Ušetrite na zdravej výžive a neverte reklame
To, čo dnes väčšina ľudí považuje za zdravú výživu, je výsledkom mediálneho vymývania mozgov pomocou zavádzajúcich reklám. Zistite, či náhodou aj vaše ponímanie o "zdravej výžive" nie je skreslené týmto zavádzaním. Čo nové nám o výžive prezrádza naša genetická výbava i veda?
Nie je "zdravá" výživa ako zdravá výživa
Problematika stravovania a potravín je už po desaťročia veľmi kontroverzná téma. V tejto téme sa miešajú rôzne informácie, názory, skúsenosti, výskumy, zámienky i propaganda v jednom hrnci, z ktorého za ten čas vznikol riadny guláš. Jednému človeku z neho môže byť aj dosť zle. Najprv by sme však radi poznamenali, že z tohto guláša sa pokúšame aj my vybrať niečo rozumné a kompromisné pre bežného človeka, no nie vždy sa to podarí. Aj starej mame občas prihorela polievka, ale aspoň nám ju nenúkala ako "zdravé" jedlo.
K tomuto článku nás inšpiroval jeden z našich čitateľov ale hlavne mnohé nové zaujímavé publikácie [1], [2], [3], [4]. Cieľom článku je pokúsiť sa zhrnúť problematiku nakupovania, varenia a celkovo stravovania sa do užitočných vedomostí, ktoré vy dnes alebo hneď zajtra dokážete premeniť na konkrétne zručnosti. Guláš je hotový, vyberme z neho prvú tému. Držte si žalúdky.
Čo sa dnes považuje za vrchol zdravej výživy
Niekto považuje za najzdravší výživový štýl vegetariánstvo, iní zas alternatívu k mäsu - sóju. Ďalší veria tomu, že kuracie mäso je najzdravšie zo všetkých a niektorí z nás sú "poučení" reklamou o tom, že celozrnné výrobky a cereálie sú úplným základom nášho zdravia. O tom mnohých presvedčila aj známa výživová pyramída, ktorú sme nedávno kritizovali, pretože z pohľadu evolúcie ľudstva ide o úplný nezmysel. Je dôležité, aby ste tomuto článku o evolúcii ľudstva venovali zvýšenú pozornosť a preštudovali si uvádzané informácie detailnejšie. Pochopíte súvislosti o tom, prečo cereálie ani sacharidy nemôžu vo forme, ako ich poznáme dnes (chlieb, pečivo, cereálie, cestoviny, múčne i celozrnné výrobky a ďalšie), tvoriť základ našej výživy. Poľnohospodárska lobby, ktorá neúnavne a dlhodobo venuje pozornosť propagande, nepochybne presvedčila aj mnohých inteligentných ľudí. Patríte k týmto ľuďom?
Názorný príklad "zdravých" potravín, ktoré spôsobujú neželané metabolické zmeny
Veľmi dobrým príkladom takéhoto marketingu sú chronicky známe cereálne kekse BEBE. Týmto výrobkom sme venovali jeden celý článok a vyčerpávajúco sme v ňom vysvetlili dôležité súvislosti, ktoré sú v reklamách a na obaloch výrobkov zamlčané. O tom, že ide o výnosný biznis niet pochýb. V jednom nemenovanom supermarkete mal tento výrobca zaplatených asi 100 metrov štvorcových, kde boli umiestnené regály plné iba týchto sušienok spolu s reklamnými banermi. Skúsme sa však spolu zamyslieť. Ak by tento výrobca produkoval vysoko hodnotné, funkčné a zdravé kekse, výroba by bola finančne dosť náročná (min. 30-50% z ceny). Lenže v takom prípade by si nemohol dovoliť platiť ohromnú reklamnú podporu v TV či priamo v supermarketoch. Uvažuje. Výroba takýchto sušienok stoji 0.0X centov a vy nemôžete očakávať, že z pomletého zrna, bielej múky pomiešanej s cukrom a tukom vznikne funkčná potravina, ktorá je pre človeka (nebodaj aj pre deti) zdraviu prospešná. To, že ich energia nevydrží na celé dopoludnie, sa môžete staviť. Z lacných ingrediencií preto žiadne zázraky nečakajte a vy musíte pochopiť prečo. To isté platí pre raňajkové cereálie, musly tyčinky a ďalšie formy chutných cereálnych produktov vyrobených zo zrna.
Zapamätajte si, že zrná (cereálie) sú výživné možno iba pre vtákov, nie pre ľudí. Pokiaľ si myslíte, že cereálie sú dôležité napríklad kvôli vláknine, tak v zelenine jej máte asi 8x toľko. Používajte najmä dusenú brokolicu, karfiol, hrach, mrkvu, zeler a inú zeleninu namiesto tradičných príloh. A hlavne: neučte svoje deti konzumovať často sacharidové potraviny. Prečo? Pretože spôsobujú neželané metabolické zmeny vedúce k ochoreniam (dokonca o.i. aj k rakovine), vytvárajú metabolickú závislosť a otupujú intelekt (to platí nie len pre vaše deti ale aj pre vás).
Biznis s cereáliami (sacharidmi) patrí k tým najvýnosnejším. Je ďaleko výhodnejšie produkovať cereálie a výrobky z nich ako mäso, vajcia, či mliečne výrobky. Cereálie nepodliehajú toľkej skaze a majú podstatne dlhšiu dobu trvanlivosti. Stačí ich ešte trochu spracovať, pomiešať s ďalšími lacnými surovinami a za málo peňazí má výrobca mnoho muziky. Obalamutený spotrebiteľ však má iba plné brucho "piesku", z ktorého nebude mať ani zdravý pocit sýtosti, ani žiadnu nutričnú hodnotu. Práve naopak…
Takéto potraviny sú však omnoho chutnejšie a dokonca vytvárajú preukázateľnú metabolickú závislosť. Obzvlášť, ak sa skombinujú s lacnými rastlinnými tukmi (napr. stuženými), ktoré vás spoločne "prinútia" zjesť viac ako potrebujete. Preto ide o krutý biznis s našim zdravím. Taký luxus si producenti mäsa, vajec či mliečnych výrobkov nevedia dovoliť. Tí sa snažia spotrebiteľov okabátiť inou cestou, o tom si ale povieme neskôr. Poľnohospodárska lobby zistila, že cereálie majú oproti iným komoditám najlepší pomer "cena : výkon" a tak sa mohutná propaganda snaží nevedomých občanov presviedčať o ich zdravotnom benefite. Nepochybujeme o tom, že aj vy ste cereálie donedávna považovali za veľmi zdravé. Dosť bolo zavádzania.
Najväčší problém nastáva vtedy, keď konzumované jedlo začína spôsobovať hormonálnu nerovnováhu (dominanciu inzulínu a estrogénu), ktorá má fatálne následky na zdravie konzumenta. A v tomto ohľade je úplne jedno či ide o mega kvalitnú BIO, EKO, ORGANIK potravinu. Pokiaľ vás nevhodne ovplyvní po hormonálnej stránke, celý jej pseudoúžitok sa vyparí. Aj preto je ďaleko bezpečnejšie konzumovať napríklad vyprážaný rezeň ako napríklad cestoviny. To ste nečakali však? Ak chcete zdravie seba i svojich detí ochrániť, musíte sa vzdelávať vo fyziologických princípoch a prioritách vo výžive.
A keby ste raz náhodou pracovali na ministerstve zdravotníctva a chceli znížiť zbytočne vysoké náklady na zdravotnú starostlivosť a ozdraviť populáciu, mali by ste už teraz vedieť kadiaľ vedie cesta. Chcete vedieť aké nezlomné fakty stoja proti poľnohospodárskej lobby? Ak chcete vedieť aj to, aké lepšie možnosti máme v stravovaní, čítajte ďalej.
Čo nám o výžive prezrádza naša genetická výbava
Evolúcia človeka siaha nie desaťtisíce ale milióny rokov vzad. To že naši starí rodičia po celý život konzumovali chlieb ešte neznamená, že to bolo správne a zdravé, hoci sa dožili vyššieho veku. Možno ste po nich len vďaka tomu zdedili vysoké hodnoty cholesterolu, alebo nábeh na cukrovku. Naše gény sú veľmi dobre adaptované na svet, v ktorom akékoľvek dostupné jedlo muselo byť ulovené (vo vode, vzduchu či na súši) alebo nazbierané z prírodného prostredia (človek lovec - zberač).
