Kam nás vedie firemná kultúra?
Miesta, kde trávime väčšinu svojho času sú dnešnou kultúrou pevne dané. Spíme, sme s rodinou či priateľmi a potom pracujeme. A práve v práci mnohí z nás trávia viac ako 1/3 svojho života. Buď máme toto prostredie pod našou plnou kontrolou (pracujeme doma), alebo sme vsadení do prostredia (firma), kde na základe určitých presvedčení a vzorov myslenia vznikla kultúra danej firmy. Niektoré presvedčenia sú pre zdravie človeka nebezpečné a fyzicky nás degenerujú. Čo sa s tým dá urobiť a prečo zmena myslenia začína reinterpretáciou postojov: “čo ak…?”
Kam nás vedie firemná kultúra?
Miesta, kde trávime väčšinu svojho času sú dnešnou kultúrou pevne dané. Spíme, sme s rodinou či priateľmi a potom pracujeme. A práve v práci mnohí z nás trávia viac ako 1/3 svojho života. Buď máme toto prostredie pod našou plnou kontrolou (pracujeme doma), alebo sme vsadení do prostredia (firma), kde na základe určitých presvedčení a vzorov myslenia vznikla kultúra danej firmy. Niektoré presvedčenia sú pre zdravie človeka nebezpečné a fyzicky nás degenerujú. Čo sa s tým dá urobiť a prečo zmena myslenia začína reinterpretáciou postojov: “čo ak…?”
Kancelária a firma: ako (ne)zažiť fyzickú degeneráciu svojho zdravia?
Poďme sa otvorene baviť o tom, kde je jadro problému dnešného kultúrneho vnímania pracovného prostredia. Nikto za to presne nemôže a preberáme prežitky a presvedčenia od tých, ku ktorým sa do firmy pridávame. Aj oni dávno zabudli, od koho čo prevzali a preto je potrebné hovoriť o zmene. Zmene presvedčení, ktoré sú spojené s tým čo sa považuje na normálne a bežné.
Čo je teda bežné vo firemnom prostredí:
- sedenie celý deň v rovnakej polohe (hoci aj ergonomickej)
- pracovať v peknom ale ozaj nefunkčnom oblečení či obuvi
- “dopovanie” sa kávou na predchádzanie mentálnej hmly
- pracovať v prostredí ktoré je chudobné na pohyb
- nehýbanie sa v práci aby sa človek nespotil
- pracovať v prostredí, ktoré je bohaté na nevýživné kalórie
- nezbierať dôležité dáta (fyzická zdatnosť, biochémia, % tuku, iné) o ľuďoch, ktorí chcú zostať zdraví v sedavom zamestnaní
- neriešiť tému WELLBEING koncepčným, komplexným a dlhodobým programom…
Ako nás takáto firemný kultúra degeneruje, som spracoval už veľmi dávno. Ako zostať zdravý v sedavom zamestnaní, je preto jedna z najväčších výziev, ktorým čelí moderný človek. Čo sa s tým dá robiť?
Všetko začína vzrušujúcou víziou, ktorú chceme nasledovať kvôli sebe
Ľudská mysel potrebuje vízie. Vízie ktoré povzbudia ducha konať inak, ako doteraz. Vždy keď sa objaví lepšia cesta, ako robiť staré veci, nastal správny čas. Tu je konkrétna predstava, čo sa môže stať novou normou, niečím čo bude bežné a pritom užitočné pre ľudské zdravie v sedavom zamestnaní:
Ak s vami táto vízia rezonuje, čítajte ďalej čo všetky by mohlo byť súčasťou firemnej kultúry, ktorá sa zaoberá aj takým moderným názvom ako je WELLBEING. Je to zúfalá snaha získať rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, ktorá prakticky neexistuje. Buď sme v práci, alebo doma. Dokonca aj keď doma pracujeme, čo je duševne a psycho-emocionálne ešte náročnejšia situácia ako keď chodíme do práce. Jedna z ciest, ako dosiahnuť rovnováhu v živote človeka, je dosadiť dôležité prvky z osobného života, do života pracovného. Ak sa to obohatí o rozmer osobnej zodpovednosti, začne to vyzerať ako seriózna zmena. O ktoré prvky (elementy) teda ide?
