Názory a postoje

Interview ako začať blogovať a prevádzkovať svoj web

Niekoľko krát sme v minulosti odpovedali na otázky ako začať blogovať, prečo vôbec začať alebo akých chýb sa vyvarovať. V nasledovnom zhrnutí vám prikladáme kópiu našich zverejnených odpovedí, ktoré vás môžu v nejakom smere inšpirovať.

img

Ako písať blogové články? Copywriting, marketing a prevádzka webovej stránky v kocke

Na tieto témy sme odpovedali pre dva rôzne portály, kde aj iní skúsení blogeri napísali svoje postrehy [1 - vojkovsky.sk], [2 - onlinetoro.sk]. Za nás sú postrehy nasledovné:

Každý sa musí rozhodnúť, aký má dôvod a motivácie “PREČO” chce písať blog. Niekto môže zvoliť krátkodobú stratégiu, zarábať na reklamách a podľa toho tvoriť obsah, aby mal najväčšiu trafiku a dúfal, že niekto na reklamy klikne. Touto cestou som sa nikdy nevydal, takže o nej písať neviem. Ja odporúčam dlhodobejšiu stratégiu, v ktorej je cieľom doručiť čitateľovi najprv čo najväčšiu hodnotu v obsahu (video, text, foto), ktorá má zmysel pre neho a popri tom komunikovať vlastnú značku či filozofiu. 

Čiže v prvom rade dôvody na návštevu webu človek nevidí kvôli mne (vám), ale kvôli sebe a vášmu obsahu (ich sebeckosť). Chce vyriešiť svoje problémy a hľadá relevantné informácie alebo návody. Čím hodnotnejší bezplatný obsah mu doručíte, tým väčší záujem prejaví aj o vás, vašu značku, vašu filozofiu, vaše platené služby či produkty. Tie môžu aj nemusia byť priamo prítomne v danom článku. Je to nepriama forma predaja, kedy sám zákazník / študent rozhodne o tom, v ktorom bode sú pre neho peniaze v peňaženke menej cenné ako to, čo za ne získa u vás (zakúpené služby, produkty, servis = dôvera). Je to o budovaní vzťahu, ktorý má v online priestore svoje špecifiká. Online marketing treba aktívne študovať najmä u zahraničných autorov (napríklad Brendon Burchard). 

Lepšie ako reklamu, je na vhodné miesta svojej web stránky pridať formulár na odber newslettra, aby ste so svojimi študentmi mohli byť aktívne v kontakte. Ak vám niekto kontakt už dá znamená to, že váš obsah je pre neho cenný a chce byť s vami v kontakte, aj keď v tomto momente ešte nemusí chcieť byť vašim platiacim zákazníkom. Ním sa rád stane až potom ako naozaj zistí, že vám skutočne ide o doručovanie hodnoty, ktorá má pre neho zmysel. Čiže najlepšiu vec, ktorú môžete urobiť, je byť trpezlivý a nájsť spôsob, ako si na tvorbu hodnoty najprv zarobíte niekde inde (musíte si kúpiť čas na tvorbu tejto hodnoty za vlastné peniaze). Potom vytvorte sériu hodnotných služieb či produktov, ktoré budú nadväzovať na váš hodnotný obsah, ale doplnia ho o kľúčové a rozhodujúce know-how, ktoré v bezplatnom obsahu už ale nepublikujete. Jedného dňa nastane bod zlomu, kedy už vás obsah pritiahne toľko pozornosti, že vaši študenti sa premenia na platiaceho zákazníka, čím vám prinesú aj pozornosť, aj lojálnosť a nakoniec aj finančné prostriedky, ktoré potom môžete opäť re-investovať do tvorby vyššej a zmysluplnejšej hodnoty. Za najlepšiu knihu v tomto smere zatiaľ považujem “Nové pravidla marketingu & PR” od Davida Meerman Scotta. Túto knihu máme spracovanú aj ako recenziu v našej databáze kníh, rovnako ako aj knihu od Brendona Burcharda či ďalšie.

A na záver ešte jednu myšlienku. Svet nie je spravodlivý ani pravdivý. Nikdy nedostanete to čo si zaslúžite, ale iba to, čo si naozaj poctivo a dôsledne vykomunikujete so svetom. Preto aj peniaze tečú z vyššej hodnoty smerom k nižšej (a nie naopak).Peniaze sa však váľajú všade po “zemi”, treba sa ich iba naučiť zdvíhať. Ľudia však vždy budú potrebovať ľudí, ktorí objavili v nejakom smere tajomstvo, ktoré im po celé roky uniká. Ten kto tajomstvo “vlastní” (objavil ho) je vo výhode. Ten kto ho nepozná, ten na to dopláca (znevýhodnenie, nespravodlivosť, diskriminácia). Jednoduchým príkladom sú ľudia s obezitou či nadváhou. Návodov ako schudnúť nájdete na weboch na tony a predsa ľudia aj tak ďalej priberajú. Ak im pomôžete objaviť aké tajomstvá im unikajú (a následne na ne doplácajú znevýhodnení tučnotou), tak vás budú nasledovať, študovať, dôverovať vám a dávať vám svoje peniaze, aby sa dostali z bodu A do bodu B rýchlejšie, ako bez znalosti tohto tajomstva. Takže držím vám palce pri tvorbe hodnoty a doručovaniu vašich tajomstiev svetu, ktorý ich potrebuje.

 

A akým chybám by ste sa mali vyvarovať? Na túto otázku odpovedám nasledovne:

Žiadnu chybu, ktorú som spravil by som nenazval tou najväčšou. Každá spätná väzba sa dostavuje pomaly, postupne a o žiadnom kroku sa nedá hovoriť ako o chybnom, pretože spätná väzba nie je chyba ale nástroj, ako si zlepšiť úsudok a vzhľadom na reakcie čitateľov obsah zlepšovať tak, aby bol pre nich zaujímavejší. Rôzny typ čitateľov vedie k rôznej spätnej väzbe a teda k rôznym skúsenostiam a úsudku. Takže záver je, že „chybovať“ treba často, bezodkladne a inteligentne.

Pri blogovaní, tvorení hodnoty a budovaní vlastného životného štýlu vám držíme palce.

 

hvizdak.jan
Pridané: 20.10.2016, 16:55
Reagovať
Pridané: 20.10.2016, 16:55
Reagovať
audio podcasty
Ahoj Vlado, asi je teraz moja otázka mimo tému, alebo nie?...
zaujímajú ma tvoje audio podcasty. Neviem, či som niečo prehľadol. Ak áno, tak sa vopred ospravedlňujem, ale nenašiel som ich iba na iTunes. Nie je ich možne vypočuť si na adroid platforme? Kedže som zastancom androidu na cestach mám asi smolu.
Ďakujem .
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 21.10.2016, 06:25
Reagovať
Pridané: 21.10.2016, 06:25
Reagovať
Re: audio podcasty
Ahoj, tu mas info ako si to pustat na Androide: https://www.vladozlatos.com/novinky/hlavne-spravy/spustili-sme-zlatos-family-podcast.html
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem