Vplyv vetvených aminokyselín BCAA
Moje externé doktorandské štúdium bolo ukončené. K získaniu titulu PhD. predchádzalo 5 rokov vzdelávania, pátrania, skúmania, prednášania, publikovania a manažovania ľudí, školiteľov, sponzorov, športovcov a ich trénerov. Aké poznatky prinášam za 5 rokov svojho štúdia vám?
Šport, súťaženie, výkon, výživa a aminokyseliny BCAA
Mnoho športovcov zaujíma jedno. Ako sa bezpečnou, zato efektívnou cestou dopracovať k lepším, až maximálnym výkonom. Bezpečnou preto, lebo žiaden športovec na svete nechce získať úžasný výkon len na krátku chvíľu a vzápätí stratiť to najcennejšie - svoje zdravie (čiastočne problém dopingu). Efektívnou preto, lebo každý ambiciózny športovec má záujem stať sa lepším v čo najkratšom čase, hoci všetci dobre vieme, že skratky neexistujú.
Na zlepšenie výkonnosti existuje mnoho prostriedkov. Dovolených aj zakázaných, efektívnych aj placebo. K dispozícii sú rôzne prostriedky, ktoré napomáhajú lepšej regenerácií a úlohou každého športovca i jeho trénera je vedieť tieto prostriedky efektívne využívať.
Medzi najzákladnejšie prostriedky regenerácie patria celková výživa a životospráva športovca. To, akú výživu športovec prijíma za celý deň, ovplyvňuje jeho celkovú fyzickú i duševnú kondíciu a celkovú rýchlosť regenerácie. Preto sa aj v tomto článku budeme zaoberať najmä výživou a výsledkami mojej 5 ročnej práce, ktorá je na Slovensku jedinečná z metodického hľadiska i z hľadiska skúmanej problematiky.
Kto ovláda svet výživy a výživových doplnkov
Svet výživy a špeciálne výživových doplnkov je ovládaný dvoma záujmovými skupinami, ktoré sú navzájom prepojené (finančne):
- reklamou a výrobcami výživových doplnkov
- vedou a vedeckými štúdiami
Každá z týchto skupín môže pre svet priniesť veľmi cenné produkty a informácie o nich, na základe ktorých je možné sa správne rozhodovať. Napokon to, čo je správne pre nás vieme do značnej miery rozpoznať aj sami. Niekedy to však zaberie mnoho času a to je práve tá zbytočná daň (čas + peniaze) za neefektívnosť.
Na druhej strane je však veľmi bežné, že vedecké štúdie i reklamné informácie sú zavádzajúce, pretože niekto (kto platí) už dopredu chcel, aby výsledky boli zmanipulované v prospech zadávateľa. To nie je nič nového pod slnkom ani v iných oblastiach vedy a výskumu (napr. farmácia).
V tomto článku vám predstavím výsledky mojej dizertačnej práce a pokúsim sa vás presvedčiť aj o tom že to, čo som skúmal, som podrobil Sokratovmu učeniu:
"To, čo chceme povedať, by malo prejsť tromi bránami: bránou pravdy, bránou dobroty, bránou úžitku. Ak to, čo chceš povedať, nie je pravdivé, dobré ani užitočné, potom je lepšie nechať si to iba pre seba."
Sokrates
Prvá klinická štúdia tohto druhu na Slovensku
To, ako som sa dostal k tomuto externému štúdiu bola trochu náročná cesta. Môžem ďakovať docentovi Vladimírovi Šutkovi z katedry telesnej výchovy v Nitre (UKF), ktorý sa za mňa prihovoriť na susednej univerzite SPU na katedre výživy ľudí u docenta doktora Jaroslava Danišku (vtedy vedúci katedry). Nasledujúci rok som chodil s pánom Daniškom konzultovať moju tému, ktorá dovtedy prakticky neexistovala a pokúšal sa vybaviť si štúdium, ktoré by bolo relevantné pre moje odborné podnikateľské pôsobenie. Oblastiam výživy a športu sa síce čiastočne venujú na FTVŠ v Bratislave, no na Slovensku tento vedný odbor prakticky neexistuje. Pravdepodobne sa na Slovensku nikto ďalší podobnému štúdiu nevenoval a ak áno, veľmi rád by som o tom chcel vedieť viac.
