Potraviny a stravovanie

Pracujeme na ideálnom proteíne

Konečne sme sa dopracovali k tomu, že môžeme ovplyvniť zloženia produktov, ktoré sami konzumujeme a odporúčame aj našim známym, či klientom. Tento krát pracujeme na zložení proteínu pre spoločnosť Kompava. Čo zaujímavé môžete očakávať?

Prečo spolupracujeme práve so spoločnosťou Kompava

Ako dobre viete, niektoré produkty od spoločnosti Kompava chronicky používame sami na dennej báze (napr. ProteinFit 70). Tak isto aj výber produktov tejto spoločnosti, čo považujeme za najlepšie, predávame na našom internetovom obchode. Dôvody, prečo používame produkty spoločnosti Kompava sú viaceré.

Pani Komorechovú - majiteľku spoločnosti Kompava som spoznal osobne vo februári roku 2005. Neraz sme s ňou aj s manželkou osobne sedeli a diskutovali na tému zloženia produktov, výroby a riešili rôzne možnosti spolupráce. Relatívne dobre poznáme selektáciu, výber a použitie druhov surovín, poznáme čiastočne aj technologické postupy a vieme hlavne to, že pani majiteľka robí svoju prácu srdcom. Vo "vodách", v akých sa však pohybuje, je strašne veľa "žralokov", ktorý by ju radi zožrali. Dokonca aj samotná legislatíva Slovenskej republiky je prísnejšia na svoju domácu spoločnosť viac, ako na produkty dovezené zo zahraničia. Prečo si sami hádžeme pod nohy polená nechápeme. Veď tieto produkty nie sú České, Americké, ani iné ale naše Slovenské. A práve toto sa nám páči, pretože málo kto si uvedomuje, že Slovensko potrebuje kvalitné firmy so schopnými produktmi a čestných ľuďmi, ktorí vedia čo robia. Preto my Kompavu podporujeme a odporúčame z viacerých dôvodov.

Okrem toho, že pani majiteľke fandíme za jej čestnú a profesionálnu prácu, jej osobne vďačím aj za svoj doktorandský titul PhD. Môj vedecký výskum podporila tým, že mi poskytla produkty BCAA v dostatočnom množstve na to, aby sa dali namerať objektívne výsledky. Tie sú dostupné aj pre vás všetkých, ktorých problematika o BCAA zaujíma. Aj to je ďalší dôvod, prečo vybrané produkty spoločnosti Kompava používame denne, pretože sme si mali možnosť "posvietiť" na ne z blízka.

Nové zloženie proteínu od spoločnosti Kompava

Začalo to celkom nedávno, kedy som napísal pani Komorechovej email s tým, že ma veľmi trápi zloženie proteínu 70%, ktorý používam denne. Moja ročná spotreba tohto proteínu sa pohybuje okolo 25kg (cca 500g za týždeň) a svoje ďalšie dôvody som jej tiež patrične zdôvodnil. Čo ma trápilo najviac bol obsah sóje v proteíne a samozrejme náhradné sladidlo aspartam. Hoci tento produkt je naozaj dobrý, vieme, že môže byť ešte lepší.

Proteín ktorý práve teraz navrhujeme však nemá byť komerčne určený na priamu regeneráciu po tréningu, práve naopak. Má isť o proteín, ktorý bude svojim zložením veľmi prirodzene a vhodne dopĺňať biologickú hodnotu výživy a bude ho možné zamiešavať aj priamo do jedla (napr. do varených ovsených vločiek, jogurtov a podobne).

