Komunitné cvičiská a redisciplína celej krajiny?
Kultúra pohybu nikam neodišla, len ju "prekričali" iné hodnoty, iný životný štýl rodičov a následne aj ich detí. Výsledky chorobnosti, tučnoty, ľahostajnosti, lenivosti či digitálnej demencie nemusíme komentovať. Všetci to vidíme okolo seba. Toto celé umocňujú rôzne tzv. "zdravotné" korona opatrenia od štátu, ktoré situáciu radikálne zhoršujú a opäť si to odnášajú najmä deti. Riešenia existujú ale tie najviac efektívne sú také, ktoré zmenia prostredie v ktorom žijeme a spôsobom, akým s ním interagujeme. Takto podľa nás vyzerá budúcnosť infraštruktúry škôl, obcí či parkov, ktoré navrátia kultúru pohybu do života celým generáciám.
Ako prezidenti, politici, primátori, starostovia a iní kompetentní zabudli na kultúru pohybu a zdravia v našej krajine?
Naši starí rodičia a ich rodičia tvorili dlhé desaťročia rôznu infraštruktúru (škôlky, školy, sídliská, parky), ktorú používame dodnes. My rodičia v dnešnej dobe nebudujeme skoro nič. Všetko je už staré, neobnovené, nemoderné a neaktuálne. Omnoho viac času trávime v digitálnom prostredí, kde je toho vytvoreného už mnoho, ale fyzicky sa toho nemôžeme dotýkať (iba mentálne). To ovplyvňuje správanie nielen nás, ale aj našich detí. Čoraz viac sú pripútané k obrazovkám, kde formujú svoje myseľ, správanie ale aj vlastné telo. A práve na ľudskom tele sú vidieť dôsledky tohto správania najviac. Potýkame sa:
- so slabou imunitou
- vysokou chorobnosťou
- dekondíciou celých generácií
- tučnotou (nadváha, obezita)
- lenivosťou a ľahostajnosťou
- digitálnou demenciou
- fyzickou i mentálnou slabosťou
V spoločnosti chýbajú komplexné redisciplinačné programy pre deti aj rodičov (najmä pohybové, napríklad hneď priamo na školách). Chýbajú autority a osobnosti, ktoré by celej spoločnosti pripomínali a prezentovali správne hodnotové rámce ako: zdravie, dobro, spolupráca, vedomá komunikácia, sloboda alebo zodpovednosť. A hlavne osobnosti, ktoré majú okruh vplyvu meniť prostredie, v ktorom žijeme. Silu a ochotu budovať enviroment, ktorý zásadným spôsobom mení naše správanie a interakciu s týmto prostredím. Sú takí ľudia medzi nami tak, ako tomu bolo kedysi?
Riešenie poznáme: budujme komunitné cvičiská pre celé generácie (dnešné i budúce)
Predstavujeme vám komunitné cvičisko MOVO. Ide o vysoko kapacitnú pedagogickú pomôcku pre všestranný rozvoj fyzickej zdatnosti detí aj dospelých. MOVO park sa dá používať po celý rok na telovýchovný proces alebo voľnočasové pohybové krúžky. Skladá sa zo 6-tich modulov, ktoré si môže škola či obec navoliť podľa vlastnej preferencie. MOVO park podporuje víziu o 10 krokovom pláne budovania kultúry pohybu v našej krajine. Základné fakty v skratke:
- spĺňa detskú normu STN EN 1176-1 a STN EN 16630
- je certifikované od TÜV
- je pre deti od 6 rokov, dospelých aj seniorov
- ide o funkčné riešenie pre školy aj obce
- je vhodné pre 50-60 cvičencov naraz
Ďalšie dôležité fakty o MOVO parku:
- plnohodnotná pedagogická pomôcka pre telesnú výchovu a voľnočasové pohybové aktivity
- dá postaviť kdekoľvek na verejnom alebo súkromnom pozemku
- rýchle stavebné aj konštrukčné riešenie (zrealizované do 3 mesiacov)
- efektívne riešenie bez ohľadu na opatrenia (prístup k pohybu po celý rok)
- voľnočasové komunitné miesto pre socializáciu všetkých generácií (detí, dospelých, aj seniorov)
- prirodzene buduje základné pohybové zručnosti ako sú visenie, rúčkovanie, zhyby, šplhanie, skoky a ďalšie všestranné pohybové schopnosti, ktoré v dnešnej dobe chýbajú nie len deťom, ale aj dospelým (digitalizácia, celodenné sedenie, opatrenia, iné)…
Modulárnosť komunitného cvičiska - MOVO park
Celé ihrisko ktoré vidíte v prezentácii má 25x25 metrov a je zložene zo 6-tich pohybových zón (moduly). Každá zóna má iný význam a cvičisko je možné vytvoriť skombinovaním 2 alebo 3 modulov, pričom modul 1 (konštrukcia) tvorí základ komunitného cvičiska. K modulu 1 odporúčame pridať napríklad modul 2 a 3, aby pohybové možnosti, ktoré bude cvičisko ponúkať, boli bohaté na všestranný pohybový rozvoj. Celá koncepcia cvičiska (všetkých 6 modulov) je optimálna voľba ak ide o komplexný a všestranný rozvoj fyzickej pripravenosti detí.
Oslovenie primátorov, starostov či iných kompetentných osôb
K téme budovania školskej infraštruktúry alebo celkovej vízii školstva som sa vyjadroval aj v týchto článkoch:
- 10 KROKOVÝ PLÁN OBNOVY KULTÚRY POHYBU V SR
- KTO OPRAVÍ ŠKOLSTVO A NAŠE DETI?
- ŠPORT A POHYB NA SLOVENSKÝCH ŠKOLÁCH
- ŠKOLSKÉ KOMUNITNÉ CVIČISKO NIE LEN PRE DETI?
V prípade záujmu o komunitné cvičisko nás neváhajte kontaktovať pre bližšie informácie:
- PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
- vlado @ vladozlatos.com
- 0904 140 305
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.