Emil Burák - interview časť prvá
Nasledujúci pán je manažér, ekonóm, autor kníh, daňový expert, odborník na manažment, vzdelávanie dospelých, riadenie výkonov a tiež priekopník v LIFE MANAGMENTU na Slovensku. Položili sme niekoľko otázok uznávanému odborníkovi, pánovi Emilovi Burákovi.
Kto je Ing. Emil Burák, PhD.
Pána Emila Buráka sme osobne nestretli, ale vo veľmi dobrom kontakte sme prostredníctvom internetu. Pán Burák je veľmi ochotný a na slovo vzatý expert v oblasti biznisu, manažmentu, ekonomiky, vzdelávania a mnohých ďalších. Je autorom mnohých inšpiračných kníh, ktoré by nemali chýbať v žiadnej knižnici ľudí, idúcich na ceste k úspechu. Taktiež vyprodukoval množstvo zaujímavých článkov a viac sa o jeho životopise môžete dočítať na webovej stránke osobnosti.sk.
V nasledujúcich riadkoch sme sa prostredníctvom emailovej komunikácie pozhovárali s pánom Burákom a mnohé odpovede sú také zaujímavé, že vás možno budú inšpirovať k pozitívnym životným zmenám, ktoré potrebujeme všetci tak veľmi dosahovať. Dovolím si tvrdiť, že je to povinné čítanie najmä pre mladých ľudí, ktorých naša krajina potrebuje viac ako VODCU, nie ako OVCU. Želáme vám príjemné čítanie prvej časti nášho interview.
Otázky, na ktoré nám pán Burák odpovedal
A. Tok života - životná cesta
A 1: Čo najcennejšie Vám dala v živote Vaša matka, Váš otec a Vaša rodina, aké posolstvo ste si odniesli od nich do života?
Byť ľudsky a morálne dobrým človekom je HODNOTA. A činiť v živote dobro sa vypláca...Všetko to, čo človeka nezabije, ho posilní – preto akúkoľvek krízu treba vnímať pozitívne ako nutnú daň na ceste k vyššej kvalite (Viac pozri v mojej knihe: KRÍZA – ako výzva, šanca a príležitosť)
A 2: Čo pozitívne aj negatívne Vám do života dala škola?
Nádej, že vedomosti a múdrosť v živote pomáhajú (pozitívne), poznanie, že doterajší systém školstva v SR človeka pramálo pripravuje pre prax (negatívne). Školy na Slovensku učia človeka byť priemerným (kontraproduktívne), nie nadpriemerným (produktívne) – lebo neučia kreativite, nepodporujú SEBAROZVOJ a obsahujú v učebných osnovách veľa zbytočných hlúpostí (tzv. „vata“) namiesto potrebných vecí (tzv. LIFE MANAGEMENT).
Trefne to vystihol a zaknihoval Gogoľ, že najlepšou univerzitou je život sám. Prosperita je téma, ktorou sa škola nezaoberá dôsledne a nevie ju vyučovať (Viac pozri v mojej knihe: POHODOU K PROSPERITE I-III.)
A 3: Aká časť Vášho života Vás ovplyvnila najviac a ako formovala Vaše terajšie postoje a rozhodnutia?
VEK ZRELOSTI (obdobie od 35-ky nahor): Zrelosť a pochopenie, že skutočnou školou života pre múdreho človeka (Viac pozri v mojej knihe: PENIAZE alebo v knihe POZITÍVNE MYSLENIE) vôbec nie je len rodina a škola. Ale je to kombinácia pentagramu: PRÍRODA, BIBLIA, RODINA, ŠKOLA, ŽIVOT (univerzum, práca, vzťahy, priatelia, rivali, iné).
B. Ako ovplyvňujú rôzne faktory Váš úspech
B 1: Ktoré myšlienky ovplyvnili Váš život najviac a podľa Vás Vám pomohli k úspechu?
Šíriť dobro je najúžasnejší zreteľahodný zmysel života, napriek všetkým neprávostiam, protirečeniam, paradoxom a realite súčasného sveta. Koreňom všetkého zla je nedostatok poznania. Preto čím viac informácií objektívnych (zákony, fakty, dôkazy, overiteľné skutočnosti) na úkor subjektívnych (pocity, názory, zvyky, klebety z Agentúry JPP a neoveriteľné skutočnosti) názorov prispieva v rozhodnutiach ku komplexnej a dlhodobej prosperite. Svet a problém nikdy nie je iba čierno-biely, ale vždy je skôr pestrofarebný. Pokora a odpúšťanie nie sú znakmi slabosti, ale prejavom úžasnej sily.
