Rehabilitácia operovaného alebo zraneného kolena
Ako zrehabilitovať svoje zranené alebo operované koleno tak, aby bolo nie len že v pôvodnom, ale dokonca až v 110% stave? Je vôbec operácia potrebná? Aké typy operácie sú vhodné pre bežných ľudí a ktoré pre športovcov? A ktoré rehabilitačné postupy sú optimálne? V článku sumarizujeme dlhoročné skúsenosti z tejto oblasti.
Ako rehabilitovať zranené alebo operované koleno?
Mať v poriadku kolenný kĺb je jedna z najdôležitejších priorít, ak ide o napĺňanie svojho pohybového potenciálu. Počas života, môžete mať jeden alebo viaceré problémy s kolenným kĺbom:
- pomliaždenie kolena: nárazom, úderom, pádom, príznakom je modrina či opuch
- vykĺbenie kolena: je to vážny úraz kde nastane plná strata kontroly dolnej časti stehennej kosti s hornou časťou predkolenia, nie je ojedinelé že dôjde k poškodeniu niektorých častí kolena
- vykĺbenie jabĺčka: zvyčajne sa vráti samé na pôvodné miesto
- natiahnutie šliach kolena: dôsledkom pohybu, ktorý je mimo rozsahu možností daného kĺbu, postihuje väzivo, šľachy okolo kĺbu (napríklad patelárna šľacha)
- natrhnutie svalov alebo šliach: zranenie krížneho väzu alebo šliach okolo kĺbu
- ruptúra (pretrhnutie) meniskov: z rotačných pohybov, po páde, najčastejšie na vnútornej strane kĺbu (mediálny alebo vnútorný meniskus), príčinou môže byť aj dlhodobé nefyziologické používanie kolena (svalová dysbalancia, jednostranné pohyby),
- zablokované koleno: napríklad dôsledkom poškodenia meniskov
- ruptúra (roztrhnutie) predného skríženého väzu alebo postranných väzov: najčastejšie v dôsledku pôsobenia šmykovej sily v kolennom kĺbe (napríklad prudké zastavenie / zmena smeru)
- krvný výron / voda v kolene: v dôsledku zranenia alebo aj po operácii kolena
- operácia kolena (najčastejšie artroskopia): plastická náhrada skríženého väzu, operácia meniskov, výmena celého kolenného kĺbu
- nedostatok mobility v kolene: problémy spôsobené nedostatočnou rehabilitáciou po zranenom alebo operovanom kolene (napríklad neúplné vystretie alebo ohnutie)
- problémy s pocitom "uvoľneného" kolena, či už po úraze alebo po operácii
- výmena kĺbu kolena: v dôsledku nemožnosti opraviť poškodený kĺb (napríklad z dôvodu vyššieho stupňa artrózy kolena).
Všetky hore uvedené prípady problémov s kolenom, patria do rúk fyzioterapeuta, ideálne lekára (traumatológa / ortopéda / športového lekára). Nie do rúk trénera, alebo inej osoby, ktorá len ojedinele zvláda diagnostiku pacienta a jeho kolena. To, v ktorých prípadoch je vhodná operácia a kedy “iba” rehabilitácia, je na diskusiu. Existujú dlhodobé záznamy aj siahodlhé odborné diskusie o tom, ktoré tipy operácií sú vhodné, či vôbec sú vhodné, v porovnaní s čím a vzhľadom na čo [1], [2], [3]. Existujú aj dôkazy o tom, že dokonca aj po ruptúre (odtrhnutí) predných skrížených väzov sa táto časť tela prirodzene zahojila [4]. Či sa po vašom úraze môžete spoliehať aj vy na spontánne zrastenie vášho väzu je opäť na diskusiu a životnú situáciu, v akej sa nachádzate. Taktiež v tom nemalú úlohu zohrávajú aj vaše životné priority, pretože čím vyššie je vo vašom rebríčku hodnôt pohyb, tým bude pravdepodobnejšie, že operačný zákrok budete potrebovať.