Aké kritériá sme navrhli pre proteín

  • proteín by sa mal byť považovaný za každodennú súčasť výživy (buď priamo do jedla, alebo ako tekutá výživa) z dlhodobého hľadiska
  • cieľom je obohatiť potravu človeka o biologicky hodnotné látky (vid nižšie zoznam)
  • proteín dokáže rovnako efektívne používať vrcholový športovec, ktorý potrebuje výrazne regenerovať ale aj bežný človek ktorému záleží na jeho zdravý
  • svojim biologickým zložením bude produkt výborný aj pre ľudí s nadváhou, pretože všetky tri skupiny konzumentov (od vrcholového športovca aj po človeka s nadváhou) sledujú v podstate to isté: uchovanie zdravia a imunity, udržania primeraného množstva svalovej hmoty, minimalizovanie podkožného tuku (aj kvôli estetike tela)
  • proteín bude postavený tak, aby mal relatívne vysoké percento bielkovín (cca 60%) a zvyšok obsahu by tvorili zdravé tuky a vláknina
  • obsah proteínu bude ďalej obohacovať zmes vetvených aminokyselín BCAA (Izoleucín, Valín a Leucín), glutamín, ďalej vitamíny (C, E a skupiny B), selén a zinok, plus proteolitické enzýmy
  • zaujímavosťou proteínu bude obsah tukov (omega-3 z vlákniny Chio, ktorá obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu) a MCT tuky (Medium Chain Triacylglycerols), ktoré sú súčasťou veľmi zdravého kokosového oleja a majú mimoriadne pozitívny vplyv na funkciu imunity
  • z fyziologického hľadiska bude mať proteín nízky glykemický index a jeho efekt bude "pomalý", čiže uvoľňovanie aminokyselín do krvi bude postupné (regeneračný efekt nie len na noc)
  • proteín nebude obsahovať náhradné sladidlá, mal by sa vyrábať aj vo verzii "bez príchute" a pokiaľ bude osladený, tak prírodným sladidlom (možno glukóza) tak, aby množstvo cukru neovplyvňovalo hladinu cukru v krvi (hypoglykemický efekt, nie hyperglykemický)
  • a proteín by mal byť vhodný aj pre deti a niektoré rizikové skupiny ľudí (diabetes, celiakia, iné)

Tento typ proteínu by nemal byť zamieňaný za komerčne známe "sypačky", ktoré hlavne neznalí ľudia vnímajú s predsudkami. Osobne som do vývoja tohto produktu veľmi zanietený a pani Komorechová veľmi seriózne spolupracuje na tom, aby sme vyrobili niečo, čo bude podľa jej slov: "moc dobré".

Prvé testy nového proteínu u nás doma

Pani Komorechová sa hneď pustila do práce a spracovala prvý návrh zmesi, ktorý som už otestoval. Zatiaľ vám výsledky neprezradíme, boli pozitívne aj negatívne a účinky proteínu som posudzoval vzhľadom na môj stav a pocity, ktoré mi spôsoboval. Ideme však dobrým smerom, no nie je to ľahká práca postaviť taký proteín, aby spĺňal všetky kritériá, ktoré sme si v úvode vývoja stanovili. Z nasledovného obrázku uvidíte dve zo štyroch vzoriek, ktoré som mal možnosť otestovať a ktoré mi boli poslané priamo z experimentálnej výroby. Na základe nich som poslal ďalšie návrhy na úpravu zloženia, aby sme získali taký fyziologický efekt, s ktorým budeme spokojný. Čiže dočasne som sa premenil na testovací objekt (human as guinea pig) a pokúšam sa dôkladne stanovovať výsledky testov v rovnakých podmienkach. O metodike a výsledkoch však možno niekedy inokedy. Jediné čo prezradím je, že proteíny veľmi dobre chutili, ale senzorickú stránku budeme riešiť až na poslednom mieste.



vývoj nového proteínu Kompava vs. Zlatoš

Čo si o novom proteíne myslíte vy

Radi by sme vám pri tejto príležitosti položili niekoľko otázok o tom, čo si o proteínoch myslíte vy. Odpovedať nám môžete na email: vlado(zavináč)vladozlatos(.)com alebo sem priamo do komentov. Na vašom názore nám záleží, pretože možno práve vy budete proteín používať spolu s nami. Dá sa povedať, že vzhľadom na vedomosti, ktorými momentálne disponujeme si myslíme, že takýto proteín by bol zložením revolučný a posunul by vnímanie doplnkovej výživy na nový level. Okrem toho sa naň už veľmi tešíme, pretože nám ušetrí viac času i peňazí, ktoré by sme inak venovali do viacerých produktov. Takto budeme mať to najcennejšie v jednom. Takže otázky pre vás:

  • Používate vôbec vo svojej výžive proteíny?
  • Ak áno, tak ako často ich používate?
  • Používate ich s úmyslom naberania svalovej hmoty alebo máte iné ciele, ktoré ich konzumáciou sledujete?
  • Spôsobuje vám proteín nejaké tráviace ťažkosti - aké?
  • Čo si myslíte o našom pripravovanom proteíne s obsahom kvalitných aminokyselín a zdravých tukov?

