Životospráva matky počas tehotenstva
Jedlo a pitie, ktoré konzumuje matka v priebehu tehotenstva, môžu významne ovplyvniť nielen zdravie dieťaťa ale hlavne aj zdravie jej samotnej. Tehotenstvo je významná biologická zmena na ktorú sa treba dôkladne pripraviť. Ako to urobiť čo najlepšie s ohľadom na zdravie matky i dieťaťa?
Tehotenstvo bez problémov
Ako sa pripraviť na tehotenstvo, sme vám naznačili už v poslednom článku. Tak ako zdravá životospráva (život bez nadváhy a chorôb), aj tehotenstvo má svoje pravidlá, ktoré musí rešpektovať každá matka, ktorá nechce ohroziť život dieťaťa a v prvom rade život jej samotnej.
Okrem toho si treba uvedomiť, že v dnešnej dobe sú zdravotné problémy omnoho častejšie ako v polovici minulého storočia. Dokonca aj na prvý pohľad relatívne zdravé ženy majú problém v dnešnej dobe otehotnieť. Tehotenstvo i prvé roky po narodení, sú tie najdôležitejšie obdobia života dieťaťa. Od nich závisí celková kvalita zdravia i celého života vášho potomka. Aké preventívne kroky môžete začať robiť už od dnes, aby ste pre svoje dieťa zabezpečili len to najlepšie?
20 krokov k zdravšiemu tehotenstvu
Tento článok ani z ďaleka nie je vyčerpávajúci pre matky, ktoré tehotenstvo berú zodpovedne. Pomôže vám však zorientovať sa v základných oblastiach, v ktorých by ste nemali zlyhať. V pripravovaných článkoch budeme pre vás zostavovať ďalšie a ďalšie užitočné informácie, pomocou ktorých sa môžete lepšie a zodpovednejšie rozhodovať. Nasleduje 20 dôležitých krokov, ktoré by mala tehotná matka rešpektovať a nasledovať:
1. Raňajkujte každý deň
Pravidelný príjem potravy je v období tehotenstva veľmi dôležitý. Raňajky sú ale najdôležitejšie jedlo tehotnej matky, ktoré musí mať vysokú biologickú kvalitu. Okrem toho najmä raňajky ale aj pravidelný prísun malých pokrmov počas dňa zabezpečuje ustálenú hladinu cukru v krvi a energetickú pohodu. Starostlivý manžel by ich mohol servírovať napríklad ešte v posteli.
2. V prípade ranného zvracania musí byť prvé jedlo veľmi kvalitné
Opäť teda platí, že raňajky musia mať vysokú biologickú hodnotu. Inak hrozí podvýživa. Ako vhodný príklad sú s vodou varené ovsené vločky s prídavkom kokosového oleja, s maslom, s trochou medu a melasy, s lúpanými mandľami, ľanovými semiačkami a prípadne s prídavkom kvalitnej sušenej srvátky (nie proteín).
3. Nejedzte za dvoch
Zvýšená konzumácia jedál a prísun energie počas tehotenstva nezlepšuje kvalitu života dieťaťa alebo matky, práve naopak. Čím väčšou nadváhou budete počas tehotenstva trpieť, tým horšie. Maximálna akceptovateľná hmotnosť na konci tehotenstva je plus 8 až 12 kilogramov. Dieťa váži pri pôrode okolo 3kg v priemere, ďalšiu hmotnosť tvoria plodová voda a ďalšie tkanivá, na ktoré pôsobí proces tehotenstva. Tehotenstvo nie je dôvod na to, aby ste pribrali 20 - 30 a viac kilogramov tuku (čo je úplne bežné).
4. Vyberajte si čerstvé potraviny a naučte sa sledovať záručnú dobu
Aj keď si kúpite kvalitné potraviny, neznamená to, že ich záručná doba je obzvlášť dlhá. Práve naopak. Tie najkvalitnejšie potraviny (i najzdravšie) majú najkratšiu dobu spotreby, pretože obsahujú živé látky, ktoré rýchlo podliehajú procesom kazenia sa.
Neplánujte si žiadne nákupy zásob na mesiac. V tehotenstve musíte dávať pozor na nekvalitné a pokazené potraviny, ktoré môžu ohrozovať váš imunitný systém i správny vývoj plodu dieťaťa. Okrem toho sa naučte čítať etikety, aby ste vedeli tie kvalitné od nekvalitných potravín v prvom rade odlíšiť. Inšpirujte sa aj obsahom nášho nákupného košíka.