Cieľom tohto článku však nie je rozhodnúť za vášho lekára či fyzioterapeuta. Cieľom článku je vás edukovať práve o rehabilitačných postupoch, ktoré vám prinesú maximálne zlepšenie vášho stavu a zdravé koleno. Ako definujeme zdravé koleno my?
Definícia zdravého kolena
V každom veku alebo v každom športovom odvetví by definícia zdravého kolena znela inak. To si treba na začiatok priznať. V bežnej praxi sa za zdravé koleno považuje také, ktoré má plnú hybnosť (ohnutie aj vystretie v plnej miere) bez obmedzenia. Pokiaľ niekto nemá operované obe nohy, referenčnou nohou na porovnanie je práve zdravé koleno.
Rozšírenou definíciou zdravého kolena by mohla byť jeho funkcionalita: vzhľadom na aký cieľ alebo v porovnaní s nejakým štandardom. Ak ste rekreačný športovec, ktorí si občas chodieva zaplávať, zabicyklovať, zabehať, na vaše koleno sa kladú iné požiadavky ako na koleno osoby, ktorá je vrcholovým športovcom, akrobat, alebo iný osoba, ktorá extrémnejším spôsobom namáha svoje kolenné kĺby. A naopak, ak ste človek s nadváhou, aj pre vás bude znieť definícia “zdravého” kolena úplne inak. Ale to nie je všetko. Kolenný kĺb nefunguje izolovane a to znamená, že v svalovom reťazci spolu s ním sa zapájajú aj svaly a kĺby okolo panvy, členkov, klenby. Tie musia tvoriť jeden funkčný reťazec a preto sa nám definícia zdravého kolena komplikuje.
Z nášho pohľadu čím v lepšej fyzickej kondícii je váš kolenný kĺb spolu s celým svalovým reťazcom od palca na nohe, cez klenby, členky, koleno až po panvu (šľachy, úpony, svaly), tým vyšší je váš pohybový potenciál a možnosť sa pohybovo realizovať. A naopak, ak v tomto svalovo / šľachovom reťazci sú niektoré časti málo alebo nedostatočne funkčné, kolenný kĺb nebude fungovať optimálne a vznikajúce problémy sa môžu prenášať aj do iných častí tela (zranenie, dysbalancie, nemobilita).
Operovať či neoperovať?
Máte dve východiskové pozície. A) Úraz sa vám stal len nedávno a koleno máte silno zapuchnuté, bolestivé, s obmedzenou hybnosťou. B) úraz sa vám stal už dávnejšie a koleno máte bez opuchov, nebolestivé, plne pohyblivé (napríklad sa predný skrížený väz iba natrhol). Koleno s čerstvým úrazom patrí hneď do rúk lekára a ten rozhodne, čo ďalej. Koleno ktoré bolo zranené už dávnejšie ale napríklad sa vám dávno natrhnutý väz až dnes odtrhol (a koleno ostalo nestabilné), operácia by mohla byť vhodné riešenie. Ak je však koleno stabilné (treba dať do kontextu v porovnaní s čím a vzhľadom na čo - aké ciele), tak operácia nemusí byť najvhodnejšie riešenie. Ak po konzultáciách s odborníkmi zvážite, že operácia je nevyhnutná, môže vás čakať jedna alebo viaceré druhy operácií na vašom kolene:
- Plastika predného skríženého väzu (ACL): cieľom je odstrániť nestabilitu kolena pri rotačnom pohybe alebo iný predo-zadný posun v kolene pri náročnejších pohyboch (futbal, lyžovanie, hádzaná, volejbal, akrobacia, dopadové športy, iné). Nie každý odtrhnutý predný škrížený väz potrebuje operáciu. Podstatné je, či pociťujete nestabilitu a bolesť. Existujú rôzne druhy operácií predného skríženého väzu, napríklad:
- BTB technika (bone-tendom-bone): metóda vhodnejšia pre športovcov, štep s kosťou sa berie zo šliach pod jabĺčkom, ktorá má veľmi pevné mechanické vlastnosti. Zväčša sa po tejto operácií sa odporúča ihneď pohyb a to dokonca bez barle či bandáže.
