...

Podcast

Ako spoločne budovať lepšiu verziu SVETA v ktorom chceme žiť? Kvôli čomu je potrebná celospoločenská TÚŽBA po zmene vo vnímaní HODNÔT, ich poradí, okruhoch ZÁUJMOV, prioritách či kolektívnych PRESVEDČENIACH? Tento podcast je o PROVOKUJÚCICH myšlienkach, ktoré môžu ovplyvniť naše myslenie. Prečo? Pretože CHARAKTER je tvorený celkovým súčtom všetkých našich doterajších myšlienok. A správny výber myšlienok vedie k hlbšiemu SEBAPOZNANIU, porozumeniu, múdrosti, kráse, HOJNOSTI a spokojnosti nie len pre seba. PRÍRODA nám pomáha napĺňať tie myšlienky (semená), ktoré v sebe najviac ŽIVÍME. Nastal čas PRESTAŤ akceptovať celospoločenskú priemernosť a objaviť čaro vyšších ŠTANDARDOV zdravia, vitality, výkonnosti, charakteru, spolupráce či kvality VEDOMIA. Naša VÍZIA je prísľubom toho, kým sa jedného dňa staneme. Lepšia verzia samého SEBA už preto nestačí. Byť silnou, zdravou, komplexnou či produktívnou bytosťou nie je cieľ ale NÁSTROJ. Nástroj na to, ako byť UŽITOČNÝ najmä pre tých druhých (zmysel života). Aj preto samotné vedomosti či dobrá vôľa NESTAČIA. Musíme spoločne KONAŤ pretože iba veľkosť úsilia je meradlom VÝSLEDKU. Preto sa rátajú iba DOKONČENÉ myšlienky, splnené ciele a ZREALIZOVANÉ spoločné vízie priatelia…

Náš podcast môžete počúvať aj na svojom mobilnom zariadeni Apple / Android / Spotify. Podrobnosti ako si odber podcastu nastaviť vo svojom zariadení si naštudujte TU.

#146 Ako sa pozerať na pohyb a šport u detí?

V tomto podcaste spolu s Tinou Zlatoš Turnerovou diskutujeme na rôzne aspekty pohybu a športovania detí. Na príklade našej dcérky ale aj celoživotných skúseností trénerskej praxe, hovoríme o možných postojoch k pohybu, k športu, k vedeniu tréningového procesu alebo aj k problematickému výberu talentov. Ako viesť deti k pohybu? Ako pre nich vybrať správny šport alebo trénera? A na čo všetko by mal profesionálny tréner prihliadať v pedagogicko - metodickom procese, ale predovšetkým v tom procese výchovy? O tom sa spolu s Tinou zhovárame v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.11.2024

#145 Ako kvalita pohyb ovplyvňuje naše starnutie?

V tomto video podcaste ma vyspovedali chalani z projektu TROSHKA. Pýtali sa ma na to, ako sa dá šíriť kultúra pohybu v školskom alebo firemnom prostredí, aby sme z toľkého sedenia nestrácali zdravie. Diskutovali sme o povahe prostredia v ktorom žijeme a o tom, že ak ho sami nezmeníme, doplatíme na to. A doplácame na to nielen my dospelí, ale už aj naše deti. Prepracovanú video verziu tohto rozhovoru nájdeš u mňa na blogu a úplne celý 80 minútový video rozhovor na TROSHKA PREMIUM: https://herohero.co/troshkaofficial
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.11.2024

#144 Ako kariérne rásť v trénerskom povolaní?

V tomto podcaste som vyspovedal legendárneho trénera Rada Gergeľa, tvorcu známych projektov ako "DAVAJ MAKAJ" (gym) alebo projekt "Dobrý Tréner" (školenia). Jeho prácu evidujem zhruba od roku 2012 a to, čo sa mu za tie roky podarilo, je úžasné sledovať. Prešiel mnohými štádiami vývoja svojej osobnosti, nielen po profesionálnej, ale hlavne po charakterovej stránke. Keď sa človek dostane tak ďaleko tak je jasné, že musel prekonávať mnohé vnútorné prekážky, medzi ktorými tie najsilnejšie sú strach či pochybnosti. To, prečo trénerské povolanie bude vždy patriť medzi tie najviac žiaduce aj záslužné, prečo ho nikdy nenahradí stroj či AI, sa spolu s Radym zhovárame v tomto podcaste. Viac inšpirácie načerpaj na: davajmakaj.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 30.10.2024

#143 Akú silu má trénerské povolanie?

Trénerské povolanie so sebou prináša mnoho výziev, napriek tomu má svoje čaro a obrovskú perspektívu. Výzvou je najmä ekonomická rovina (tržby). dilema z dostatku klientov a plného kalendára (referencie), nastavovania cien (marketingu) a v prípade ak sa darí, tak či ostať trénovať sám, alebo rozvíjať trénerský team vo vlastných priestoroch (systém). To všetko sú prekážky na ceste k tvoreniu veľkej osobnosti a ten najlepší postoj, aký k výzvam či problémom môžeme zaujať, je prijímať ich spolu úspechmi ako súčasť hry. O mojich skúsenostiach z trénerskej praxe od roku 2004, budovania projektov ale ja budúcnosti trénerského povolania sa zhováram s trénerom a profesionálom Tomášom Pošvancom z projektu posvancfitness.com.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.08.2024

#142 Ako vzniká zdravá strava?

Tento podcast je o našich kamarátoch, ktorých považujem za národných hrdinov. Tvoria pre nás krásne prostredie, v ktorom sa môžeme spolu s našimi deťmi výživne hýbať a kúpiť si tie najkvalitnejšie potraviny v strednej Európe. Ide o rodinný projekt farmy MADONAN a v tomto podcaste nám Maroš prezrádza, čím si všetkým ako rodina prešli od prvej kravičky až po dnešnú obrovskú farmu. Dozviete sa, ako vznikajú výnimočné mliečne výrobky, ktoré obsahujú A2A2 mlieko. Pri trávení A2A2 mlieka nevzniká BCM-7 čiže beta-kasomorfín-7, opioidný peptid, a A2 mlieko je ľahšie stráviteľné a tolerované aj ľuďmi s viacerými problémami po konzumácii konvenčného mlieka. V kombinácii so správnym krmivom bez fermentácie a plesní sú výrobky MADONAN hotovým zázrakom. Viac o projekte si pozrite na web stránke www.madonan.sk alebo Instagrame @madonan:farmpark
  • author Vlado Zlatoš
  • date 22.07.2024

#141 Ako zdravie ovplyvňuje aj výšku libida?

Zdravie má rôzne ukazovatele. Celodenná energia, celoročná výkonnosť imunity, výška komplexnej kondície, stav zásob podkožného tuku, schopnosť sústrediť sa, priemerná nálada alebo dokonca aj výška libida. Zdravý človek má parametre zdravého človeka, o čom píšem v mnohých článkoch na blogu. Ako si ale vyskladať udržateľnú životosprávu? Ako rozpoznať že ideme nesprávnym smerom? Ako dlho trvá kým sa utvrdíme v tom, že náš stravovací, pohybový a iný protokol je pre nás a naše individuálne potreby optimálny? V tomto podcaste sa zhováram v projekte StartitUP o rôznych aspektoch zdravia či budovania trvalo udržateľnej životosprávy, ktorá prináša výsledky..
  • author Vlado Zlatoš
  • date 13.06.2024

#140 Od sebapoznania k človekoznalectvu?

Čo znamená ľahostajný a čo zaslúžený pokoj v živote muža? Cez aké činnosti sa my muži potrebujeme spoznať, aby sme sa na seba mohli začať spoliehať? Ako nás formujú platformy sebapoznania ako pohyb, hlad, chlad, nebezpečné činnosti alebo také podnikanie? Ako máme my muži pracovať s vlastnými tenziami, aby sme ich vyprevadili zo seba von? Aký má život muža vlastne zmysel? Prečo nakoniec všetky zručnosti vieme zmeniť na sebapoznanie, sebapoznanie na projekty a toto všetko premeniť na umenie človekoznalectva? V tomto podcaste sa zhováram s Petrom Podlesným, autorom projektu muzom.sk a ty sa dozvieš viac o tom, čo si myslíme že znamená byť mužom, ktorý je užitočný pre seba i spoločnosť.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.04.2024

#139 Ako spomaliť starnutie po 40-tke?

Po 40-tke sa mu zdravie začalo výrazne zhoršovať. Mal nábeh na obezitu, prediabetes a lekári mu diagnostikovali zvýšený krvný tlak i cholesterol. Na konci pracovného týždňa v sedavom zamestnaní sa už cítil ako dôchodca, bez energie a s obrovskou únavou. Nechcel sa zmieriť s aplikáciou liekov alebo tým, že jednoducho po 40-tke to už lepšie nebude. Dnes má 50 rokov, TOP životnú formu a cez tento podcast ti Janko prerozpráva jeho poučný príbeh o tom, ako sa z nevládneho muža prepracoval k zdraviu, vitalite a udržateľnej životospráve. Cesta zdravého starnutia je pre každého, kto je ochotný do seba investovať aspoň 2h denne.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.03.2024

#138 Vízia o kultúre pohybu v našej krajine

Mať víziu znamená odvážiť sa snívať za hranicami svojich dnešných schopností aj možností. Nepoznať presnú cestu ale mať v hlave obraz budúcnosti, ktorú si želáme vidieť, cítiť, žiť. Toto je rýchly prehľad toho, kadiaľ sa bude MOVO projekt uberať najbližších 20 rokov. Možno práve ty prispeješ k tomu, aby sa jednotlivé fázy napĺňali rýchlejšie. Takto mne dáva zmysel pracovať na lepšej verzii sveta, v ktorom chceme všetci žiť spolu s našimi deťmi. Vytvoríme najlepší školský pohybový program na svete? Taký, ktorý bude srdcom výchovy budúcich generácií, z ktorých vzídu zdravé, šťastné a produktívne deti. Ktorý spôsobí skutočné zlepšenie sveta na úrovni kvality vedomia, múdrosti ducha, zdatného tela i odvážnej mysle? Vypočuj si môj podcast o tejto vízii a možno budeš chcieť byť pevnou súčasťou tohto plánu...
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.02.2024

#137 Existuje niečo také ako zdravé prejedanie?

Môže byť prejedanie zdravé? Má riadené prejedanie opodstatnenie a za určitých okolností je aj zdraviu prospešné? Riadené prejedanie má svoje pravidlá, bez ktorých sa stane nezdravé a možno aj nebezpečné. Dokonca je možné, že svoj metabolizmus si dokážete opraviť, ale nieje to ľahká cesta. Treba mať pán aj protokol a vedieť si zmeny odmerať. Vypočujte si podcast, v ktorom popisujem ako kvantifikovať stav svojho metabolizmu a ako pomocou zdravého prejedania a čiastočného hladovania zlepšiť svoje zdravie i estetiku.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 18.01.2024

#136 Ako starnúť pomalšie?

Budeme žiť 150 alebo možno aj 800 rokov? A čo ak patríme k prvým generáciám, ktoré vďaka vede a výskumu môžu žiť nekonečne dlho? Téma spomaľovania starnutia (anti-ageing), je bezpochyby fascinujúca aj populárna. V podcaste hovorím o tom, čo sa dnes vo svete anti-ageingu deje, aké sú trendy a aké osobnosti sa touto témou zaoberajú. Dá sa zdravie a pomalšie starnutie jednoducho kúpiť alebo si to musíme poctivo odpracovať? Ktoré činnosti, produkty či služby sú na "okrasu" a ktoré by mali tvoriť základné piliere nášho zdravia a pomalšieho starnutia?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.12.2023

#135 Základné 3S_ sebectvo, sebaúcta a sebaláska?

Prečo tam kde chýba sebaúcta, je veľa zbytočného utrpenia? Ako do toho vstupuje intuícia, ktorá nám našepkáva, že sa rútime do pekla ale my samých seba aj tak úspešne oklameme? Kam vo vzťahoch zatvárame sebaúctu a v mene tzv. lásky sme ochotní trpieť? Prečo najmä ženy si vyberajú toxických mužských partnerov a kde sa podeli zdravé mužské vzory? Je možný duševný pokrok a osobnostný rast bez troch "S", ktorými sú sebectvo, sebaúcta a sebeláska? V podcaste sa dozvieš viac.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.11.2023

#134 V čom by muž nemal byť amatér?

Hybná sila v živote muža je osobná zodpovednosť. Deň, kedy sa staneme mužom, ale nemusí nikdy nastať. Je to deň kedy prestávame používať výhovorky, ospravedlnenia, prestávame nariekať a preberáme zodpovednosť za kľúčové oblasti svojho života. Opakom zodpovednosti je amaterizmus, povrchnosť, nedôslednosť, naivita, ľahostajnosť a lenivosť. Na aké životné oblasti si teda my muži potrebujeme posvietiť? A v čom by sme my muži rozhodne nemali byť amatéri? Aké nekonečné a nebezpečné hry by sme sa mali naučiť hrať vo svojich životoch?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 16.09.2023

#133 Môžu raz prví byť poslední a poslední prví?

Čo majú spoločné inovácie a život na hranici duchovnej chudoby, choroby alebo opustenosti? Môžu byť inovácie prospešné ale zároveň spôsobovať aj nežiadúce asymetrie? V podcaste sa zhováram z Jankom Košturiakom, ktorý je môj priateľ už roky. S jeho menom sa spájajú veľké priemyselné inovácie v našej krajine ale aj paradoxne pomoc ľuďom v núdzi v projekte Dobrý Pastier. V podcaste nám prezrádza, že osamelý a duševne prázdny sa môže cítiť rovnako človek ktorý podniká, ako aj ten, ktorý si odvyká od drogových a iných závislostí. Podcast ponúka veľa vzhľadov do nášho vnútra a otázky, na ktoré si všetci potrebujeme odpovedať. No a Janko šibal vyspovedal s nejakými otázkami aj mňa a toto všetko si môžete vypočuť v tejto epizóde. Viac o Jankovej práci sa môžete dozvedieť tu: www.kosturiak.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.08.2023

#132 Anatómia osobného rastu a zdravého vedomia

Ako definovať osobnostný rast alebo zdravé vedomie? Alebo ešte lepšie, kedy sa končí osobnostný rast? Ako do toho vstupuje naše podvedomie a aké máme možnosti ho ovplyvňovať? Ovplyvňovať tak, že dokážeme v našom vedomí vidieť už len tie dobré a zdravé veci pre nás a naše okolie? Nemalú úlohu v tom zohrávajú aj presvedčenia, ktoré majú svoje vlastné štádia i anatómiu. A kvôli čomu toto celé vlastne potrebujeme absolvovať? Preto, lebo naše duševné zdravie je výsledkom zdravého začlenenia sa do spoločnosti. Dobrý a zdravý človek predstavuje ideál a stáť pri ňom si vyžaduje odvahu. Buďte silný pri počúvaní tohto podcastu a ešte silnejší pri vlastnom osobnostnom raste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.07.2023

#131 Minimálne základy zdravšieho života

Ktoré tri základné činnosti potrebujeme pre svoje telo zabezpečiť v otázkach pohybu a ktoré tri v otázkach stravovania? V tomto podcaste hovorím o tom, aké najhlbšie minimum je nutné na to, aby sme položili základy zdravšieho životného štýlu. Vyspovedali ma z inštitútu aktívneho života "Navzájom lepší, o.z." priamo na akcii pred divákmi. Podcast je vhodný najmä pre úplných začiatočníkov, ktorí nevedia ako začať a obzvlášť tých, ktorí si začínajú potrebu zdravia uvedomovať po 40-tom alebo neskoršom roku života. Po vypočutí vám bude jasné, prečo šírenie kultúry pohybu v našej krajine zmierňuje akékoľvek utrpenie, ktoré si spôsobujeme sami na vlastnom tele. Náš hodnotový systém sa môže zmeniť a my spolu s ním k lepšiemu. Začnime od seba, inšpirujme svoje deti a takto spolu môžeme budovať kultúru pohybu, na ktorej dnes veľmi záleží.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.06.2023

#130 Podcast po ktorom budú rásť stromy?

V tomto neformálnom rozhovore mi kladú otázky na telo podnikatelia Michal Matúš a Robo Antoni. Zhovárame sa o mojich podnikateľských začiatkoch, športových začiatkoch, filozofii, strave alebo aj o výchove. Chalani si doberajú mňa a ja ich tiež. Na záver ale padne smrteľne dôležitá otázka a moja odpoveď ich pozitívne zaskočí. Ak si podcast vypočujete dozviete sa, prečo budú rásť stromy a ako sami pozitívne môžeme ovplyvniť svet, ktorý máme okolo seba…
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.05.2023

#129 Aké školstvo chceme a potrebujeme?

