atletických bežeckých či skokových disciplínach
- typ postavy D má najmenší anabolický potenciál (dlhé končatiny s tenkými kosťami a malými kĺbmi), majú však výhodu v hodoch, ekonomike behu, skokoch / odrazoch (obzvlášť ak achilovka je veľmi dlhá - čiže má veľa elastickej energie) a tiež v bojových športoch (zvyčajne nadpriemerne pevné štruktúry tela: šľachy, úpony, väzy, fascie),
- typy postáv A, B a D majú málo neandertálskych génov (menej ako 2,5%) a typy postáv C a D ich majú zrejme o niečo viac % neandertálskych génov (kvôli prirodzenej robustnosti celej kostry, nemá to však nič spoločné s IQ či inými kognitívnymi zručnosťami - aby bolo hneď jasné)
- robustnejšie typy postáv (najmä C a E) majú prirodzene silnejšiu / robustnejšiu štruktúru tela, čo ich chráni pred zraneniami obzvlášť ak vykonávajú kontaktnejšie (zápasenie, džudo) a silovo výbušné športy (crossfit, vzpieranie, iné)
Niektoré ďalšie doplňujúce poznatky k telesným črtám, ktoré sú dané genetikou a nemenia po 21 roku života:
- čím širšia panva, tým horšia ekonomika behu (väčšie plytvanie energiou)
- čím dlhšie predlaktie, tým lepšia páka na hody / švihy (vodné pólo, hádzaná, kanoe, iné)
- čím kratšie predlaktie a celkovo kratšie ruky, tým viac sily a stability (zápasenie, vzpieranie)
- krátke ruky sú lepšie na lavičke / vzpieraní, dlhé ruky na ihrisku
- čím tenšie lýtko a dlhšia achilovka, tým lepšia ekonomika behu a menej minutej svalovej energie
- vyššie ťažisko (dlhšie nohy) sú lepšie pre skoky, odrazy, krátke nohy pre masívnejšie krátke zrýchlenia
- dlhšie trupy sú lepšie na vzpieranie (dlhé dvojité zakrivenie) alebo na plávanie (lepšie nadnášanie) a tak ďalej…
Viac zaujímavostí sa dozviete z nasledovnej video prednášky:
V budúcich článkoch by som analyzoval ďalšie telesné črty (najmä u mužov) a diskutoval o nich v súvislosti s biomechanickými pákami (fyzický výkon). Chcem poukázať na to, čo v pohybe rozhoduje o (nad)priemerných fyzických výkonoch. Tam kde jeden svoje maximum zakončuje po dlhých rokoch tréningu, druhý bez akejkoľvek fyzickej prípravy prekoná jeho “rekord” na prvú “šupu”. A to len preto, že jeho telesná štruktúra je na daný druh pohybu predurčená / výhodnejšia / výkonnejšia. Preto medzi ľuďmi v pohybe neexistuje rovnosť či “férovosť”. Preto platí, že nie ty si vyberáš šport, ale on teba (práve kvôli postave ktorú si zdedil /-a). Ale o tom nabudúce…
Verím že tieto poznatky z článku i video prednášky vám pomohli pozrieť sa na ľudské telo komplexnejšie a vedomejšie. Verím že vďaka tomu dokážete pre svojich klientov či zverencov vyberať vhodné pohybové, kondičné, estetické i zdravotné ciele ktoré budú prihliadať k ich individuálnym zvláštnostiam, na ktorých veľmi záleží. Verím tiež aj v to, že tieto poznatky zlepšia kvalitu vašej každodennej práce v teréne a praxi. V každom detaile sa ukrývajú dôležité poznatky, no teraz aspoň vnímate hrubú koncepciu analyzovania postavy mužov či žien.
V budúcnosti môžete navštíviť pripravované praktické workshopy na túto tému, zanechajte na seba kontakt cez nasledovný formulár:
Ak máte nejaké otázky alebo postrehy, rád na ne odpoviem cez komenty pod článkom.
Súvisiace články:
-
EXISTUJE IDEÁL ŽENSKEJ TELESNEJ KRÁSY?
-
AKO VÁM GENETIKA POMÔŽE SPOZNAŤ SAMÉHO SEBA?
-
AKO BUDOVAŤ KOMPLEXNÚ POHYBOVÚ KONDÍCIU PO 40-TKE?
-
AKO GRAVITÁCIA ZLEPŠUJE ZDRAVIE?
-
ŽENA, ZDRAVIE A LOWCARB (LCHF) STRAVOVANIE?
Photo by Robert Collins on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.