- STGR technika (hamstring): najčastejšia volená metóda pre bežných ľudí, štep sa berie zo šliach hamstringov (zadný stehenný sval). Zväčša sa odporúčajú bandáže aj barle.
- Korekcie a transplantácie meniskov.
- Totálna náhrada kolenného kĺbu.
Z nasledovného videa si môžete pozrieť ako vyzerá priebeh BTB operácie kolena:
Kedy zvážiť, že operácia je vhodné riešenie
Ideálny stav je, keď k operácii nemusí vôbec dôjsť. Ak ste si však napríklad odtrhli nejakú časť vo svojom kolene (napríklad predný skrížený väz), operácia je na zváženie. Je len málo pravdepodobné, že budete patriť k šťastlivcom, u ktorých sa daný väz spontánne zrástol a ešte k tomu pri primeranej pohybovej aktivite sa daný väz správa dobre a poskytuje kĺbu požadovanú stabilitu.
Nič však nie je horšie ako pocit, kedy pri vašich obľúbených pohybových činnostiach nastane tá nepríjemná chvíľa. Chvíľa, kedy vznikne predo-zadný posun v kolene, po ktorom vás obleje studený pot. Je to moment, pri ktorom si v duchu hovoríte, že toto sa mi už nesmie stať, pretože sa zároveň bojíte, že pri rovnakom pohybe sa vám odtrhnú aj ďalšie väzy v kolene, alebo sa vaše koleno inak poškodí. Máte na výber. Buď prestanete obľúbený šport / pohyb realizovať, alebo sa rozhodnete pre operáciu.
Stratégiou nie je operácia, ale pohyb a vyššie pohybové štandardy
Na odstránenie ktoréhokoľvek problému s vašim kolenom (operovaného, zraneného, nemobilného, disfunkčného), potrebujete účinnú stratégiu. Tou stratégiou je POHYB, nie operácia. Či do procesu bude alebo nebude vstupovať operácia, je na diskusiu s povolanými odborníkmi. Tak či onak, vaše kroky by mali od teraz smerovať k takým pohybom, ktoré budú váš celý svalovo / šľachový reťazec na čele s kolenným kĺbom primerane preťažovať a sfunkčňovať. Vaše svaly i šľachy potrebujú podnety, ktoré budú primerané a postupne sa bude ich náročnosť zvyšovať. Zároveň by ste mali mať nejaké cieľové pozície (cviky), ku ktorým keď sa jedného dňa prepracujete, budete mať istotu, že váš svalový reťazec je dostatočne silný. V nasledovnom videu vám ukážeme niektoré pohybové štandardy pre tých najnáročnejších. Môžete ich vnímať ako inšpiráciu ak patríte k ľuďom, ktorí nekladú veľké nároky na svoju pohybovú realizáciu, ale ako povinnosť pre tých z vás, ktorí chcete so svojim kolenom vykonávať náročné pohyby (napríklad vrcholoví športovci alebo iní nadšenci výživného pohybu):
Program pre riešenie problému operovaného alebo zraneného kolena
Od roku 2009 sme zbierali vlastné skúsenosti z rehabilitácie operovaného kolena. Potom sme mali možnosť pracovať osobne s ľuďmi ktorí k nám na rehabilitáciu chodili aj vďaka výsledkom ktoré sme mali sami a spolupracujeme dodnes s traumatológom MUDr. Liborom Sestrienkom. Ten operoval mňa aj Tinu (2017 menisky) a posielal za nami desiatky ľudí, ktorí našu pomoc potrebovali. Série odborných článkov, ktoré sme na základe skúseností vytvorili [5], [6] mali pre vás vysokú edukačnú hodnotu, o čom svedčia nie len počty prečítaní ale aj objemy komentov a otázok, ktoré nám kladiete. To nás motivovalo pre vás zostaviť komplexnejší online program ZDRAVÉ KOLENO, pomocou ktorého odpovedáme na všetky vaše problémové oblasti:
Zároveň sme program rozdelili na dve časti, pretože iné stratégie potrebujú ovládať ľudia do 6-tich mesiacov po operácii / zranení kolena a iné po 6-tich mesiacoch:
- A. Rehabilitácia kolena po operácií / zranení (do 6-tich mesiacov)
- B. Rehabilitácia kolena pre pokročilých (po 6-tich mesiacoch)
Priority vo vašom rehabilitačnom programe by mohla vystihovať nasledovná schéma:
KTO NA PROGRAME ZDRAVÉ KOLENO S NAMI SPOLUPRACOVAL
Odborným garantom programu Zdravé Koleno je najmodernejšie rehabilitačné centrum v Bratislave FYZIO KLINIK na čele s Tomášom Malárikom. Ten je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať skúsenosti od najlepších doktorov a fyzioterapeutov u nás aj v zahraničí. Ovláda desiatky druhov masáží, relaxačných a meditačných techník, ktoré mal možnosť sa naučiť od liečiteľov, terapeutov a majstrov východnej medicíny ako napríklad Shifu Shi Delon. Absolvoval špecializačné štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite, Fyzioterapia vybraných ochorení pohybového systému.
Veľmi blízko má k športu a tréningu športovcov. Bol vrcholový športovec, niekoľkonásobný víťaz slovenského pohára a Majstrovstiev Slovenska v MTB cyklistike. Tieto skúsenosti mu pomáhajú vcítiť sa do psychiky a tréningu aj vrcholových športovcov v rôznych športových odvetviach ako sú napríklad beh, cyklistika, lyžovanie, golf, crossfit, bodybuilding, plávanie či raketové športy.
Databázu cvikov a vybrané metodické postupy a diagnostické testy sme zostavovali my (Zlatoš Family) a databázu otázok a odpovedí, spojených s operáciou nám pomáhal zostavovať MUDr. Gabriel Kovács (ortopéd, traumatológ). V programe spolu s nami vystupujú aj reálny pacienti, ktorí boli po operácii kolena a na ich príkladoch ukazujeme ako v rehabilitácii postupovať ďalej.
ČO VŠETKO ONLINE PROGRAM OBSAHUJE A PREČO JE KOMPLEXNÝ
Tento online video kurz je unikátnym a najmä komplexným návodom, ktorý vás dostane po operácii do formy, no je veľmi užitočný aj pre ľudí, ktorí sa na operáciu len pripravujú. Poskytuje úvod do problematiky, rozhovor s chirurgom, odpovede na najčastejšie otázky pacientov, databázu špeciálnych cvikov, workoutov (tréningov), ukážky a podrobné inštrukcie ku každému jednému z nich. V tomto video online programe sa dozviete (všetko vo video lekciách):
- úvod do problematiky (základné poznatky ktoré potrebujete ovládať)
- otázky a odpovede (rozhovor s lekárom)
- databáza testovacích cvikov (do 6 mesiacov a po 6 mesiacov od operácie)
- ukážkové tréningy s ľuďmi ako ste vy (6 ľudí)
- databáza cvikov rozdelených podľa obdobia po operácii (28 špeciálnych cvikov)
- databáza workoutov (celých tréningov) rozdelených podľa obdobia po operácii:
- 3 vzorové tréningy do 1 mesiaca po operácii (budovanie mobility)
- 3 vzorové tréningy do 3 mesiacov po operácii (budovanie mobility a sily)
- 3 vzorové tréningy do 6-tich mesiacov po operácii (budovanie sily a stability)
- 3 vzorové tréningy nad 6 mesiacov po operácii (budovanie sily, stability a dynamiky)
- databáza 9-tich cieľových cvikov a pohybov, ku ktorým sa vás chceme inšpirovať (nasmerovať aby ste sa ich naučili)
Viac informácií o kurzoch nájdete TU:
- A. Rehabilitácia kolena po operácií / zranení (do 6-tich mesiacov)
- B. Rehabilitácia kolena pre pokročilých (po 6-tich mesiacoch)
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.