5. Vyberajte si potraviny podľa krvnej skupiny
Výber potravín a stravovanie podľa krvných skupín je vhodná súčasť optimálneho životného štýlu. Nezačínajte však s týmto stravovaním až v priebehu tehotenstva, pretože pokiaľ správne pochopíte a aplikujete tento výživový štýl, urobíte mnoho chýb. Lenže chýb sa však počas tehotenstva ani po ňom dopúšťať nesmiete. Začnite s týmto výživovým štýlom dávno pred tým, ako plánujete otehotnieť. Ak ste to nestihli, môžete to vyskúšať najbližšie až po prvom roku života vášho dieťaťa, kedy už nebudete pravdepodobne kojiť.
6. Obmedzujte príjem orechov
Počas tehotenstva eliminujte akékoľvek potravinové riziko. Ide najmä o alergény, ku ktorým patria aj orechy, hoci obsahujú aj dôležité látky (napr. omega-3). Konzumácia orechov počas tehotenstva zvyšujú riziko astmy a alergie dieťaťa až o 50%. Najviac rizikové sú arašidy, najmenej lúpané mandle. Preto ak chcete konzumovať orechy, tak pozor na ich kvalitu, konzumujte ich zriedka a ak, tak si vyberajte iba lúpané mandle.
7. Pite dostatok čistých tekutín
Dostatok tekutín (aspoň 2,5 litra za deň) je dôležité nie len pre matku ale i dieťa. Musíte mať stále biely moč (nie žltý). Ideálne sú doma filtrované vody, ktoré sú ošetrené pomocou UV žiarenia. Ďalšou možnou a vhodnou alternatívou sú známe a kvalitné minerálne vody Lucka. Jej cena na jeden liter je však v porovnaním s kvalitným domácim filtrom (ktorý vydrží v priemere 5000 litrov) neúmerne vysoká. Počas tehotenstva a počas doby kojenia nepoužívajte vodu z vodovodu a ani z nej nevarte.
8. Vyhýbať sa vegetariánskej diéte alebo iným pokusným diétam
Realizovaním rôznych diét (včítane vegetariánskej) riskujete poškodenie vývoja dieťaťa. Nevedomosť a nedostatok odborných informácií sú najčastejšie prekážky, ktoré spôsobujú komplikácie. Nepochybujeme, že v prípade realizácie vegetariánskeho životného štýlu sa budete snažiť zistiť čo najviac súvisiacich informácií, pretože ste zodpovedná matka.
Lenže nedostatok živočíšnych bielkovín a tukov (!) môže výrazne poškodiť zdravý vývoj plodu dieťaťa a tiež narušiť váš dobrý zdravotný stav. Uvedomte si, že po pôrode dostáva vaše dieťa v materskom mlieku výlučne živočíšne bielkoviny a tuky (žiadne rastlinné). A určite nepochybujete, že jediný vhodný zdroj výživy pre vaše narodené dieťa je práve vaše materské mlieko, vďaka ktorému sa môže plnohodnotne rozvíjať (i prežiť). Tak to bolo po tisícročia a bude tomu tak aj naďalej.
9. Nesnažte sa chudnúť počas tehotenstva
Tento bod ostáva bez odborného komentára. Predpokladáme, že samoľúbe (a nezodpovedné) matky, ktoré si potrpia na štíhlu figúru aj počas tehotenstva, tento blog nečítajú. Otázka chudnutia počas tehotenstva preto neprichádza v úvahu.
10. Nedržte hladovku dlhšie ako 24 hodín
Znížená hladina cukru v krvi a nedostatočný príjem správnych živín môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy pre dieťa i matku. V prípade nechutenstva alebo choroby je čiastočne znížený príjem jedla v poriadku, musíte však prijímať veľké množstvo tekutín. V prípade akéhokoľvek náznaku nevoľnosti sa však musíte okamžite najesť. Dobrovoľne, alebo preventívne preto nehladujte za žiadnych okolností.
11. Používajte probiotické kultúry v potravinách i doplnkoch
Probiotické kultúry sú veľmi dôležité pre správnu činnosť tráviaceho traktu i pre správne fungovanie imunity matky, ktoré svojim telom chráni aj dieťa. Okrem probiotických zakysaných výrobkov a živých bielych jogurtov sú vhodné aj probiotické doplnky výživy. Biologicky najcennejší je však domáci kefír z mliečnych kultúr, ktorý si môžete pestovať aj sami. Obsahuje obrovské množstvá živých kultúr, ktoré vám pomôžu budovať zdravú imunitu počas celého tehotenstva i po ňom.
Nesmiete však zabúdať ani na prídavok jablčnej vlákniny alebo ovsených otrúb do týchto mliečnych pokrmov. Je to probiotikum aj prebiotikum naraz, ktoré spolu preventívne pôsobia aj proti zápche. Denne môžete skonzumovať do 20g sypanej vlákniny alebo otrúb, ktoré si rozdeľte na 2-3 dávky (napr. ráno, na obed a večer).
12. Investujte do doplnkov výživy
Základné dva doplnky výživy, ktoré matka potrebuje najviac sú najmä kyselina listová (prevencia pred vývojovými chybami) a omega-3 mastné kyseliny (optimálny vývoj nervovej sústavy i mozgu dieťaťa). Ostatné doplnky výživy ako vitamíny (D3, C, skupina B vitamínov) či minerálne látky (vápnik, selén či zinok) sú veľmi užitočné, no za predpokladu správnej výživy nevzniká ich deficit a teda nevzniká ani ohrozenie vývoju dieťaťa.
13. Obmedzte konzumáciu sladkostí a múčnych jedál
Zápcha, plynatosť, neúmerné priberanie na váhe (resp. tukových zásobách), sú veľmi časté v priebehu tehotenstva. A hoci sa môžu zdať neškodné, nie je tomu tak. Napríklad zápcha je znakom zle fungujúcej tráviacej sústavy a premnožených baktérií, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy nie len matke, ale aj dieťaťu.
Môžete im však predísť jednoducho tak, že sa budete vyhýbať zvýšenej konzumácií sladkostí, múčnych jedál a iných sacharidových dobrôt, ktoré nie len že ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, ale aj vylučovanie dôležitých hormónov, ktoré môžu mať opäť negatívny dopad na matku i dieťa. Naučte sa správne kombinovať sacharidy a v prípade že neodoláte chuti na sladké, naučte sa ako správne sladkosti používať. Samozrejme všetko s mierou.
14. Neprestaňte cvičiť
Výhovorky typu "nechcem ublížiť dieťaťu", nie sú na mieste. Pohyb je potrebný na správne fungovanie lymfatického systému, na "masírovanie" čriev (prevencia zápchy) a vďaka pohybu sa zlepšuje tiež transport výživných látok a kyslíka do tela dieťaťa. Čiže platí presný opak: nečinnosťou a bez pohybu sebe i svojmu dieťaťu škodíte ďaleko viac.
S pribúdajúcimi mesiacmi však musíte pohyb obmedzovať a dbať na bezpečnosť. Realizujte preto ľahké kardio cvičenia bez otrasov (napr. bicykel na ktorom sa dá aj ležať) a spevňovacie cvičenia na problémové partie (chrbát, zadok, paže, ramená, stehná, vynechajte cvičenia na oblasť panvy a brucha). K cvičeniu pripravujeme zvlášť článok pre vašu inšpiráciu.
15. Nedajte seba ani dieťa očkovať
Problematika očkovania je veľmi duševne vyčerpávajúca pre rodičov v prípade, že sa odmietajú podrobiť očkovaniu. Môže za to legislatíva, ktorá prikazuje. Paradoxná je situácia, kedy ako rodič ste "tŕňom" v oku úradov alebo školských zariadení, ak vaše dieťa neabsolvovalo očkovanie. Tisíce dôvodov, prečo očkovanie neabsolvovať nájdete tu. Jeden dôvod prečo očkovať hovoria úrady: vraj "prevencia".