Najmä zástancovia vegetariánstva nechcú veriť faktom o tom, že naša inteligencia a výkon mozgu je následkom konzumácie zvýšeného množstva zdravých tukov (omega-3 EPA a DHA), ktoré sa nenachádzali len v rybách či orechoch, ale najmä v mäse a vajciach divo žijúcich zvierat [1], [2], [3], [4], [5], [6].
Pred asi 2.5 miliónmi rokov sa našim predkom začal zväčšovať mozog a zmenšovať žalúdok, pričom štartovaciu pozíciu sme mali veľmi podobnú ako napríklad šimpanzy. Tí sú najmä bylinožravce a príležitostne konzumujú vajcia a malé zvieratá. Dokonca geneticky sme od šimpanzov rozdielny len asi na 1.7 percenta. Žalúdok dnešného človeka sa však oproti našim predchodcom zmenšil asi o 40%, zatiaľ čo mozog zväčšil svoj objem z asi 400 cm3 na približne 1700 cm3 (viac ako 4x). Ako je to možné? Môžu za to najmä DHA mastné kyseliny. Bod zlomu nastal vtedy, keď naši predkovia zistili, že konzumácia zvieracieho jedla (mäso a vnútornosti), im poskytuje podstatne viac energie ako nazbieraná potrava. Vďaka tomu sa žalúdok postupne zmenšoval, pretože nebolo potrebné konzumovať veľké objemy rastlinnej potravy tak, ako to robia iné príbuzné bylinožravé cicavce (napr. šimpanz, gorila, iné).
Bez energie prijatej navyše zo zvieracích zdrojov, by ľudský mozog nemohol rásť do dnešných rozmerov. Mäso a zvieracia výživa v podstate formovali našu genetiku pozitívnym smerom.
Treba si však uvedomiť, že svet a kvalitné zdroje výživy, ktoré boli kedysi k dispozícii našim predkom, sú nenávratne preč. Zaujímavé sú však poznatky o tom, že v týchto časoch, kedy ľudský mozog začal rásť, sa stalo niečo zaujímavé. Na scénu prišli rôzne nástroje, zbrane a nože, ktoré naši predkovia začali používať k zvýšeniu efektivity lovu. Tieto informácie vieme z fosílnych nálezov po celom svete. Príroda formovala naše telá po stotisíce rokov dlho pred tým, ako sme stihli vybudovať akúkoľvek civilizáciu. Takže aj pred tým, ako sme začali farmárčiť a chovať zver. Poľnohospodárstvo má korene hlboké iba asi 10.000 rokov, produkcia mliečnych výrobkov asi 9.000 rokov. Evolúcia ľudstva (od prvého hominida až po homo sapiens), však siaha až 7 miliónov rokov späť a dnes sme výsledkom tejto evolúcie, ktorú by sme mali rešpektovať. Sacharidy, ako ich poznáme dnes (ani strukoviny), neboli súčasťou výživy našich predkov. Preto je dôležité konzumovať takú potravu, ktorá je pre našu genetickú výbavu prirodzená. Poznatky by sa dali zhrnúť nasledovné:
- Konzumácia základných živín (bielkoviny, tuky, sacharidy) bola výrazne posunutá smerom k živočíšnym bielkovinám a tukom, zatiaľ čo sacharidy tvorili len malý objem skonzumovanej výživy. Naši predkovia konzumovali aj sacharidy, ale išlo výlučne len o zeleninu (listovú, koreňovú) a ovocie (najmä divo rastúce bobuľovité ovocie).
- Potraviny boli dostupne po milióny rokov iba v prirodzenej podobe, preto minimálne 80% nášho stravovania by mali tvoriť prvopotraviny v prirodzenej a technologicky nespracovanej forme.
- Kvalita týchto základných živín (najmä bielkovín a tukov) bola podstatne vyššia ako je tomu dnes. Obsah omega-3 mastných kyselín vo výžive bol v porovnaním s dnešnou výživou rozhodujúci. Zatiaľ čo dnes je vo výžive bežný pomer omega-3 voči ostatným MK približne 1:20 (alebo 1:50 ak sa stravujete často vo fast foodoch), kedysi bol pomer približne 1:1 (alebo maximálne 1:3).