Na vaše názory a postrehy sa už teraz tešíme.

Súvisiace odkazy:
Vplyv vetvených aminokyselín BCAA
Aminokyseliny BCAA bezplatná publikácia
Sú bielkoviny pre naše zdravie dôležité?
Zlikvidujte únavu pomocou výživy

Eduard
Pridané: 19.08.2013, 10:59
Pridané: 19.08.2013, 10:59
Doplnky
Ahoj Vlado.

Narazil som niekde v tvojom clanku na: "Zinok a selen by nemali byt podla poslednych vyskumov konzumovane spolu, navzajom sa vylucuju."

Selen-zinok od PharmaNord je v poriadku?

pouzivam tieto doplnky:
- ryby olej (pred vecerou spolu s kefirom)
- kefir
- WP (rano do vlociek)
- selen-zinok
- vitamon C s post. uvolnovanim

Ake doplnky/mineraly by si mi este odporucil zakupit (obycajny B-complex -?, sojovy lecitin -? ...)
+
v akom CASE dna ich uzivat (selen-zinok, vitamin C ... dalsie ...)?

Pouzivam:
- jablcnu vlakninu
- orechy
- kokosovy olej
- lanove semienka

Existuje nieco na podporu chrupavky, sliach, klbov ... okrem zdraveho a pravidelneho cvicenia?

Vek 30 rokov.