Základné prvky WELLBEING firmy
- prostredie bohaté na pohyb za no-extra-time (celodenné hýbanie sa ktoré je dôležitejšie ako fyzický tréning)
- prostredie akceptujúce nové, lepšie presvedčenia v otázkach čo je bežné a čo normálne
- prostredie zbierajúce dáta o zdravotnom stave (analýza, zodpovednosť)
- prostredie zbierajúce dáta o správaní sa počas práce (vzory, zvyky, analýza chovania)
- prostredie kde sa na základe dát robia kvalifikovanejšie rozhodnutia (edukácia)
1. Firemné prostredie bohaté na pohyb za no-extra-time. Čo je to?
Vízie sú super, ale rátajú sa najmä dokončené a medzi ľuďmi aj otestované myšlienky. Príklady takto zrealizovaných, dokončených a vyskúšaných myšlienok z našej strany k tejto téme sú tu:
A takto vyzerá naša zjednodušená predstava prostredia, ktoré je bohaté na pohyb. Zmena môže začať aj takou “obyčajnou” vecou, akou je neobyčajná stolička NESEDA. Ona samotná, vám umožní striedať rôzne polohy sedenia, ktoré tonizujú vaše svalstvo a nedegenerujú vaše telo jednostranným sedením. Treba si uvedomiť, že celodenné sedenie v jednej polohe sa nedá vykompenzovať tvrdým tréningom v daný deň. Strata na zdravý je v takom prípade nedostihnuteľná. Preto žiadna poloha na sedenie nie je sama o sebe nezdravá, pokiaľ netrvá dlhšie ako 45 minút. Akú mieru slobody vám poskytuje vaša bežná kancelárska stolička?
2. Postoje a presvedčenia ktoré brzdia pozitívnu firemnú zmenu
Mnohé z vecí, ktoré vnímate ako bežné a normálne vo firemnom prostredí, sú pre vaše telo úplne peklo, priam utrpenie. Začína to samotným sedením v jednej “sterilnej”, zato ergonomickej polohe, ktorá vám umožňuje ešte dlhšie sedieť a ešte viac dotiahnuť do konca majstrovské dielo s názvom fyzická degenerácia (svalové disbalancie, bolesti, obmedzenia). Koľko hodín má nasedených vaše telo v jednej polohe? Hneď za sedením je druhý najsilnejším degeneračným faktorom vaša obuv. Treba to vnímať zhruba nasledovne:
Vymeniť svoju stoličku a môcť sa ideálne úplne vyzuť (alebo použiť funkčnejšiu obuv), sú dva základné a minimálne kroky, ktoré môže urobiť každý sám za seba bez toho, aby čakal na nejakú zázračnú firemno-kultúrnu zmenu. Prečo práve presvedčenia sú taká silná vec?
3. Zdravotný stav, zber dát a analýza dát, proaktívna edukácia
Spôsobov, ako sa dajú zbierať zmysluplné dáta o zdravotnom stave je mnoho. Dôležité sú najmä digitálne nástroje a platformy, ktoré to celé uľahčia a zároveň pomôžu robiť kvalifikovanejšie rozhodnutia ľuďom, ktorých sa to týka. Dáta sa dajú zbierať z rôznych oblastí nášho života, ktoré poukazujú na to, ako si vedieme v našom životnom štýle. Výsledky = realita, ktorá skôr či neskôr vypláva na povrch. Domnievame sa, že lepšie je získať spätnú väzbu zavčasu a svoje správanie skorigovať požadovaným smerom k náprave. A to všetko iba v prípade, že zodpovednosť za svoje zdravie je samozrejmosťou (proaktivita vs. reaktivita!. Dáta je vhodné zbierať z týchto základných oblastí:
- biochémia (zdravotné parametre ktoré sa menia pomaly)
- % tuku (hormonálna citlivosť / kožné riasy)
- základná fyzická zdatnosť (základné testy)
- metabolické zdravie a kondícia (spiroergometria)
Vďaka zberu takýchto dát sa už ľahšie pracuje s ľuďmi, ktorým treba pomôcť, napríklad s navrátením zdravia, pokiaľ sa nejedná o zásadné metabolické či iné poškodenia. Také už patria do rúk viacerých odborníkov. Na základe týchto dát už aj samotný firemný servis (prednášky, workshopy, školenia) sa realizujú lepšie, pretože sú presonalizovanejšie.