Po tretí krát sa zhováram s vynikajúcim ekonómom Robom Chovanculiakom z INESS. Jeho newslettre majú pre mňa vždy fascinujúcu náplň a posledné diely venoval školstvu. V podcaste diskutujeme o tom, prečo je školstvo ako zaoceánska loď, ktorej smer len veľmi ťažko meniť. Navrhuje riešenie, ktoré vás príjemne prekvapí. Ak sa toto jedného dňa podarí presadiť, vznikne revolúcia, ktorá umožní pre naše deti získavať nielen lepšie a menej traumatizujúce vzdelanie ale aj učiteľom zvyšovať ich platy. Čo je to za riešenie sa dozviete z podcastu. Hovoríme aj o vplyve umelej inteligencie na vzdelávanie našich detí a to, aká budúcnosť nás čaká. Vrelo vám odporúčam Robov newsletter a viac informácií získate TU: robertchovanculiak.substack.com.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.03.2023

#128 Ako ťa zodpovednosť ochráni pred depresiami?

Fascinujúci a poučný príbeh, ktorý by si mal vypočuť každý mladý človek. Zhováram sa s Lukášom S., ktorý v rokoch 2008 - 2012 navštevoval moje Parkour a Freerun tréningy v Bratislave. Keď začínal mal 14 rokov a opisuje to, ako ho moje tréningy formovali nielen po fyzickej, ale aj mentálnej stránke. Tak začína tá pekná časť príbehu. Pokračuje však ďalej a opisuje to, ako sa v jeho živote začali stracať ideály, ako začal potláčať realitu i pravdu, čo následne kompenzoval drogami, sexom alebo výberom nesprávnej partie ľudí. Vlastným myslením i konaním sa ocitol v depresiách a neskôr aj na hranici života a smrti (samovražda). Našťastie sa to zmenilo. Moral tohto príbehu a vyslovené myšlienky sú natoľko silné, že v nich každý nájde múdrosť, nádej a ponaučenie pre seba. Zistite ako Lukáš vyhral svoje vnútorné súboje a čo z toho plynie pre väčšinu mladých ľudí.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.02.2023

#127 Ako dospieť do stavu spokojnosti vo svete neustálych zmien?

Čo je to osobná transformácia? Kedy sa začína, ako prebieha a kedy končí? Čo majú spoločné fyzický tréning, optimálne stravovanie, podnikanie, sebarealizácia, sebapoznanie s touto transformáciou? Kedy sa celý proces transformácie môže premeniť na zbytočnú depresiu alebo pocit menejcennosti? Ako nestratiť to, čo sme ťažkou prácou získali? A ako do toho vstupuje sebaúcta alebo sebaláska? V tomto podcaste sa zhováram s kolegom z projektu Neseda Erikom Dankom a porozprávame vám rôzne zaujímavosti o tom, ako si vytvoriť životnú filozofiu, ktorá vás dovedie do stavu vnútornej spokojnosti.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.01.2023

#126 Osobnostný rast je masochizmus?

Dá sa osobnostne rásť bez bolesti a manažmentu strachu? Bez toho, aby sme čelili vnútorným či vonkajším prekážkam? Toto náš škola nedokáže naučiť, pretože v nej to funguje presne naopak ako v reálnom živote. V škole existuje len jedná správna odpoveď v testoch, pričom v realite je vždy mnoho správnych odpovedí. V škole dostávame nejaké lekcie a prednášky a potom z nich máme zvládnuť testy. No v realite dostávame najprv samé testy a až potom z nich vieme získať poučenia a užitočné vedomosti. Proces získavania týchto životných múdrostí je však náročný a pomalý. Preto skutočná múdrosť je iba to, čo prešlo cez tvoje vedomie (nie to čo si prečítal v knihe). V podcaste popisujem aj koncept trojuholníku reality (alebo niekedy aj utrpenia), na ktorý potrebujeme vždy myslieť, ak chceme mať v živote lepšie výsledky. Hovorím aj o tom, čo považujem za zmysel života (1), cieľ života (2) ale aj misiu života (3). To, na čom skutočne záleží je sebaláska a sebapoznanie, false v akom kontexte, to sa dozvieš v podcaste. Možno vďaka týmto slovám nájdeš viac vnútornej sily zjesť každý deň dôležitú "žabu"...
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.11.2022

#125 Ako zlepšiť stravovacie návyky detí?

V škole naše deti zjedia až do 50% z celkového príjmu kalórií, ktoré za celý deň skonzumujú. Ako rodičia tak zverujeme ich zdravie do rúk školského systému, ktorý optimálnemu stravovaniu detí nerozumie ani náhodou. Nejde tu o nejaké nereálne požiadavky, ktoré musia zohľadňovať individualitu dieťaťa. Ide tu o základné princípy a prístup k problematike, ktorá v našej krajine nieje zvládnutá. Začína to WHO odporúčaniami, pokračuje ministerskou dogmou a končí normovanými receptami, ktoré sa musia za každú cenu dodržiavať. Celú vec "zachraňuje" vysoká odpadovosť (najmä obedov), takže hoci stravovanie stojí nás všetkých kopec peňazí, veľa toho skončí v koši. Je to tak správne? Obzvlášť ak naše deti majú nadváhu a obezitu? Ak svoj hlad riešia v bufetoch, fastfoodoch alebo sladkosťami, ktorými ich rodičia vítajú hneď po škole, aby chúdence neboli hladné? Naše skúsenosti v tomto smere sú robustné. Zbierame ich posledných 5 rokov vo vlastnom stravovacom programe na škole UNES v Nitre (150 detí). Netrpíme však ilúziami, false poznáme aspoň časť reality, ktorá je tvrdá a naráža na mnoho realizačných problémov. Viac si povieme v podcaste, ktorý je záznam diskusie z eventu "ZDRAVÉ REČI" v Poprade. Rozhovoru sa zúčastnila aj pani doktorka a pediatrička Beáta Šoltýsová z Nemocnice Poprad.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.10.2022

#124 Ako (ne)hacknúť svoje telo?

Do roka musíš mať vlastné optimálne stravovanie i celú životosprávu zvládnuté do poslednej bodky. Je to tak ale aj v realite? V nasledovnom podcaste som hosťom relácie "Do naha", kde sa zhovárame o stravovaní, pohybe či sebapoznaní. "Vlk loví najlepšie keď je hladný", ilustruje jednoduché princípy ktorý sa nie každému na prvý pohľad páči. Žiť zdravo však neznamená len odriekanie, pretože každý si vie nájsť ideálnu kombináciu stravy, hladu, pohybu či zvykov, aby na konci dňa mal istotu, že urobil minimálne 5 krokov dopredu, občas 1-2 dozadu. Aj o tom je psychológia trvalo udržateľnej životosprávy, ktorá sa dá kvantifikovať, aby si nepodliehal /-a ilúziám. Len to čo vieš odmerať vieš aj zlepšovať. Ako? O tom sa viac zhovárame v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 18.10.2022

#123 Ako na psychológiu rozhodnutí o veľkých zmenách?

Aj vám sa pravidelne v živote stáva, že dôležité rozhodnutia odkladáte na neskôr? Rozhodnutia o malých či veľkých veciach ktoré vedia život posunúť lepším smerom? O tom je tento podcast, v ktorom sa zhováram s mojim dlhoročným priateľom, kolegom a spolupracovníkom Mišom Duchoňom. S Mišom sme začínali spoluprácu pri organizácii rôznych pohybových a edukačných podujatí, budovali projekt Neseda a sám má veľké množstvo podnikateľských skúseností, ktoré prešli cez jeho vedomie. Aj vďaka tomu sa dopracoval k aktívnej práci s ľuďmi ako kouč, ktorý pomáha druhým s ich ambíciami a zásadnými rozhodnutiami. Ako na psychológiu rozhodnutia si vypočujte v tomto podcaste a viac o Mišovej práci sa dozviete na misoduchon.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 23.09.2022

#122 Môžu rodičia ovplyvniť prístup školy k pohybu a športu?

V tomto podcaste sa zhováram s Matejom Stuškom, spoluzakladateľom občianskeho združenia "Rodičia.sk" (ozrodicia.sk). Okrem diskusie o príčinách vzniku združenia, jeho poslaní, cieľoch a ambíciách sa rozprávame o tom, prečo sa nosnou problematikou postupne stala téma pohybu a športu na školách. Okrem posilňovania hlasu rodičov vo verejnom diskurze sa združenie Rodičia.sk snaží poukazovať na konkrétne problémy a navrhovať možné riešenia. Matej totiž zdôrazňuje, že aj rodičia by si mali uvedomiť, že väčšina rozhodnutí kľúčových pre ich život sa deje na lokálnej úrovni a mali by sa preto viac zaujímať a zapájať do diania v obci, kde žijú či škole, ktorú ich deti navštevujú. Bez toho totiž nemôžu očakávať, že ich problémy budú riešené, prípadne že budú riešené v súlade s ich očakávaniami.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 07.09.2022

#121 Čo motivuje Vlada Zlatoša každé ráno vstať, pracovať, tvoriť a inovovať?

Aké prostredie je optimálne pre fyzický, mentálny či duševný rozvoj ľudskej bytosti? Prostredie, v ktorom sa stráca duševná chudoba a naopak vzrastajú vnútorné bohatstvá, mentálny pokoj i poriadok a celková kvalita života? Prostredie v ktorom vzniká vysoký pocit šťastia vďaka možnostiam sebapoznávať sa i sebarealizovať? Priatelia, v tomto podcaste predstavujem moju dlhodobú víziu mestečka MOVO town. Ide o zhmotnenie všetkých mojich projektov, vízií, nápadov, servisov či služieb do jedného ekosystému, ktorý je vsadený do prírody ale zároveň využíva moderné technológie. Miesto, kam prídete so svojou rodinou a môžete pracovať, zabávať sa, hýbať sa, analyzovať svoje zdravie, zjesť niečo zdravé a popri tom sa socializovať s ľuďmi, ktorí zdieľajú s vami podobný hodnotový systém. Predstavujem vám MOVO town a viac informácií nájdete aj na movo.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 19.07.2022

#120 Ako komplexnosť zlepšuje kvalitu nášho života?

Ľudský život sa kedysi začal od jednoduchých foriem organizmov. Tie sa cez adaptáciu učili zvyšovať stupeň svojej komplexnosti. Domnievam sa preto, že zvyšovať komplexnosť vlastného života je osudom každého z nás. Nieje to ani tak voľba ako nástroj na prežitie plnohodnotného života či už v osobnom alebo pracovnom živote. V podcaste rozprávam o tom, aké príklady komplexnosti nachádzame v prírode, ktorá je hlavným zdrojom pravdy. Poukazujem aj na príklady komplexnosti z vlastných projektov a prezrádzam, prečo si myslím že komplexnosť je hlavný zdrojom sebapoznania. So stupňom komplexnosti sa zvyšuje nielen stupeň kvality života, ale aj stupeň prúdenia energie (zdrojov, financií, dát, iné). Komplexnosť si netreba zamieňať s komplikovanosťou ale o tom viac už v podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.06.2022

#119 Ako si parkour našiel mňa?

Pre rozhovor o parkoure ma oslovil Adam Youssif, ktorý patrí na Slovensku k taktiež známym parkouristom. Pýta sa ma na začiatky parkourovej scény, ktorej som bol súčasťou, ale aj na to, ako ma parkour ovplyvnil, čo mi dal alebo čo vzal. Diskutujeme o manažmente strachu či riskovania ako dôležitej kompetencii pre život a celkovo o filozofickom aspekte pohybu - obzvlášť takého, ktorý je nejakou formou nebezpečný na prvý pohľad. Adam sa zároveň zaoberá aj liečebnou pedagogikou, v ktorej vedomosti o parkoure kombinuje. Viac zaujímavostí sa dozviete priamo z podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 01.05.2022

#118 Ako si opraviť imunitu?

Existujú obdobia v roku, kedy vonkajšie vplyvy môžu našu imunitu oslabovať. V obdobiach tzv. pandémie, to môže byť aj častejšie. K tomu ak pridáme oslabenia, ktoré si svojim životným štýlom spôsobujeme sami, sa môže ľahko stať, že naša imunita tento nápor nezvládne a prepukne oslabenie alebo ochorenie. Ako svoju imunitu posilniť tým, že ju podporíme od základov, namiesto toho, aby sme jej podávali iba dočasné barličky? Prečo práve hlad, silný vývar alebo taká huspenina v tom zohrávajú dôležitú úlohu, sa dozviete z podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 11.03.2022

#117 Kúpime si vyššiu mzdu našich detí?

Po druhýkrát spovedám vynikajúceho ekonóma a analytika z INESS, Roberta Chovanculiaka. Prvý podcast bol viac o pokroku bez povolenia všeobecne a dnes preberáme veľmi zaujímavé témy o vzdelávaní a výchove našich detí. Tento podcast prináša zaujímavé - priam revolučné pohľady do ich budúcej kariéry, do fungovania školstva alebo mechanizmov, ktoré majú zvýšiť ich šance na vysokú mzdu (napríklad človek ako start-up). Stačí, ak osud školy a inštitúcií bude naviazaný na osud svojich študentov. Žeby to mohlo byť až také ľahké? Viac podnetných myšlienok sa dozviete v tomto podcaste. Vrelo vám odporúčam odoberať aj Róbertov newsletter na https://robertchovanculiak.substack.com/.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 02.02.2022

#116 Vedomá výchova detí a otcovstvo?

V tomto podcaste ma spovedajú priatelia Juraj Bednár a Michal Tomek z projektu otcovia.com. Obaja sú čerství rodičia a pýtajú sa ma na moje osobné skúsenosti s otcovstvom za posledných 10 rokov výchovy našej dcérky Amelky. Dozviete sa, ako som do rodičovstva vstupoval ja spolu s Tinou, alebo ako prebiehali moje osobné a hlavne pracovné transformácie. Prezrádzam, ako si budujem citové väzby s dcérkou ja, ako spolu trávime čas, čo považujem za dôležité a mnoho ďalších úvah, ktoré s témou rodičovstva súvisia.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 23.01.2022

#115 Akú úlohu v životnom štýle zohráva psychológia?

Ako si nastaviť vlastnú psychológiu, postoje, presvedčenia či hodnotové systémy tak, aby sa nám darilo vytvoriť si celoživotne udržateľný životný štýl? Stačí nám pevnejšia vôľa či disciplína, u ktorých sa zdá, že ich je vždy nedostatok? Môžu s tým súvisieť aj nevyriešené traumy, závislosti alebo nedostatok lásky? Prečo problematika trvalého schudnutia či budovania excelentnej kondície nie je len o tom, čo jeme a ako sa hýbeme, ale aj o optimálnej psychológii v pozadí nášho vedomia? V tomto podcaste otváram rôzne zaujímavé otázky našej psychológie.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.01.2022

#114 Plán obnovy kultúry pohybu

Naše deti potrebujú našu pomoc. Nedostatok pohybu, dlhé časy sedenia za lavicou či pred obrazovkami si vyžiadali svoju daň. Zdravotný stav a fyzická zdatnosť našich detí padla na úplne dno. Deti však pohyb milujú a prirodzene využívajú, ak majú kde. Ale nemajú. Koho je to chyba? Zmeniť potrebujeme nie len seba, ale napríklad aj školské dvory. Potrebujeme zavádzať kultúru pohybu. Zatiaľ sme tak neurobili a každá ďalšia generácia detí je tučnejšia, chorľavejšia, lenivejšia a digitálne dementnejšia. Dnešné deti majú viac depresií, sebevražedných sklonov a ich schopnosť koncentrovať sa neustále klesá. Deti sú však produktom najmä rodičov i školy. Poďme to meniť. Prečo by malo byť ľahšie posielať ľudí raketami na Mars ako opraviť naše školstvo, ktoré sa za 100 rokov zmenilo len minimálne?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.11.2021

#113 Mala by sa vyučovať veda o sexe?

Ako znie definícia prirodzeného a zdravého sexu? Ako pohľad na zdravú sexualitu skresľuje dnešná kultúra? Ako má vyzerať sexuálna výchova detí a mládeže, aby boli v dospelom živote šťastní a sexuálne zdraví? Ako pomáhať sexuálne zdravo dozrievať našim vlastným deťom? Môže byť cieľom vedomého a zdravého sexu splodiť mentálne i fyzicky zdravé deti? Priatelia, týmto podcastom otváram veľmi náročnú a ťažkú tému (tabu) a na mnohé otázky nepoznám odpovede. Pokiaľ však tieto témy neotvoríme my, vedomí rodičia, naše deti sa s tým vysporiadajú samé. Spôsob ako to zvládnu (napríklad za pomoci internetu či rovesníkov), bude zásadne ovplyvňovať kvalitu ich telesného, mentálneho i duševného zdravia. Osobne vnímam sexuálnu výchovu mládeže i dospelých za rovnako dôležitú, ako telesnú výchovu alebo akúkoľvek inú výchovu, ktorá formuje náš charakter a hodnotový systém.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.10.2021

#112 Je dôležité rátať kalórie?

Počítať či nepočítať? Kto si potrebuje rátať príjem kalórií a komu to môže byť jedno? Je dôležité prijímať viac kalórií z bielkovín, sacharidov alebo tukov? Môžu presné kalorické tabuľky, vychádzajúce aj tak z nepresných čísiel, pomáhať pri manažmente nadváhy či obezity? Je potrebné vytvoriť kalorický deficit, aby sa telo začalo zbavovať nadbytočných zásob podkožného tuku? A čo naberanie svalov? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedám v podcaste. Predstavujem celý rámec kontextových výziev, ktoré je v problematike stravovania a budovania udržateľného životného štýlu zohľadňovať ako prvé. A na ktorú priečku v prioritách patrí rátanie kalórií? Po vypočutí podcastu v tom budete mať jasno.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 16.08.2021

#111 V akom svete chceme žiť?

Poznáme, aký hodnotový rámec je pre ľudskú dušu najlepší? Aké technológie podporujú spoluprácu? V akom prostredí je najlepšie vychovávať deti a mládež? Ako zabezpečiť zdravé emočné väzby medzi deťmi a ich rodičmi? Ktoré usporiadanie vzťahov dáva vlastne najväčší zmysel pre jednotlivca i skupinu? Ktoré vzory osobností pomáhajú formovať zdravšiu kultúru? Aké mechanizmy v spoločnosti pomáhajú odstraňovať väčšinu tenzií, ktoré v sebe máme? Aký denný program dáva pre ľudský rozvoj osobnosti najväčší zmysel? Ako do toho vstupujú láska, telesné i citové potreby, pravda alebo zdravie? Mám viac otázok ako odpovedí, priatelia, false domnievam sa, že aj pre vás bude tento podcast podnetný. Napadajú vám ďalšie životne dôležité otázky?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 27.07.2021

#110 V čom zlyháva Vlado Zlatoš?

S čím v živote nie som spokojný? Kde vidím svoje slabé stránky, nedokonalosti a kde zlyhávam? Priatelia, v tomto podcaste sám sebe “nakladám” preto, aby ste pochopili, s akou psychológiou vstupujem každý deň do reálneho života. Vysvetľujem, ako prekonávam sklamania, ako si reinterpretujem frustráciu, kde vnímam svoje nedostatky. Je to sebakritický podcast, ktorý by vás mohol povzbudiť. Nech už ide o akékoľvek výsledky mojej práce, ktoré vidieť na povrchu, je za nimi veľké množstvo omylov, zlyhaní, slepých uličiek a nezdaru. Cieľom tohto podcastu je pomôcť vám pozrieť sa na život tak, aby ste tenzie, ktoré prirodzene vznikajú v pracovnom, partnerskom či inom živote, dokázali zo svojej nervovej sústavy úspešne “vyprevadiť”. Ak budete mať nejaké zaujímavé postrehy či spätnú väzbu, neváhajte sa o ňu so mnou podeliť. :)
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.06.2021

#109 Odvrátená stránka perfekcionizmu?

Na čo presne je dobré klásť na seba a okolie najvyššie štandardy a očakávania? Aké fyzické a mentálne nástrahy so sebou prináša nezvládnutý perfekcionizmus? Môže perfekcionista nepoznať realitu a spôsob, ako funguje svet, a následne mať o sebe aj o okolí mnoho nenaplnených ilúzií? A nie sú náhodou tieto ilúzie a rozdiel medzi nimi a realitou hlavným zdrojom utrpenia a depresií? O tejto veľmi zaujímavej téme sa zhováram v podcaste spolu s Rasťom Ocelkom, s ktorým sme sa naposledy videli pred viac ako 20-timi rokmi. Ako bývalý profesionálny športovec trpel perfekcionizmom a jeho životný príbeh má poučné výstupy aj pády. Vonkajší a následne vnútorný zdroj motivácie našiel v motivačnej literatúre a jeden z jeho projektov sa venuje práve recenziám motivačných kníh. Viac o jeho práci sa dozviete tu: motivacnaliteratura.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.05.2021

#108 Ako sa stávať excelentným trénerom?

Prečo je zážitok z pohybu dôležitejší ako pohyb samotný? Ako vzbudiť u svojich študentov vnútorné motivácie? Prečo je snaha dôležitejšia ako to, aké výkony práve podáva študent? A čo sám tréner? Aké vlastnosti a vnútorné hodnoty v sebe buduje dobrý tréner? Prečo byť trénerom znamená byť v prvom rade leadrom a vzorovou osobnosťou? Kvôli čomu potrebuje byť tréner multidisciplinárnou osobou? Ako má budovať vlastný systém práce a pridávať mimoriadnu hodnotu do života svojich študentov? V tomto podcaste (a tiež článku na blogu: 04/2021) sumarizujem moje skúsenosti s trénerskou praxou od roku 2004. Byť trénerom je poslanie. Možno práve v tejto oblasti nadviažeme spoluprácu pri šírení kultúry pohybu v našej krajine.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.05.2021

#107 Ako rolfing prispieva k sebapoznaniu

Nasledujúci podcast je venovaný z veľkej časti fasciám, ktoré považujem za fascinujúce. Zhováram sa s Marcom Kloknerom, ktorý sa v Bratislave venuje Rolfingu, čo je terapeutická metóda, ktorá pôsobí najmä na fascie. Rolfing pomáha odstraňovať mnohé chronické bolesti pohybového aparátu tak, že hľadá rovnováhu tela voči gravitácii (štrukturálna integrita). Preto práca s bolesťou a vnútorným napätím (tenziami) hrá ústrednú úlohu v procese sebapoznávania. Prečo práve sebapoznanie je jeden z kľúčových “produktov” tejto terapie a čo všetko v našom tele ovplyvňujú fascie, sa dozviete z tohto veľmi zaujímavého rozhovoru. Viac o Marcovej práci zistíte na: www.marcoklokner.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.03.2021

#106 Ako si „obuť“ zdravé chodidlá?

V tomto podcaste sa zhováram s tvorcami projektu Be Lenka www.belenka.sk. Lenka a Juraj vytvorili unikátnu Slovenskú značku, ktorá vyrába o.i. barefoot topánky, ktoré sa predávajú vo veľkom objeme najmä v zahraničí. V podcaste sa ich pýtam na dôvody PREČO projekt začali a čo ich k tomu motivovalo. Tiež som sa zaujímal o proces AKO sa také barefoot topánky tvoria a aké výzvy je nutne prekonať. Na záver Lenka aj Juraj zdielajú svoje skúseností o tom, ako zo značkou prerazili na zahraničných trhoch a kde sú ich ambície. Za mňa je to inšpiratívny rozhovor a ľudí ako Lenku, Juraja a ich celý 50 členný team dávam za vzor našej slovenskej mentalite. Prečo? Pretože na to, aby sa naša krajina niekam posunula, potrebuje presne ľudí, ako sú oni dvaja (charakter, odvaha, ambície, kreativita, nebojácnosť, vytrvalosť). Nechajte sa inšpirovať týmto rozhovorom.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.03.2021

#105 Ako môže fyzioterapeut a tréner spolupracovať?

V podcaste sa rozprávam s Tomášom Malárikom, fyzioterapeutom, chiropraktikom, osteopatom a medicínskym lídrom súkromného rehabilitačného centra FYZIO KLINIK. Diskutujeme o tom, ako sa navzájom dve dôležité profesie (fyzioterapia a komplexný silový tréning) môžu excelentne dopĺňať. Vysvetľujeme, v čom sú tieto dva prístupy rozdielne a aký by bol dopad ich spojenia, a teda vytvorenie skutočne kvalitnej služby pre klienta. V spolupráci s FYZIO KLINIK pripravujeme v Bratislave aj nový pohybový program Empower YOU, ktorého budem garantom. Jeho štart je naplánovaný na 4/2021. Pohybový program bude prakticky prepájať všetky spomenuté oblasti ideálnej synergickej spolupráce, aby sa človek nielen zbavil bolesti, ale aj fyzicky posilnil prípadne naplnil svoje dlhoročné výzvy. Sledujte FB a IG @fyzio:klinik pre viac informácií, aby vám neušla registrácia na tento jedinečný tréning.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 19.02.2021

#104Mentálne zdravie a zodpovednosť?

V tomto rozhovore ma spovedá Filip Kubiš z podcastu “Zo života ľudí”. Mali sme pripravených veľa tém na diskusiu, ale nakoniec sme ostali iba pri jednej veľmi horúcej téme. Na mojom Instagrame som 1/2021 zverejnil príspevok o mentálnom zdraví a osobnej zodpovednosti. Ten sa virálne rozšíril po internete a rozpútal vlnu nesúhlasu a miestami až nenávisti. V tomto rozhovore diskutujeme o širších súvislostiach, čo sa presne udialo v médiách, ale aj to, kde som urobil chybu v komunikácii a ako som ju napravil. Dozviete sa moje postoje o tom, ako zodpovednosť súvisí nielen s mentálnym zdravím, ale aj osobnou mocou meniť svoj život k lepšiemu podľa vlastných predstáv.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.02.2021

#103 Ako inovovať svoj život či prácu?

V tomto podcaste ma spovedá Ján Košturiak, jeden z popredných poradcov a kaučov v oblasti inovácií, strategického manažmentu či priemyselného inžinierstva. Janko píše vynikajúce knihy, v ktorých zhŕňa svoje úctyhodné celoživotné skúsenosti z praxe. Združuje rôznych inovátorov z celého Slovenska a spolupracuje s nimi na zaujímavých projektoch. Mňa sa pýta otázky ako inovovať vlastný životný štýl tak, aby sme sa stávali nie len lepšou a výkonnejšou verziou samého seba, ale aby sme pospájali všetky najlepšie verzie nás všetkých a začali tvoriť lepší svet okolo seba. V rozhovore prezrádzam niektoré filozofické postoje o živote, o tom čo ma motivuje ale aj to, ako prežívam tieto čudné časy. Viac o práci Jána Košturiaka sa dozviete z jeho web stránok: kosturiak.com alebo inovato.sk.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.01.2021

#102 Ako fungujú dlhodobé vzťahy?

V tomto podcaste sa zhovárame s Tinou o našom dlhoročnom vzťahu (od roku 2008). Na úvod preberáme to, ako sme sa zoznámili, čo sme očakávali vtedy od vzťahu ale a aj to, akú úlohu zohrávala vášeň či romantická láska. Následne odpovedáme na otázky, ktoré sme si pre seba pripravili. Z odpovedí sa dozviete, na akých hodnotách je náš vzťah postavený, a čo považujeme v našom vzťahu za dôležité. Pojednávame o tom, ako sa cítime v rôznych pozíciách (frajeri, manželia, rodičia), ako sa menili fázy či priority nášho vzťahu. Dozviete sa, ako náročné je zotrvať v dlhodobom vzťahu, akú spätnú väzbu nám taký vzťah prináša a nevynechávame ani otázky intimity. Veríme, že toto triezve zhodnotenie reality v dlhoročných vzťahoch vám pomôže lepšie sa zorientovať v TOP prioritách, na ktorých fungujúce vzťahy prosperujú. Tento podcast nájdete aj ako video na Tininom YouTube kanále (/tinaturnerova).
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.12.2020

#101 Ako podnikať v športe a zdraví?

Tento podcast je rozhovor s Radanou, zakladateľkou projektu Wellspace.cz. Diskutujeme o tom, ako v dnešnom svete môžu tvoriť kvalitné služby či produkty v oblasti pohybu či zdravia iní profesionáli. Z mojich skúseností odpovedám na otázky o tom, ako pracovať s klientmi v online či offline svete (systém), akú psychológiu komunikácie zvoliť, či ako sa prezentovať (marketing). Diskutujeme aj o tom, prečo zber dát je dôležitý pre obe strany (odborník aj klient), aké nástroje na prácu používam ja a mnohé ďalšie praktické inšpirácie. Čím komplexnejší systém práce máme, čím prepracovanejšie sú naše postupy a čím kvalitnejšia je aj realizácia našich myšlienok v praxi, tým sme užitočnejší pre ľudí ktorým pomáhame. Vďaka tomu je vyššia aj naša hodnota na trhu a o to tu ide. Ide o to aj tebe? Ak áno, tento podcast ti pomôže pozrieť sa na svet podnikania cez moje “okuliare”. Začal som podnikať od roku 2006 a za to obdobie som zozbieral robustné množstvo skúsenosti (cez pokus aj omyl) o ktoré sa delím v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.12.2020

#100 Ako zatočiť so strachom

V rozhovore s Marianom Fillom diskutujeme na aktuálnu tému šírenia paniky v týchto nezvyčajných časoch mediálnej pandémie. Diskutujeme o strachu, ako vplýva na imunitu a čo sa s tým dá robiť. Hovoríme o prioritách, na ktoré sa zamerať môžeme prostredníctvom zlepšovania vlastného životného štýlu. V podcaste zaznie veľa filozofických úvah, napríklad aj o tom, prečo je dôležité hovoriť pravdu, prečo potrebujeme dôslednú architektúru poznatkov pre zodpovedné rozhodnutia, ako veľmi dôležitá je pre každého verejná oponentúra a mnohé ďalšie témy.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.11.2020

#99 Čo je dôležité na podnikaní?

V tomto podcaste ma spovedá Matúš z Websupportu. Diskutujeme o tom, čo je na podnikaní zaujímavé, ako sa na podnikanie pozerám ja a kde vidím najväčšie výzvy či priority. Prečo je podnikanie „kontaktný“ a multidisciplinárny šport? Prečo si treba vyskúšať všetky písmená z podnikateľskej „abecedy“ a kedy nastáva čas zveriť viaceré písmená do rúk teamu? Čo je zmyslom podnikania a kvôli čomu treba mať na pamäti dôvody PREČO robíme, to čo robíme? No a prečo okrem manažmentu času, peňazí či ľudí je najdôležitejší aj manažment očakávaní? To všetko a ešte o trochu viac v podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 22.09.2020

#98 Emočné centrá a osobnostný rozvoj

Kde sa nachádza emočné centrum, ako ho (ne)trénujeme a ako nás môže poškodiť nevhodná/deštruktívna výchova? Prečo, ak nemáme emočné centrum pod našou vlastnou kontrolou, klesá kvalita nášho vedomia a s ňou spojený aj možný rozvoj osobnosti? Amygdala je malá časť mozgu, ktorá má nad naším telom i životom mocnú nadvládu. Toto centrum emócií ovplyvňuje duševný stav človeka v dobrom i zlom. Zasahuje do riadenia nášho vedomia a aktivuje sa cez rôzne bežné i hraničné situácie. Podľa toho, ako vedome či nevedome s touto malo časťou v mozgu pracujeme, sa odvíja aj náš vývoj osobnosti a v podstate celý náš osud. Vypočujte si podcast, ktorý zmení váš pohľad na minulosť, prítomnosť a verím že aj budúcnosť. Najdôležitejšie bude zamyslieť sa nad tým, ako tieto poznatky ovplyvnia výchovu našich detí, ale aj chápanie ľudského správania v širších súvislostiach.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.09.2020

#97 Nahradí nám online svet osobný kontakt?

Môže interakcia cez online svet zlepšiť kvalitu života rovnako ako osobný kontakt? Pokiaľ budeme takými ľuďmi, ako sa poznáme dnes, pravdepodobne nie. Ale v zápätí dodávam, že ak je správne zvolený mentor či forma edukácie (napríklad cez video formát), aj online svet vie byť nesmierne užitočný pri napĺňaní vlastného osobného potenciálu. Najdôležitejšia je otázka, či sú poznatky servírované tak, aby sa dali ihneď aplikovať do praxe a zmena sa dala v čase odmerať. A o týchto mechanizmoch uvažujem v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.08.2020

#96 Aká vízia školstva dáva zmysel?

Aký je vlastne zmysel a cieľ vzdelávania? Môže ním byť práve lepšia kvalita života a schopnosť presadiť sa v západnej kultúre? Ako definovať v tomto cieli štandardy, mieru ich naplnenia a na aké oblasti sa potrebujeme vo vzdelávaní zamerať? V tomto podcaste rozoberám úvahy o tom, čo deti vyučovať, ako nám v tom pomôžu gamifikačné (herné) mechanizmy, ako otvoriť trh so vzdelávaním, ale aj ako inovovať školské stravovanie či telesnú východu. Možno je to jeden z najdôležitejších podcastov vôbec a pokiaľ s tebou myšlienky rezonujú, zatiaľ je najdôležitejšie, aby sa dostali k najväčšiemu počtu ludí z tvojho okolia.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.07.2020

#95 Ako inovácie konkurujú štátu?

Tento rozhovor je s vynikajúcim odborníkom na ekonómiu, politiku, platformy zdieľanej ekonomiky a autorom fantastickej knihy: “Pokrok bez povolenia” - Róbertom Chovanculiakom. Debatujeme o tom, ako nápady a podnikateľské aktivity dokážu konkurovať štátu, byrokracii, zákonom či samotným autoritám. Róbert na zrozumiteľných príkladoch vysvetľuje dôležité pojmy, ktorým by sme sa mali rozumieť my všetci, ktorí túžime po pozitívnej zmene v našej krajine. Z rozhovoru vzišli aj niektoré zaujímavé nápady, ktoré sa týkali školského stravovania, telesnej výchovy či celkovo vzdelávania detí. Poučný rozhovor, ktorý by si nemal nechať ujsť nikto, komu život v našej krajine nie je ľahostajný. Viac o Róbertovi a jeho práci sa dozviete z web stránky: robertchovanculiak.substack.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.06.2020

#94 Anatómia vedomia a cnosti?

Tento filozofický podcast venujem úvahám o tom, ako základným zdrojom akéhokoľvek utrpenia je NEVEDOMIE. Ak chcem za svoj život prevziať ZODPOVEDNOSŤ, musím viac vnímať, uvedomovať si, trénovať svoju NERVOVÚ sústavu a stať sa senzoricky VNÍMAVEJŠOU bytosťou. To je základnou definíciou CNOSTI, kedy si hlbšie uvedomujeme nie len seba, ale aj svoje okolie. V podcaste pojednávam o tom, aké životné OBLASTI sú dôležité pre náš osobnostný rast, ktorý je vlastne iba súčtom kvality vedomia a SKÚSENOSTÍ, ktoré nám priniesli vyšší ÚSUDOK. Otváram diskusiu okolo toho, ako umenie MENTORA nespočíva len v odovzdávaní vedomostí, ale v pomáhaní všímať si VNEMY, ktoré naša nervová sústava dočasne nevidí, pretože sa rýchlo unaví. Cez vybrané životne dôležité oblasti zvyšujeme kvalitu svojho vedomia a tým pádom aj KVALITU svojho života. Začína sa to veľmi jednoduchými KROKMI a možno ťa prekvapí, kde ti odporúčam začať.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.06.2020

#93 Umenie obyčajného života II.

V tomto podcaste spolu s Tinou pokračujeme s ďalšími 10-timi múdrosťami, ktoré sme načerpali z knihy "Umenie obyčajného života”. Odporúčame vám vypočuť si prvý diel pred tým, ako začnete počúvať tento. Prajeme príjemné počúvanie.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.05.2020

#92 Umenie obyčajného života I.

Tento podcast sme pre vás nahovorili s Tinou. Venujeme sa jednej veľmi peknej knihe s názvom “Umenie obyčajného života”, ktorá obsahuje 100 múdrostí pre lepší život. My sme vybrali 20, ktoré nás najviac oslovili a sú aktuálne aj pre nás na zapracovanie do nášho životného štýlu. Ku každej múdrosti pridávame nejaké naše postrehy a celý podcast má dva diely (spolu viac ako 75 minút). V tejto časti rozoberáme prvých 10 múdrostí umenia obyčajného života.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.05.2020

#91 Definícia mužnosti či ženskosti?

V tomto podcaste sa zhováram so Stanom Ličkom z novymuz.sk. Ústrednou témou je diskusia okolo VZŤAHOV a rozoberáme: prečo o kvalite vzťahu rozhoduje kvalita VEDOMIA a uvedomenia si seba či druhých? Ako funguje naša NERVOVÁ sústava ak ide o tému šťastia či pokoja? Čo je to CNOSŤ a ako jej rozvíjanie vedieť k lepšiemu životu (rodina, práca, vzťahy)? Aké druhy LÁSKY ja osobne rozlišujem? Čo spadá pod DEFINÍCIU slova mužnosť alebo ženskosť? Ktoré vlastnosti si potrebuje osvojiť muž vo vzťahu so ženou? Tieto a mnohé ďalšie zaujímavé myšlienky sa dozviete v nasledovnom podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 27.02.2020

#90 Dá sa hacknúť podnikanie, myslenie či štát?

V tomto podcaste sa zhováram opäť s Jurajom Bednárom o jeho novej inšpiratívnej knihe HACKNI SA. Z podcastu sa dozviete odpovede na otázky k PODNIKANIU ako: Existuje pasívny príjem? Sú peniaze zlo alebo spätná väzba? Prečo eko aktivizmus je najmä pre bohatých? MYSLENIE: aký je rozdiel medzi alfa a gama človekom? Prečo sú dôležitejšie činy ako názory? Ako sám sebe napísať list napríklad do roku 2050 a aký to môže mať psychohygienický efekt? ŠTÁT: Ako bude vyzerať vzdelávanie detí v modernej dobe? Kam smeruje “vlak pokroku” a prečo na to nepotrebujeme štát? A mnohé ďalšie podnetné myšlienky, ktoré načerpáte nie len z Jurajovej novej knihy HACKNI SA, ale aj na jeho blogu: https://juraj.bednar.io. Kniha info TU: https://juraj.bednar.io/projekty/knizka-hackni-sa/. Článok o pasívnom príjme, ktorý spomíname: https://juraj.bednar.io/blog/2018/12/31/o-praci
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.02.2020

#89 Odpovede na vaše otázky 02/2020 - časť druhá

V tomto podcaste odpovedám na vaše ĎALŠIE otázky, ktoré ste mi spisovali do kolektívneho drive.google dokumentu na základe OZNAMU cez instagram (@vladozlatos). Odpovedám na otázky k pohybu, podnikaniu, planovaniu a iné. Takýto podcast by som chcel pre vás realizovať raz za čas pretože VERÍM, že študent ktorý počúva a poznatky APLIKUJE, má nové UNIKÁTNE otázky. Preto KVALITA položenej otázky veľa vypovedá o tom, kto ju položil (kvalita VEDOMIA). Kvalita otázky = kvalita ODPOVEDE = kvalita ŽIVOTA. Lenže tie najdôležitejšie otázky, si častokrát ani NEKLADIEME. Preto pár takých PROVOKAČNÝCH som sám sebe (či tebe priateľu) položil na záver podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 04.02.2020

#88 Odpovede na vaše otázky 02/2020 - časť prvá

V tomto podcaste odpovedám na vaše otázky, ktoré ste mi spisovali do kolektívneho drive.google dokumentu na základe OZNAMU cez Instagram (@vladozlatos). Odpovedám vám v oblastiach postojov, myslenia, životosprávy a stravovania. Takýto podcast by som chcel pre vás realizovať raz za čas pretože VERÍM, že študent, ktorý počúva a poznatky APLIKUJE, má nové UNIKÁTNE otázky. Preto KVALITA položenej otázky veľa vypovedá o tom, kto ju položil (kvalita VEDOMIA). Kvalita otázky = kvalita ODPOVEDE = kvalita ŽIVOTA. Lenže tie najdôležitejšie otázky, si častokrát ani NEKLADIEME. Preto pár takých PROVOKAČNÝCH som sám sebe (či tebe, priateľu) položil na záver podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 31.01.2020

#87 Sú ceruzka a papier nástroje vedomia?

Ako nám k SEBAPOZNANIU dopomôžu také primitívne nástroje ako sú papier a ceruzka? Prečo tvoria základ našej DUŠEVNEJ práce? Ako s nimi pracovať a prečo najmä vďaka nim si dokážeme vytvoriť vnútorne BOHATÝ svet? V podcaste ma spovedá Richard Čaja, zakladateľ projektu CESTA ZA ŠŤASTÍM. Rišo mi kladie otázky zamerané na detstvo, prácu, poslanie či šťastie. Je však snaha o dosahovanie šťastia skutočne tá PRAVÁ cesta? Aké nastavenie mysle si potrebujeme vytvoriť, aby sme mali pocit vnútornej SPOKOJNOSTI, ktorá je dôležitejšia ako šťastie? Viac sa dozviete v podcaste. Riša a jeho projekt môžete sledovať na Spotify či Instagrame: @richardcaja
  • author Vlado Zlatoš
  • date 16.12.2019

#86 Prečo už lepšia verzia nestačí

Tento podcast je rozhovor s Markom Zelmanom pre jeho vlastný podcast. Diskutujem s ním o tom, prečo neustála snaha o lepšiu verziu samého seba už NESTAČÍ, ale treba uvažovať aj INAK. Marko ma spovedá z čias môjho osobného FORMOVANIA, prezrádzam aj svoje neduhy i transformáciu po 18 roku života. Diskutujeme o KNIHÁCH ktoré menili moje myslenie a prezentujem HODNOTY, ktoré si myslím že budú platne aj za 50 rokov. Prezrádzam rôzne životné POSTOJE i múdrosti, ktoré som nadobudol najmä cez prax, nie len cez čítanie kníh pretože úprimne VERÍM, že vlastná SKÚSENOSŤ je jediným skutočným zdrojom POZNANIA (úsudok). Rozoberáme aj moje dôvody prečo NEMÁM finančné ciele, ako si PLÁNUJEM týždeň či život a mnohé ďalšie duševné INŠPIRÁCIE. Originálny podcast nájdete TU: https://markozelman.com/vlado/
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.12.2019

#85 Ako vychovávať deti do 10 rokov?

V tomto podcaste som zhrnul základné poznatky, ktoré nadobúdame vďaka výchove našej dcérky Amelky od jej narodenia. Otváram témy kojenia, stravovania, otužovania, hýbania sa, hrania sa, vzdelávania, prejavov lásky, disciplíny či emočného zdravia. Ale nevyhýbam sa ani kontroverzným témam týkajúcich sa nahoty či toho, prečo by ste mali byť práve vy prvá osoba, ktorá svojmu dieťaťu povie prvé poznatky o sexe. V podcaste prezrádzame praktické skúsenosti či konkrétne situácie z našej rodičovskej praxe a odporúčame vypočuť aj tým z vás, ktorí ešte deti nemáte. Prečo, to pochopíte až na záver podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 31.10.2019

#84 Všetko o liečebnom hladovaní s Dr. Valuchom

Nasledovný rozhovor realizujeme spolu s Tinou a spovedáme doktora Jozefa Valuchu. Ten už dlhé roky pomáha ľuďom s liečebným hladovaním a regeneračnou diétou, ktorá po hladovaní nasleduje. Ide o úplné prerušenie príjmu potravy bez ohraničenia príjmu čistej vody, ktoré sa realizujú po dobu jedného dňa, 3, 11, 20, 30, 40 a niekedy aj viac dní. Cieľ? Podporiť v tele uzdravovacie procesy, zbaviť sa mnohých prebytočných liekov a v niektorých prípadoch aj odstrániť mnohoročné zdravotné komplikácie. V rozhovore s doktorom otvárame rôzne dôležité otázky, na ktoré by ste mali mať odpovede skôr, ako sa do liečebného hladovania či regeneračnej diéty sami pustíte. Ako vo všetkom, aj v tejto oblasti je priestor pre mnoho zbytočných chýb, ktorých sa chcete vyvarovať. Viac informácií si môžete preštudovať na webstránke: www.liecebnehladovanie.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 19.09.2019

#83 Realita lowcarb/keto stravovania v praxi

V tomto podcaste ma spovedá Dušan Plichta z Powerlogy. Diskutujeme na rôzne témy spojené s UDRŽATEĽNOSŤOU životného štýlu, do ktorého chceš zapojiť lowcarb alebo ketogénne stravovanie, pohyb a ďalšie PILIERE, na ktorých by mal stáť tvoj životný štýl. Otvárame tému “programovania” metabolického zdravia, bez ktorého nemáš šancu dlhodobo uspieť alebo aj to, prečo práve PRÍRODNÉ a TRHOVÉ zákony sú tie, ktoré ovplyvňujú môj život najviac. Spolu s Dušanom sme vytvorili tiež veľmi užitočný produkt (90% horkú čokoládu), ale o tom a mnohých ďalších veciach už v podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 21.08.2019

#82 Kam nás vedie firemná kultúra

Miesta, na ktorých trávime väčšinu svojho času, sú dnešnou kultúrou pevne dané. Spíme, sme s rodinou či priateľmi a potom pracujeme. A práve v práci mnohí z nás trávia viac ako 1/3 svojho života. Buď máme toto prostredie pod našou plnou kontrolou (pracujeme doma) alebo sme vsadení do prostredia (firma), kde na základe určitých presvedčení a vzorov myslenia vznikla kultúra danej firmy. Niektoré presvedčenia sú pre zdravie človeka nebezpečné a fyzicky nás degenerujú. Čo sa s tým dá urobiť a prečo zmena myslenia začína novými pohľadmi či víziami, o tom hovorím v dnešnom podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 13.08.2019

#81 Olympijský podcast o živote a postojoch

V tomto podcaste ma spovedá redaktor Ján Šiller z portálu olympic.sk. V najbližších 28-mich minútach preberáme rôzne témy zamerané na pohyb, výživu ale hlavne postoje týkajúce sa životného štýlu. Otvárame tému ľudského tela, čiastočného hladovania, optimalizovania metabolizmu, funkčného pohybu a ako toto všetko nakombinovať v samotnom životnom štýle. Preberieme aj to, ako si zaslúžiť a vybojovať POKOJ a tiež aj to, prečo je pocit pokoja len dočasný jav.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 02.08.2019

#80 Tri základné platformy pre sebapoznanie?

Ústredná otázka znie: “Z čoho v živote chceš mať pravidelnú RADOSŤ”? Sebapoznávanie je zdroj silných PREŽITKOV, ktoré nás môžu napĺňať a to dokonca aj vtedy, ak zažívame negatívne skúsenosti, vďaka ktorým RASTIEME. Zaslúžený pokoj = VYBOJOVANÝ pokoj je zdravý, nie ten ľahostajný, ktorý je dnes bežný a ľudia si myslia, že pokoj prichádza bez boja a z PASIVITY. V podcaste rozoberám ako nám k vyššiemu stupňu sebapoznania pomáhajú tri základné PLATFORMY: (1) udržateľná ŽIVOTOSPRÁVA, (2) všestranný POHYB, (3) vedomé PODNIKANIE. Vysvetľujem prečo práve tieto platformy sú veľmi UŽITOČNÉ a môžu prinášať nie len nekonečne sebapoznanie, ale aj naplnenie a osoh pre tých druhých (UŽITOČNOSŤ). Dôležité je však aj pochopenie, že sebazlepšovanie nie je nekonečný proces. Od istého bodu bude dôležité, aby si nadobudnuté bohatstvá (vnútorné i vonkajšie) nezačal STRÁCAŤ ale si ich dlhodobo UDRŽAL. Prečo? Pretože s vekom máme tendenciu POĽAVOVAŤ a doplácať na vlastné ILÚZIE. Príjemné zamyslenie sa a ešte zručnejšiu APLIKÁCIU poznatkov ti želám hneď po vypočutí podcastu. Životná zmena začína ROZHODNUTÍM ale sny sa plnia až tým, ktorí sú odhodlaní KONAŤ.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.07.2019

Môže produktivita a ciele aj tak viesť k depresii?

Tento podcast je venovaný podnikaniu a spovedá ma Peter Chodelka z Podnicastu. Otváram provokačné myšlienky o workoholizme, produktivita, či zmysle práce ako takej. Položíme si zopár kľúčových otázok a je na tebe, ako na ne odpovedáš. Za mňa je podnikanie o tom, kým sa človek stane (osobnosť) vďaka odvážnym cieľom, ktoré si sám slobodne vytýči (odvaha), aké myšlienky dokončí (nie začne), ako zmení niečo okolo seba k lepšiemu (spolupráca), aký okruh vplyvu prirodzene vytvorí (zmena) a hlavne, či jeho úspech stojí na kvalitných medziľudských vzťahoch (dobro / láska), alebo stojí na bahne utrpenia tých druhých (zlo). Podľa toho vyzerá aj kvalita života či osobnosti a celý zmysel ľudského života...
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.04.2019

Životný štýl budúcnosti? (s Jurajom Bednárom)

Životný štýl je ako základný operačný systém. Cez neho filtrujeme seba, svoje okolie, aj vlastný život. Vyberáme si také životné štýly, ktoré nás prirodzene viac fascinujú a inšpirujú. Kto však určuje, aký životný štýl si nakoniec vyberieme? Ako ovplyvňujeme týmto výberom životného štýlu svoju rodinu (dnešnú či budúcu), svoje okolie, ale aj vývoj kultúry v našej krajine? A ako do svojho životného štýlu zakomponovať mentálne či fyzické zručnosti, ktoré budú vždy užitočné? O tom všetkom a mnohých ďalších zaujímavých myšlienkach sa zhováram s Jurajom Bednárom v inšpiratívnej Paralelnej Polis Bratislava.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.04.2019

Ako si odmerať zdravie a nepodliehať ilúziám? (s Jurajom Bednárom)

Ako naprogramovať vlastný “algoritmus zdravia”? Prečo potrebujeme presné definície slov ako "zdravý človek / zdravé stravovanie / excelentné zdravie"? Prečo sa potrebujeme naučiť rozlišovať medzi názorom (presvedčením) a objektívnou pravdou (dátami)? Aké zdravotné parametre majú vyššiu výpovednú hodnotu a ktoré slabšiu / žiadnu? Kvôli čomu by verejne pôsobiaci odborníci mali mať online zdravotnú (digitálnu) kartu s vybranými parametrami, ktorá sú k dispozícii k nahliadnutiu komukoľvek, kto chce ich učenie nasledovať? O tom všetkom a mnohých ďalších zaujímavých myšlienkach sa zhováram s Jurajom Bednárom v inšpiratívnej Paralelnej Polis Bratislava.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 20.03.2019

Zmeníme trh s funkčnými potravinami?

Naše presvedčenia a štandardy výrazne ovplyvňujú dianie okolo nás. Kúpiť si kvalitný produkt na úkor toho nekvalitného sa zdá byť veľmi malé a nevýznamné gesto. Ale ak tak urobia mnohí, ovplyvňujeme už trhové zákony. Svojou ťažko zarobenou energiou (peniaze) podporujeme tých, ktorí pre nás tvoria hodnoty, aby v práci mohli pokračovať ďalej. A naopak kúpou nekvalitných produktov dávame životnú energiu tým, ktorí majú priority niekde inde (zisk na úkor kvality). Ako sa mení trh s funkčnými či poctivými potravinami, aké trendy vznikajú, aké štandardy začínajú byť bežné - o tom všetko sa zhováram s mojím dobrým priateľom a biohackerom Dušanom Plichtom z Powerlogy. Na záver relácie prezrádzame, akú funkčnú potravinu sme pre vás spoločne pripravili po roku vývoja. Zakúpiť sa dá už v tieto dni na powerlogy.com.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.03.2019

Budeme dlhovekí alebo až nesmrteľní? (s Jurajom Bednárom)

Čo ak môžeme žiť 200, 400 alebo 800 rokov? Aké vedecké technológie nám pomôžu žiť kvalitnejší a zdravší život? Ako sa zmenia naše postoje k životu či práci, vnímanie času, ľudí, rodiny či iných vecí pri zaručenej dlhovekosti? Ako sa musí zmeniť hodnotový systém dlhovekého človeka, pokiaľ nechce zničiť planétu (prírodu)? Zmení sa aj samotná výchova detí? A čo sa stane s nami, ak všetku produktívnu prácu nahradia stroje a budeme mať hojnosť v základných potrebách? Využijeme kolektívnu inteligenciu naakumulovanú ľudstvom na ďalšiu chamtivosť alebo nastolenie rovnováhy? O tom všetkom a mnohých ďalších zaujímavých myšlienkach sa zhováram s Jurajom Bednárom v inšpiratívnej Paralelnej Polis Bratislava.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 17.02.2019

Ako presvedčenia ovplyvňujú tvoj život?

Nevidíme ich, a predsa majú nesmierne silný vplyv na náš život. O čo sa jedná? Sú to PRESVEDČENIA, ktoré formujú náš charakter, to, kým sme, ale aj to, kam v živote smerujeme. Niektoré presvedčenia nás oslabujú, iné posilňujú. Niektorým dávno vypršal dátum platnosti a pre dnešný svet sa nehodia, iné si musíme osvojiť ako správny nástroj alebo “technológiu”, ktorá nám zlepšuje život. Naše myšlienky formujú náš charakter a charakter zas ovplyvňuje náš osud. Naše presvedčenia všetko spečatia v dobrom i zlom. V nasledovnom podcaste vám predstavím 30 posilňujúcich presvedčení, ktoré ak zavediete do svojho myslenia ako každodenne používanú technológiu, váš život sa zmení. Váš úspech je výsledkom vášho usmerneného myslenia, na ktoré máte dosah iba vy. Presvedčte sa o tom spolu so mnou.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.01.2019

Budujme spoločne lepšiu verziu sveta na spoločných hodnotách

Ako ťa tvoje hodnoty, ich poradie, okruhy záujmov a presvedčenia ovplyvňujú nie len na nový rok, ale po celý rok? Ako definovať lásku, domov či priateľstvo? Aké minimálne podmienky pocitu spokojnosti si nastaviť vo vzťahoch, práci, zdraví, pohybe, oddychu, vzdelávaní a iných oblastiach, aby sme cítili naplnenosť a vnútorné bohatstvo? V akej životnej oblasti máme vekom tendenciu poľavovať a doplácame na to? Ako pristupovať k času a jeho neúprosnosti? Ako čeliť pravde alebo realite, ktorej úplný obraz nevidí nikto z nás? Alebo ako rozlíšiť pravdu od presvedčenia a ktorým presvedčeniam treba prestať veriť? Poďte sa spolu so mnou hlbšie zamyslieť nad týmito a ďalšími provokujúcimi myšlienkami, ktoré nás spoločne aj v novom roku posunú o kúsok bližšie ku komplexnejším bytostiam, ktoré pozitívne ovplyvňujú svet okolo seba.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.01.2019

Ako zostať ZDRAVÝ v sedavom zamestnaní?

Ako INOVOVAŤ kultúru prostredia, v ktorom pracujeme tak, aby sme ostali ZDRAVÍ aj v SEDAVOM zamestnaní? V prostredí chudobnom na POHYB a bohatom na NEVÝŽIVNÉ kalórie sa naše telo prispôsobuje týmto podnetom. VÝSLEDOK sa nám však nepáči ani v ZDRKADLE či ZDRAVOTNEJ karte. Zapojte sa spolu s nami do ZMENY firemnej kultúry, kde aj MALÉ kroky môžu viesť k veľkým VÝSLEDKOM. Na túto tému vediem diskusiu s moderátorom Marianom Fillom.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.12.2018

Naozaj sa treba otužovať?

Otužovať či neutužovať? Ak áno tak vzduchom, sprchou, v saune alebo rovno v jazere? Ktorý typ adaptácie na chlad považujem za praktickejší? A prečo ak to s otužovaním budeš preháňať, nebudeš použiteľný/á a zbytočne sa okradneš o “tonu” energie a pevnej vôle? Praktický návod ako na to preberieme v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 21.11.2018

Od kuluristiky k joge

S dobrý športovým genetickým základom sa Zuzka Zanová dostala až k vrcholovej kuluristike a po ukončení kariéry sa v Indii našla v joge. V bratislavskom jogovom centre vedie jedny z nakvalitnejších hodín a vo svojom veku sa drží v excelentnej forme aj vizáži. Matka dvoch dospelých detí pre ktorú je šport prirodzenou súčasťou života nám vyrozprávala svoj príbeh a odpovedala na kľúčové životné otázky, ktoré vás môžu motivovať po športovej ale aj ľudskej stránke.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.10.2018

Ako na intuitívne stravovanie a cvičenie?

Koľko mám zjesť gramov tuku na obed? Aké dlhé pauzy mám robiť medzi sériami? Koľko vody mám vypiť? Existujú správne odpovede na tieto otázky? Kedy nastal čas začať sa stravovať a cvičiť intuitívne? Prečo ak si nezačneš budovať svoj vlastný excelentný úsudok, budeš po celý zvyšok života odkázaný/-á na úsudok iných expertov? Kedy ťa telo klame a kedy bude rozumnejšie ho počúvať? Nuž, ani v tejto veci skratky nehľadaj a to dokonca ani v biohackingu či neurohackingu. A prečo? To sa už dozvieš v podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 16.10.2018

Anatómia vedomého myslenia

Má zmysel zamýšľať sa nad tým, ako uvažujeme? Ako vyzerá náš vnútorný dialóg? Dominuje v ňom chaos či poriadok a usporiadanie? Prečo uznávať Murphyho zákony alebo zákony neporiadku je to najhoršie, čo môžeme akceptovať? Prečo usporiadané myslenie je nástroj, ktorý treba na niečo použiť (napríklad vedomé podnikanie)? Zistite, čo vám do života môže priniesť zavedenie poriadku do myslenia. Ak vám to bude dávať zmysel, po vypočutí podcastu odporúčam pozrieť si aj toto video: https://youtu.be/7iGPfYsKV1U
  • author Vlado Zlatoš
  • date 25.09.2018

Aktuálne dianie v našich projektoch

Pre niektorých z vás to je určite zaujímavé počúvanie. To, čo sa deje v pozadí našich projektov, nie je zvyčajne vidieť. Z podcastu sa dozviete, akým aktuálnym výzvam čelíme, na čo sústredíme pozornosť a kam smerujeme. V prípade, že máte chuť priložiť ruky k dielam a spolupodieľať sa na spoločnom progrese, určite nás neváhajte kontaktovať.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 28.08.2018

Zmeníme spoločne našu krajinu?

Správna VÍZIA inšpiruje a mobilizuje ľudí k činu. Je to TÚŽBA po zmene, ktorú chceme vidieť v reálnom svete. Dáva nám DÔVODY ráno skoro vstať, tvrdo pracovať a tvoriť viac pre kolektívne DOBRO, ako len “hrabať” pre seba. Prečo? Pretože zdravý celok je DÔLEŽITEJŠÍ ako jednotlivec. Akú víziu tvoríme my a prečo by ste sa o ňu mali zaujímať? Prečo je podľa nás dôležité opäť urobiť z ľudí silné, zdravé a užitočné BYTOSTI? Pretože len SILNÝ človek si môže vybrať MIER, pravdu, lásku, slobodu a ŠŤASTIE. Slabý fyzicky či mentálne toho veľa nezmôže. Užitočná bytosť je DOBRÁ bytosť, pretože má silu TVORIŤ dobro. Vypočujte si tento podcast a napíšte nám (vlado@vladozlatos.com), čo si o tom myslíte. Pridáte sa k nám? Krátka prezentácia TU: https://bit.ly/2LKXxpH
  • author Vlado Zlatoš
  • date 31.07.2018

Ako naberať svaly pri LOWCARBe?

Dá sa vôbec pri LOWCARBe naberať svalová hmota? Prečo je to so svalmi ako s peniazmi, že sú vedľajším PRODUKTOM úsilia a nie jeho CIEĽOM? Prečo svaly na vás KAŠLÚ a naopak viac by sa nimi mali zaoberať ŽENY? Sú lepšie HUSTÉ svaly alebo tie OBJEMNÉ? Prečo pred tým, ako sa začneme zaoberať nejakými anabolickými oknami či anabolickým POTENCIÁLOM pre daný typ postavy, si treba položiť dve ústredné OTÁZKY? 1. Kvôli ČOMU chceš svaly? 2. Čo s nimi chceš ROBIŤ? Keď poznáme celý obraz (dôvody PREČO), potom sa môžeme začať zaoberať drobnými “puzzle" skladačkami (protokol, postupy, stratégie, suplementy). Cieľ je síce jednoduchý, false problematika KOMPLEXNÁ. Čiastočné riešenie ponúkam v podcaste, ale moje odporúčanie je nasledovné: "Kašli na svaly, nauč sa so svojím telom NÁROČNÉ pohyby a oni prídu samé. Zároveň sa nauč o svoje telo starať AUTOMATICKY tak, aby si mohol kognitívnu ENERGIU nasmerovať na budovanie niečoho UŽITOČNÉHO pre všetkých a tvoje telo ti slúžilo ako skvelý a SPOĽAHLIVÝ NÁSTROJ…"
  • author Vlado Zlatoš
  • date 15.07.2018

Ako na športové výkony vplýva LOWCARB?

Čo sa stane s tvojím fyzickým výkonom, ak zmeníš zásadným spôsobom palivo, ktorým si doteraz svoj fyzický výkon “sponzoroval”? Ako dlho trvá, kým sa tvoje telo adaptuje na tukové palivo a ty začneš podávať rovnaké výkony ako pred tým? Prečo je pre tvoj metabolizmus šetrnejšie “ísť” na tukovom palive a prečo sa vďaka tomu tvoja regenerácia zrýchli? Ako lowcarb ovplyvní silových a ako vytrvalostných športovcov? A čo back carb loading dni alebo cheat dni? Na to všetko + 4 strany vašich otázok odpovedám v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.07.2018

Ako ťa LOWCARB and MOVEMENT LIFESTYLE prinúti podnikať?

Prečo ak sa z tvojho tela stane fyzicky zdatná BEŠTIA, nastane čas na skultivovanie tvojej MYSLE? Prečo ak myseľ ovládneš (a nie ona teba), tak sa stávaš automaticky vhodným adeptom na PODNIKANIE? Prečo ťa trhové mechanizmy PREVALCUJÚ, ak sa nezameriaš na tvorbu skutočnej HODNOTY alebo bude tvoja PRODUKTIVITA nízka? A ako sa z podnikania stane duševne KONTAKTNÝ šport, keď sa začneš starať o väčší počet spolupracovníkov alebo ZÁKAZNÍKOV? O tom všetkom sa s tebou zhováram v tomto PODCASTE. Si pripravený /-á na túto životnú TRANSFORMÁCIU?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 21.06.2018

Základné princípy budovania veľkej sily

KTORÉ MALÉ KROKY VEDÚ K VEĽKEJ SILE? Ktoré zmeny v tréningu a v prístupe k pohybu potrebuješ spraviť, aby poviedli k veľkým silovým zlepšeniam? Čo je to vlastne sila a prečo ju potrebujú zvýšiť najmä ženy a dievčatá? Ako sa dá pomocou tréningu s vlastnou hmotnosťou naakumulovať rovnaké alebo ešte lepšie silové prírastky ako s činkami? A prečo ak to urobíš cez cvičenia s vlastnou hmotnosťou, sám seba lepšie spoznáš a vytvoríš si dôvernejší vzťah so svojim telom? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedám v tomto podcaste, ktorý pod tým istým názvom nájdeš aj ako video verziu na YouTube. Ak sa chceš nahlásiť na školenie, kde si to celé prejdeme spoločne v telocvični, tak sa prihlás TU: www.vyzivnypohyb.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.06.2018

Ako menej KECAŤ a viac KONAŤ?

Čo majú spoločné trhové mechanizmy a prírodné ZÁKONY? Prečo tak veľmi “ROMANTIZUJEME” náš vzťah s prírodou, ktorá je sama o sebe veľmi KRUTÁ a nekompromisná? Čo by sa stalo so všetkými milovníkmi prírody a zvierat, ak by museli po niekoľko dní ostať v MRAZE na pospas prírody? A čo by sa stalo ak by sme zrazu úplne všetci boli vystavení trhovému mechanizmu ako PODNIKATELIA, ktorých nezachráni škola, veda či inštitúcie? Ako nám moderná KULTÚRA spôsobuje rôzne TRAUMY, ktoré napokon brzdia náš POTENCIÁL, pretože radšej trávime hodiny a týždne pripravovaním sa na niečo, aby to bolo PERFEKTNÉ? Čo sa o sebe môžeme naučiť vďaka omylom, vďaka neperfektnosti, vďaka vyššiemu ÚSUDKU, ktorý sa nedá nadobudnúť nijako inak, ako len cez PRAX, omyly a hľadanie toho, čo naozaj v REÁLNOM živote funguje? Zistite ako prírodné či trhové mechanizmy môžu byť našimi MENTORMI a učiteľmi na ceste za hľadaním ľudskej EXCELENTNOSTI.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 23.05.2018

Prinesie ti LOWCARB and MOVEMENT LIFESTYLE slobodu?

Rátate si kalórie a vážite jedlo? Máte prísny suplementačný či tréningový protokol? Konzumujete jedlo každé 3 hodiny a ak niečo nezjete, ihneď nevládzete alebo dokonca máte nepríjemné psychické stavy pri prvom pocite hladu? Získať pohybovú alebo výživovú SLOBODU, nie je jednoduché. Naše telo je NÁSTROJ, ktorý si môže žiadať viac, alebo menej SERVISNÝCH úkonov na to, aby nám dobre slúžil. Za niektoré nástroje musíme PLATIŤ až príliš veľkú časovú, finančnú či vôľovú DAŇ a naopak niektoré nástroje sú extrémne nenáročné na údržbu, ak sa naučíme JEDNU vec. Ak spoznáme SAMÝCH seba, svoje telo, jeho POTREBY a nenecháme sa oklamať vonkajšími VPLYVMI. Jedným z prvých cieľov v živote človeka je naučiť sa o sebe (myseľ, psychika, telo) všetko do takej HĹBKY, aby si vytvoril kvalitný manuál na používanie svojho tela. Až potom môžeme naplno svoju energiu nasmerovať na iné - DÔLEŽITEJŠIE veci (poslanie, sebarealizácia). Ak chcete patriť k ľuďom, ktorí majú svoj životný štýl (a seba) pod kontrolou, vypočujte si aké máme pre vás riešenie.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.05.2018

Zlepší sa život diabetika na LOWCARB strave?

Mať celoživotné ochorenie, ktoré si vyžaduje pozornosť takmer každú hodinu vášho života, nie je jednoduchý údel. A práve diabetickí pacienti sú presne tí ľudia, ktorí musia svoju výživu, pohyb a celkovú životosprávu neustále optimalizovať, kontrolovať, merať, hodnotiť, financovať. Čo ak ale existuje metóda stravovania, ktorá vám zjednoduší život, prinesie viac slobody (aj od jedla aj manažmentu glukózy), menej inzulínových jednotiek, stabilnejšiu psychiku a v konečnom dôsledku lepšiu kvalitu života? V nasledovnom podcaste sa zhováram s Janet a Igorom, diabetikmi I. stupňa. Obaja sa stravujú nízkosacharidovo a bilancujú svoj zdravotný stav dnes aj pred tým. Zaujímavé počúvanie, z ktorého plynú ponaučenia aj pre zdravých ľudí.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.05.2018

Žijeme dlhšie, ale sme zdravší?

Je naša kvalita života rovnako vysoká, ako dlhovekosť, ktorá sa každé desaťročie predlžuje? Mojím hosťom je Martin Chudý, ktorý je síce profesionálny futbalový brankár, ale jeho vedomosti z oblasti optimálneho stravovania sú na úrovni svetových expertov. Z ním pripravovaného článku "Máte svoje zdravie pod kontrolou?" sme čerpali dáta o tom, ako dnešné moderné stravovanie a kultúra ovplyvňujú náš zdravotný stav. V tomto podcaste si viackrát nahlas alebo v tichosti poviete “wow - tak to je zlé”. Prečo? Pretože štatistiky zdravotného stavu najmä v našej krajine sú naozaj viac ako zlé a alarmujúce. Paradoxne však nepoznám Slováka, ktorý by nevedel, čo je to “zdravé stravovanie”. Na to sú experti všetci a tak to u nás aj, žiaľ, dopadlo.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 02.05.2018

Ako môže mnohé traumy vyriešiť správna životospráva

Životospráva, to je základný organizačný PRINCÍP, okolo ktorého sa točí celá naša existencia. Ovplyvňuje naše hodnoty, postoje, myšlienky, ale ja VÝSLEDKY, ktoré nám servíruje. Ak nie je zameraná tak, že nám umožňuje SEBAPOZNÁVAŤ sa a zavádzať do vedomia PORIADOK, môže nás naopak od sebapoznania vzďaľovať. A to automaticky znamená prehlbovať naše TRAUMY, ktoré si do života prinášame všetci. Ako sa to (možno) dá vyriešiť usporiadanou životosprávou a životným štýlom zameraným na LOWCARB a MOVEMENT, sa dozviete z tohto podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 27.04.2018

Ako rakovina mozgu zmení váš život na vedomejší?

Peter Jajcay je Slovák žijúci v USA, ktorý má za sebou 3 operácie mozgu. Jeho životný príbeh a osobnostná transformácia je pre nás veľmi inšpirujúca. Okrem toho, že pre neho ketogenické stravovanie nie je voľba, ale nástroj zachraňujúci (predlžujúci) život, obsahuje tento podcast aj dôležitejší odkaz. Odkaz o tom, ako choroba dokáže človeka zásadne zmeniť k lepšiemu. Dobrosrdečnosť, vážiť si druhých, nevzdávať sa, nežiť v minulosti ani nejasnej budúcnosti, ale v prítomnosti, neporovnávať sa, ale napriek tomu robiť veci najlepšie ako viete. Toto všetko popisuje v podcaste Peter, ktorý si plne uvedomuje, že vďaka zmenám ktoré urobil získal cenné roky života navyše a za každý nový deň je plný vďačnosti. Vypočujte si tento inšpiratívny príbeh Slováka žijúceho v USA, ktorý vás prinúti zamyslieť sa. Viac fascinujúcich informácií o Petrovom príbehu nájdete tu: http://bit.ly/2HTESGK
  • author Vlado Zlatoš
  • date 07.03.2018

Ak neovládnete myseľ, ona ovládne vás.

Nasledovný podcast je rozhovor s mojim priateľom Viťom Chrappom (pre rádio), ktorý mi kládol rôzne otázky na tému zdravia, myslenia, zvykov, pohybu či životosprávy. Z rozhovoru sa dozviete ako nás utvára naše myslenie, ako zvládať negatívne zvyky a čo urobiť, aby sme sa ich zbavili.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 13.02.2018

Prinesú viac slobody exponenciálne technológie?

Čo sú to exponenciálne technológie a aký zásadný vplyv budú mať na našu spoločnosť v blízkej či ďalekej budúcnosti? Prečo by sme sa o ne mali zaujímať a kde v Bratislave vzniká projekt, v ktorom sa s týmito technológiami môžete osobne zoznámiť? Paralelná Polis je projekt Juraja Bednára a jeho partnerov. Juraj je špičkový hacker, ktorý sa okrem internetovej bezpečnosti zaoberá aj “hackovaním” mozgu či celkovej životospráve. Viac o jeho aktivitách sa dozviete z web stránok https://paralelnapolis.sk/ alebo https://juraj.bednar.io/
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.01.2018

Sebapoznanie a duševné zdravie

Ako spoznať samého seba? Má zmysel dávať si sebavýchovné ciele a formovať svoju osobnosť? Ako nám spoznanie jadra svojej osobnosti môže zlepšiť úsudok, ale aj vzťah s druhými ľuďmi? Toto sú otázky, ktoré rozoberáme v podcaste spolu s PaedDr. Ľubošom Ďurdiakom, PhD., AFIAP. Z rozhovoru sa okrem iného dozviete, ako nepatriť medzi ľudí, ktorých pohlcuje konzum či sebeklam a ako vám psychohygiena prinesie viac duševného poriadku do života v spoločnosti, ktorá v nás neporiadok prirodzene podnecuje. Viac informácií o práci doktora Ďurdiaka nájdete TU: www.psychotrend.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.01.2018

Nová pravda o cholesterole a rizikách vzniku srdcovo-cievnych ochorení

Môže konzumácia veľkého množstva saturovaných tukov, obsiahnutých napríklad v slanine, viesť k nadobudnutiu dobrého zdravotného stavu? Môžete mať minimálne riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a to aj v prípade, že máte zvýšené hladiny cholesterolu? Ako váš zdravotný stav oplyvňuje v tomto smere lowcarb alebo ketogénne stravovanie?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 22.12.2017

Kniha SUPERTELO_ prečo sme ju napísali a čo v nej nájdete

Prečo sme napísali túto knihu a čo vám do života prinesie? Ako sa na životosprávu pozeráme my a prečo SUPERTELO nie je cieľ ale nástroj? V tomto podcaste vám vysvetlíme, prečo do jedného cieľa existuje viacero ciest a tá naša je iba jedna z nich. Preberáme obsah knihy a poďakovanie vyslovujeme teamu ľudí, bez ktorých by táto kniha neexistovala.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 18.12.2017

Čo je výživný pohyb (definícia pojmu)

Už dlho sme sa zamýšľali nad tým, čo výživný pohyb môže v širšom slova zmysle znamenať. Prečo by ste sa mali o výživný pohyb zaujímať? Ako vám pomôže zlepšiť kvalitu života? V tomto nezvyčajne krátkom článku vám vysvetlíme, čo si pod pojmom výživný pohyb predstavujeme my. Budete súhlasiť a stretneme sa na tréningu?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.11.2017

Vyberte si správny životný štýl vzhľadom na vaše hodnoty aj osobnosť

Predstavte si, že listujete v katalógu životných štýlov a môžete si vybrať. Samozrejme, nehodí sa k vám hocijaký životný štýl. Musí s vami rezonovať. Vybrať si ten správny je duševne náročné rozhodnutie (priam super-rozhodnutie). Skrz životný štýl však získavame zoznam smerníc, hodnôt, postojov a návodov ako sa správať, ako žiť, ako myslieť. Aký životný štýl reprezentujeme my a v čom by vás mohol inšpirovať?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.10.2017

Pohyb a suplementy podľa moderného pračloveka

Umelec života, pohybový bádateľ, experimentátor, učiteľ. Marián Černý alias moderný pračlovek v našom podcaste vysvetľuje čo znamená všestranný pohyb, prečo by sme ho mali preferovať pred tréningom ako takým alebo dokonca pred špecializáciou zameranou na zvyšovanie výkonnosti. Dozviete sa na akých štyroch pilieroch Marián stavia svoje učenie a ako bonus v závere budeme preberať aj informácie o suplementoch. Viac informácií o Mariánovej práci sa dozviete na web stránke: https://modernypraclovek.sk
  • author Vlado Zlatoš
  • date 15.09.2017

Čo je to zdravie (definícia slova)

Čo znamená zdravie vo vašom slovníku? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým? Čo si pod týmto pojmom konkrétne predstavujete v subjektívnej či objektívnej rovine vy? Význam slova zdravie môže pre jedného znamenať niečo úplne iné ako pre druhého. V tomto článku vám predstavujeme definíciu slova zdravie tak, ako to dáva zmysel nám. Budete súhlasiť?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.08.2017

Ako budovať pohybové základy (+workshop)

Prečo k zdravému životu potrebujeme pohyb? Čo sú to pohybové základy a ako vyzerá výživný pohyb? Aký je rozdiel medzi pohybovým generalistom a špecialistom? Aké nastavenie kostry, kĺbov a fascií potrebujete mať, aby ste sa stali dobrým moverom (pohyberom) a nie všeobecne rozšíreným krémešom (Homer Simpson)? Na to odpovedáme v tomto článku, na konci ktoré sa stretneme (možno) aj osobne.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 13.08.2017

Prečo robíme to, čo robíme (filozofia a komunita)

Podcast na tému vnútorného myšlienkového sveta, spôsobov ako žiť, rozmýšľať, správať sa k sebe či druhým (filozofia). V podcaste rozoberám dôvody prečo si klásť nepríjemné otázky, prečo chceme spolu s vami šíriť kultúru výživného pohybu a funkčného stravovania, prečo je dôležité veci pomenovať také, aké sú (superúprimnosť) a mnohé ďalšie myšlienky na zamyslenie. Možno aj na základe tohto podcastu s nami budete chcieť v nejakej konkrétnej oblasti spolupracovať, aby sme spoločne tvorili krajšie miesto pre život (trvalo skvelú krajinu).
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.07.2017

Ako napredujeme v NESEDA projekte

Stolička Neseda je stelesnením nášho životného štýlu a ďalšia významná kvapka do formovania kultúry výživného pohybu v našej krajine. Stoličkou Neseda zásadným spôsobom vystupujeme proti environmentu, ktorý je chudobný na pohyb. Ako vyzerala fáza vývoja, aké ďalšie kroky máme na pláne a aké sú moje súhrnné poznatky zo sedenia na stoličke Neseda za posledných 20 mesiacov, sa dozviete z podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.06.2017

Ako napredujeme v METFLEX projekte

Výskum v oblasti metabolizmu je ďalšia fascinujúca oblasť, ktorá nám pomáha porozumieť definícii slova zdravie. Budujeme vedecký nástroj, pomocou ktorého budeme vedieť robiť kvalifikovanejšie rozhodnutia a serióznejšie skúmať čo sa deje v našom tele (cukrový vs. tukový metabolizmus). Budujeme veľký analytický motor a keď do neho raz začneme vháňať palivo (dáta/merania), v našom poznaní sa posunieme skokovo ďalej. Prečo aj v tomto projekte potrebujeme spolupracovať s odborníkmi a kam v projekte smerujeme, sa dozviete z podcastu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 11.06.2017

Ako napredujeme v SOMATON projekte

Somaton je projekt, cez ktorý môžeme spoločne skúmať fascinujúce ľudské telo a jeho individuálne zvláštnosti. Prečo je každý iný? Na čo je naša kostra predurčená? Ako nás jednotlivé tvary, dĺžky alebo proporcie tela predurčujú na úspech v jednej pohybovej oblasti, zatiaľ čo v druhej budeme iba priemerní? V podcaste vám okrem toho objasním aj prečo projekt vznikol, ako napredujeme vo vývoji a čo je našim cieľom.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 07.06.2017

Ako napredujeme v SKILL LAB projekte

História projektu siaha do roku 2004 a odvtedy sa učíme prinášať do pohybu zážitok, ale aj funkčnú hodnotu. Z malého individuálneho projektu, sa stávame serióznou organizáciou, ktorej know-how jedného dňa budete môcť využívať aj vy. Ako napredujeme v Nitrianskej telocvični a aké novoty vás čakajú od septembra 2017 v Bratislave, vám prezradím v podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.06.2017

Ako vedú lepšie vedomosti k lepšiemu životu

Ako posudzovať informácie a ako sa v nich vyznať? Prečo zdroje z ktorých čerpáme musia byť najprv transparentné, aby sa mohli stať dôveryhodné? Prečo potrebujeme budovať informačnú architektúru a pyramídy poznania? Ako mnohé problémy môže vyriešiť štát tým, že založí Ministerstvo Dát a Faktov alebo aj Ministerstvo Budúcností (prognóz)? Kvalitné znalosti pomáhajú žiť lepší život aj preto, lebo znižujú informačnú asymetriu, ktorá v základe zhoršuje kvalitu nášho života a zvyšuje transakčné náklady na život (čas dohľadania, dôverovania, dohadovania = kognitívna kapacita). Je načase, aby sme do práce s informáciami spoločne zaviedli poriadok a systém.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.05.2017

Ako a prečo začať s low-carb alebo keto stravovaním

Aký má zmysel držať diétu na pár dní a potom sa vrátiť k pôvodnému bezkoncepčnému stravovaniu? Kúpiť si nejakú “múdru” knihu a bez rozmýšľania sa držať plánu nestačí. Prečo zakomponovať práve nízkosacharidové (low-carb) alebo ketogenické stravovanie do svojho životného štýlu? Ako správne začať? Na to si odpovieme dnes v tomto výživnom článku.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.05.2017

Prečo to talentovaní ľudia majú v živote ťažké?

V tomto podcaste rozoberám problematiku talentu z dobrej i zlej stránky. Každý máme oblasti, v ktorých prirodzene vynikáme a dostali sme ich do vienka. Rozvíjať svoj talent a objavovať čoho sme schopní je dôležitejšie, ako rozvíjať svoje slabé stránky. Ale talent sa dá rozvíjať aj zlým spôsobom a najlepšie vám to v podcaste vysvetlím na príklade športovcov. Aké z toho plynie ponaučenie pre celý náš život i nastavenie mysle, sa dozviete tiež.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.04.2017

Ako dokaže box ovplyvniť našu osobnosť?

Bojovnosť ako hlavná charakteristika boxu. Kto sa v živote zaobíde bez bojovnosti? Naša osobnosť výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho života a zvládať život je o tom ako efektívne vieme zabojovať práve v krízových situáciách. Čo môže byť lepšia ako pripraviť sa na všetko vopred a v tomto prípade práve v boxe. Čo všetko môže priniesť box do vášho života, to vám v rozhovore prezradí milovník boxu, tréner a boxer Marián Malík. Zo šachu presedlal na box a podľahol jeho čaru tak ako aj mnoho iných ľudí, ktorým niečo v živote chýbalo, false odkedy spoznali box, sú spokojní. Vypočujte si odpovede na variózne otázky a nadýchajte sa vône boxerskej telocvične cez náš éter.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 26.03.2017

Ako vám genetika pomôže spoznať samého seba?

Čo vás môže naučiť o sebe genetická analýza? Dnešné 60 minútové interview bude extra výživné a informatívne. Na základe mojej osobnej genetickej analýzy a zverejnenia podrobných informácií zistíte, ako veľmi môžu poznatky o vašej genetike zasahovať do vašej životosprávy. Na základe tohto poznania môžete robiť kvalifikovanejšie rozhodnutia a proaktívne zakročiť aj voči svojim slabým stránkam v genetickej konštitúcii. Zhovárali sme sa s expertkou na genetiku: RNDr. Zdena Bartošovou, CSc., ktorá v tejto oblasti pôsobí cez 30 rokov. Moju osobnú genetickú analýzu spracovala do 128-mich strán na základe dát zo služby: https://www.23andme.com. V interview postupne preberáme mnohé aspekty mojich silných i slabých genetických predispozícií ale aj to, čo s tým môžem urobiť. Viac informácií o genetickej analýze, okruhu interpretácií alebo Zdeninej odborno - vedeckej práci, sa dozviete z nasledovného linku: http://bartos-delta.sk/g-slovakia.html
  • author Vlado Zlatoš
  • date 15.03.2017

Úsmevné interview s 5-ročnou Ameliou Zoe Zlatošovou

Ako ste uvažovali vy, keď ste mali 5 rokov? V tomto špeciálnom a zábavnom interview som vyspovedal našu dcérku Amélku. Položil som jej niekoľko otázok o živote, o tom čo má rada, čo považuje za zdravé, o hraní sa, pohybe, zvieratkách a mnohých ďalších veciach. Aj pre ňu samotnú bude tento rozhovor veľkou pamiatkou, keď vyrastie. Okrem toho prezradím, že Amelke každý rok zo všetkých fotiek a videí strihám na narodeniny jedno veľké cca 15 minútové video. V ňom aj sama vidí, ako rastie, čo ju baví, ako sa stravuje, ako rozpráva, ako sa hýbe, čo má rada (napríklad obľúbené pesničky ako hudobný podmaz) a ako sa celkovo rozvíja. Keď raz bude mať 18-20 rokov, tak bude mať cennú pamiatku na svoje detstvo od rodičov...
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.03.2017

Ako bolo na konferencii metabolických terapií a ketogenického stravovania - Florida, Tampa

Od 1. do 4. februára 2017 sme mali jedinečnú príležitosť stretnúť a učiť sa od tých najlepších expertov na svete v oblasti výskumu metabolizmu a ketogenického stravovania. Ale nie len to. Mali sme možnosť odprezentovať im aj náš projekt METFLEX, ktorý je zameraný práve na kvantifikáciu (meranie) metabolického zdravia. Ako na náš projekt reagovala svetová elita? Prinášame vám 15 minútový súhrn postrehov, ktoré sme za tieto dni načerpali.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.02.2017

Zlepšite spoluprácu vďaka 55 superúprimným pravidlám

Vzťahy môžu byť najkrajšia, ale aj najodpornejšia vec na svete. Bez spolupráce a tvorenia hodnoty pre druhých nie sme takmer nikým a náš život má menší zmysel. Aké pravidlá môžu znížiť straty kognitívnej energie, ktorú by sme inak museli míňať na nezmyselné urážanie, hnevanie sa, ohováranie a iné emočne negramotné aktivity? Týchto 55 superúprimných pravidiel vám uľahčí pracovný život (spoluprácu na projektoch) a možno aj osobný život. Čo keby sme si aj my pred tým, ako začneme na niečom spolupracovať, dali ruku na to, že ich budeme dodržiavať?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.02.2017

Prečo je dôležité mať kultúru pohybu?

V štvrtom a zatiaľ poslednom interview v rádiu Slobodný vysielač preberáme naozaj dôležitú tému kultúry pohybu a jej aktuálne vôbec nie ideálny stav. Zaoberáme sa touto témou už roky a snažíme sa problémy v nej aj aktívne riešiť. Cieľ našich projektov Skill LAB, Beach volejbal tréningy alebo aktuálne prelomový projekt stoličky Neseda je jasný - máme záujem pomôcť ľuďom byť silnejšími a schopnejšími aj vďaka lepšej kultúre pohybu. V tomto podcaste vás nebudú zdržovať prestávkové pesničky, technické problémy a podobné prestoje ako v živom vysielaní alebo oficiálnom archíve. Vysielanie moderuje a pozval nás do neho náš priateľ Marián Fillo. Rozhovor bol nahraný 1.3.2016.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 02.02.2017

Ako do seba investovať nie len v novom roku

Nový rok je pre všetkých z nás taký malý bod zlomu, kedy sa obzeráme späť, čo všetko sme vykonali a čo ďalšie by sme si priali dosiahnuť v novom roku. V tomto podcaste si preberieme akým oblastiam venovať svoju pozornosť (investovať do nich čas, pozornosť, financie), aby sme sa mohli stať takou osobnosťou, ktorá svoje predsavzaté ciele môže aj skutočne dosiahnuť. Prečo? Pretože 80% prekážok, ktoré nám stoja v ceste sú v nás, nie mimo nás. V podcaste si urobíme aj kratké myšlienkové cvičenie, ktoré vám pomôže urobiť si v niektorých veciach jasno. Všetko dobré nie len v novom roku 2017 vám želá Zlatoš Family.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 01.01.2017

Prečo sa neprispôsobovať diétam ani v roku 2016, 2017, ani v žiadnom inom?

V treťom rozhovore v rádiu Slobodný vysielač si preberiebeme horúcu tému „Prečo sa neprispôsobovať diétam ani v roku 2016?“. Aj napriek tomu, že rozhovor je starý jeden rok, je stále vysokoaktuálny práve v tomto období. Vypočujte si teda komplexnejšie odpovede na otázky ohľadom výživy a pohybu a hlavne prečo by naším cieľom nemali byť diéty, ale životný štýl. Nebudú vás zdržovať prestávkové pesničky, technické problémy a podobné prestoje ako v živom vysielaní alebo oficiálnom archíve. Vysielanie moderuje a pozval nás do neho náš priateľ Marián Fillo. Rozhovor bol nahraný 5.1.2016.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 30.12.2016

Základné princípy výživy za rok 2015

Pokračujeme ďalším rozhovorom z rádia Slobodný vysielač. V prvom dieli sme sa venovali 3 veľkým oblastiam a to výživa, pohyb a psychika. Tentokrát sa zameriame prevažne na výživu a vďaka tomu ju preberieme viac do hĺbky. Zároveň vás nebudú zdržovať prestávkové pesničky, technické problémy a podobné prestoje ako v živom vysielaní alebo oficiálnom archíve. Vysielanie moderuje a pozval nás do neho náš priateľ Marian Fillo. Rozhovor bol nahraný 15.9.2015.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.12.2016

Ako spolu súvisí psychika, výživa a pohyb?

Tento rozhovor sme mali pomerne dávno ešte 9.6.2015 v rádiu Slobodný vysielač. Napriek relatívne staršiemu dátumu (veci sa stále vyvíjajú a poznatky sa menia) vám tento rozhovor môže pomôcť v hľadaní lepšej verzie samého seba. Načreli sme do 3 veľkých tém a to výživa, pohyb a psychika. Ak máte záujem sa znova naučiť niečo viac, poprípade si niektoré vedomosti zrekapitulovať, táto epizóda vám určite pomôže. Zároveň vás nebudú zdržovať prestávkové pesničky, technické problémy a podobné prestoje ako v živom vysielaní alebo oficiálnom archíve. Vysielanie moderuje a pozval nás do neho náš priateľ Marian Fillo.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.11.2016

Ako sa stať potravinovo sebestačnou krajinou?

Trpíme kolektívnou poruchou príjmu potravy. Len hlúpa kultúra zveruje produkciu dôležitých potravín nevzdelaným jedincom. Súhlasíte s tým, aby sme boli potravinovo závislí od zahraničných producentov? Táto situácia má riešenia. Zistite prečo sa musíme stať pestovatelia trávy, aby sme sa mohli stať potravinovo sebestačnou a hlavne zdravou krajinou. Počúvajte však iba na vlastné riziko.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 14.11.2016

Ako sa zo študenta stáva leader, tréner a učiteľ - Tommy Považan

Toto interview je o tom, ako napredovať vo svojom živote a postupne budovať svoj charakter cez náročné výzvy, ktoré sa človek odváži dobrovoľne prekonávať. O tom ako napĺňať svoj potenciál, sa v dnešnom interview porozprávame s Tommym Považanom. Aj on sám bol študentom (aj našim) a dnes je z neho leader, tréner a učiteľ, ktorý odovzdáva nadobudnuté poznatky ďalej. Pomáha ľuďom pod jeho levelom poznania posúvať sa vyššie, pretože život vlastne nie je o stanovovaní si cieľov. Je to o tom, že ak chceme nejaký cieľ dosiahnuť, musíme sa stať takou osobnosťou (postoje, poznatky, schopnosti, vedomosti, charakter), ktorá daný cieľ MÔŽE uskutočniť. Tommy napísal aj svoju prvú knihu, v ktorej zhŕňa užitočný prehľad poznatkov, ktoré sú pre dosahovanie cieľov (a lepšej osobnosti) potrebné. Viac informácii o jeho knihe či práci sa dozviete z nasledovných linkov: www.tommypovajean.com a www.kniha.tommypovajean.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.11.2016

Základné výživové pojmy - druhý diel

Pokračujeme v základnej terminológii a dnes vám porozprávame význam nasledovných metabolických pojmov: metabolická flexibilita, metabolická kondícia, metabolická mašinéria, metabolická negramotnosť, metabolická realita, metabolická terapia, metabolická zóna, metabolické spektrum (50 odtieňov sivej), metabolické zdravie, metabolický stres a skóre metabolickej efektivity. Namiesto čítačky ich pre vás aj tentokrát nahovoril náš kolega Filip.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 30.10.2016

Základné výživové pojmy - prvý diel

Ovládať základnú terminológiu je vždy užitočné. Čo je to cukrový metabolizmus, tukový metabolizmus, čiastočné hladovanie, glukózový deficit, hladofóbia, hormóny, individuálna sacharidová tolerancia, ketogenická strava, ketóny, mentálna hmla, mitochondrie, nutričná ketóza, sacharidy, spiroergometria a tréning pečene? S týmito pojmami sa často stretávate na našom blogu a je vhodné, aby ste ich uchopili inteligenciou nie len čítaním, ale aj počúvaním. Spoznajte základné výživové pojmy, v ďalšej časti sa budeme venovať tým metabolickým. Namiesto čítačky ich pre vás nahovoril náš kolega Filip.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 25.10.2016

Môže Rap a Hip-Hop zmeniť myslenie ľudí k lepšiemu?

V dnešnom podcaste vyspovedáme Kaja Kajdžas Jedlovského, známeho rappera ktorý pochádza z mesta Nitra. V našom interview preberáme jeho životný príbeh, čo ho formovalo negatívnym i pozitívny spôsobom a ako tieto životné skúsenosti ovplyvňujú jeho tvorbu. Na Kajovi sa nám páči ako sa pozerá na svet, ako formuje svoje postoje a ako sa pokúša aj cez svoju tvorbu pozitívne ovplyvňovať myslenie ľudí, ktorí si v živote prešli podobnými vecami ako on sám. S Kajom sme spolupracovali aj na jednom jeho video klipe (Nitra) a jeho rozsiahlu hudobnú produkciu si môžete pozrieť aj z jeho oficiálneho YouTube kanálu: https://www.youtube.com/user/KajOoficialne/videos
  • author Vlado Zlatoš
  • date 18.10.2016

Načo sú nám diéty? Ako hovorí Petr Fořt.: “úplne k ničomu”

RNDr. Petr Fořt, CSc. patrí k popredným českým odborníkom na výživu s 30 ročnou praxou. Za tie roky jeho pôsobenia už zažil všeličo. Peťo je nás kolega výživár, s ktorým sa stretávame na mnohých konferenciách a zároveň aj dobrý priateľ. V tomto interview sa zameriame na témy ako: prečo sú verejné diskusie medzi odborníkmi zväčša strata času, prečo akákoľvek diéta je nezmysel, prečo ho trápi stravovanie detí alebo obezita a mnohé ďalšie. Porozprávame sa aj o jeho publikačnej činnosti a ktoré tri jeho knihy by ste si mali určite prečítať. Aj vo veku 70 rokov sú jeho myseľ, telo i duch obdivuhodne funkčné a čo je najdôležitejšie, Peťo má rád humor, o čom sa presvedčíte aj v tomto interview. Želáme vám príjemné počúvanie a inšpiráciu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 12.10.2016

Zlatý olympionik Matej Toth a jeho cesta ku šťastiu a úspechu

"Odkedy som zmenil stravovanie, prinášam domov iba samé medaily”. Takto sa vyjadril zlatý olympionik z Ria 2016 - Matej Tóth v našom podcaste. V týchto dňoch vďaka jeho hrdinskému výkonu nemá núdzu o pozornosť, skôr naopak. I napriek tomu si našiel na náš rozhovor čas. Dôverne sme sa porozprávali a zistili jeho názory na zdravie, tréningy, úspech v športe ale i mimo neho (rodina, nastavenie mysle, postoje). Prezradil nám aj niektoré detaily okolo jeho stravovania. My sme mu od srdca poďakovali nie len za to, že pre našu krajinu vybojoval najvyššie ocenenia ale aj za to, že je úžasným predstaviteľom smeru, ktoré my verejne reprezentujeme a odporúčame (low-carb výživa a čiastočné hladovanie ako životospráva, nie diéta). Vychutnajte si toto výživné interview s Matejom ešte dnes.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 29.09.2016

Ako začať svoj deň a nastaviť telo i myseľ na top výkony

Ranná rutina a to, čo robíme po zobudení prvé dve hodiny, je azda tá najdôležitejšia časť dňa. Ako ju stráviť čo najoptimálnejšie? Univerzálna odpoveď neexistuje, pretože vždy a všetko treba dávať do súvislosti: “v porovnaním s čím a vzhľadom na čo”. Ako by ranná rutina mala vyzerať u vás, odpovedať za vás nevieme. Ale môžete sa inšpirovať tým, ako vyzerá ranná rutina u nás doma. Prezrádzame aj to, ako si predstavujeme ideálny deň a zoznam provokačných otázok, ktoré si pravideľne kladieme...
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.09.2016

Podcast z Muscle Beach, Santa Monika, California

Pripravili sme pre vás zaujímavý podcast z Californského mesta Santa Monika, konkrétne zo známej pláže Muscle Beach. Dozviete sa aké zážitky, dojmy či postrehy máme z celého mesta Los Angeles a jeho rôznych častí. Porozprávame vám ako na nás vplýva toto prostredie, ľudia alebo samotná kultúra pohybu na známej Muscle Beach. Ďalej vám prezradíme čo všetko si všímame, aké jedlo si (ne)kupujeme alebo čo vidíme v obchodoch s potravinami a rôzne iné zaujímavosti. K tejto téme nájdete na našej stránke aj článok, kde vám ukážeme foto i video dokumentáciu z tohto nášho Zlatoš Family výletu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 10.09.2016

Stotožníte sa s filozofiou Biofilného Transhumanizmu?

Predstavujeme vám vlastný filozofický koncept Biofilného transhumanizmu, ktorý spája dva, na prvý pohľad, protichodné životné postoje. Biofilný ako milujúci prírodu a transhumanistický ako uprednostňujúci moderné technológie. Ako túto protichodnosť skĺbiť? Ako raz napísal Scott Fitzgerald: “testom prvotriednej inteligencie je schopnosť udržať si dve protichodné idei v mysli naraz a stále vykazovať schopnosť fungovania”. V tomto diely nášho podcastu vám vysvetlíme súvislosti, prečo uvažujeme tak ako uvažujeme a prečo tento filozofický koncept vzniká. Ak sa vám to zapáči, ponúkame vám možnosť stiahnuť si aj logo, prostredníctvom ktorého môžete dať aj ostatným vedieť, aké hodnoty zastávate. Logo, wallpaper, či nálepku si môžete stiahnuť tu: https://www.vladozlatos.com/logo.html
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.09.2016

Ako oklamať mozog a ľahšie zvládnuť čiastočné hladovanie

V nasledovnom interview sme vyspovedali Dušana Plichtu, zakladateľa značky Powerlogy. Dušan je známy tým, že na Slovensko priniesol kávu v kombinácii s maslom, kokosovým olejom alebo MCT tukmi. V interview vám prezradíme, ako Dušan svoju vášeň ku káve premenil na kvalitné produkty, prečo zmenil on sacharidové raňajky za funkčný kávový nápoj a čo mu to dalo. Ďalej otvoríme tému hackovania mozgu, pitia čajov s maslom, kombináciou kávy s ďalšími ingredienciami (napríklad Protein Premium Energy) a mnohé užitočné i praktické tipy, ktoré aj vy môžete zakomponovať do svojej životosprávy ešte dnes. Viac o jeho práci nájdete na: https://powerlogy.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 20.08.2016

Metabolická zóna - prečo je dôležitá a ako sa do nej dostať?