B 2: Čo Vám pomohlo vypracovať sa na miesto, ktoré dnes zastávate?
Pracovitosť a húževnatosť a kreativita. Vôľa (viera) je silnejšou sestrou schopnosti (talentu). Správne postoje, postupy, prístupy, nadhľad, etika a morálka!
Poznanie, že o úspechu nerozhodujú vedomosti o ideálnych riešeniach teoretikov (tzv. first best solution – najlepšie riešenie z najlepších) z laboratórií, ale najmä znalosti a improvizačné schopnosti praktikov (tzv. second best solution – najlepšie riešenie z práve reálne dostupných).
B 3: Aké myšlienky a zručnosti používate vo svojej podnikateľskej alebo inej životnej praxi a ako ovplyvňujú Váš finančný úspech?
Cennejším bohatstvom ako MAŤ (materiálne statky) je bohatstvo typu BYŤ (duchovné statky). Spoliehať sa treba sám na seba a keď chce niekto kritizovať iných, tak tiež nech najskôr začne sám od seba. Každý človek je jedinečný poklad – ale vždy má prednosti (výhody, cnosti, silné stránky) a nedostatky (nevýhody, hriechy, slabé stránky). Ak už musíme niekoho hodnotiť, tak to robme poctivo a vždy o každom bilancujme v rovnovážnej a symetrickej súvahe. Vždy povedzme nielen to „zlé“, čo sa nám na ňom nepáči, ale aj to dobré, čím nás oslovil a zaujal. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a zdanlivo menej, znamená niekedy oveľa viac.
B 4: Ak by ste vedeli vo svojich 20-tich rokoch to, čo viete dnes, čo by ste robili ináč v mladosti, akým smerom by ste išli a prečo?
Oveľa skôr by som sa obklopil knihami o automanažmente, sebamotivácii, prosperite a príkladmi životopisov úspešných „obyčajných“ ľudí...Oveľa viac a lepšie by som trénoval manažment osobnej energie, sebamotivácie a vizionárstva (talent tzv. šiesteho zmyslu – intuícia, vnuknutie, schopnosť vedieť čítať pomedzi riadky, počuť trávu rásť a dokázať vidieť nielen za prvý, ale za až za tri najbližšie rohy).
B 5: Aké myšlienky a informácie považujete za najcennejšie vo svojom živote a ako ich získavate?
Najcennejšie sú tie idey a znalosti, ktoré kombinujú pre človeka trvalé (dlhodobé) psychické zisky a znamenajú nadčasové bohatstvo v zdokonaľovaní ľudskosti a zlepšovaní vône človečiny. Človek ako živý organizmus je vždy viac ako akýkoľvek neživý mechanizmus (stroj, počítač, robot...). Múdre tradície, rituály, posolstvá, odkazy i poučenia našich predkov z tisícok kríz – ktoré museli v predošlých tisícročiach prekonať sa oplatí rešpektovať a ctiť...Life manažment ako životný kaučing – je dobrá cesta k vyššej kvalite života jednotlivca i spoločnosti (Viac pozri v mojich knihách: POHODOU K PROSPERITE II. a III.)
B 6: Ktoré schopnosti a charakterové vlastnosti pri dosahovaní úspechu považujete za najcennejšie na začiatku 21. storočia?
Etika, pracovitosť, sebamotivácia, kreativita, húževnatosť, pokora. Taká profesionalita, ktorá rešpektuje vôňu človečiny na strane jednej, ale zároveň schopnosť produkovať zisk (profit) a prinášať úžitok a osoh (benefit) čo najviac smerom k trvalej prosperite, udržateľnému rozvoju, efektívnej demokracii a skutočnému právnemu štátu. Taká osobnosť, ktorá celoživotné sebavzdelávanie nepovažuje za nutné zlo v povolaní, ale za absolútne dobro v poslaní.
B 7: Ak by ste si mali vybrať niekoľko kníh, ktoré zmenili Váš život a mali by ste ich odporučiť mladým ľuďom, ktoré knihy by to boli?