Viem ... vela otazok, napriek tomu Ti vopred dakujem za akukolvek otazku.
(0x)
Vlado
Pridané: 20.08.2013, 23:07
Pridané: 20.08.2013, 23:07
Re: Doplnky
Ja pouzivam tiez Pharma Nord S+Z ale uvedeny problem sa tym neriesi. Zvazujem suplementaciu kazdeho mineralu zvlast, znacku som este nehladal. Ja osobne dalsiu suplementaciu nepouzivam, zaklad je WP, vit. C, S+Z a kvalitne potraviny. Kefir, jablcnu vlakninu ci kokosovy olej za doplnky nepovazujem. Na podporu chrupaviek a rege klbov, vyskusaj Gelo-3, to sa mi osvedcilo vzdy pri problemoch ci priamo pri rehabilitacii operovaneho kolena.
(0x)
radoslav
Pridané: 17.05.2012, 12:53
Pridané: 17.05.2012, 12:53
protein
Ja doplnky stravy nepouzivam , pretoze som este nenasiel taky v ktorom by mi nieco nevadilo obzvlast umele sladidlo spartam a sojova bielkovina, som rad ze niekoho napadlo pustit sa do niecoho takeho, mne nevadi ako to chuti len nech tam nie je nic co cloveku skodi preto, ze ked si nieco kupujem pre zlepsenie zdravia tak, aby to malo zmysel malo by to byt aj zdravu prospesne a nie ,ze na 50% ti to pomoze a na 50% uskodi som tam ,kde som bol nema preto zmysel si kupovat ziadny doplnok. Tak dufam ze sa vam podari uvarit ten spravny kokteil nech uz aj ja si mozem kupit doplnok stravy :)
Co sa tyka pouzitia na co by som ho potreboval ja , je hlavne ako doplnok stravy a az potom aj na priberanie svalovej hmoty ,ale to premna nie je az tak dolezite, mne ide hlavne o zdravie, lebo len zdrave telo moze podavat 100% vykon a k dnesnej strave clovek potrebuje doplnky ,lebo dnesne potraviny uz nemaju taku hodnotu ,ako pred par rokmi dozadu , vid problematika kyslich dazdov a vstrebavanie latok do plodin, a nasledny vzostup civilizacnych chorob.
Na takyto protein cakam uz od svojich 18-ich cize uz 20rokov, dufam ze vam to vyjde , velmi vam drzim palce.
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: protein
Dakujeme za podporu, verime ze Vas nesklameme, napokon v prvom kroku sme boli sebecky a protein vyvijame pre seba a verime, ze nase kriteria budu dostatocne spravne a vhodne aj pre ostatnych. O dalsom vyvoji budeme informovat, este cakame na posledne vzorky, potom sa ide na legislativne kontroly a analyzy.
(0x)
Radoslav Turzik
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
protein
Rozumiem tomu spravne, ze pripravovany protein nebude moc pouzitelny hned po treningu? Mysli sa tym ze bude na zaklade kazeinu? resp popripade viac kazeinu a menej syrvatky?
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: protein
Nebude na baze kazeinu pravdepodobne (skor mliecny protein, vajecny a dalsie) ale definitivne zlozenie este modelujeme. Co sa tyka pouzitia, ak budes chciet mozes ho pouzit aj hned po cviceni ale nebude to optimalne i napriek obsahu BCAA, glutaminu a inych aminokyselin. Jeho primarne sposoby pouzitia vysvetlime coskoro...
(0x)
Guest
Pridané: 29.03.2012, 09:36
Pridané: 29.03.2012, 09:36
GI?
Potřebu udávat glykemický index u proteinu nejspíše znamená, že už to nebude protein, ale velkou část obsahuje nějaký typ sacharidu jako je např. maltodextrin. V lepším případě to bude isomaltóza pokud mluvíte o nízkém GI.Nicméně o takovém produktu bych mluvil jako gaineru.
(0x)
Vlado
Pridané: 29.03.2012, 09:45
Pridané: 29.03.2012, 09:45
Re: GI?
Tak to sa dost mylis, pretoze napriklad taky izolat srvatky ma vysoky GI. Vyskusaj ho dat diabetikovi I. typu s vodou alebo mliekom a za 30 minut ti povie vysledok. Tento protein okrem 3g vlakniny na davku (30g) iny sacharid obsahovat nebude. Bude mat 60 - 70% bielkovin a cca 20% MCT tukov.
(0x)
miro
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Re: GI?
ako moze mat izolat vysoke GI ked citam zlozenie 91% Bielkoviny - 2,5% Sacharidy - Tuky 1% ... takze v jednej davke 30g je
0,75g sacharidu a to mi akoze zdvihne krvny cukor a inzulin ?? ... a este chcete pouzit na osladenie vasho protaku glukozu, nema nahodov GI 100 ? kolko bude gramov glukozi v jednej davke vasho protaku ? pokial ma chut neklame glukoza je dost malo sladka ...
(0x)
Vlado
Pridané: 18.06.2012, 16:06
Pridané: 18.06.2012, 16:06
Re: Re: Re: GI?
Budes sa cudovat, ale tato forma bielkoviny je vysoko glykemicka, aj ked nema takmer ziadne sacharidy. Na toto som prisiel pri praci s diabetikmi, pri vlastnych testoch ale nedavno mi to potvrdila aj majitelka kompavy, ktora si vyziadala laboratorne podklady od vyrobcov surovin. Vysoky GI ma dokonca aj samotny koncentrat srvatky, nizky GI mliecny koncentrat a kazeinat. A kto povedal ze budeme potein sladit glukozou? My sladime predsa steviou, vid ostatne clanky o novom proteine.
(0x)
Radoslav Turzik
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Protein
Mna by zaujimalo ako sa do detailu taky protein vyraba. Ci uz vajecne bielka alebo srvatka.
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Protein
Cez rozne UV lampy sa z prirodnych bielkovin robi prasok a potom z neho sa izoluju najcennejsie aminokyseliny. Podrobny proces vsak nepoznam, je to vyrobne tajomnstvo a patenty na to ma len par spolocnosti na svete, ktore su dodavatelia vsetkych znaciek ktore existuju na trhu. Pokial viem tak jeden je v USA, Cina (problem!), Nemci a viac uz neviem... ale aj mna by to dost zaujimalo ako to cele prebieha, dostat sa k udajom od vyrobcov je malo pravdepodobne.
(0x)
Natalia
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Protein
Velmi sa z tejto spravy tesim, ak taky protein bude, ja si ho budem tiez objednavat.... Ja pouzivam protein kazdy den - mam ho ako nahradu stravy na desiatu a olovrant, ALE ja si davam 90%ny zmiesany s vodou a len po jednej odmerke - robim chybu? Pred spanim tak isto odmerku caseinoveho. Pri 70% proteine je na 100g zhruba 23g bielkovin, asi 6g sacharidov, co potom tvori jeho zvysok? Pouzivam ich s umyslom nahrady jedla, pretoze desiatu, obed, olovrant, veceru mam len proteiny so zeleninou, na ranajky si robim Vase super vlocky :-) a cez den doplnam tuky v podobe orechov, olivoveho oleja, sem-tam masla a plnotucnych neochutenych mliecnych vyrobkov...Traviace tazkosti z proteinu nemam. Dufam, ze protein bude na svete uz coskoro :) Natalia
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Protein
K tomu 90%-tnemu si pridaj aspon jablcnu vlakninu (5g) ale inak chybu nerobis. V nasom proteine sacharidy nebudu ziadne - teda vlastne bude tam uz vlaknina (co sa sice za sacharid povazovat da ale z ineho hladoska). Protein bude v predaju asi od maja.
(0x)
Ľubomír
Pridané: 18.03.2012, 13:22
Pridané: 18.03.2012, 13:22
Protein
Myslim, ze o taky protein bez umelych sladidiel, bez sojovych proteinov a navyse s takym zlozenim by malo zaujem vela ludi nielen na SK. Obavam sa iba jedinej veci a tou je cena, od ktorej zalezi, kolko ludi si bude moct (aspon na SK) dovolit tento protein. Nechame sa prekvapit, sam som uz velmi zvedavy. Kazdopadne napad ocenujem a dufam, ze si tento protein budem moct dovolit, ak bude v predaji. Pripajam odpovede:
1) ano min. 70%
2) denne
3) naberanie svalovej hmoty al. ochrana pred katabolizmom, doplnenie dennej davky proteinu
4) myslim, ze nie
5) super, neviem sa dockat, kedy dokoncite experimet. Sledujem Vas, tak zaslite newsletter, ako cely proces pokracuje. Drzim palce nech sa teda podari pripravit idealny a chutovo dobry protein. Co sa tyka vety z clanku "Prečo si sami hádžeme pod nohy polená nechápeme". Podla mna je to hlavne cenou. Zial slovaci patria medzi najchudobnejsie narody EU, sme z tohto pohladu kdesi na konci, tak sa velmi necudujem, ze daju prednost casto priemernym zahranicnym vyrobkom, prave kvoli nizsej cene, pricom nepozeraju na kvalitu. Preto uz teraz som zvedavy na cenu tohto proteinu. Je jasne, ze SK vyrobcovia to maju tazke s konkurenciou, ale podstatnu cast priemerne zarabajucich zakaznikov zaujima predajna cena.
Verim, ze pani majitelka Kompavy stanovi rozumnu predajnu cenu pre vacsinu slovakov.
(0x)
Jana
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
stevia
Neuvažovali ste o stevii ako možnom sladidle do tohto produktu?
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: stevia
Dakujeme Jana, nad tymto sladidlom uvazujeme podobne ako nad Lo Han Kuo. Stevia ma 300% sladivost ako cukor, nie je umele sladidlo ale prirodne a zo vsetkeho najlepsie je to, ze ma nizky GI (neobsahuje cukor) a vedecke studiu ukazali ze je bezpecna. Takze pravdepodobne pojdeme tymto smerom. Senzoricke testy ukazu, ci to bude chutit nam i nasim zakaznikom. Drzte nam palce.
(0x)
rastislas12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Re: stevia
Nad Xylitolom si neuvažoval???
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Re: Re: stevia
Nie tento cukor zatial nie, uvidime ako dopadne stevia. Ak zle, mame dalsie alternativy, mozno zaradime aj Xylitol. Uvidime
(0x)
BaclaJean
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
novy protein
Ano, beriem vsetkymi desiatimi!
..tu su odpovede:
1) ano, uz niekolko mesiacov (predpokladam ze ako "proteiny" si myslel praskove doplnky)
2) KAZDY vecer proteinFit 70, a po cviceni proteinFit 80 (2x do tyzdna)
