Práca ako hobby
Zdá sa, že aj s veľmi skromnou dávkou talentu môžete byť génius. Ako je to možné? Vedci zistili, že rozdiel medzi najlepšími a priemernými nespočíva vo vrodenom talente, ale v počte tvrdo odpracovaných hodín. Práve v tom sa skrýva tajomstvo medzi úspešnými a neúspešnými.
Môj priateľ Mário je hokejista. Platia ho za to, že robí to, čo ho baví. Na prvý pohľad má skvelý a ideálny život jednoducho preto, že dostáva zaplatené za to, že sa každý deň korčuľuje a strieľa góly rovnako oduševnene, ako kedysi, keď sme ako decká hrávali hokej spolu na zamrznutom jazierku. Na prvý - povrchný pohľad, si každý povie, že sa má fajn.
Pri podrobnejšom preskúmaní zistíme, že to Mário nemá až také ružové. Na ľade a mimo neho strávi fyzickou prípravou 5 a viac hodín denne. Mário musí robiť veci, ktoré sa mu nie vždy chcú. Hovorí sa tomu sebadisciplína — čiže robiť správne veci vtedy, keď treba, či sa vám chce alebo nechce. Nezdá sa vám to trochu podobné s bežným zamestnaním?
Genialita až za hranicou 10.000 hodín
Mário dobre vie, že ak chce byť veľmi dobrý, musí mať nahratých aspoň 10,000 hodín na ľade. V skutočnosti to v preklade znamená 5 hodín denne, 25 dní v mesiaci = 125 hodín za mesiac. Do roka je to 1500 hodín úmorného potenia, snaženia sa, konkurenčného boja, neskutočnej fyzickej námahy a napínania svalov až do zľutovania. Koľkí z nás by boli ochotní takéto úsilie podstúpiť?
Mário až za 7-8 rokov a 300 dní tvrdej práce v každom tomto roku bude schopný konkurovať na vysokej úrovni svojim najlepším rivalom. Nesmie stratiť ani jeden deň. Ak bude zranený alebo chorý, ochabne mu svalstvo i kondícia a čiastočne sa vráti o pár krokov späť. Bez tvrdej poctivej driny sa nikam nedostane. Bez správnej životosprávy a výživy je to takmer nemožné.
Rovnaké pravidlá platia pre iné typy práce. Rozdiel je len v tom, že Mário vie, prečo to robí. Vie, prečo je ochotný podstúpiť neskutočnú drinu. Aj Mário zažíva v roku mesiace a niekedy aj každý deň stavy, kedy sa mu nič nechce a na všetko by sa najradšej vykašľal. Trénera (šéfa) by s radosťou poslal kade ľahšie. Lenže Mário taktiež vie, že vklad, ktorý do svojej práce vloží dnes sa mu raz mnohonásobne vráti späť. Vie, že jeho odmena bude priamo úmerná jeho snahe a tak bojuje ďalej za svoj sen.
A prečo by sa toto nemohlo stať aj Vám? Pracujte na svojej budúcnosti aj dnes
Tí, ktorí na sebe poctivo pracujú, skôr či neskôr dosiahnu vysoký level výkonnosti - duševnej aj fyzickej. Ide o stav výkonnosti mozgu. Je vedecky dokázané, že po absolvovaní 10 000 hodín práce na niečom sa váš mozog stane adaptovaný na výkonný pre daný druh činnosti. Aby ste získali predstavu, o aký objem času ide, zrátajte si, koľko rokov by vám trvalo stať sa skutočne dobrý v tom, čo chcete robiť. Vzorový príklad nájdete u Mária, ktorému to pri nasadení 5 hodín za deň trvá až 8 rokov. Nezabúdajte však, že čas ide ďalej a je len na vás, ako ho využijete.
Aj dnes vymieňate svoj čas za prácu a iné aktivity. Skúste preto pouvažovať, či sa vám strávený čas niekedy vráti späť, alebo je to už nenávratne stratená námaha. Pracujte na tom, čo vás baví a nadchýňa. Pracujte na tom, za čo vás v budúcnosti môžu vysoko oceniť, pretože to robíte s nadšením, kvalitne a s pridanou hodnotou práce. Nikto predsa nie je ochotný stráviť 10.000 hodín času v činnostiach, ktoré ho vôbec nebavia, nenapĺňajú, nenadchýňajú. To predsa nie je ani možné.
Závisť a poľahčujúce poznámky
Mnohokrát som sa aj ja v živote stretával s poznámkami typu: "tebe to ide ako ľahko, ty máš proste talent". Áno, išlo najmä o pohybové záležitosti typu gymnastika, akrobacia, sila a iné. Lenže tu sa skrýva ten "malý" háčik. Ide o moju námahu, ktorú nikto nevidel a teraz ani neocení. Povrchne vnímajúci ľudia vidia len výsledok, nie proces, ktorým sa dostávate do stavu v akom ste dnes.
Zapamätajte si: "všetko, čo vyzerá na prvý pohľad ľahko, bolo VEĽMI ťažké nacvičiť /naučiť sa".
V mojom prípade to bolo asi tak, že kedysi tieto poznámky prichádzali zo strany spolužiakov, ktorí na sebe vôbec nepracovali. Nechápali, ako je možné, že všetko zvládam z ľahkosťou a svižnosťou. Problém bol v tom, že ja som v gymnastickej telocvični za jeden mesiac strávil viac času za jeden mesiac, ako oni za celý rok.
Toto sa môže stať aj vám v akejkoľvek oblasti vášho života. V každom prípade by ste ale mali vedieť, že na otázku typu: "baví vás vaša práca?", by ste mali odpovedať: "áno, ale ja sa necítim že by som pracoval, proste robím to, čo ma veľmi baví a robím to stále viac a viac".
Na tejto ceste k tomuto stavu vám silno držíme palce.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.