Moje štúdium začalo v roku 2006 ako riadny externý študent katedry výživy ľudí na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Pôvodná téma dizertačnej práce znela: "Vplyv výživy na výkonnosť športovcov". Táto téma však bola taká široká a všeobecná, že sme museli s mojim školiteľom - doktorom Danielom Magulom a vedúcim katedry výživy ľudí (už v tom čase po docentovi doktorovi Jaroslavovi Daniškovi nastúpil doktor Peter Chlebo), zmeniť moju tému práce na niečo veľmi konkrétne.
Preto sme sa rozhodli, že našu prácu budeme venovať vplyvu vetvených aminokyselín BCAA, ktoré s problematikou športu i výkonnosti veľmi súvisia a prácu sme nazvali: VPLYV BCAA AMINOKYSELÍN S ROZVETVENÝM REŤAZCOM NA NIEKTORÉ ANTROPOMETRICKÉ A BIOCHEMICKÉ PARAMETRE U VYBRANÝCH SKUPÍN VRCHOLOVÝCH ŠPORTOVCOV.
Medzi tým však intenzívne prebiehal výskum a rôzne merania, ktoré sme realizovali so športovcami i športovkyňami vyše 3 roky. Pôvodný plán sledovať výkonnostné volejbalistky (šestkové i plážové) v Nitre nám stroskotal, nakoľko sa zmenil trénerský káder a ochota ďalej pokračovať vo výskumných merania z trénerskej strany už nebola žiadna.
Počas môjho štúdia sme sledovali aj ligových futbalistov FC Nitra a hlavnú časť výskumu (kde sme nasadili aj suplementáciu BCAA) sme realizovali u ligových basketbalistov a volejbalistov, ktorý trénovali pod záštitou SPU Nitra.
Hľadanie sponzora na aminokyseliny BCAA
Pred hlavnou časťou výskumu som oslovil viacerých výrobcov a žiadal o sponzorskú pomoc v podobe dodania vetvených aminokyselín. Z metodiky práce sa dozviete, že každý športovec musel skonzumovať zhruba 72 - 80 tabliet BCAA (t.j. 33,12 - 36,8 g vetvených aminokyselín BCAA) po dobu 6 týždňov. To nie je málo, keďže výskumu sa zúčastnilo najprv až 25 športovcov, no záver výskumu ukončilo 20 športovcov. Pre tento dôvod nebolo možné hradiť príjem BCAA zo školných peňazí ani z vlastného vrecka.
Na ponuku spolupráce ako prvá zareagovala pani Komorechová, majiteľka spoločnosti Kompava, ktorá nám poskytla potrebné množstvo aminokyselín BCAA na celý výskum. To znamená, že táto klinická štúdia je objektívnou ukážkou fungovania vetvených aminokyselín výrobcu Kompava. Objektívnou preto, lebo ani majiteľka ani nikto iný nemal možnosť ovplyvniť výsledky výskumnej práce alebo s nimi inak manipulovať.
Prečo som skúmal vplyv vetvených aminokyselín BCAA
Vetvené aminokyseliny BCAA majú vo svete overený úspech aj v oblasti vedy. Mnohí vedci hľadali súvislosti medzi vplyvom BCAA a výkonnosťou v športe. Z odborných vedeckých štúdií sa môžete dozvedieť že vetvené aminokyseliny BCAA dokážu:
- zlepšiť silový výkon o oddialiť únavu (Ohtani a i. 2006)
- stimulovať uvoľňovanie rastového hormónu i inzulínu a tým podporovať anabolické procesy (Carlson a i., 1989; Garlick a Grant, 1988; Iwasaki a i., 1987; Merimee a i., 1969).
- zlepšovať funkcie imunity (Bassit a i., 2002).
- zvýšiť úroveň prahu laktátovej tolerancie energetického metabolizmu, počas zvyšovania vytrvalostného zaťaženia (Matsumoto a i., 2009)
- zvýrazniť anabolický efekt v ľudských svaloch, čo ich zároveň ochraňuje pred ich degradáciou - katabolický efekt (Blomstrand a i., 2006).