To ale znamená, že ak vaše dieťa očkované nebude, tie ostatné budú predsa v bezpečí, pretože sú očkované, takže vaše neočkované dieťa tým pádom predsa nemôže predstavovať žiadnu hrozbu pre svoje okolie. Okrem toho očkovanie je priamy útok na zdravie a imunitný systém dieťaťa. Stačí si vypýtať kompletné zloženie ingrediencií. Slovenský leták pri tej istej vakcíne je u nás nekompletný v zložení, zatiaľ čo napríklad v Austrálií má tá istá vakcína o desiatky ingrediencií viac. Ako je to možné? Jednoducho legislatívou. A tieto nezmyselné látky sa majú doručiť do bezbranného telíčka vášho dieťaťa. Prečo? Návody ako postupovať pri úradnom odmietnutí očkovania nájdete TU.
16. Vyberte si amalgánové plomby pred otehotnením
Ortuť je jedna z bežných ingrediencií vakcín. Ortuť však môže poškodzovať zdravý vývoj dieťaťa, nervový systém a aj jeho mozog. Ak amalgánové plomby máte, musíte sa vyhýbať žuvačkám, ktoré môžu kúsky amalgánových plomb uvoľňovať do žalúdka. Tie sa následne dostanú do tela dieťaťa alebo do mlieka cez krv. Vymeňte si amalgánové plomby pred otehotnením aby k toxicite dieťaťa nedochádzalo. Ak to nestihnete, buďte opatrná k svojim zubom (plombám) a vyriešte to hneď potom, ako prestanete kojiť.
17. Používajte bezpečnú kozmetiku
Kozmetika je zdrojom stovák toxínov, ktoré ohrozujú nervový systém dieťaťa, reprodukčný systém a spôsobujú mu zdravotné problémy. Do tela dieťaťa sa dostávajú cez krv matky, ktorá si kozmetiku aplikuje na pokožku pomocou krémov, sprejov a iných kozmetických doplnkov. Limitujte používanie kozmetiky na minimum, možno vhodné (určite vhodnejšie) sú tie s obsahom aloe vera.
18. Doprajte si dostatočný spánok
Majte dostatočný spánok, hoci v období tehotenstva je vysoká pravdepodobnosť, že budete trpieť aj nespavosťou. Nerobte niektorú zo zbytočných chýb, ktoré váš spánok narušujú aj tak. Prečítajte si náš článok o tom, ako zlepšiť kvalitu svojho spánku.
19. Limitujte používanie mobilného telefónu
Elektromagnetický smog neprospieva vývoju plodu vášho dieťaťa. Rovnako negatívne pôsobí aj wifi sieť. Pokúste sa eliminovať čas strávený telefonovaním a tieto zariadenia držte vždy od seba minimálne na 5 a viac metrov.
20. Smejte sa a hovorte s vašim dieťaťom
Vaše dieťatko vás ako matku veľmi vníma. Vaše nálady a emócie pozoruje a automaticky preberá za svoje. Púšťajte si pekné filmy, rozprávky a obklopujte sa príjemnými vecami. Spoločne si ako rodičia s manželom doprajte chvíle, kedy sa spolu prihovárate k dieťaťu, hladkáte ho po brušku a spoločne sa smejete. Vaše dieťa vás počúva a zabáva sa spolu s vami. Ak neveríte, pozrite si nasledovné video, ktoré vás veľmi zabaví i poteší zároveň.
Player should be appear, if you see this message, try to install Flash plugin.
Páči sa vám náš článok? Registrujte si náš týždenný newsletter a získajte zadarmo aj elektronickú knihu "STOP racionálnej výžive". viac ... Veríme, že tento článok vám aspoň trochu pomohol rozhodovať sa pri tak náročnej a dôležitej životnej úlohe akou je tehotenstvo. V prípade, že by ste potrebovali konzultovať detailne svoju dôležitú životnú situáciu, obráťte sa na nás. Konzultácia o úprave životného štýlu pre tehotná matky je priestor na stretnutie s nami, kde vám pomôžeme prebrať za seba viac zodpovednosti a poskytneme vám ďalšie dôležité rady, návody a informácie.
Pracovať na lepšej verzii seba samého je veľmi príjemná vec. Pomáhať svojmu dieťaťu stať sa lepšou a zdravšou verziou seba samého ešte krajšia. Na tejto novej životnej ceste i úlohe vám držíme veľmi palce.
Súvisiace články:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
chcela by som poznať Vas nazor na podavanie oxytocinu pocas porodu a takisto na klystir. blizi sa mi termin porodu- priblizne o mesiac a zistujem si co najviac ohladom lahsieho porodu. dakujem za odpoved