Digitalizácia zdravia a definícia zdravia?
Zbierať dáta týkajúce sa zdravia je jedna vec. Vyhodnotiť a interpretovať tieto dáta je vec druhá. Robiť nad všetkým závery si už žiada úplne iný stupeň úsudku a skúseností. A toto celé nie je možné urobiť bez toho, aby sme mali dáta zozbierané z celej krajiny (zdravie, stravovanie, iné príbuzné odvetvia). Ako by mohla vyzerať moderná digitalizácia zdravia? Ako nám dáta môžu pomôcť zadefinovať kto skutočne je zdravý človek? Aký to bude mať na krajinu dopad? A ako by mohol štát vytvoriť podmienky na to, aby sme kolektívne dáta zbierali a vyhodnocovali bez skresľujúcich ilúzií?
Prečo je digitálne zdravie cesta?
Prvý a základný dôvod je ten, že neexistuje univerzálny a zaručený postup, ako dosiahnuť zdravie. Každý koho stretneš ti povie, že sa zdravo stravuje, ale výsledky hovoria niečo iné. Existuje určite mnoho ciest ako dosiahnuť excelentné zdravie a tieto postupy sa líšia z generácie na generáciu a z lokality na lokalitu. Preto je podľa mňa dôležité v oblasti stravovania, pohybu a životosprávy zabezpečiť:
- generalizáciu postupov, ktoré budú vhodné pre čo najväčšie spektrum ľudí (rámec základných odporúčaní, ktoré sa budú opierať o masívne dáta a objektívne ukazovatele)
- individualizáciu postupov so spätnou väzbou, či postupy vedú k dobrým výsledkom (platforma pre zber dát a faktov).
V oboch prípadoch sú potrebné dáta či platformy. Dáta, ktoré pomôžu zlepšiť objektívne rozhodnutia čo robiť a čo už nie. Dáta ktoré nám pomôžu trpieť menším počtom ilúzií a neobjektívnych názorov. Aký je môj návrh?
Komplexná definícia zdravia, ktorú zadefinujú dáta, nie názory
Tieto dáta potrebujeme pre jeden hlavný dôvod. Neexistuje objektívna a veľmi konkrétna definícia zdravia osoby, či už vzhľadom na pohlavie alebo vek. Táto komplexná definícia zdravia musí byť zložená z viacerých parametrov, ktoré sa len tak ľahko v čase nemenia (z hodiny na hodinu alebo dňa na deň). Mali by byť ťažko ovplyvniteľné ako napríklad:
- stav % podkožného tuku
- stav biochémie (komplexný rozbor cholesterolu, glykovaný hemoglobín - HbA1C, homocysteín, iné)
- stav metabolickej kondície (spiroergometria)
- stav fyzickej zdatnosti (diagnostika sily, mobility, rýchlosti, vytrvalosti, koordinácie).
Potom budeme vedieť definovať kto je zdravá osoba, kto nie je a na akej škále si v jednotlivých oblastiach daná osoba vedie v porovnaní s ideálom (štandardom) alebo priemernou populáciou. Som si istý, že jedného dňa sa bude dať sledovať denná aktivita v životospráve cez rôzne IoT nástroje a tieto činnosti následne porovnať so zdravotnými výsledkami, aké osoba dosahuje. Mala by vzniknúť štátom podporovaná platforma, ktorá umožní aby sa na ňu postupne pripájali rôzne užitočné moduly, ktoré si môžu vytvoriť dokonca aj samotní užívatelia. Ako by taký zber dát mohol v praxi vyzerať ukazujem na nasledovnom grafe:
Príklady niektorých možných modulov, ktoré by dáta zbierali a vizualizovali:
Existujúce nástroje priebežne testujem a tie ktoré neexistujú postupne tvorím. Verím, že sa z nich v budúcnosti stanú seriózne vedecké nástroje, ktoré budú poskytovať zmysluplné odpovede na otázky, ktoré sme si dnes ešte ani nepoložili.
Štát a digitálne zdravie
Smutnou pravdou je, že proaktívni jedinci tento štát nezachránia ani nezmenia. Je milé, že ich hodnotový systém je inšpiratívny pre iných ľudí, ale to nie je väčšina. Ak sa hodnotový systém krajiny nezmení, tak k pozitívnej celospoločenskej zmene nedôjde. Ľudí (asi) treba posunúť aj z hora (politika) a tiež ich treba občas aj postrašiť (negatívna motivácia). Preto sa domnievam, že by mala (mohla) vzniknúť štátom podporovaná nasledovná inštitúcia.