3) hlavny ciel je vyvazit denny prijem bielkovin (snazim sa primat ich dost z normalnej stravy, no bez "prasku" by mi to denne nevyslo), na to pouzivam vecer 70ku + po cviceni, aby mali svali co papkat (aby sa nepojedali same), cize ano, aj koli miernemu anabolickemu ucinku (resp. ako ochrana proti katabolizmu)
4) nie, ziadne (popravde si uz nespominam, mozno sme mali chvilu zo zaciatku s priatelkou "plyny" ale ak, tak max 2-3 dni).. protein si rozrabam do studenej vody (ponornym mixerom)
5) SUPER, mal som presne takuto predstavu, ze preco to niekto nevyvazi, tak ako si to navrhol (t.j. aj tuky, a dalsie latky - BCAA, vlaknina, selen zinok, ...)
A este jedno super za sladidla - nechapal som naco ich tam davaju.. som raz ze v novom nebudu (aj ked priatelka vravi, ze prichute (coko, banan, vanilka, kapucino) boli celkom OK.
---
V kazdom pripade, ak to neprestrelite s cenou, mate minimalne dvoch pravidelnych konzumentov ;)
..a aktivne pracujem na tom, aby som toto cislo zvysoval (sirim tvoje myslienky o stravovani a celkovo zivotosprave medzi vsetkymi kamaratmi, rodinou, znamymi.. a kedze pracujem ako obchodnik (t.j. zistujem potreby zakaznika a hladam na nich riesenia) zatial sa mi celkom dari) - mam uz viac ako 10 ludi (co po rozhovore so mnou zistili ze maju potreby o ktorych nerozmyslali - riesit zlozenie stravy, sposob cvicenia, ... a ktorym som nacrtol mozne riesenia - krvne skupiny, delena strava, pomer sacharidov, tokov a bielkovin, interval kardio trening a cvicenie s vlastnou vahou, ...) a odvedy minimalne citaju tvoj blog, resp. si stiahli e-knihu :)))
---
Takze len tak dalej, a tesime sa na novy produkt.. a ze drzime palce aj Kompave!
(0x)
BaclaJean
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: novy protein
Poznamka ku stranke - ze sa neda editovat ked mi bije chyba do oci (svali :D) by som ozalel, no nemoznost formatovat text - aspon nove riadky (enter alebo "shift + enter", alebo hoci HTML tag..) si myslim ze riadne znepriahladnuje odpovede.. Neviem ci si robis web sam, alebo na to mas niekoho - skuste prosim doplnit do okienka "sprava" pri pisani komentara moznost vlozit novy riadok (t.j. zalomit text).
Myslim ze to pomoze aj ostatnym ;) ..diki
(0x)
Igor
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
protein
Velmi sa mi paci tento projekt - protein s takymto zlozenim, a verim, ze to dotiahnete do uspesneho konca, rad by som si ten produkt potom kupil a odskusal. Mozem sa spytat na ten aspartam, že preco by ste to chceli zmenit, pripade zaujimalo by ma aspon strucne vase stanovisko k umelemu sladidlu. Dakujem
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: protein
Zdravim Igor, dakujeme za nazor. Umele sladidla maju mnoho negativnych ucinkov na nerovu sustavu a konkretne Aspartam je najviac nebezpecne umele sladidlo na svete. Viac zaujimavych informacii najdtete napr. tu: http://aspartame.mercola.com/. Cielom tohto proteinu je vytvorit biologicky cisty a vysoko ucinny protein na kazdodenne pouzitie bez obavy z nasledkov aj pri dlhorocnom kazdodennom uzivani. Taky protein sam potrebujem a preto sa angazujeme. Tak nam drzte palce.
(0x)
tombo
Pridané: 14.03.2012, 13:22
Pridané: 14.03.2012, 13:22
Re: Re: protein
mozte mi prosim dat nejaky vedecky dokoaz o skodlivosti aspartamu? myslim tym nejaku serioznu vedecku publikaciu, studiu...
okrem blizsieho studia odporucam precitat aspon
http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame_controversy
pokial viem kauza aspratam sa uzavrela v duchu
FDA officials describing aspartame as "one of the most thoroughly tested and studied food additives the agency has ever approved" and its safety as "clear cut"
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Re: Re: Re: protein
A vy doverujete FDA lobby? To je velky zazrak. Samozrejme ze aspartam je kontroverzny, ti co ho nechcu lebo skodi sa brania, ti co ho chcu, lebo na nom brutalne zarabaju si daju tiez robotu aby dokazali ze je "OK". Odporucam prehrabat sa v tychto zdrojoch, su tam aj vedecke publikacie: http://aspartame.mercola.com/
(0x)
tombo
Pridané: 30.05.2012, 15:47
Pridané: 30.05.2012, 15:47
Re: Re: Re: Re: protein
doveruejm napriklad tomuto
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12180494

pumed-u verim je to US National Library of Medicine

stranka Dr. Mercola mi bohuzial nepride objektivna, prezrite si studie, na ktore sa odvovlava v clankoch, ich datumy, samozrejme aj ich obsah...
(0x)

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem