Ako cvičiť počas tehotenstva
Pohyb počas tehotenstva je potrebný na fungovanie lymfatického systému a na "masírovanie" čriev (prevencia zápchy). Zlepšuje sa tiež transport výživných látok a kyslíka do tela dieťaťa. Výhovorky typu "nechcem ublížiť dieťaťu" preto nie sú na mieste. Aké formy pohybu sú pre vás vhodné?
Cvičme v rytme, aj počas tehotenstva
Ešte predtým ako plánujete tehotenstvo sa určite okrem iného zamýšľate aj nad tým ako budete vyzerať, ako sa budete cítiť, a ako vaše telo bude fungovať počas tohto obdobia i po ňom. Do istej miery nás ovláda príroda a do istej miery vieme všetky tieto faktory ovplyvniť aj my sami stravou a cvičením.
Je prirodzené, že žene záleží na tom ako vyzerá, akú má postavu, aj keď pri rastúcom brušku a tehotenskom apetíte myslí prioritne na to, aby malo dieťatko všetko, čo potrebuje. To však neznamená, že v tomto stave treba jesť za dvoch, uspokojovať všetky možné chute a nekontrolovane konzumovať jedno cez druhé v akúkoľvek hodinu.
Predsa len vydaj energie nemôže byť tak vysoký ako u plne aktívneho človeka, preto si treba príjem kalórií ustrážiť a zároveň udržať akú takú fyzickú kondíciu, aby prírastok na hmotnosti nebol napríklad 30 kg.
Počas tehotenstva je normálne pribrať 9 až 12 kg, všetko navyše je už zbytočné. Vašim cieľom je udržať fit váš srdcovo-cievny systém a svalový tonus. To sa pri absolútnej nečinnosti nedá.
Srdcovo-cievny systém
V prvých mesiacoch je celkom jednoduché vybrať si cyklickú činnosť (chôdza, bicykel, stepper, plávanie) a aspoň 3x do týždňa absolvovať cielený tréning. Môžete si vybrať čo vám najviac vyhovuje: chôdza v prírode alebo na páse v posilňovni, prípadne bicykel v polohe ležmo (nohy pred sebou). Túto metódu môžete takisto vyskúšať na plavárni.
Takýto tréning si vyžaduje pravidelnosť, na to nezabúdajte. Nárazové tréningy vám moc nepomôžu v cielenom efekte. Vyskúšajte intervalovú striedavú záťaž, dve minúty pomalé tempo a jednu minútu rýchlejšie. S pribúdajúcimi týždňami vám príde ťažšie a ťažšie tréning absolvovať, nepoľavujte však v nasadení a myslite na to, že v zdravom tele sa rodí aj zdravé dieťa.
Určite sa vyhnite behaniu tak skoro, ako zistíte, že ste tehotná. Nárazy na tvrdý povrch nie sú pre tehotnú ženu to pravé. Postupne ku koncu tehotenstva vám zostáva na výber stacionárny bicykel v polohe ľahu. Do úvahy pripadá ešte plávanie, avšak plávajte len na miestach, kde sa dbá na hygienu veľmi precízne. Takéto priestory sú bohaté na baktérie, ktoré môžete ako tehotná oveľa ľahšie priťahovať. Dôsledkom sú potom infekcie a baktérie, aj bez príznakov, vedúce k predčasným pôrodom a zbytočným tehotenským komplikáciám.
Ak vám lekár diagnostikoval rizikový stav, alebo sa objavili problémy po vyšetrení ktoré vám prikazujú pokojový režim, svoje telo nenamáhajte. Aj malá námaha môže v takomto stave spôsobiť extrémne rizikový stav s ohrozením plodu, alebo výstrahou predčasného pôrodu. Ak sa vám takéto niečo náhodou stane, musíte sa vyzbrojiť obrovskou trpezlivosťou, čakajú vás týždne strávené prevažne vo vodorovnej polohe v psychickej nepohode a v strachu. Vtedy sa vašou absolútnou prioritou stáva zdravie dieťaťa a na zbytočné kilá ani nepomyslite. Hneď ako všetko dobre dopadne, môžete po pôrode začať pracovať na sebe tak, aby ste boli so sebou spokojná.
Svalový tonus
Veľké dievčatá už dobre vedia, že len svalová hmota vytvaruje vašu postavu dlhodobo tak, že budete so sebou spokojná. V období tehotenstva sú možnosti cvikov a športov veľmi obmedzené, napriek tomu existujú cviky, ako urobiť pre seba a svoje telo čo najviac.
Vyhraďte si čas pre seba a s pravidelnosťou cvičte doma alebo v posilňovni aspoň 3x týždenne. Sústreďte sa najviac na partie, ktoré vnímate na svojom tele ako problémové. Vyhnite sa záťaži na brušné svalstvo a spevňujte hlavne stehná a zadok. Nezabúdajte na paže, hlavne tricepsy, kde najviac bádať ochabnuté svalstvo, ktoré vyzerá nepekne hlavne v krátkych rukávoch.
Chrbát bude počas týchto dlhých týždňov stále viac a viac trpieť a bolieť. Venujte dostatočný čas aj uvoľňovacím cvikom na túto partiu.
Ak sa dá, cvičte ráno, ak nie cvičte poobede prípadne skoro večer. Neskôr vám k večeru nezostane vôbec žiadna energia.
Ak sa budete cítiť skvele vy vo vašom tele tak ako sa dá, verte, že tento pocit prenesiete aj na vaše bábätko. A čo viac mu môžete dopriať po psychickej stránke ako pocit pohody a spokojnosti? Dieťa je vašou súčasťou a všetko, čo sa deje s vami, dieťa vníma a cíti. Okrem estetického efektu cvičenia, ktorý je sekundárny, vám predsa ide o zdravie na prvom mieste. Takže veľa síl počas vašich najkrajších mesiacov v živote.
Konkrétne cviky a dávkovanie nájdete v nasledovnom videu
Súvisiace články:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.