- Živočíšne bielkoviny musia spĺňať isté kritérium kvality, aby sa dali považovať za výživne a zdraviu prospešné. Napríklad 100g steak z hovädzieho mäsa pochádzajúci zo supermarketu má približne 9g nasýtených tukov, zatiaľ čo to isté 100g mäso z bio chovu má len asi 0.9g tohto tuku. Koľko môžete zjesť potom bio mäsa, aby ste dosiahli podobnú neželanú hranicu nasýtených tukov v jednom jedle? BIO mäso a vnútornosti obsahujú vynikajúci pomer 1:3 omega-3 voči ostatným MK. Okrem toho BIO mäso nezaťažuje ľudský organizmus chemikáliami a agresívnymi hormónmi, ktoré bežne dostupné mäso žiaľ obsahuje.
- Základným kritériom zdravých živočíšnych bielkovín je ich spôsob chovu v prirodzených podmienkach bez chemických zásahov:
- mäso a vajcia zvierat, ktoré sú chované iba na tráve vo voľnom výbehu (majú pohyb) a žijú v dobrých hygienických podmienkach (BIO),
- ryby sú trochu problémové, pretože chovné stanice kŕmia ryby granulátom a chémiou, zatiaľ čo divo žijúca ryba je plná toxínov. Riešením sú bio farmy a zamrazené ryby lovené z hlbokých arktických morí, kde je nižšia pravdepodobnosť toxickej nálože. Lepšie sú malé ryby ako tie veľké. Konzervy riešením nie sú, alebo len veľmi veľmi okrajovým v prípade núdze.
- Akékoľvek sacharidy, ktoré naši predkovia konzumovali sa vzťahovali iba k divoko rastúcemu ovociu (najmä bobuľovitému) a k zelenine (koreňová, listová). To znamená, že výživa bola výrazne alkalická a obsahovala podstatne viac vlákniny. Cereálie obsahujú dvakrát menej vlákniny ako priemerné ovocie a oproti zelenine majú až 8x menej vlákniny.
- Jediný zdroj cukru, ktorý naši predkovia konzumovali, bol med (ak mali to šťastie že ho našli a ubránili sa včelám). Takže glykemická nálož bola vtedy veľmi nízka, zatiaľ čo dnes je extrémne vysoká v takmer každom bežne dostupnom jedle.
- Z uvedených dôvodov je dôležité minimalizovať príjem bežne vyprodukovaných potravín, ktoré sú plné chemických látok. Tieto látky majú výrazný estrogénny efekt, čo je ďalší nebezpečný zásah do hormonálnej sústavy človeka. Preto zvýšte:
- príjem anti-estrogénnych potravín: brokolica, karfiol, citrusové ovocie, omega-3 oleje (rybí olej, ľanové a konopné semená), divoko žijúce tučné ryby, fermentované mliečne výrobky v bio kvalite (jogurt, kefír, cmar), čerstvé orechy a semená, avokádo, olivy a ich za studena vyrobené oleje,
- príjem korenín, ktoré zabraňujú zvýšeniu hladiny estrogénu: harmanček, kurkuma, oregano, tymian, šalvia, zázvor,
- príjem potravín, ktoré podporujú detoxikáciu pečene: zelená listová zelena, ovocie (citróny, bobuľovité ovocie, jablká, papája, ananás), ovsené alebo jačmenné vločky (striedmo), príležitostne strukoviny (nie však sóju).
Konzumácia živočíšnych zdrojov, nebezpečenstvo či nevyhnutnosť?
Na druhej strane treba podotknúť, že príliš vysoká konzumácia živočíšnych bielkovín nie je správna ani zdravá. Ľudské telo dokáže tolerovať len určité množstvo bielkovín (rozhoduje aj objem svalovej hmoty). U väčšiny ľudí sa toto množstvo pohybuje okolo 35% z celkového energetického príjmu. Sú však jedinci (zrejme predstavitelia krvnej skupiny O, možno aj B), ktorí teoreticky zvládnu aj 45% energetického príjmu z bielkovín bez problémov. Príliš mnoho bielkovín však spôsobuje ťažobu, hnačku, toxicitu a teoreticky aj smrť. Otázna je však spomínaná kvalita. To je dôvod, prečo naši predkovia nemohli po celý čas konzumovať iba mäso, hoci mäsitý pokrm bol súčasťou takmer každého jedla. Treba však podotknúť, že naši predkovia konzumovali často iba 1-2x za deň veľké jedlo aj to spravidla až večer. Cez deň konzumovali striedmo (najmä čo nazbierali) a veľmi často hladovali [1], [2]. Keď mäso konzumovali, radšej preferovali kravy, divoké kone alebo mamuty, pretože obsah bielkovín v ich mäse bol 40%, zatiaľ čo zvyšok (60%) tvoril zdravý tuk. Naopak mäso zajacov či veveričiek má okolo 83% mäsa a 17% tuku. Preto konzumácia chudého mäsa (napr. z hydiny) nie je vždy ideálna, pretože v ňom chýbajú dôležité tuky, čo pri nadmernej konzumácii môže viesť rýchlo k toxicite. Na druhej strane mäso z priemyselne spracovaných zvierat neobsahuje pomer tukov v takej forme, akú si môžeme dovoliť konzumovať bez obáv. V tom je ten háčik. O to väčší dôvod je prikloniť sa ku konzumácii BIO mäsa či vajec. Aby ste toxicite a prekysleniu úplne zabránili, musíte namiesto tradičných sacharidov (a príloh) s mäsom vždy konzumovať mnoho zeleniny (najmä zelenú). Preto je dôležité zapamätať si že:
- Nie je mäso ako mäso. BIO mäso obsahuje zdravé tuky, ktoré váš metabolizmus ocení a nemusíte sa ich obávať: pomer omega-3 k ostatným MK je zväčša 1:3.
- To isté platí pre vajcia, preto keď kupujete vajcia a vyberajte iba také (i napriek vyššej cene), ktoré majú vyrazené číslo 0SK xxx (naopak s číslom 3SK xxx sú tie s najhoršou kvalitou). Alebo si zadovážte vajcia od overeného domáceho farmára. Sliepky však musia žrať trávu, semená, prípadne aj riasy (nesmú alebo len minimálne môžu byť dokrmované zrnami), musia mať výbeh do prírody a dobré hygienické podmienky.
- Zvýšená konzumácia ovocia (najmä bobuľovitého) a hlavne zeleniny (listová aj koreňová a čo najviac zelená aspoň 2x za deň plná miska) je najdôležitejší krok vo výžive, ktorý môžete pre seba urobiť. Vďaka tomu zvýšite množstvo dôležitej vlákniny a zlepšíte alkalickosť svojej výživy. Pre lepší pocit zasýtenia nahraďte tradičné sacharidy (a prílohy) dusenou zeleninou (brokolica, karfiol, hrach, mrkva, baklažán, cukina a iná zelenina, občas dusenými strukovinami).
Možno si poviete, že nakoniec sme vám ani neprezradili ako sa dá presne ušetriť na zdravej výžive. To sme si nechali na ďalšie pokračovanie článku. Teraz však už viete dôležité informácie, ktoré vás uchránia od manipulatívnych a zavádzajúcich reklám. Zabráňme spoločne tomu, aby predstava o zdravej výžive nebola už nikdy viac skreslená. A my poznáme aj riešenia, ktoré vám prezradíme už čoskoro. Preto zatiaľ, kým si preštudujete ďalšie pokračovania článkov, vám veľmi držíme palce. Pracujte na lepšej verzii samého seba už dnes. "Inštalujte" si ďalšie dôležité informácie do svojej hlavy a dozviete sa:
- Časť druhá: Prečo sú BIO potraviny nakoniec lacnejšie
- Časť tretia: Ktoré spracované potraviny môžu byť pre zdravie užitočné
- Časť štvrtá: Bojujme za dobré potraviny spoločne
Súvisiace odkazy:
-
Kvalitný produkt, ktorého receptúru sme vymysleli sami
-
10 receptov, ktoré vám môžu zachrániť život
-
Optimalizujte svoju výživu a životosprávu rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým [1], [2]
-
Základné zdroje odborných informácií a faktov [1], [2], [3], [4]
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.