- minimalizovať rozklad bielkovín a tiež zabraňovať zvýšenej centrálnej únave (Newsholme a i., 1991).
- významne znížiť svalovú únavu ešte niekoľko dní po cvičení (Shimomura a i., 2006).
- mať preventívny účinok pred poškodením svalových vlákien vplyvom fyzickej záťaže a že svalové vlákna rastú a regenerujú rýchlejšie, ako bez použitia týchto aminokyselín (Ohtani a i., 2006).
- a ich výrazná absencia môže spôsobovať pocity pretrénovania, anémiu, nechuť k jedlu, úbytok na telesnej hmotnosti, depresie a zníženie výkonu (Newsholme a i., 1991; Gastmann a Lehmann, 1998; Kreider, 1998)
Uvedené štúdie sa však zameriavali najmä na atraktívne športy ako sú kulturistika a rôzne známe atletické disciplíny. Súvislosti medzi BCAA a volejbalom či basketbalom, je možno svetový unikát, nakoľko literatúru v týchto súvislostiach sme takmer žiadnu nenašli. To však neznamená, že niečo také neexistuje a pokiaľ áno, dajte nám o tom vedieť.
Akú úlohu zohrávajú bielkoviny a aminokyseliny v ľudskom tele
Z nášho článku o bielkovinách ste si mohli naštudovať mnohé zaujímavé súvislosti. Bielkoviny alebo aj proteíny, sú odvodené od slova protos, čo znamená prvé, najdôležitejšie. Na schopnosti organizmu využiť v strave prijaté bielkoviny závisí nielen športový výkon, ale v podstate samá existencia človeka. Bielkoviny sú zdrojom aminokyselín a líšia sa skladbou podľa pôvodu bielkoviny (rastlinné, živočíšne). Bielkoviny obsahujú 21 aminokyselín a ľudský organizmus si nevie vytvoriť všetky aminokyseliny, preto ich musí dopĺňať v strave.
Bielkoviny či aminokyseliny sa dokonca v tele ani nedokážu ukladať do zásoby. Schopnosť tvoriť všetky aminokyseliny majú len rastliny, živočíchy ich prijímajú potravou vo forme bielkovín. Rastliny dokážu syntetizovať všetky aminokyseliny z anorganických látok a dusík potrebný na produkciu aminokyselín získavajú rastliny z pôdy vo forme dusičnanov, alebo amoniaku.
Osem najdôležitejších aminokyselín pre náš život
Aminokyseliny, ktoré si telo nevie vyrobiť samo, je len osem a preto sa označujú ako esenciálne. Všetky ostatné si vie už namiešať podľa vlastnej potreby a týchto osem sa nachádza len v živočíšnych bielkovinách. Konkrétne ide o Metionín, Fenylalanín, Treonín, Lyzín, Tryptophan, Isoleucín, Valín a Leucín.
Posledné tri: Izoleucín, Valín a Leucín sú najdôležitejšie a práve tieto sa označujú aj ako vetvené aminokyseliny (BCAA). Skratka BCAA znamená: Branched-Chain Amino Acids. Tieto BCAA aminokyseliny boli hlavným predmetom skúmania mojej dizertačnej práce.
Čo bolo cieľom mojej dizertačnej práce
Hlavným cieľom dizertačnej práce bolo zistiť:
- či rozvetvené aminokyseliny BCAA (Branched-Chain Amino Acids), majú pozitívny vplyv na niektoré antropometrické parametre u vybraných skupín vrcholových športovcov mužov vo volejbale a basketbale,
- overiť nutričnú intervenciu rozvetvených aminokyselín BCAA aj pomocou niektorých vybraných biochemických markérov z krvného séra.
Antropometria - to sú rôzne telesné parametre ako napríklad obvody tela v cm (pás, boky, stehná, biceps a iné), hmotnosť v kg, celkový tuk, hladina viscerálneho tuku, aktívna telesná hmota bezvodá [ATH b.v.] a masa bunkovej hmoty (kg). Tieto parametre priamo alebo nepriamo ovplyvňujú výkonnosť športovca. Napríklad taký pomer medzi množstvom svalovej hmoty (aktívna telesná hmota bezvodá, masa bunkovej hmoty) a množstvom tukových zásob (celkový tuk, hladina viscerálneho tuku) určuje to, aký výkon bude športovec podávať. Množstvo tukových zásob je aj priamym ukazovateľom kondície, nakoľko nie je možné mať veľa tuku a zároveň disponovať extrémne špičkovou kondíciou.
