Ako zostať ZDRAVÝ v sedavom zamestnaní?
Sedieť či stáť? Striedať polohy alebo robiť stojku o stenu? Firemná kultúra nás zväzuje a určuje čo je NORMÁLNE, čo bežné alebo aj zvláštné. Ak pracujete doma, situácia je o trochu lepšia. Ak však pracujete vo firme, nemusíte mať na výber lebo firemná kultúra nepustí. Čo ak ale nastal čas zmeniť kultúru pracovného prostredia k lepšiemu?
Firemná kultúra a pracovné prostredie. Nastal čas na inováciu?
Ako INOVOVAŤ kultúru prostredia v ktorom pracujeme tak, aby sme ostali ZDRAVÍ aj v SEDAVOM zamestnaní? V prostredí chudobnom na POHYB a bohatom na NEVÝŽIVNÉ kalórie sa naše telo prispôsobuje týmto podnetom. VÝSLEDOK sa nám však nepáči ani v ZDRKADLE, či ZDRAVOTNEJ karte. Môže sa aj vaša firma spolu s nami zapojiť do ZMENY firemnej kultúry, kde aj MALÉ kroky môžu viesť k veľkým VÝSLEDKOM?
Sedieť celý deň na zadku je bežné. Nie je to však pre naše telo ani normálne. Platíme za to vysokú daň v podobe zničeného zdravia i nadváhy. Okrem toho to stojí veľa finančných prostriedkov tam, kde to nečakajú ani zamestnávatelia [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9].
Ak zvážime, že niekoľko tisícov generácií bola naša fyzická zdatnosť priamo spojená so schopnosťou prežiť, zaobstarať si potravu a ďalšie dôležité činnosti, tak posledných pár generácií nečinnosti je naše telo v absolútnom šoku. Bežný život človeka sediaceho vyzerá asi nasledovne aj so všetkými dôsledkami (fyzická degenerácia):
Čo by taká inovatívna firma mohla zabezpečiť aby stala priateľská k “homo sapiens“?
- umožniť pracovať v rôznych polohách, nie len v sede (minimálne v stoji)
- umožniť zamestnancom hýbať sa za no-extra-time počas práce (hrazda, kruhy, bradielka, rebríky)
- umožniť chodiť v ponožkách / na boso tým, ktorí to ocenia
- umožniť robiť stojku o stenu na vybranom mieste
- nečudovať sa ak ľudia sedia v rôznych polohách (napríklad žena v sukni a hlbokom drepe)
- umožniť zber dát, ktoré poukazujú na zlepšujúci sa alebo zhoršujúci sa trend v otázkach zdravia či fyzickej zdatnosti (fyzické testy, biochémia, % podkožného tuku a ďalší zber dát).
Zhruba takto by mohol vyzerať pracovný priestor, ktorý je priateľský k pohybu a zároveň “bohatý” na pohybové príležitosti. Ten, kto tieto príležitosti využije, lebo je to súčasť jeho životného štýlu, ten riziko z fyzickej degenerácie nemusí riešiť, lebo sa ho to netýka. My považujeme 120 minúť pohybu denne za minimum, ktoré sa počas práce dá zrealizovať za no-extra-time. Ak však presedíte za celý týždeň 60 a viac hodín, ani 3 tvrdé tréningy vám nepomôžu odčiniť to, čo ste si celodenným sedením spôsobili.
Čo by ste o svojom tele mali vedieť a podľa toho začať konať?
- Sú vaše palce na nohách vybočené?
- Máte padnuté klenby a nestabilné členky?
- Vbočujú sa vám kolená a máte ochabnuté sedacie svaly?
- Nezvládnete urobiť hlboký drep?
Ak ste na svojom tele spozorovali rôzne nedostatky a náznaky fyzickej degenerácie, napríklad taká stolička NESEDA sa pre vás nestáva “nice to have” (príjemné mať) ale skôr “must have” (dôležité mať). Samozrejme včítane hľadania odborníkov, ktorí vám za pomoci silovo-nápravného tréningu pomôžu tento stav zvrátiť. Ani pre vás nie je neskoro, ale konanie by ste nemali odkladať na neurčito.
Ako si nepresedieť zdravie a hýbať sa aj počas sedenia za no-extra-time?
Stoličku NESEDA vám umožní striedať hneď päť dôležitých polôh, pri ktorých môžete (ne)pohodlne pracovať. Uvedomte si, že žiadna poloha na sedenie nie je zlá, pokiaľ netrvá dlhšie, ako 45-60 minút.
Na veľké sústredenie môžete klasicky sedieť, ale na iné - menej náročné činnosti (vybavovanie emailov / telefonovanie) môžete polohu elegantne zmeniť a vyživiť svoje telo extra pohybom. Aj za takéto drobné zmeny sa vám vaše telo odvďačí.
Ako sa môžu obliecť dámy ak chcú používať stoličku NESEDA
- Je to akceptovateľné?
- Je to vhodné pre pohyb?
Tieto dve základné otázky sú pre vás dámy filtrom, ako sa rozhodovať. Je to najmä o vás dámy, akú firemnú kultúru okolo seba svojim prístupom vytvoríte.
Ktorých 5 krokov môže firma urobiť pre ozdravenie firemnej kultúry?
- 1. Zorganizovať prednášku ktorou to všetko začne, získa sa reakcia zamestnancov a otvoria sa diskusie ako ďalej.
- 2. Inštalácia rôznych pomôcok a zariadení je ďalší možný krok smerom ku kultúre pohybu na pracovisku (hrazdy, kruhy, rebrina, iné)
- 3. Workshop ako sa hýbať na týchto pomôckach je dôležitá súčasť zmeny prostredia, v ktorom vám už tieto pomôcky samé podávajú “ruky”.
- 4. Realizovať pre zamestnancov pravidelné tréningy s pohybovým expertom či edukačné online kurzy.
- 5. Zbieranie dát a ich priebežné vyhodnocovanie je užitočný spôsob, ako vyhodnotiť či vynaložené prostriedky a čas majú svoj efekt (biochémia, % tuku, fyzické testy, metabolické testy, iná diagnostika)
Viac info na:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.