Orechy sú veľmi zdravé, ALE!
Je jasné, že konzumovať orechy je zdravé. Mali by ste však o nich vedieť viac, ako len to, že sú zdravé. Spoznajte základné zásady, ako si správne vyberať orechy, kedy ich konzumovať a kedy by sme to už radšej nemali riskovať.
Orechy pre zdravie i chuť
Mandle, arašidy, kešu orechy, vlašské orechy, pistácie, para orechy, pekanové orechy, lieskové orechy, kokosové orechy. To všetko sú rôzne druhy orechov, s ktorými sa môžete stretnúť v supermarketoch i na tržnici. Na našich tovaroznaleckých exkurziách sa vždy stretávame s údivom klientov, ako doteraz prehliadali nasledovné fakty, ktoré správnemu a hlavne zdraviu bezpečnému výberu orechov predchádzajú.
Ako si orechy vyberať
Ideálne je, ak by ste si orechy vyberali podľa svojej krvnej skupiny. V princípe sú však akékoľvek orechy vhodné, no problém je skrytí v niečom inom. A to v ich kvalite, ktorá je vo väčšine prípadov veľmi zlá.
Lenže orechy potrebujeme preto, že sú pre naše zdravie veľmi cenné. Obsahujú správne tuky, prevažne z radov omega-6 mastných kyselín, niekedy aj omega-3. Všetko čo je veľmi zdravé, sa však veľmi ľahko pokazí, pretože je to plné "živých" látok. A to isté platí aj pre orechy. Veľmi rýchlo sa pokazia, pretože zdravý tuk v nich rýchlo oxiduje, čo platí rovnako pre kupované i domáce orechy.
Kedy orechy nekonzumovať
Existujú situácie, kedy je vhodné konzumáciu orechov zvažovať. Napríklad konzumácia orechov počas tehotenstva zvyšuje šance, že dieťa bude mať astmatické symptómy až takmer o 50%. Len v Amerike je viac ako 3 milióna ľudí alergických na niektoré druhy orechov. Preto aj deťom do veku 3 rokov je veľmi nevhodné podávať na konzumáciu akúkoľvek formu orechov. Dôvod je taký, že ich imunitný systém je stále v rozvoji a nie je schopný brániť sa niektorým silným alergénom (napr. aj plesniam), ktoré orechy môžu obsahovať.
Ďalej konzumáciu orechov neodporúčame ľuďom, ktorí majú nadváhu až obezitu a nekonzumujú žiadnu formu omega-3 tukov (napríklad rybí tuk v kapsliach). Problém je v tom, že ideálny pomer medzi omega-3 mastnými kyselinami a tými ostatnými (omega-6, omega-9 a iné), by mal byť 1:1 alebo 1:3. Dnešný spôsob stravovania posúva tento nepomer na 1:25 a fast food zázraky až na 1:50.
To znamená, že metabolizmus nemá k dispozícií správne tuky, čo má za následok závažné zdravotné komplikácie hormonálneho a neprenosného charakteru (civilizačné ochorenia). Preto ak ľudia s nadváhou konzumujú veľké množstvo orechov a nekonzumujú žiadne omega-3 mastné kyseliny (napr. z rybieho tuku), môžu mať aj pri veľkej snahe, dobrom výživovom a pohybovom programe problém chudnúť z tukových zásob a ich úbytky sú veľmi pomalé. Preto pomer 1:3 alebo ešte lepšie 1:1 medzi týmito mastnými kyselinami, je nesmierne dôležitý nie len pre ľudí s nadváhou, ale aj pre všetkých ostatných, ktorým záleží na svojom zdravý.
Kvalita orechov je problém
Ako sme spomenuli, kvalita orechov nie je závislá od pôvodu, ale aj od ich čerstvosti. Čím dlhšie sa orechy skladujú, tým skôr ich zdravý tuk oxiduje. Oxidovať znamená premeniť svoju štruktúru na takú, ktorá je pre zdravie nevyhovujúca, priam škodlivá.
Ako rozlíšiť zdravé orechy od tých, čo zdravé už nie sú:
- orechy nesmú byť bodkované, ani zvráskavené (znak staroby a plesne)
- orechy nesmú byť zafarbené miestami na žlto (tuk oxidoval)
- orechy nesmú vyzerať ako keby boli "neónkové" (ako keby priesvitné)
- orechy by mali vyzerať zdravo na pohľad (prirodzená farba i štruktúra)
- orechy dostupné v supermarketoch sú veľmi zlej kvality (napr. kešu, vlašské orechy a iné)
- všetky tie orechy, ktoré sa nepredávajú v šupke sú pravdepodobne na 80% pokazené (stačí sa pozorne pozerať)
- ak by ich výrobcovia balili do vákuového vrecka, vydržali by 3x tak dlho čerstvé ako dnes (len v zahraničí sú také balenia dostupné)
- v žiadnom prípade si nekupujte orechy v čokoláde, pretože tieto orechy sú vždy pokazené (táto kombinácia: cukor + starý tuk, je "smrteľná", aj keď fyziologicky vyváženejšia ako bez nich)
- vyberajte si orechy, ktoré majú šupku (napr. mandle) a tie orechy, ktoré majú šupku odlúpnutú sú väčšinou zožltnuté práve na tomto mieste, čo je známka toho, že tuk na tomto mieste už oxiduje a preto takýto orech nekonzumujte)
- ak máte prístup k čerstvým orechom, najlepšie urobíte, ak si ich čerstvo vylúpnete (napr. vlašské orechy)
- pozor, aj čerstvo vylúpnuté orechy môžu byť pokazené, najčastejšie ide o tie orechy, ktorých škrupina bola poškodená a prenikal do nej vzduch (posledná fáza, kedy orech a jeho tuk je najviac pokazený je, keď je už úplne čierny a zošúverený)
Ako orechy používať správne:
- v prvom rade tak, že si zabezpečíte dostatok správnych zdrojov omega-3 mastných kyselín, napríklad z rybieho tuku (aby ste zabezpečili vyváženejší pomer mastných kyselín pre správne fungovanie vášho metabolizmu)
- ak máte chuť na sladké, dajte si orechy v mede (je to relatívne vyvážená kombinácia), pozor však na množstvo (neprejedajte sa touto maškrtou, dajte si len trochu aj to maximálne 2x za deň, najlepšie pred jedlom, ktoré bude obsahovať zeleninu a bielkoviny)
- orechy neupravujte teplom (ak by náhodou boli zdravé, pokazíte ich)
- orechy nepridávajte ani do koláčov, ale potom až na koláč po upečení a vychladnutí
- ak máte chuť na niečo sladké, dajte si čerstvé orechy tesne pred sladkým jedlom (spomalia vyprázdňovanie žalúdka a vy zo sladkostí tak rýchlo nepriberiete, hoci aj tak priberiete ak to budete preháňať, je to však cesta menšieho zla)
- najlepšie urobíte, ak si zdravé orechy pridáte do zeleninového alebo ovocného šalátu
- veľmi dobrú službu vám čerstvé orechy urobia aj keď ich budete pridávať do varených vločiek, krupice alebo jogurtov, resp. vždy do jedál, kde je prevaha sacharidov a hrozí, že vám zvýšia hladinu cukru v krvi
- a orechy skladujte v chladničke, ideálne vo vzduchotesnej nádobe a vždy pred použitím ich skontrolujte
Dobrú a zdravú chuť orechov želájú Vlado a Tina
Foto ilustrácie: Tina Turnerová
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.