Bieochemické markéry z krvného séra - to sú rôzne krvné ukazovatele ako albumín, prealbumín, transferín, cholesterol a ďalšie, ktoré majú priame prepojenie s fungovaním metabolizmu.
Metodika dizertačnej práce
Sledovať zmeny antropometrických parametrov u vybraných skupín športovcov (volejbal, basketbal a pre porovnanie aj futbal), nebolo jednoduché. Celý náš výskum sa preto musel časovo rozdelili na štyri etapy:
- 1 - etapa: monitorovanie antropometrických parametrov, biochemických markérov, spiroergometrických hodnôt a pohybu vody počas záťaže u extraligových volejbalistov (bez nutričnej intervencie)
- 2 - etapa: vzájomné porovnávanie antropometrických parametrov extraligových volejbalistov a basketbalistov so svetovou elitou v týchto druhoch športov (bez nutričnej intervencie)
- 3 - etapa: porovnávanie antropometrických parametrov extraligových hráčov futbalu v jednotlivých obdobiach športovej prípravy (porovnávacia skupina taktiež bez nutričnej intervencie)
- 4 - etapa: sledovanie vplyvu rozvetvených aminokyselín BCAA na niektoré antropometrické parametre u vybraných športovcov volejbalu a basketbalu a vzájomné porovnávanie jednotlivých častí výskumu v súvislostiach
Vo výskumnej práci sme používali rozvetvené aminokyseliny BCAA od spoločnosti Kompava. Slovenský výrobca udáva nasledovné zloženie produktu s názvom BCAA Forte: L-leucín, L-izoleucín, L-valín, alanín, fenylalanín, glycín, tyrozín, metionín, želatínová kapsula.
Obsah BCAA v jednej kapsule podľa výrobcu Kompava,s.r.o.:
Ako sme BCAA podávali športovcom a ako sme merali zmeny v ich organizme
Okrem dávok aminokyselín BCAA dostali športovci aj zostavené jedálny lístok na dva týždne, aby ich výživa zodpovedala nejakému štandardu. Meraní sme vykonali päť a každé prišlo do inej ročnej fázy. Priebeh týchto meraní trval približne 13 mesiacov a celý výskum sa ukončil v januári 2011.
V treťom meraní sme nasadili aminokyseliny BCAA a športovci dostali aj vypracovaný jedálny lístok. Potom nasledovalo 6 týždňov intenzívneho suplementovania, počas ktorého sme sledovali zmeny v antropometrických i biochemických parametroch športovcov. Po skočení suplementovania aminokyselín BCAA museli športovci povinne vysadiť aminokyseliny a na posledné vyšetrenie prišli 30 dní po vysadení aminokyselín BCAA.
Všetci športovci dostali na sledované obdobie 6 týždňov nasledovné inštrukcie:
- 4 kapsule BCAA tesne pred tréningom (30 - 0 minút pred každou tréningovou jednotkou i zápasom )
- 4 kapsule BCAA tesne po tréningu (0 - 10 minút po každej tréningovej jednotke i zápase)
- 4 kapsule BCAA v deň voľna medzi 17:00 až 20:00 hod. (ideálne po krátkej rozcvičke alebo po ľahkej pohybovej činnosti)
Prehľad dávkovania rozvetvených aminokyselín BCAA pre jedného športovca za deň a týždeň
Meranie antropometrických parametrov počas celého výskumu sme realizovali za pomoci špeciálnych prístrojov Bodystat a Viscan. Biochemické markéry z krvného séra sme určovali v laboratórnych podmienkach v špecializovanej nemocnici Zobor v Nitre.