Čo je to metabolická zóna, prečo by ste sa o ňu mali zaujímať a čo zaujímavé sa v nej s vašim metabolizmom začne diať? Ako sa do nej dostať a akú cenu za to budete musieť zaplatiť po časovej, znalostnej ale aj finančnej stránke? Podujali sme sa za vás urobiť náročný experiment a výsledky by vás mohli zaujímať.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 08.08.2016

Prečo prestať platiť vysokú daň za fitness krásu? Interview s Radom Cabúkom

Ako sa môže stať z fitness nadšenca a kulturistu “vychudnutý vlk”, ktorý nasleduje low-carb, čiastočné hladovanie, funkčný tréning a ďalšie odporúčania, ktorých sme zástancami? Rado Cabúk bol 5 rokov svojho života vzorným produktom fitness priemyslu a profesionálne súťažil v kulturistike. Platil za to plnú cenu: finančnú, časovú, zdravotnú i mentálnu. Skratky nehľadal. Patrí presne k tým ľuďom, ktorí na to majú pevnú vôľu, vedia čo chcú a idú si za tým. Čo sa stalo potom a prečo sa rozhodol úplne zmeniť svoje hodnoty, priority a smerovanie? To vám Rado rozpovie sám v jeho osobnom príbehu, ktorý je mimoriadne inšpirujúci. Prinúti vás zamyslieť sa nad nepraktickosťou fitness životného štýlu, ktorý aj vás možno presvedčil, že za každých 5 minút krásy, musíte odtrpieť dlhé týždne či mesiace diétovania, cvičenia a odriekania. Čaká aj vás podobný osud zmeny dogmy a vlastných presvedčení? Viac o Radovej práci sa dozviete z web stránky www.realfit.sk. PS: Rado sa stal našim neoficiálnym ambasádorom na východe Slovenska (Prešov a okolie). Okrem toho že má prečítaný celý náš blog, niektoré platené publikácie a absolvoval naše dôležité víkendové školenia, tak sme ho aj osobne mentorovali celý jeden týždeň v Bratislave (7/2016). Za tento týždeň Rado absolvoval všetky naše funkčné tréningy v projekte skills.sk a osobne som mu venoval takmer každý deň niekoľko hodín svojho času, aby všetky dôležité poznatky mohol ešte lepšie odovzdávať ľuďom, s ktorými prichádza do kontaktu v jeho prostredí (Prešov a okolie). V budúcnosti podobný mentorský program pripravíme aj pre viacerých z vás. Ste na to pripravení? PS od Rada: väčšina ľudí robí rovnakú chybu ako som urobil aj ja. Odsúdi tento životný štýl len na základe zopár informácií väčšinou vytrhnutých z kontextu, ktorým nerozumejú a ani sa nesnažia im rozumieť, pretože často to čo počujú, nesúhlasí s tým čo robia a čo je hlásané všade v časopisoch a médiách. Je oveľa jednoduchšie povedať si je to hlúposť, to predsa nemôže byť pravda veď všetci vedia, že tuky sú zlé, raňajky sú základné jedlo dňa a večera má byť čo najmenšia. Na to nemusím byť ani expert, aby som toto vedel. Viac už nezisťujú, nesnažia sa hľadať informácie, je pre nich jednoduchšie veriť zaužívaným dogmám. Takáto myšlienka ma napadla, lebo keď som prvýkrát počul o tebe, že si dlho raňajkoval vločky a teraz si proti vločkám, hneď som to odsúdil a povedal - to je ale hlúposť, ja tiež roky raňajkujem vločky a som spokojný ;)
  • author Vlado Zlatoš
  • date 05.08.2016

Spoznajte vlastnosti inteligentného škrobu Superstarch

Prečo sme do nových PREMIUM ENERGY produktoch vybrali sacharid, keď sme zástancami nízko-sacharidového stravovania? Čím je tento škrob taký výnimočný a akými faktami nás presvedčil? Vypočujte si tento podcast a spoznáte najpomalší a najinteligentnejší škrob, aký kedy môžete konzumovať pre zlepšenie kontroly svojho metabolizmu.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 01.08.2016

Ako podnikať a zvládať svoje projekty? Interview s Michalom Trubanom

Krátky, ale za to výživný, 22 minútový rozhovor s Mišom Trubanom: podnikateľom, blogerom, investorom a športovcom. Zistíte, čo sa naučil za 15 rokov svojho podnikania, čo mu dal šport, prečo žije na Floride. Tiež vás prekvapí postojom, že mať dobrý nápad ani z ďaleka nestačí a nápad je sám o sebe bezcenný. Ako mnohí viete, s Mišom spolupracujeme aj na projekte stoličky neseda.com ale to nie je všetko. Počas interview získate aj jednu veľmi exkluzívnu informáciu, ktorú zatiaľ Michal nikde nepublikoval a mohla by vás tiež zaujímať. Viac o Mišovej práci sa dozviete na: http://www.truban.sk.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 27.07.2016

Kam smeruje budúcnosť Zlatoš Family projektov?

Inteligentní ľudia by mali tvoriť nové veci a najmä také, ktoré sa nedajú ignorovať. Patríte medzi nich? V tom prípade s vami chceme spolupracovať. Ak ste vždy chceli vedieť aké projekty plánujeme zrealizovať v blízkej i ďalekej budúcnosti, tento podcast vám to prezradí. Poodhalíme vám proces nášho tvorivého myslenia a spôsob, ako vznikajú naše projekty. Pochopíte ako uvažujeme nad budúcnosťou a ukážeme vám, ako z myšlienok tvoríme niečo nové. So stúpajúcimi skúsenosťami sa každým rokom zlepšuje naša schopnosť riešiť čoraz náročnejšie problémy týkajúce sa zdravia, pohybu či životosprávy, ktoré pred nami nik nevyriešil. A my tieto výzvy s radosťou prijímame. Ak sa vám naše smerovanie páči, rezonuje s vami a vidíte v ňom zmysel i hodnotu, začnite s nami spolupracovať ako partner, kolega alebo investor.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 22.07.2016

Odmerajte flexibilitu svojho metabolizmu

Predstavte si, že 35 až 50 rokov sa dozvedáte fakty o tom, ako funguje ľudské telo a potom sa objavia nové neprebádané mechanizmy, ktoré úplne zmenia pohľad na vec. To, že niekto až teraz objavil “Ameriku” ale neznamená, že doteraz tam nebola. Počúvajte jeden z najvýživnejších článkov, aký sme doteraz napísali.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 18.07.2016

Zdravé stravovanie detí v praxi a 10 podmienok úspechu

Ako sa postarať o svoje ratolesti vo veku od 0 do 5 rokov? Akých 10 podmienok úspechu je potrebné dodržiavať, ak sa chceme o svoje deti starať zodpovednejšie, ak ide o ich stravovanie? Ponúkame vám náš pohľad na stravovanie dcérky Amelie a skúsenosti, ktoré sme nadobudli. V tomto podcaste prezrádzame niektoré informácie, ktoré sú podrobne spracované v našej 40 stranovej publikácii: ZDRAVÉ STRAVOVANIE PRE DETI DOMA AJ MIMO DOMOVA + 10 PODMIENOK ÚSPECHU, ktorú si môžete zakúpiť na našej webovej stránke.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 30.06.2016

Nepodliehajte ilúziám vo výžive a životospráve

Zbierať o sebe rôzne dôležité informácie, je nekonečne dôležitý proces v optimalizácii zdravia i životosprávy. Slovo “optimálne” by však nemalo byť len nejaký ďalší abstraktný pojem. Ak nechceme podliehať tradičným ilúziám, musíme mať istotu, že náš životný štýl nám prospieva a nie naopak. Ako to urobiť?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 24.06.2016

Odmerajte svoj metabolizmus s aplikáciou MET/FLEX

Vždy ste chceli vedieť či vás metabolizmus pracuje v cukrovom alebo tukovom režime? Problém je iba v tom, že nič také, ako striktný cukrový alebo striktný tukový metabolizmus neexistuje. Zistite, ako vám pomôže aplikácia MET/FLEX odmerať efektivitu vášho metabolizmu. Na základe tohto výsledku lepšie spoznáte svoje telo, urobíte kvalifikovanejšie rozhodnutia a neublížite si neuváženým výživovým či tréningovým protokolom, ktorý nie je prispôsobený vašim individuálnym zvláštnostiam. Viac informácií nájdete na: spiro.vladozlatos.com
  • author Vlado Zlatoš
  • date 20.06.2016

Spoznajte "novú" metabolickú fyziológiu a jej výhody

Aké výhody ponúka kombinácia rôznych výživových smerov ako sú: low-carb, ketogénna výživa, čiastočné hladovanie, reštrikcia kalórií, tradičná výživa, paleo výživa, back carb loading a ďalšie? Čo ak dnešné nové znalosti spochybňujú pohľad na starú fyziológiu človeka a otvárajú priestor pre pohľady nové (tukový metabolizmus a jeho výhody)? Viac sa dozviete v nasledovnom audiočlánku.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 17.06.2016

Vybudujte si lepšiu metabolickú kondíciu zápasením

Pýtate sa prečo robiť tak agresívny šport akým je zápasenie? Dá sa robiť tento šport vôbec bezpečne? Aké výhody vám poskytne zápasenie z kolien a prečo by ho mali do svojho tréningu zaradiť dokonca aj ženy? Nasledovný audiočlánok vám prezradí viac.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 13.06.2016

Večer inšpiratívnych osobností - Vlado Zlatoš a Dušan Plichta

Prečo ten, kto nezačne podnikať v tom, čo miluje, bude po zvyšok svojho života nešťastný? Prečo práve zdravé telo vás “prinúti” podnikať? O týchto a ďalších zaujímavých témach diskutujeme v spoločnom rozhovore s Dušanom Plichtom. Z nasledovného video rozhovoru sa dozviete: Aké máme dôvody robiť to, čo robíme a PREČO to robíme? Čo nás naviedlo na tento smer a prečo to považujeme za svoje poslanie? Ako sme začínali my s Dušanom, čo nás formuje, motivuje a ako vyzerá náš bežný deň? Prečo perfekcionisti sú klamári a prečo ani vy nikdy nebudete dokonalí? Prečo sa nemusíte báť kritiky, ktorá vás čaká bez ohľadu na to, či robíte to čo milujete alebo aj to, čo vás nebaví? Ako začať podnikať v oblasti svojho záujmu a nadšenia? Prečo viac ako ciele ktoré dosiahnete je dôležité to, akou osobnosťou sa staneme? Prečo nastavenie mysle zohráva minimálne 80% úspechu? Prečo je dôležité najsť si mentora? Ako sa váš svet zmení, keď si založíte rodinu?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 11.06.2016

Spoznajte štvrtý makronutrient vo výžive človeka

Využívajú ich vo veľkom v prírode zvieratá a novorodenci by bez nich neprežili. Stávajú sa dominantným zdrojom energie v čase hladovania, majú protizápalové účinky, ochraňujú svaly pred katabolizmom a chránia našu DNA. Ich terapeutický účinok je silnejší ako akýkoľvek liek na svete, ale to nie je to najlepšie. Naše telo si ich vie za určitých okolností vytvoriť samo. Čo je to?
  • author Vlado Zlatoš
  • date 09.06.2016

Vytvorme si zručnosti pre vedenie kultúrneho sporu

Určite ste sa aj vy neraz pristihli v situácii, kedy ste si uvedomili, že nedokážete s druhou stranou viesť spor tak, aby ste sa navzájom nie len rešpektovali, konštruktívne kritizovali, ale aj posunuli a zlepšili navzájom. Prečo v našej krajine nevieme kultúrne viesť spor a kto nám v tom bráni? Aké riešenia navrhujeme my, to sa dozviete v tomto podcaste.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 06.06.2016

Podajte ruku všetkým, ktorí sú pod vašim levelom poznania.

Všetkých nás, bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme odborníci, je povinnosťou podať ruku všetkým tým, ktorí sú pod našim levelom poznania, ak nám túto ruku podať chcú. Tieto poschodia predstavujú level našich zručností, poznatkov, úsudkov a mix všetkého, čo daný level reprezentuje. Jedno je však isté, že na týchto poschodiach sú ľudia, ktorí nie sú dokonalí či bezchybní, ale v danej oblasti nás môžu posnuť do vyššieho levelu a potom ich úloha skončí. Sú to ľudia ktorí nás k sebe priťahujú svojim nastavením mysle (včítane ega), kvalitou vedomia a kvalitou zručností, ktoré na nich obdivujeme. Preto ľudia ktorí spolu rezonujú na jednej vlnovej dĺžke sa radi spájajú. Aj našu prácu môžete považovať ako jedno také poschodie, cez ktoré sa môžete dostať do vlastných vyšších levelov. A tam nájdete opäť ďalších užitočných ľudí, ktorí vám pomôžu prekročiť svoj vlastný tieň a posunúť sa ďalej. To, kam sa až chcete prepracovať, je len na vás a vašich dôvodoch PREČO. Každý máme také nastavenie mysle, v ktorom k sebe priťahujeme ľudí ktorí sú na tom podobne, ako my sami. To znamená že pre každé poschodie existuje určitý stupeň kvality uvedomenia. Preto je hlúposť kritizovať kohokoľvek na nižších poschodia za čokoľvek zlé, pretože aj tento človek má svoju úlohu v živote stovák iných ľudí, ktorí vďaka nemu prejdú cez toto poschodie do vyššieho levelu poznania rýchlejšie. Úlohou nás všetkých (nie len odborníkov) je pomáhať čo najväčšiemu počtu ľudí posúvať sa cez náš level rýchlejšie a s minimom pokusov či omylov, ktoré sme si na svojej ceste museli preskákať. Našim poslaním je akcelerovať poznanie druhých vďaka našim nadobudnutým skúsenostiam. Ako sa to pokúšame urobiť my? Ako by ste mohli vnímať našu prácu a informácie ktoré verejne prezentujeme? Na to vám odpovieme v našom druhom podcaste. Tešíme sa na osobnú spoluprácu s vami.
  • author Vlado Zlatoš
  • date 03.06.2016

Spoznajte Zlatoš Family - Podcast rozhovor s Lenkou Perželovou

Toto je úvodný podcast Zlatoš Family. Tinu a Vlada Zlatošových vyspovedá moderátorka Lenka Perželová, vďaka čomu spoznáte ich osobný či pracovný život alebo ich názory a osobné skúsenosti v oblasti životosprávy. Taktiež vás oboznámia s ich aktuálnymi projektami. Tu je zoznam otázok: OSOBNÉ Vlado a Tina, vy ste už v podstate verejné osobnosti, ktoré vplývajú na svoje okolie a pokúšate sa ísť mnohým ľuďom príkladom. Čo vás motivuje robiť to, čo robíte? Ako ste sa vy dvaja spoznali? Kým ste boli pred tým, ako ste sa spolu spoznali? Ako vyzeral váš život pred tým? Odkiaľ beriete toľko motivácie každý deň robiť to, čo robíte a ako to robíte? Prečo ste na niektoré dôležité otázky vo výžive zmenili tak zásadne názor? Narážam najmä na tému neraňajkovania či nejedenia 5 a viac krát za deň. Prečo už neraňajkujete? Aké sú vaše najobľúbenejšie jedlá ktoré jedávate najčastejšie? Aký je váš postoj k prehreškom? Má podľa vás osobnostný rast súvis so stravovaním a fyzickou kondíciou? Ako vyzerá váš bežný deň, v ktorom aplikujete všetky poznatky z oblasti zvykov, výživy či pohybu? RODINNÉ Ako si dokážete rozvrhnúť deň, kedy ste v práci a kedy ste s rodinou, resp. ako pri toľkej práci a aktivite zvládate ešte tráviť toľko času s rodinou? TRÉNINGOVÉ Aký je váš postoj k pohybu a fyzickému tréningu? Aj v pohybe máte niektoré kontroverzné názory ako v oblasti výživy a životosprávy? PRACOVNÉ Pracujete tvrdo, ste workoholici? Čo považujete za najlepšiu investíciu doteraz vo vašom živote? (či už v zdraví, čo vám pomohlo vo vzdelaní, v podnikaní, v dennodennom živote) Kam si myslíte že smeruje budúcnosť vo výžive, životospráve či v pohybe? Aké trendy sa na nás valia a ako pri týchto trendoch vidíte svoju budúcnosti vy? Na aké projekty sa môžeme od vás v blízkej i ďalekej budúcnosti tešiť?
  • author Zlatoš Family
  • date 28.05.2016

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem