Urobte si doma grécku omeletu šampiónov
Nasledovný recept sme prevzali z našej najnovšej kuchárskej knihy Svetové recepty. Túto kuchársku knihu sme pripravili v spolupráci s prvým lektorom varenia, ktorého sme vyškolili my. Zistite ako si z vajíčok môžete pripraviť veľmi chutné, zdravé a plnohodnotné jedlo.
Grécka omeleta šampiónov - recept z vajec
Nasledovné jedlo môžete použiť ako obed, večeru alebo dokonca aj ako raňajky v prípade, že máte radi slané jedlá. Príprava takéhoto jedla vám zaberie minimum času, zatiaľ čo biologická hodnota bude veľmi vysoká. Ak použijete dokonca BIO vajíčka, tak hodnotu jedla zvýšite ešte výraznejšie. Na prípravu omelety potrebujete nasledovné ingrediencie:
Ingrediencie (2 osoby):
- vajcia 4 ks
- feta syr 30 g
- šampiňóny 30 g
- čerstvý špenát (mrazený) 30 g
- olivový olej 1 PL
- maslo 10 g
- korenie: morská soľ, čierne korenie
Extra: *
- cibuľa ¼ ks
- cesnak1 str.
- vodové pečivo (toastované) 2 ks
- pita chlieb 1ks
* Sacharidové prílohy sú uvedené v rámci originálneho popisu receptu. V záujme kontrolovaného príjmu vysoko koncentrovaných (rýchlych sacharidov), odporúčame limitovať objem presne podľa uvedeného množstva, ideálne úplne vynechať. Prílohy sú vhodné jedine v prípade, že ste vytrvalostne orientovaný športovec (triatlon, cyklistika, iné) a v minimálnom množstve aj pre ľudí, ktorí majú pod 15% podkožného tuku (ženy pod 18%) .
Postup príprava omelety
1. Fáza (príprava)
- Vajcia vymiešame s morskou soľou. Množstvo soli prispôsobíme typu syra, ktorý používame, vzhľadom na to, že feta je väčšinou dosť slaná.
- Šampiňóny nakrájame na 0,5 cm hrubé plátky, špenát potrháme na drobnejšie listy podľa chute pripravíme na drobno posekanú cibuľu a cesnak. Syr rozdrobíme ako tvaroh.
2. Fáza (opekanie)
- Na panvici si na strednom plameni rozohrejeme olej s maslom, na ktorom opražíme cibuľku, cesnak, huby a špenát presne v tomto poradí.
- Pridáme rozšľahané vajcia, ktoré pomaly necháme tuhnúť v štýle omelety. Dávame však pozor, aby nám úplne nevyschli a pridáme rozdrobený syr feta. Omeletu preložíme na polovicu, pričom sledujeme, aby sme zachovali vláčny stred.
- Servírujeme ozdobené čerstvým petržlenom a opečeným kúskom pečiva
Fyziologický vplyv pokrmu na organizmus
- Glykemická záťaž: nízky glykemický index aj glykemická nálož (GI + GL).
- pH: v správnej kombinácii a s dostatkom zeleniny je jedlo vyvážené. Ideálne by bolo vynechať akékoľvek pečivo a konzumovať omeletu s extra listovou zeleninou, ako je napríklad rukola.
- Najvhodnejší čas konzumácie: raňajky, obed alebo večera. Ideálne jedlo asi 2h po tréningu (ale bez príloh).
- Vhodné pridať extra: bylinky ako rozmarín oregano, alebo aj chilli a rybí olej pred jedlom.
”Tipy a triky” domáceho šéfkuchára
Ako môžeme zistiť, či je vajce čerstvé?
Čerstvosť vajec označuje predovšetkým dátum minimálnej trvanlivosti uvedený na obale. Ak máme pochybnosti o čerstvosti vajec, môžeme ich podrobiť plávaciemu testu. Do vyššej sklenej nádoby dáme asi liter studenej vody, pridáme tri polievkové lyžice kuchynskej soli. Čerstvé vajcia v škrupine klesajú na dno pohára s vodou, zatiaľ čo staré vajcia budú plávať hore. Keď vajce otvoríme, čerstvý žĺtok tvorí na rovnom tanieri guľatý klobúčik a bielko je silné, pričom sa nechce sa od žĺtka odlepiť. V starom vajci je žĺtok plochý, bielko je tenké a slabé, rýchlo sa od žĺtka odlúpne.
Čo je vhodnejšie, vajcia šľahať alebo len zľahka rozbiť vidličkou?
Záleží od vašej preferencie. Možno viete, že Francúzi si potrpia na poriadne našľahané vajcia, kde dokonca pridávajú kvapky vody, mlieka, alebo smotany. Omeleta sa tak zvykne trochu viac nadýchať, avšak môže sa stratiť časť pravej poctivej vajíčkovej chuti. A teda je na vás, či sa prikloníte k poctivým farmárom alebo ku gastro špecialistom.
Ako zabezpečím, aby vajcia neboli gumové, ale vláčne ?
Vajcia vždy pripravujeme trpezlivo na slabom, až miernom plameni, tým zabezpečíme správnu textúru, ktorá sa samozrejme potom odrazí na výslednej chuti.
Dá sa ešte nejakým iným spôsobom vylepšiť výsledná chuť omelety ?
Pre extra chuť odporúčame kombináciu masla a olivového oleja, vytvára sa tak veľmi zaujímavá plná chuť, ktorú charakterizuje krémovitosť.
Môžem použiť aj iné ingrediencie, keď nemám šampiňóny ?
V rámci ingrediencií je možné použiť rôzne druhy zeleniny, pričom odporúčame najmä papriku, cuketu, špargľu alebo brokolicu.
Ako je to so syrom, je nutné použiť fetu ?
Vzhľadom na originalitu receptu a naše gastronomické preferencie odporúčame syr feta. Avšak voľba je na vás, pričom odporúčame použitie tvrdého syra ako napríklad parmezán, eidam alebo aj biely čerstvý ovčí syr zo salaša. Napadlo vás už preložiť pár oravských korbáčikov cez vašu omeletu? Vyskúšajte a budete prekvapený.
Gastro „fintičky”: vedeli ste že …?
- Grécka kuchyňa má svoj originálny ráz, najmä preto, že jedlá majú celkovo vidiecky štýl. Podáva sa hlavné jedlo, najčastejšie mäsité a k nemu rôzne druhy zeleninových šalátov, syr, olivy, biely chlieb. Tento štýl gréckej kuchyne si zachováva svoju originalitu aj v najlepších reštauráciách, ktoré okrem "európskych" jedál majú vždy aj typické tradičné jedlá.
- Zaujímavosťou gréckej kuchyne je, že v mnohých tavernách sa dostanete až priamo do kuchyne, a nahliadnete priamo "do hrnca" a objednáte si to, čo na vás najviac zapôsobilo. Grécka kuchyňa patrí pod typickú stredomorskú kuchyňu. Všeobecne sa dá povedať, že je veľmi zdravá,, hoci Gréci často konzumujú veľké množstvo olivového oleja, ktorý je základom skoro každého jedla.
- Farba žĺtka nie je ukazovateľom nutričnej hodnoty vajíčka. Krásne žlté vajcia dnes nie je problém "urobiť". Farbu vaječného žĺtka určuje najmä potrava sliepky. Sliepka, ktorá má stavu založenú viac na pšenici, produkuje vajcia s ľahkými žltými žĺtkami. Sliepka, ktorá spotrebováva iné druhy obilia, ktoré je prifarbené, produkuje vajcia s tmavšími žĺtkami. Keď dáte sliepkam kukuricu, žĺtka budú oranžové.
Publikácia Svetové recepty
Práve ste mali vidieť malú časť z receptov, ktoré sme pripravili v spolupráci s Dušanom Plichtom (PowerFood Chef). Dušan sa za posledného roka veľmi intenzívne pripravoval ako odborník pod našim vedením a v spolupráci s ním sme vytvorili unikátnu kuchársku knihu, ktorá vám na 81 stranách vysvetlí ako si uvariť TOP 10 zdravých receptov z celého sveta. Je jasné, že kniha nie je len o receptoch, pretože tie tvoria len veľmi malý objem z celého obsahu publikácie. Naopak skoro celú publikáciu tvoria návody, rady, tipy a rôzne zaujímavosti, ktoré sa bežne nedozviete len tak hocikde. Aby sme vám priblížili našu novú publikáciu Svetové recepty (TOP 10 zdravých receptov z celého sveta), ale aj nášho Powerfood Chef partnera Dušana Plichtu, pripravili sme pri tejto príležitosti spoločné interview, ktoré si môžete prečítať TU.
Súvisiace odkazy:
- TOP 10 zdravých receptov z celého sveta
- Prvý lektor varenia, ktorého sme školili my
- e-Publikácia RECEPTY
- Vyvíjame netradičné proteínové tyčinky
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Ja som omeletu ešte vylepšil pestom z medvedieho cesnaku.