Obr. 1 Prístroj BODYSTAT QuadScan 4000 a ilustrácie z vyšetrenia Obr. 2 Prístroj VISCAN AB-140
Tu je prehľad najdôležitejších sledovaných parametrov v súvislostiach s vplyvom rozvetvených aminokyselín BCAA
Merania sa realizovali v rôznych obdobiach športovej prípravy a v nasledovnej tabuľke je charakteristika športového obdobia hráčov volejbalu a basketbalu v súvislostiach s jednotlivými fázami antropometrického a biochemického merania.
Výsledky a záver práce
Po absolvovaní výskumných meraní a spracovaní všetkých materiálov sme prišli k záverom, že rozvetvené aminokyseliny BCAA majú naozaj pozitívny vplyv na niektoré antropometrické a biochemické ukazovatele športovcov. Tieto zistenia boli aj v súlade so subjektívnymi pocitmi športovcov, ktorí nám to potvrdili v záverečnom dotazníku.
Výsledky našej práce sa dajú zhrnúť do nasledovných zistení:
- dôslednou suplementáciou rozvetvených aminokyselín BCAA je možné dosiahnuť zmeny v niektorých vybraných antropometrických parametroch vrcholových športovcov, kde za najdôležitejšie výsledky sa považuje zvýšenie objemu svalovej hmoty za súčasného zníženia obsahu podkožného tuku (najmä u jedincoch, ktorí v čase výskumu mali na tele zvýšené množstvo tuku),
- dôslednou suplementáciou rozvetvených aminokyselín BCAA je možné pozitívne ovplyvniť aj hladinu vybraných biochemických markerov nutričného stavu športovcov (albumín, prealbumín, cholesterol), ktoré môžu zohrávať dôležitú úlohu aj v procesoch skorej regenerácie,
- navrhované nutričné intervencie (suplementácia BCAA, jedálny lístok), zanechali pozitívne zmeny v niektorých antropometrických parametroch telesnej stavby vybraných skupín vrcholových športovcov (znížený celkový aj viscerálny tuk, zníženie obvodu pás a boky, zvýšená aktívna telesná hmota a masa bunkovej hmoty).
V nasledovných obrázkoch si môžete pozrieť výsledky jednotlivých meraní grafický priebeh zaznamenaných hodnôt. Pre lepšiu názornosť vám však odporúčame stiahnuť si celú prácu v PDF formáte (klik) a preštudovať si podrobne všetky súvislosti.
Antropometrické výsledky Biochemické výsledky
Čo práca priniesla do praxe
Keďže som si tému dizertačnej práce a vôbec celé štúdium zvolil preto, aby som získal ďalšie odborné znalosti a skúsenosti v oblasti výživy a životosprávy, myslel som aj na prínos práce do praxe.
Z výsledkov sa potvrdil fakt, že BCAA naozaj fungujú a ich dôkladnou suplementáciou je možné zlepšiť regeneračné procesy ľudského tela, čo nepriamo úmerne vplýva aj na výkonnosť športovca.
Moje vedecké zistenia som spracoval do veľmi zrozumiteľnej a zjednodušenej príručky, ktorá má slúžiť všetkým (športovci, tréneri, lekári, študenti) ako praktický výstup tohto výskumu. Príručka môže byť vhodnou pomôckou pre všetkých záujemcov, ktorých bližšie zaujíma problematika a aplikovanie princípov vedeckej výživy u vrcholových športovcov. Príručka je súčasťou dizertačnej práce a vy si ju spolu s ďalšími dôležitými dokumentmi môžete stiahnuť bezplatne.
Tu si môžete stiahnuť niektoré dokumenty, ktoré s mojou prácou o BCAA súvisia:
- príručka "Výživa športovca", ktorá je praktickým výstupom z mojej dizertačnej práce PDF
- skrátená verzia prezentácie výsledkov PDF
- zoznam publikačnej činnosti PDF
- protokol o originalite práce PDF
Kompletnú dizertačnú prácu si môžete stiahnuť ako mini publikáciu v sekcii Publikácie TU
Verím, že aj moja práca vám pomôže stať sa lepšou verziou samých seba v oblasti športu a kondície. Želám vám príjemné čítanie.
Súvisiace články:
- Únava je dobrý sluha, ale zlý pán
- Ako správne používať strečing
- Svaly, ktoré vám zachránia život
- Ako cvičiť brušné svalstvo
- Viac výkonu do svalov! Ako na to?
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.