MINISTERSTVO DÁT A FAKTOV SR - jeho vznik a význam
Čo by som robil, keby som takéto ministerstvo zakladal? Aký je jeho zmysel a spoločenský prínos / užitočnosť? Predstavujem si to zhruba nasledovne:
- štát vytvorí IT podmienky na to, aby všetky dôležité zdravotnícke, podnikateľské, poľnohospodárske a iné činnosti zbierali užitočné dáta, ktoré budú verejné sprístupnené cez API
- štát vytvorí platformu (podmienky), kde akákoľvek osoba bude môcť vytvoriť z týchto dát vizuálnu interpretáciu podľa vlastného uváženia (graf, diagram, čokoľvek čo dáta vizualizuje, zoradí, usporiada, dá do kontextu porovnania / korelácie)
- tieto dáta a ich vizualizácie budú dostupné všetkým občanov, čím sa vytvorí priestor na otvorenú diskusiu a bude vznikať menej neobjektívnych názor či hádok vďaka verejne prístupným faktov.
Problémové otázky, na ktoré by sa takéto Ministerstvo Dát a Faktov mohlo zameriavať a sprístupniť dáta v oblastiach, ktoré sú predmetom záujmu verejného zdravia:
- aký druh a množstvo potravín sa predáva na celom SR v každom obchode či supermarkete / kraj / mesto / čas (rok, mesiac, deň)?
- aké druhy a množstvá jedál sa denne / mesačne / ročne varia v súkromných alebo štátnych zariadeniach a s akým odpadom?
- aké choroby sa vyskytujú najčastejšie (druh / objem) v danom kraji / meste / dedine a aké pribúdajú nové vo vybranom čase (roky / mesiace)?
- ako vyzerá trend priemerných biochemických výsledkov / vek populácie / lokalita?
- akým percentom tuku disponuje vybraná skupina obyvateľov podľa veku, pohlavia, lokality?
- aký objem času presedia občania v zamestnaniach podľa lokality / veku?
- aký objem a druhy liekov sa predpisuje a vyberá z lekární na dennej, mesačnej, ročnej báze v konkrétnom meste či regióne vzhľadom na vek či pohlavie?
- aké druhy kalórií produkuje naša krajina a aké druhy sa dovážajú zo zahraničia (miera sebestačnosti, kvalita kalórií, strategické potraviny)?
- ako vyzerá dochádzka detí a mládeže na telesnej výchove ZŠ / SŠ / VŠ / za vybrané časové obdobie (mesiac, / rok) či lokalitu?
- aký je stav celoplošne nameranej fyzickej zdatnosti obyvateľov / vek / pohlavie / lokalita?
- aká je úmrtnosť populácie / v akom veku / lokalite / príčina?
V momente, ako sa tieto dáta začnú zbierať, verejne vyhodnocovať a objektívne interpretovať, dá sa vytvoriť si obraz nie len o dnešnej realite, ale aj o tom, čo nás čaká. Začnú sa uzatvárať mnohé polemiky a niektoré veci budeme mať čierne na bielom na stole bez možnosti ich ignorovať. Zopár kľúčovým celoštátnym problémom sa už nebude dať vyhýbať a každý kto s dátami bude pracovať, má silné argumenty pre pozitívnu celospoločenskú zmenu. Pohľad na tieto dáta je nepriamym ukazovateľom hodnôt občanov našej krajiny a to nemusí byť pohľad príjemný. Žeby námet na ďalšie Ministerstvo Prognóz a Budúcnosti? Spracuj, zamysli sa a pošli spätnú väzbu do komentov.
Dodatok z dňa 14.5.2019
Presne 4 dni po tom, čo som zverejnil tento článok, sa objavil veľmi zaujímavý článok týkajúci sa bezpečnosti digitalizácie osobných dát, "čipovania" či Osobných Identifikačných Dokladov (u nás občiansky preukaz). Môj článok je k tejto politickej téme neutrálny a súhlasím s tým, aby sa najprv vyriešili bezpečnostné riziká skôr, ako sa dátam dostanú neautorizované osoby...
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.