4. Zbieranie dát o chovaní sa v kancelárii pomocou IoT technológií
Ak chceme robiť lepšie rozhodnutia, potrebujeme ich začať robiť na základe objektívnej reality. Úplný obraz pravdy nevidí nik, ale namiesto ilúzií môžeme použiť užitočné nástroje (dáta):
- Predstavte si, že na konci pracovného dňa vďaka moderným technológiám o sebe zistíte koľko ste presedeli na stoličke a v akých polohách. Dostanete odporúčanie ktorú polohu zajtra uprednostniť, aby ste napravili svoje zistené / namerané svalové disbalancie. Na konci roka s prekvapením zistíte, že váš stav sa vďaka menežmentu sedenia zlepšil “sám od seba” a kríže či iné časti tela vás prestali bolieť.
- Predstavte si, že budete vedieť aký objem schodov ste dnes prešli pešo, ako dlho ste viseli, ako sa hýbali za no-extra-time v práci a o koľko viac kalórií ste vďaka tomu spálili navyše v porovnaní s dňom, kedy ste takúto mieru proaktivity neprejavili. Zrazu aj to chudnutie ide lepšie a pritom ide o také “zanedbateľné zmeny” že?.
- Predstavte si, ako vás kolektív kolegov nakopne visieť viac, pretože v rebríčku fyzických testov vás prebehol kolega, ktorý je podľa vás väčší “krémeš” a tak denne visíte podstatne viac, aby ste ho dobehli a vždy keď idete na WC vám hrazda / kruhy “podávajú” ruky. Prípadne ako team kolegov (alebo celá firma) súťažíte s iným teamom / firmou, aby ste nerobili hanbu sebe či druhým a umiestnili sa aj v tomto rebríčku vysoko.
- Predstavte si, že na konci roka budete vedieť koľko káv ste vypili, koľko presedeli či iné užitočné dáta, kam sa uberá váš zdravotný stav či fyzická kondícia. Vďaka týmto dátam môžete zvoliť nové stratégie, ako sa posunúť tam, kde ste vždy chceli, ale akosi vás ten pracovný svet pohltil a vám sa zdalo, že na nič nemáte čas (priority)…
Moderná doba praje pripraveným a proaktívnym ľuďom. Budete patriť medzi nich? Dúfajme že firemná kultúra nepotrebuje padnúť tak hlboko, aby zdravie ľudí bolo ľahostajné tým, ktorí rozhodujú o dôležitých veciach.
Aký krok môžete urobiť aby ste svoje okolie zmenili k lepšiemu?
Možno vo vašej firme potrebujete iba úvodnú prednášku, aby všetci začali chápať širší kontext problematiky. A možno je už aj vaša firemná kultúra naklonená WellBeing programom, ktoré zvýšia spokojnosť ľudí ktorí vo firme pracujú. Zistite viac o tom:
- ako by mohla vyzerať firemná prednáška, či workshop
- ako by mohli vyzerať stoličky, ktoré umožňujú pohyb za no-extra-time
- akých 10 pohybov je vhodné zaradiť do firemnej kultúry ako bežné a normálne
- ako zmeniť prostredie firmy aby sa v ňom dal realizovať pohyb za no-extra-time
- ako vyhodnotiť metabolické zdravie svojich zamestnancov
- ako zmerať biochemické zdravie svojich zamestnancov
- ako by mohla vyzerať online edukácia zamestnancov, aby nadobudnuté poznatky mohli aplikovať vo WellBeing “priateľskom” firemnom prostredí
A mnohé ďalšie oblasti, o ktorých sa dá osobne / telefonicky diskutovať: 0904 140 305
Tešíme sa na kontakt s vami.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Dík, Daniel