Bolo ich veľmi veľa a pamätám si z nich len niekoľko stoviek. Vzhľadom na to, že v dnešnej dobe pohodlnosti, konzumu a spotreby sa trápnym heslom u veľa mladých ľudí dneška stalo slovo „TO NEMUSÍM“ (symbol rezignácie), doporučujem im viac trénovať šport, posiľovať v kombinácii cvičení svaly (Fittness) i ducha (Mindgym) a prikloniť sa k heslu ľudí vychovávaných v nedostatku a skromnejších pomerov. Zhmotňuje ho slovo „TO DOKÁŽEM (to môžem)“ ako symbol ambície. Dravosťou – rozumejte úsilie v korektnej hre. Nie nekorektné pokusy presadiť sa za každú cenu (nelegálnosť, zlo, ubližovanie iným) podľa brutálnych zákonov predátorov džungle.
Ako jednu z alternatív určite doporučujem štyri knihy: Životné paradoxy, Myslením k bohatstvu, Malý princ a Malý strom.
B 8: Ľudia žijú podľa hodnotového systému - aké hodnoty považujete za najdôležitejšie vo svojom živote?
Ži a nechaj žiť! Najcennejšie hodnoty, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze sú nadčasovo a večne platné: život, zdravie, mier, sloboda, spokojnosť, láska, ľudskosť, pomoc slabším.
Usilujte sa tvoriť a urobte zo svojho života veľkolepé dielo. Tvorivosť (kreativita) nie je len privilégiom a výsadou elity (VIP, kasty), ale v každom človeku drieme niečo výnimočné, čo môže zdokonaliť a ponúknuť k úžitku ostatným ľuďom. Na začiatok stačí, keď uverí jednoduchému východisku k štartu ako začať: chcieť vytvoriť neobyčajné dielo obyčajným spôsobom.
C. Váš odkaz pre budúcnosť
C 1: Máte snahu kladne ovplyvniť životy svojich spoluobčanov?
Určite áno. Hoci som ekonóm, aj preto som začal posledné roky oveľa viac produkovať v oblasti životného poradenstva a osobnostného kaučingu preferenciou kníh, ktoré píšem z oblasti tzv. life manažmentu. Toto je výzva i vízia pre všetkých kníhkupcov, ktorí naozaj majú vôľu podporiť na Slovensku znalostnú ekonomiku a kreatogénnu spoločnosť (Nevydávajte len komerčne úspešné knihy, ale reskírujte a investujte aj do titulov, ktoré nedarujú človeku len raz príležitostne jedinú rybu, ale radšej ho naučia ryby chytať a živiť sa nimi celý život). Mám za to, že doterajšie moje životné dielo (vydaných 10 kníh, editovaných vyše 1000 odborných článkov doma i v zahraničí, stovky vzdelávacích podujatí – ktoré som pripravil ako znalostný garant alebo lektor, ale i ostatné projekty zverejnené napríklad na www.osobnosti.sk sú toho dobrým dôkazom.
C 2: Máte nejaké predstavy o tom, ako odovzdávať svoje skúsenosti Vašim deťom, Vašim blízkym spolupracovníkom, mladej generácii a občanom Slovenska?
Mám a aj to robím, lebo som motivačným rečníkom a píšem poradenské knihy a články ako receptúry k lepším výkonom, tvorivosť i životnému úspechu ľudí. Koho to zaujíma viac, stačí kliknúť na internet do niektorého z vyhľadávačov a zadať moje meno a priezvisko (ak nič iné, tak skúste aspoň: www.martinus.sk).
Rozdiel medzi americkým a nemeckým (EU-model) tínejdžerom je podľa výskumov hlavne v tom, že ten z USA chce byť slobodný a nezávislý podnikateľ a vzorom mu je najbohatší človek sveta Bill Gattes. Ten z EÚ (Nemecka) chce byť radšej neslobodný a závislý dobre platený štátny zamestnanec.
Odovzdávať skúsenosti mladším by mali najmä skutočné hlboko zrelé osobnosti, nie predovšetkým plytké neskúsené celebrity. Viac treba z verejných financií v štáte podporiť programy a projekty ako life manažment, motivačné rečníctvo a životný kaučing na strane jednej. Súčasne viac Slovákov by malo prestať nadarmo tárať, ale radšej sa naučiť lepšie rátať a to znamená, aktívnejšie počúvať osvedčené rady úspešných a nielen o tom hovoriť, ale najmä konať. Lebo život nerozhodujú slová, ale činy (ACTA, NON VERBA)!
Učiteľom v krajine treba priznať vyššiu úctu, ale aj prikázať im učiť viac znalostí praxe do života na úkor menej vedomostí teórie vytvorenej v laboratóriu.
Teším sa, že Slovensko ponúka mladým ľuďom vzor v televízii formou programov o osobnostiach (GEN) i talentoch (TALENTOMÁNIA, ČESKO-SLOVENSKO MÁ TALENT) v roku 2010. Smutno mi je z toho, že za dvadsaťročie života v novej krajine i desaťročia života SR v treťom miléniu stále na trhu chýba časopis KREATIVITA = jednoducho o TVORIVOSTI – inšpirácie pre všetkých.
C 3: Chceli by ste urobiť nejakú všeobecnú sumarizáciu svojho života, čo cenné ste v ňom zažili a dosiahli, chceli by ste tieto skúsenosti odovzdať mladým ľuďom?
Oplatí sa pracovať na sebazdokonaľovaní a osobnom rozvoji po celý život. Najbohatší nie je ten, čo má najviac – ale ten čo potrebuje najmenej. Najcennejšie v živote nie je to, čo sa dá vyčísliť a presne zmerať (napr. zisk eurom), ale to čo sa presne vyčísliť a presne zmerať nedá, ale aj tak viete, že sú to trvale najcennejšie hodnoty (napr. život a zdravie).
Triviálne jednoduché, ale mimoriadne cenné je poznanie, že najväčším bohatstvom každého z nás je DNEŠOK (?!), preto v ňom vykonajme čo najviac užitočné a dobrého. Lebo včerajšok už nedokážeme vrátiť, a zajtrajška sa nemusíme dožiť.
Mladí ľudia, majte úctu k múdrosti (bez ohraničenia veku), ale učte sa najmä od skúsenosti a zrelosti (a to nejde bez úcty k šedinám tých, ktorí majú na chrbte viac krížikov).
C 4: Máte ambície šíriť svoje životné skúsenosti aj mimo Slovenska v európskom priestore alebo vo svete?
Mám čo ponúknuť v obrovskom potenciáli a širokom portfóliu (napr. dokončených, ale nevydaných zatiaľ 5 nových kníh), ale neusilujem aktívne o to, aby som sa pretlačil do zahraničia. Skôr čakám, či si ma zahraničie nájde samo. Ak nie, nevadí, stačí – ak moje posolstvo a dobrá zvesť osloví, zaujme a inšpiruje čo najviac ľudí v našej krásnej minikrajine v srdci EÚ.
C 5: Máte ambície pomáhať druhým aj neznámym ľudom - pracovať v spolkoch, nadáciách, občianskych združeniach a iných dobročinných organizáciách?
Táto otázka je otvorená – záleží od ponuky, kvality, časových možností a ľudí, ktorí ma v danom smere oslovia. Sám nateraz neuvažujem o zakladaní vlastného formátu altruisticko-filantropického charakteru. Postačuje moja ponuka a pomoc v tej forme životného diela, ktorú realizujem (vzdelávanie).
C 6: Aký najdôležitejší odkaz by ste chceli zanechať mladým ľuďom?
Viac čítajte klasické knihy a menej surfujte na počítači. Viac počúvajte múdrych ľudí a odborníkov na úkor politikov. Viac sa učte znalosti (SKILLS) nutné a užitočné pre prax na úkor nepotrebných, ale v škole vyžadovaných vedomostí (KNOWLEDGES) z teórie. Stavajte mosty (koordinácia), ktoré spájajú a vyhýbajte sa prekážkam (konfrontácia), ktoré rozdeľujú. Zbavte sa zbytočného nepokoja a naučte sa umocňovať pokoj v duši. Lebo ten potrebujete ku kvalitným výkonom vo svojom bytí a žití.
Budujte si vlastné know-how na spokojný, zmysluplný a šťastný život. A skúste toto Vaše osobné náboženstvo formovať do piatich P: V pokore, práci, pravde, pohode a prosperite.
D. Iné
D 1: Ktoré charakterové vlastnosti, postoje a hodnoty by ste najviac ocenili u svojich spolupracovníkov?
Poctivosť, svedomitosť, pracovitosť, cieľovosť a tvorivosť v systémovo-procesnom rozmere. Schopnosť optimalizovať, objektivizovať a prosperovať. Kombináciu najlepšej hodnotovej abecedy v sebariadení a najvyššej profesionality v riadení ich práce.
D 2: Aké internetové stránky navštevujete, keď sa chcete inšpirovať?
Motivačné portály (napr. www.pozitivnemyslenie.sk, www.stastnyden.tk).
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.