Prečo konzumujeme viac ako potrebujeme (IV.)
Ako je možné, že máme toľko apetítu? Prečo máme chuť na ďalšie jedlo, hoci sme práve dojedli? Čo to spôsobuje? A komu vyhovuje tento stav a je zaň zodpovedný? Nasledovné pokračovanie dokumentárneho filmu vám pomôže pochopiť ďalšie súvislosti.
Biologický mechanizmus, ktorý vás zotročí na dlho obdobie
Ak si nedáte pozor, dnešný spôsob stravovania vám umožní doslova zotročiť sa a podrobiť "jeho" pravidlám. Či sa nám to zdá pravdepodobné alebo nie, dnešná ponuka potravín je na viac ako 80% orientovaná práve na konzumáciu sacharidov. Tieto sacharidy sú technologicky vymodelované potraviny, ktoré spôsobujú v ľudskom tele zásadnú zmenu v biologickom mechanizme. Ten sme popisovali v predchádzajúcich častiach. A výsledok? Nadváha a obezita sú len príznaky, že niečo nie je v poriadku. Sú však zásadným ukazovateľom fyzického i duševného stavu človeka.
Za posledných 50.000 a viac rokov, sa ľudia podvedome spoliehali na správne fungovanie hormónu leptín, ktorý do mozgu vysiela signály pre regulovanie príjmu potravy (čas, množstvo, hlad, iné). Ľudský mozog je schopný presne "počuť" signály leptínu ale za posledných 30 rokov sa tento mechanizmus doslova zničil u viac ako 60% celosvetovej populácie a my si myslíme, že to nie je náhoda.
Dôkazom zrútenia sa tohto mechanizmu u viac ako polovice obyvateľov našej planéty je fakt pozorovateľný voľným okom. Výsledok je nadváha a obezita všade kam sa pozriete a sekundárnym príznakom je zdravotný stav týchto ľudí. Niekomu veľmi vyhovuje, že približne 75% nákladov, spojených so zdravotnou starostlivosťou, plynie na "liečenie" metabolických ochorení, ktoré môžu vzniknúť len vďaka narušeniu tohto biochemického mechanizmu. Tento mechanizmus zabezpečuje stav, kedy sa neustále prejedáte takými potravinami (prevaha sacharidov a cukrov), ktoré spôsobujú ďalšie negatívne zmeny v našom metabolizme. A tak si kupujete pernamentku na jazdu vlakom, ktorý vedie dole po špirále "smrti".
Problém je však v tom, že zdravotné ťažkosti, ktoré so zmenou tohto biochemického mechanizmu prichádzajú, postihujú rovnako chudých ako aj tučných ľudí. V predchádzajúcich častiach o dokumentárnom filme "The Skinny on Obesity" sme vám popísali základné mechanizmy vzniku tohto začarovaného problému. Pre úplnosť vám však odporúčame, aby ste si doštudovali aj ďalšie dve epizódy, ktoré vás v tejto problematike vzdelávajú:
- Epizóda prvá: Epidémia pre každého (12 minút)
- Epizóna druhá: Nechutne sladké (9 minút)
- Epizóda tretia: Hlad a hormóny - zlomyseľný cyklus (8 minút)
V dnešnej časti sa dozviete, ako prílišná konzumácia cukru a sacharidov spúšťa podobné mechanizmy "potešenia" v mozgu (v centre radosti - Nucleus Accumbens) ako ťažké opiáty typu morfium, či heroín. Už po troch týždňoch nadmernej konzumácie cukrov, sa stanú funkcie dopamínu v mozgu (hormónu potešenia) narušené a "otupené". To znamená, že hoci sa objavuje neuveriteľná chuť na sladkosti, aj tak čím viac ich skonzumujete, tým menej potešenia z ich účinku majú na váš mozog. Na druhej strane však tento mechanizmus vás núti konzumovať viac podobných jedál, aby ste dosiahli podobnú úroveň potešenia ako naposledy, čo jednoducho nie je možné (vid. príklad narkomanov, ktorý neustále musia zvyšovať dávku). K čomu to vedie? K prejedaniu, k objednávaniu si stále väčšej porcie jedla a k excesom, ktoré majú stratenú funkciu dopamínu (pocitu potešenia) nahradiť. A chcete názorný príklad takto "drogovo" orientovaného jedla? Skúste ho uhádnuť sami (Mc D…… už viete?).
Tieto časté a intenzívne stimuly mozgu narušujú sebakontrolné mechanizmy, vytvárajú abstinenčné príznaky a spôsobujú časté prejedanie. Z výskumov sa zistilo, že mozog ľudí s nadváhou a obezitou reaguje inak na príjem potravy, ako mozog zdravých ľudí bez narušeného biochemického mechanizmu.
Efektívnym spôsobom, ako sa vymaniť z tohto začarovaného kruhu, je výrazné obmedzenie konzumácie sacharidov a ešte výraznejšie cukru. Nadmerný príjem cukrov by ste si mali začať aktívne uvedomovať. Cukor je poskrývaný aj v potravinách, v ktorých by ste to nečakali. Preto sa naučte čítať etikety. Ak už sacharidy konzumovať budete, musíte si uvedomovať ďalšie súvislosti:
- metabolický vplyv sacharidov
- rozdelenie a použitie sacharidov
- glykemický index sacharidov
- optimálnejšie spôsoby použitia sacharidov i cukru
Cukor je sladká závislosť
V nasledovnom pokračovaní dokumentárneho filmu The Skinny on Obesity sa dozviete, prečo sa stáva cukor vašou sladkou závislosťou, ktorá vám môže zničiť celý život. Dúfajme len, že zmeny ktoré v našich mozgoch prebiehajú pod vplyvom týchto potravín, nie sú trvalé.
Epizóda štvrtá: Cukor - sladká závislosť (7 minút)
Súvisiace odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.